Меню
Разработки
Разработки  /  Английский язык  /  Уроки  /  7 класс  /  Школьная жизнь (конспект)

Школьная жизнь (конспект)

Урок поможет в развитии иноязычной коммуникативной компетенции учащихся.
23.03.2016

Описание разработки

Цель урока: развитие иноязычной коммуникативной компетенции учащихся.

Задачи урока:

1. Образовательная:

- систематизация лексико – грамматических навыков учащихся по теме;

- практика учащихся в аудировании, правильном чтении и говорении.

2. Развивающая:

- развитие способности к распределению внимания, к догадке, к формулированию выводов;

- развитие умения понимать аутентичный фильм;

- развитие навыков аудирования, диалогической и монологической речи.

3. Воспитательная:

- воспитание чувства коллективизма, взаимовыручки, умения работать в паре и в группе;

- воспитание культуры общения;

- воспитание толерантного отношения к мнению других людей;

- повышение познавательного интереса к иностранному языку.

Ход урока:

I. Подготовительный этап урока.

1. Приветствие. Организационный момент.

Teacher: Good morning, everybody! Good morning, boys and girls! Very glad to see you!

Teacher: Sit down, please. I hope you are OK today and ready to work hard and enthusiastically. Let’s start our lesson and begin to answer my questions.

- What date is it today?

- What day of the week is it today?

- What day was yesterday?

- What day will be tomorrow?

- Who is absent today? (ответы учащихся)

2. Введение в тему урока. (приложение 1)

Teacher: Welcome, welcome, dear guests!

I am glad to see you!

Take your seats and try to guess

What’s the topic lesson has?

Школьная жизнь (конспект)

Are you ready to solve some puzzles? Let’s start!

1. Придали лаком крышке блеск,

Учись на пять на этой – desk.

2. По – английски каждый день ручку называем – pen.

3. Я рисунок свой повесил и убрал в пенал – что? – pencil.

4. Только лишь летом висит без хлопот

С чистым лицом в нашем классе – blackboard.

5. Хоть и мало ему лет,

Знает он, что карта – map.

6. Все мы делали не раз упражнение – exercise.

7. Тише, дети, не кричите:

В класс заходит English teacher.

8. Не знаешь писать как – в него посмотри.

Любое ты слово найдешь в dictionary.

9. Долго – долго носом хлюпал ученик английский pupil.

10. Скажу лишь слово, он поймет,

А слово по – английски – word.

Teacher: What is the common name for these things?

Pupil: School things.

Teacher: Where do we use school things?

Pupil: We use school things at school.

Teacher: And now try to guess the theme of our lesson. What is the topic?

Pupil: I think the topic of our lesson is “School and school life”.

Teacher: Yes, you are right. The theme of today’s lesson is “School life”.

3. Целеполагание.

Teacher: At our previous lessons we read some information about schools in Britain. Today we are going to watch a short film about British school and try to find the difference between British school and Russian school. You will work in groups, so you can share your opinions and discuss the tasks.

Полную информацию смотрите в файле. 

Содержимое разработки

Урок английского языка X Всероссийского конкурса

профессионального мастерства педагогов «Мой лучший урок»

Слепневой Ирины Викторовны, учителя английского языка

МБОУ СОШ № 10 п. Моревка МО Ейский район,

2015 год



Тема урока: «Школьная жизнь, изучаемые предметы и отношение к ним».


Тип урока: урок обобщения и систематизации знаний.


Продолжительность: 45 минут


Класс: 7


Технологии: технология развивающего обучения, здоровьесберегающая технология, технология рефлексивного обучения, игровая технология, ИКТ (использование компьютера, аудиозаписи, видеофильма).


Методы обучения: метод беседы, метод диалогического изложения, метод монологического изложения, наглядный метод, презентативный метод.


Приемы обучения: кластер «Гроздь», тонкие и толстые вопросы, верные и неверные утверждения, ролевая игра (интервью).


Цель урока: развитие иноязычной коммуникативной компетенции учащихся.


Задачи урока:

1. Образовательная:

- систематизация лексико – грамматических навыков учащихся по теме;

- практика учащихся в аудировании, правильном чтении и говорении.

2. Развивающая:

- развитие способности к распределению внимания, к догадке, к формулированию выводов;

- развитие умения понимать аутентичный фильм;

- развитие навыков аудирования, диалогической и монологической речи.

3. Воспитательная:

- воспитание чувства коллективизма, взаимовыручки, умения работать в паре и в группе;

- воспитание культуры общения;

- воспитание толерантного отношения к мнению других людей;

- повышение познавательного интереса к иностранному языку.


Оборудование: компьютер, мультимедийный проектор, демонстрационный экран, доска, карточки, видеофильм.

Ход урока:

I. Подготовительный этап урока.

1. Приветствие. Организационный момент.

Teacher: Good morning, everybody! Good morning, boys and girls! Very glad to see you!


Teacher: Sit down, please. I hope you are OK today and ready to work hard and enthusiastically. Let’s start our lesson and begin to answer my questions.

  • What date is it today?

  • What day of the week is it today?

  • What day was yesterday?

  • What day will be tomorrow?

  • Who is absent today? (ответы учащихся)


2. Введение в тему урока. (приложение 1)

Teacher: Welcome, welcome, dear guests!

I am glad to see you!

Take your seats and try to guess

What’s the topic lesson has?

Are you ready to solve some puzzles? Let’s start!


1. Придали лаком крышке блеск,

Учись на пять на этой – desk.

2. По – английски каждый день ручку называем – pen.

3. Я рисунок свой повесил и убрал в пенал – что? – pencil.

4. Только лишь летом висит без хлопот

С чистым лицом в нашем классе – blackboard.

5. Хоть и мало ему лет,

Знает он, что карта – map.

6. Все мы делали не раз упражнение – exercise.

7. Тише, дети, не кричите:

В класс заходит English teacher.

8. Не знаешь писать как – в него посмотри.

Любое ты слово найдешь в dictionary.

9. Долго – долго носом хлюпал ученик английский pupil.

10. Скажу лишь слово, он поймет,

А слово по – английски – word.


Teacher: What is the common name for these things?

Pupil: School things.

Teacher: Where do we use school things?

Pupil: We use school things at school.

Teacher: And now try to guess the theme of our lesson. What is the topic?

Pupil: I think the topic of our lesson is “School and school life”.

Teacher: Yes, you are right. The theme of today’s lesson is “School life”.

3. Целеполагание.

Teacher: At our previous lessons we read some information about schools in Britain. Today we are going to watch a short film about British school and try to find the difference between British school and Russian school. You will work in groups, so you can share your opinions and discuss the tasks.


II. Основной этап урока.

1. Фонетическая зарядка.

Teacher: Pupils, do you like school? Let’s repeat the poem. (приложение 1)

We love school all

And wait for fall

To meet together here,

To teach and study near!


2. Работа с ассоциограммой. Кластер «Гроздь». (приложение 1)

Teacher: What do you think about school?

What is school for you?

What is your association?











Teacher: What types of schools do you know? (ответы учащихся) Do you know anything about schools in Britain? Discuss the facts and tick the correct information. You have 1 – 2 minutes… So, what information is correct? (один учащийся из группы зачитывает информацию) (приложение 2)


Suggested answers:

Pupil: At most school students wear a uniform.

Pupil: There are about 22 students in a secondary school class.


Teacher: OK, we shall go back and check the quiz a little later if we need.


3. Систематизация лексических знаний учащихся. (приложение 1)

a) Fill in the missing letters.

A – t, In – orm – tion, Tec – nolo – y, H – st – r – , - h – si – al Edu – ati – n, L – ter – ture, Ma – hs, Sc – en – e.


б). Match the school subjects and the things studied in them. (приложение 1)

Events that happened long ago

Figures and mathematical

You run and jump in the Gym

Foreign words and grammar rules

Plants and animals

Computers

Stories, novels, poems

Mountains, rivers, oceans

You have papers and pencils, a brush and an eraser.

History

English

Art

Geography

Maths

Information Technology

Biology

Literature

Physical Education


в). Fill in the table with the subjects. (приложение 1)


The sciences

The arts




Teacher: Do you wear a school uniform? What do you think about school uniform? (ответы учащихся)


4. Развитие навыков аудирования. (приложение 1)

Teacher: Listen to the text and complete the table.


- Uniform is often not practical or pleasant to wear. Designs are often old-fashioned. (1)

- Skirts or formal trousers are not good for doing sport or running around at lunchtime or breaks. (2)

- You don’t have to worry about what to wear on a school day. (3)

- Uniform is usually cheaper than everyday dress. (4)

- Some uniforms are a bit too casual and can look not very neat. (5)

- Uniforms can be handed down to other children in the family. (6)

- Schools with uniforms have better educational results. This is because there is better discipline. (7)

- They can be very expensive. (8)

- The clothes are usually practical and comfortable to wear. (9)

- You can get fed up of wearing the same old, same old every day. (10)

- You get into trouble if you don't wear uniform. (11)

- Wearing a uniform helps to prepare students for the world of work, where uniforms are often worn. (12)


Advantages of school uniform

Disadvantages of school uniform


3, 4, 6, 7, 9, 12



1, 2, 5, 8, 10, 11



5. Физминутка. (приложение 1)

Teacher: Pupils, let’s have a rest! Repeat after me!


Stand up, clap, clap.

Arms up, clap, clap.

Step, step, arms down,

Clap, clap, please, sit down.


6. Просмотр видеофильма. Ролевая игра.

Teacher: What is the difference between English schools and Russian schools? Let’s watch the film. (приложение 3)


Teacher: Compare an English school and our school. Work in pairs. Prepare for the interview. One of you is a British student, the other is a film presenter. You have 1 – 2 minutes to get ready. (от каждой группы в диалоге участвует одна пара)


- Where is your school?

- Is your school big or small?

- When do lessons start?

- Can you choose your subjects?

- What subjects are compulsory?

- What subjects are optional?

- What do you think is the most important subject?

- What is your least favourite subject?

- Do you wear a uniform?

- What are your classmates like?

- Does anybody bully people in your class?

- What are your teachers like?

- What is good in your school?

- What is your favourite subject at school?

- What things do you want to change?


7. Работа с письмом. (приложение 4)

Teacher: You will read the girl’s letter and

a) put some lines in the correct place in the letter. (учащиеся читают текст про себя и вставляют пропущенные фразы)


Suggested answers:

Pupil: The first is “e”: Thank you for your letter…


b) mark true and false sentences. (учащиеся выполняют задание, проверка)


Suggested answers:

Pupil: Anna loves music.

Pupil: Marias family is quite large.

III. Заключительный этап урока.

1. Подведение итогов урока. Рефлексия.

Teacher: I enjoyed your active work at the lesson, your fluent English. You made almost no grammar mistake. Here are your marks … (выставление оценок с пояснением)


2. Домашнее задание:

Teacher: You have read Ann’s letter and at home you’ll have to write the answer. You should tell her about your school and your life at school.


-80%
Курсы повышения квалификации

Менеджмент в образовании

Продолжительность 108 часов
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
5900 руб.
1180 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Школьная жизнь (конспект) (69.5 КB)
