Меню
Разработки
Разработки  /  Химия  /  Планирование  /  8 класс  /  Металдар және Бейметалдар

Металдар және Бейметалдар

Металдар және бейметалдар туралы оқушыларды үйрету

17.02.2018

Содержимое разработки

Тақырып: Металдар және олардың құймаларының жемірілуі – қоршаған ортаның ластануының нәтижесі

Мектеп: Абай атындағы мектеп-лицейі

Мерзім: 11.02.2017

Мұғалімнің аты жөні: Бвазарова Б.С

Сынып: 9 Ә

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ түрі

Жаңа сабақ

Оқыту мақсаты

- байқалған құбылыстарды талқылап, іс-жүзінде тексеру

- өз білімін қорытындылау және топ шегінде бағытын белгілеу

Сабақ

мақсаты

Барлық оқушылар

Металдардың периодтық кестедегі орнына сипаттама бере алады

Көптеген оқушылар

Металдардың атом құрылысын сипаттай алады

Кейбір оқушылар

Металдардың қасиеттерін болжай алады

Тілдік мақсаттар

Ауызша және жазбаша металдардың қасиеттерін болжай білу.

Алдыңғыбілім:

Металдар (2.5)

Сандық есептер

Оқытутілі

Қазақ

Сілтемелер

Химия 8 класс Н. Нурахметов «Атамура», 2013г,

Учебная программа Основная школа _ Химия Версия 7 210814

Реквизиттер:

Интерактивті тақта, жеке тапсырма, лабораториялы ққұралдар мен реактивтер

Сабақ барысы:

Ұйымдастыру кезеңі (1мин)

Сәлемдесу, сабақ мақсатымен міндеттерді қою.


Тапсырма 1



























































Кері байланыс

3 мин

Білімді игеруге бағытталған 5 қадам.
1. Кім жылдам
2. Мақалды жалғастыр
3. Химиялық эстафета
4. Ойлан тап
5. Жұмбақты шеш


Бірінші қадам: «Кім жылдам». Берілген сұраққа тез әрі дұрыс жауап айтылуы керек. Бұнда барлық топ оқушылары жауап береді.
1) Адам алақанында балқитын металл?
2) Қанның құрамына кіретін металл?
3) Консерві қалбыры қандай металдан жасалады?
4) Ең жеңіл металл?
5) Тығыздығы ең көп металл?
6) Гипс құрамында қандай металл болады?
7) Темірдің маңызды құймаларын ата?
8) Сұйық металл?
9) Аса бағалы металдар?
10) Екідайлы қасиет көрсететін металл?
11) Ең қатты металл?

Екінші қадам: Металдар туралы мақал - мәтелдер айту. Көп нүктенің орнына қажетті сөзді қойып, мақалды айту керек..
Пәлен жерде алтын бар
Барсаң .... та жоқ

От көмірді жейді,
... темірді жейді


Ескі мата бөз болмас,
Ескі... біз болмас

Үшінші қадам: “Химиялық эстафета” Әр топтан бір оқушыдан шығып, бірінші тапсырманы орындап, борды келесі оқушыға береді. Сөйтіп барлық айналулар іске асқанша бір - біріне эстафетаны беріп отырады.
Ca→CaO→Ca(OH) 2→CaCO3

Fe2SO4 →Fe(OH) 2→FeO →Fe

Zn → Zn O → Zn CL2 → Zn(OH) 2


Төртінші қадам: Ойлан тап. Топ оқушылары орындарында отырып, берілген есепті шығарып, бір оқушы тақтаға жазады.
1) 20 грамм натрий гидроксидін тұз қышқылымен араластырғанда неше грамм тұз түзіледі.

2)Массасы 48 грамм алюминийді оттекпен әрекеттестіріп, алюминий оксидінің массасын табыңдар.
3) Массасы 43 грамм кальций оттекпен әрекеттескендегі кальцийдің зат мөлшерін есептеңдер.

Бесінші қадам: Жұмбақты шеш
1.Сыныптан бір шықпайды,

Тимесең жұқпайды

Жәрдемсіз бұл заттың

Оқушы сабақ ұқпайды

2. Қыздырып соқсаң иленеді
Балға мен төстен именеді.
3 . Менделеев ауылында 6-шы көшесінде тұрамын

Әр түнде адамдармен жүздесіп тұрамын

Мені балқыта алмай қиналады көбісі

Қазакстан әлемде кенім жөнінен бірінші

Мен бүгін сабақта нені үйрендім?

Үйге тапсырма

1 мин

Массасы 150г табиғи ізбастасты SiO2 балқытқанда 145г кеміді Ізбестастағы кальций карбонатының массалық үлесін есепте.

Құрамында 65% мырыш және 35% мыс бар 10г құйманы артық мөлшерде алынған ерітіндіні суалтқан. Қандай тұз түзіледі? Оның массасы қандай?№8. Мыс хлоридінің ерітіндісіне массасы 5, 6 г темір пластинкасы салынады. Темір толық еріді. Бөлінген мыстың массасықандай?























-75%
Курсы повышения квалификации

Система работы с высокомотивированными и одаренными учащимися по учебному предмету

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
1000 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Металдар және Бейметалдар (26.21 KB)
