Меню
Разработки
Разработки  /  Математика  /  Уроки  /  7 класс  /  «Kvadratlar ayirmasi formulasi» mavzusida bir soatlik dars ishlanmasi

«Kvadratlar ayirmasi formulasi» mavzusida bir soatlik dars ishlanmasi

«Kvadratlar ayirmasi formulasi» mavzusida bir soatlik dars ishlanmasi
10.04.2020

Содержимое разработки


3-sinf

Matematika fanidan



Maxrajlari 3, 6, 12 bo’lgan kasrlar”

mavzusida





OCHIQ DARS ISHLANMASI






Darsning maqsadlari:

Ta’limiy maqsad: O’quvchilarga maxrajlari 3, 6, 12 bo’lgan kasrlarni o’rgatish;

Tarbiyaviy maqsad: O’quvchilarni ona vatanga muhabbat ruhida tarbiyalash

Rivojlantiruvchi maqsad: O’quvchilarni erkin fikrlarini rivojlantirish

O`quv jarayoniga oid kompetensiya:

TK-1: matematik qoidalarni yoddan ifodali ayta olish

Tk-3. o‘rganilgan mavzu doirasida o‘qituvchi bilan birgalikda o‘quv masalasini (maqsadini) topa olish va ifodalay olish; o‘rganilgan mavzu doirasida xususiy misollar va kuzatishlar tahlili asosida obyektlar umumiy hossalarini aniqlay olish;

Fk-1. o‘rganilgan matematik tushunchalarni qabul qila oladi, tegishli misollar keltira oladi;2-3 arifmetik amalli (qavsli, qavssiz) sonli ifodaning qiymatini hisoblay oladi;

Fk -2.o‘rganilgan matematik tushunchalar, faktlar va algoritmlarni o‘quv va kundalik vaziyatlarda qo‘llay oladi va yangi bilimlar hosil qila oladi;


Darsning turi: Aralash, savol-javob, o'yin

a) 3-sinf «Matematika» darsligi;

b) magnit taxtacha;

d) mavzuga mos plakat, rasm;

e) misollar yozilgan kartochkalar.

Darsning metodi: “Kim topqir” o’yini, ‘Baliq ovi”, “Durbin” o’yini

Charxpalak metodi


Darsning borishi: Tashkiliy qism:

  1. O'quvchilar diqqatini darsga jalb etish.

Ma’naviyat daqiqasi Fevral oyidagi muhim sanalar

O’quvchi: Har tong ertalab tirib,

Boramiz maktab tomon.

Bizlar ilmga chanqoq,

Ustozimiz mehribon.

Hamma: Qo’limiz ko’ksimizda,

Assalomu alaykum.

O’qituvchi:

Qalam tutgan, nozikkina

Qo’lingizdan o’rgilay.

Mehr bilan boqib turgan,

Ko’zingizdan o’rgilay.

Sizni juda sog’inaman,

Tongni intiq kutaman.

Meni moyday erituvchi,

So’zingizdan o’rgilay.

Vaalaykum assalom bolajonlarim.

- Tayyormisiz o’g’il qizim,

Boshlayman ustoz so’zim.

Odob boshi assalom,

Ishning boshi intizom.

Bolalar:Tayyormiz.

O’qituvchi: Darsimiz?

Matematika


Qani bolajonlarim

Mehri qaynoq, buloqlarim

Bugun hamma sog’lommi?

Darsga hamma tayyormi?

 

O’quvchilar:

Ustoz bizlar sog’lommiz

Darsimizga tayyormiz.

O’qituvchi: Bizning shiorimiz.

 

O’quvchilar:

Matematika kerak,

Har bir o’g’il va qizga

Aqlni va fikrni

Soladi yaxshi izga.



O’qituvchi: Aziz O’quvchilar! Siz o’tmishi buyuk xalqning farzandlarisiz. Ota-bobolaringiz bilan farhrlaningiz, ularni dunyo ma’rifatiga qo’shgan javohirlaribilan g’ururlansangiz arziydi. Matematika fanining rivojlanishiga hissalarini qo’shgan allomalarda n kimlarn bilasiz?

O’quvchilar: Al-Xorazmiy, Al-Beruniy, Mirzo Ulug’bek, Al-Farg’oniy







Aziz o’quvchilar bugungi darsimizda Matematika olamiga kemada sayohat qilamiz va yo’lda uchragan to’siqlarni yengib o’tamiz





II. O’tilgan mavzu so’rovi

Uy vazifadagi masala tekshirilib misol “Kim topqir” o’yini orqali so’rab mustahkamlanadi


III. Yangi mavzu bayoni.

Baliq ovi metodi orqali 2,3 misollar yechiladi. Birinchi bo’lib bajargan o’quvchilar eng ko’p baliq tutgan bo’ladi





«Koinotga uchamiz» o'yini

Didaktik topshiriq: o'quvchilarning fazoviy tasavvurlarini hosil qilish. Ingliz tilidagi bilimlarini mustahkamlash

O'yin topshirig'i: 10 soni ichida to'g'ri va teskari sanash malakasini shakllantirish. Raqamlar ingliz tilida sanaladi

O'yin bayoni: O'quvchilar o'yin qoidasi bilan tanishtiriladi. O'quvchilar qo'lini asta-sekin harakatlantirib 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ,9 ,10 deb bosh qismgacha olib chiqadi. So'ng «Biz koinotga uchdik, endi bizga pastdan qo'ng'iroq bo'lyapti, demak yerga qo'nishimiz kerak», — deb bosh qismdan qo'lni ko'krak tomonga, ya'ni pastga harakatlantirib 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1 deb sanashadi. Bu o'yin jarayonida o'quvchilar 10 soni ichida to'g'ri va teskari tartibda sanashni mukammal o'zlashtirib oladilar. Albatta, bu o'yinda hamma o'quvchi baravariga qatnashadi, ya'ni jo'r bo'lib qo'l harakati bilan 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 deb sanaydilar. Yerga qaytamiz deyilganda teskarisiga sanaydilar..




IV. Yangi mavzuni mustahkamlash:

Durbin o’yini” Masalalarni yeching va durbinga ega bo’lib sayohat davomida dengizni durbinda tomosha qilish imkoniga ega bo’ling.

Masalani birinchi bo’lib yechgan o’quvchilarga durbin beriladi





 

O’quvchilar ishini nazorat qilish qiynalgan o’quvchilarga yordam berish.

V. Dars yakuni:

O’quvchilarni o’zlashtirishlariga va darsdagi faoliyatiga qarab 5,4,3 baholar qo’yish. Darsda faol qatnashmagan o’quvchiga keying darsda faol bo’lishini so’rash.Uyga vazifalar berish

VI.Uyga vazifa: 7-8-masala.









-80%
Курсы повышения квалификации

Интерактивные методы в практике школьного образования

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
800 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
«Kvadratlar ayirmasi formulasi» mavzusida bir soatlik dars ishlanmasi (503.1 KB)
