Меню
Разработки
Разработки  /  Математика  /  Уроки  /  6 класс  /  Екі санның проценттік қатынасын табу

Екі санның проценттік қатынасын табу

Деңгейлік тапсырмалар:

І деңгей тапсырмалары

1. 60 санын 2:3:5 қатынасындай үш бөлікке бөліңіз. Жауабы:12;18;30.

2. Таза күміс – бұл 3:4:13 қатынасындағы никель, мырыш, және мыс қорытпасы. Осындай 4 кг жаңа күмісте неше кг никель болады? Жауабы:0,6кг никель.

3. Дүкендегі 150 м матадан 90 м мата сатылды.

а) Дүкендегі матаның қандай бөлігі сатылды?

ә) Дүкендегі матаның қандай бөлігі сатылмай қалды?

б) Сатылған мата дүкендегі сатылмай қалған матадан неше есе артық?

04.12.2017

Содержимое разработки

Пән:

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Күні: 19.09.2017

Сынып: 6

Мектеп: «Ы. Алтынсарин атындағы орта мектебі» КММ


Мұғалімнің аты-жөні:

Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Екі санның проценттік қатынасын табу

Сабақ түрі

Білімді бекіту

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: Екі санның проценттік қатынасын біледі және таба алады

Көптеген оқушылар: Санды берілген қатынасқа сәйкес бөліктерге бөлу алгоритмін біледі

Кейбір оқушылар: Қатынасқа байланысты мәтінді есептер шығара алады

Жетістік критерийлері

Санды берілген қатынасқа сәйкес бөліктерге бөлу алгоритмін біледі

Бөлшек сандардың қатынасын бүтін сандардың қатынасы түрінде жаза алады

Тілдік мақсаттар


Пәнге тән лексика мен терминология:

Қатынас, бөліктерге бөлу, екі санның проценттік қатынасы

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Санды берілген қатынасқа сәйкес бөліктерге бөлу алгоритмі...


Құндылықтарды дарыту



Жауапты азаматтық позиция, өмір бойы оқу, академиялық шыншылдық, ынтымақтастық, өзіне және айналадағы адамдарға құрмет

Пәнаралық байланыстар


Бастапқы білім


Бөлшектің негізгі қасиеті, бөлшектерді қысқарту, қатынас, қатынастың негізгі қасиеті, бөліндіні қатынас түрінде жазу

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы


I кезең. Ұйымдастыру бөлімі.

Оқушылармен амандасу. Сабаққа дайындықтарын тексеру.

Миға шабуыл

  1. Қатынас дегеніміз не?

  2. Қатынастың негізгі қасиеті

  3. Кері қатынасқа мысал келтіріңдер және түсіндіріп беріңдер


Сабақтың ортасы


Деңгейлік тапсырмалар:

І деңгей тапсырмалары

1. 60 санын 2:3:5 қатынасындай үш бөлікке бөліңіз. Жауабы:12;18;30.

2. Таза күміс – бұл 3:4:13 қатынасындағы никель, мырыш, және мыс қорытпасы. Осындай 4 кг жаңа күмісте неше кг никель болады? Жауабы:0,6кг никель.

3. Дүкендегі 150 м матадан 90 м мата сатылды.

а) Дүкендегі матаның қандай бөлігі сатылды?

ә) Дүкендегі матаның қандай бөлігі сатылмай қалды?

б) Сатылған мата дүкендегі сатылмай қалған матадан неше есе артық?

Жауабы: а) ә) б)

4.Шамалардың қатынасын табыңдар:

а) 70 см-дің 150 см-ге

ә) 3 км-дің 150 м-ге

б) 2,5 кг-ның 0,5 кг-ға

в) 180 мин-тың 1 сағ-қа

Жауабы: а) ә) б) в)

5.

Жауабы: 1) 2) 3)

6. Қатынасты қысқартыңдар.

ІІ деңгей тапсырмалары

Қатынас, берілген қатынасқа бөлу, проценттік қатынас ұғымдарын қолданып, есепте:

7. Сандардың проценттік қатынасын табыңдар.

Үлгі:

8. Қатынасты қысқартыңдар:

1)

2)

3)

Жауабы: 1) 2) 3)

9. Шамалардың қатынасын табыңдар.

1) 3)

2) 4)

Жауабы: 1) 2) 3) 4)

ІІІ деңгей тапсырмалары

10. Бөлшек сандардың қатынасын бүтін сандардың қатынасы түрінде жазыңдар

Жауабы:

11 .Егер сыныптағы қыздардың санының ұлдардың санына қатынасы ге тең болса, сыныпта ең аз дегенде қанша қыз бар?

Топтық жұмыс.

Сыныптағы оқушылар 3-ке бөлініп келесі тапсырманы орындайды.

Берілген қатынасқа бөлу ұғымын пайдаланып есеп шығарыңдар, оның қолданыстағы маңызын түйіндеңдер.

І топ

АВС бұрышы BD және BE сәулелерімен градустық өлшемдерінің қатынастары 3:1:2 қатынасындай бұрыштарға бөлінген. Егер EBC бұрышының градустық өлшемі 400 болса, ABC бұрышының градустық өлшемі неше градус? ABC бұрышын салып көріңдер.

Шешуі:

1)

2)

3)

Жауабы :

ІІ топ

Тік төртбұрыштың периметрі 40см. Егер оның қабырғалары ұзындықтарының қатынасы 3:2 қатынасындай болса, ауданын табыңдар.

Шешуі:

Жауабы:

ІІІ топ

Қоспаның құрамындағы қалайы массасының мыстың массасына қатынасы 1:4 қатынасына тең. Қоспаның құрамындағы қалайы неше пайыз? Мыс неше пайыз?

Жауабы:


Сабақтың соңы

Үйге тапсырма.

Рефлексия

Не білемін? Не үйрендік? Кімнің көрсеткіші жоғары?



Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы












Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылғанба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілдіме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?



Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



-80%
Курсы повышения квалификации

Современные педагогические технологии в образовательном процессе

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
800 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Екі санның проценттік қатынасын табу (137.65 KB)
