Меню
Разработки
Разработки  /  Английский язык  /  Уроки  /  9 класс  /  «The Capitals of Great Britain»

«The Capitals of Great Britain»

Have you ever been to Great Britain? Now you have such an opportunity.

At our lesson we`ll make a trip to Great Britain, to London, a capital of GB. It`s one of the oldest and the most interesting cities in the world and find out many interesting information about this amazing country and its capital cities.

28.03.2017

Содержимое разработки

Комунальний заклад освіти

«Середня загальноосвітня школа № 135»

Дніпропетровської міської ради







Відкритий урок з англійської мови


на тему:


«The Capitals of Great Britain»


9 клас









Вчитель: Бригунець І. А.








м. Дніпропетровськ

2016



Мета:

  • навчальна: повторити і активізувати ЛО теми; презентувати нові слова за темою «Great Britain», навчити учнів працювати з довідковою літературою, формувати навички пошукової роботи, готувати виступ, логічно викладаючи думки та аргументуючи їх;

  • розвивальна: розвивати навички аудіювання під час перегляду відеофільму; розвивати вміння систематизувати зібрану інформацію; удосконалювати навички діалогічного мовлення;

  • виховна: формувати вміння ефективно працювати в парі та групі, виховувати інтерес до культури й історії британського народу.

Форма проведення: урок-подорож.

Тип уроку: урок засвоєння навичок і вмінь.

  • Обладнання: підручник, карта Великобританії, картки для роботи в групах (НО1), картки для роботи в парах (НО2), стіннівки учнів, телевізор, DVD.































План

  1. Організаційний момент.

  2. Оголошення теми, мети уроку.

  3. Актуалізація опорних знань і вмінь.

    1. Введення в іншомовну атмосферу.

    2. Перегляд відеофільму «Window on Britain».

    3. Гра « Do you Know Great Britain? ».

  4. Мотивація навчальної діяльності.

    1. Слово вчителя.

    2. Розвиток умінь монологічного мовлення.

    3. Розвиток умінь діалогічного мовлення.

  5. Вивчення нового матеріалу.

    1. Подання нового лексичного матеріалу

    2. Виконання вправ на закріплення нового матеріалу (reading).

    3. Виконання вправ на закріплення нового матеріалу (writing).

  6. Підсумок уроку.

    1. Слово вчителя.

    2. Оцінювання учнів.

  7. Домашнє завдання.


























ХІД УРОКУ


I. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення


1.Greeting and Aim.

Good morning everyone. It`s nice to see you.

2.Повідомлення теми та мети уроку.

Today our lesson will be unusual.

Have you ever been to Great Britain? I suppose you haven’t. Now you have such an opportunity.

At our lesson we’ll make a trip to Great Britain, to London, the capital of Great Britain. It’s one of the oldest and most interesting cities in the world and find out many interesting information about this amazing country and other capital cities.

3. Введення в іншомовну атмосферу.

Warming up 1) Now I propose you to watch short film about Great Britain. You should watch and listen to it very attentively and after that to be ready to answer some questions. ( Перегляд відеофільму «Window on Britain»)



2) Гра « Do you Know Great Britain? ».

I divide you into two teams. One member of each team comes to me and takes a card. Read the question for another team. If this team gives right answer this pupil takes the next card, if opposite team can`t answer the question he may answer this question himself. The winner is a team which gives more right answers.

Клас поділяється на дві команди. Учитель розкладає картки на столі текстом донизу. Член однієї з команд підходить до столу, бере одну з карток і читає вголос запитання. Команда суперників має відповісти на

нього. У разі надання правильної відповіді представник цієї команди бере наступну картку та читає запитання. Якщо команда не може відповісти, право відповіді переходить до суперників. За кожну правильну відповідь надається один бал. Перемагає команда, яка отримає більше балів.

T: Answer the questions about Great Britain (НО1)

What does the UK mean? What is the full name of the country?

Where is the UK situated?

How many countries does the UK consist of? Name these countries.

What is the capital of the United Kingdom?

Who is the official head of the country?

What is the capital of Wales?

What is the capital of Scotland?

What is the capital of Northern Ireland?

What historical places of London do you know?

What is the official residence of the British Monarch?

What is the name of the British Monarch?

II. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ

  1. Розвиток умінь монологічного мовлення.

T: Some of our pupils had a task to prepare Report at home and now I propose to listen to the 1st one.

1st pupil :

London — the Capital of the UK

London is the capital of Great Britain, its political, economic and cultural centre. It is one of the largest cities in the world. Its population is more than 11 000 000 people. London is situated on the river Thames.

The city is very old and beautiful. It was founded more than two thousand years ago. Traditionally London is divided into several parts: the City, the Westminster, the West End and the East End.

The City is the oldest part of London, its financial and business centre. The Westminster is the aristocratic official part of London. It includes Buckingham Palace, where the Queen lives, and the Houses of Parliament.

The West End is the most beautiful part of London. The best hotels, restaurants, shops, clubs, parks and houses are situated there.

The East End is an industrial district of London. There are many factories and the Port of London there.

London has many places of interest. One of them is the Houses of Parliament, the seat of the British Government. There one can see the famous Tower Clock Big Ben, the symbol of London. Big Ben is the real bell which strikes every quarter of an hour. Another place of interest is Buckingham Palace. It’s the residence of the Queen. There are many other places of interest in London: Trafalgar Square, Regent’s Park ,Westminster Abbey and, of course, the British Museum. It’s impossible to describe all places of interest.

The best way to know London is to visit it.



2 nd Pupil

Bodiam Castle is situated beside the River Rother in East Sussex and was built in the late 14th century by a veteran of King Edward III's wars with France, originally as a coastal defence. In 1385, Sir Edward Dalyngrygge was given permission to fortify his house against invasion from France, but then decided to build a new stone castle a short distance away from the house.

What can be seen today is a relatively small, picturesque building that symbolises the movement from traditional medieval castle to comfortable manor house. With an almost square construction, Bodiam Castle has a notable symmetry and is surrounded by a wide moat. The moat was created from an artificial lake which, in turn, originated from allowing the river to flow into a rectangular area of marshy land.

The fortifications were never tested to any degree, although during the Civil War the interior of the castle was virtually gutted. After surrending, Bodiam Castle was then left to deteriorate until the early 20th century. At that time, Earl Curzon undertook a sympathetic re-building programme in order to restore Bodiam Castle to its former medieval appearance. However, little remains of the interior buildings other than remnants of fireplaces and doorways. The doorway to the Great Hall and some doorways and windows of the kitchen area are still standing.

The construction of Bodiam Castle appears to have been a perfect combination of medieval defence strategies and remarkably comfortable accommodation, thus creating a magnificent fortified building in an idyllic rural location.

Speaking 2. Розвиток умінь діалогічного мовлення

Now I hand out three dialogues in Ukrainian. You must translate them into English and act out in pairs in several minutes.

Учні отримують картки (НО2) і в парах перекладають діалоги з української мови на англійську. По закінченні роботи три пари за бажанням інсценують свої діалоги перед класом. (НО2)




а) А: Ви їдете до Лондону вперше?

В: Так, я завжди мріяв поїхати у це місто.

А: Я впевнений , там є багато чудових місць.

В: Звичайно, я побачу все, про що чув та про що читав.




b) А: Що б ти хотів відвідати у Лондоні?

В: О, там так багато місць, які б я хотів побачити. Але я почну з

Лондонського Тауера.

А: Я чув ,він має величну історію.

В: Я б хотів побачити відомих воронів.




с) А: В Лондоні так багато незвичайного.

В: Що ти маєш на увазі?

А: Я маю на увазі двоповерхові червоні автобуси.

В: У нас буде автобусна екскурсія по Лондону і ми побачимо багато

визначних місць з другого поверху.


  1. Подання нового лексичного матеріалу. Ex.2а p.118.


Presenting Учні самостійно за допомогою словника з`ясовують значення слів, vocabulary потім той, хто першим впорався, вголос читає англійські слова та

перекладає їх рідною мовою.

  1. Ex.2 b p.118.

Reading Учні самостійно виконують завдання вправи ( 3хв). По закінченню роботи вони ланцюжком читають слова та дібрані до них визначення.

  1. Ex.2 с p.118.

Writing Учні самостійно письмово складають речення з новими словами (5хв). По закінченні роботи троє учнів, що склали більше за всіх речень, зачитують їх.


III. Заключна частина уроку

Homework 1. Домашнє завдання

Ex. 6 p. 120 пис., Ex. 2 p.118 повт.

Summarizing 2. Підведення підсумків уроку. Заключна бесіда з учнями.

T: What new facts have you learned during the lesson? What do you like best of all?


-80%
Курсы повышения квалификации

Управление образовательным процессом

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
800 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
«The Capitals of Great Britain» (1.32 MB)
