Клас: 10
Тема:Is the Earth in Danger?
Підтема: Natural Disasters. How to Behave during Natural Disasters.
Мета: Повторити та активізувати лексику теми.
Продовжувати формувати навички аудіювання.
Виховувати інтерес до природних явищ.
Розвивати навички монологічного та діалогічного мовлення.
Виховувати готовність правильно поводити себе у екстремальних умовах.
Обладнання: ІКТ, презентація( власна розробка), додаткові тексти.
Хід уроку
І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.
Greeting. (Привітання.)
Aim and topic.(Повідомлення цілей та мети уроку)
Warming-up.(Уведення в іншомовну атмосферу)
Watching Video. (Перегляд кліпу М.Джексона на пісню”Earth Song”)
- pre-watching: revising vocabulary
Game “Scrambled Words”
(додаток 1)
-while-watching (Учні переглядають кліп та визначають природні катаклізми)
-post-watching (Учні відповідають, називають усі природні катастрофи, що були показані у відео. Учитель запиcує на дошці)
- Name all the disasters that were mentioned in the song.
- Which of the following disasters is the most frightening?
II.Основна частина уроку.
Listening.
- Pre-listening.
Look at the pictures and name the disasters. (Учні дивляться на фото та називають стихійні лиха)
Ex.2, p.99 (підручник)
-While-listening.
Listen to the text and put the natural disasters in the order they have been mentioned in the text. (Учні розставляють стихійні лиха в правильному порядку)
Listen to the text again and complete the sentences. (Учні слухають текст вдруге та продовжують речення)
Ex.3, p.99 (підручник)
Speaking.
Pair work
a) Discus with your partner. (Учні отримують запитання та обговорюють його у парі)
-Have you ever heard about any disaster?
-Can you name some disasters?
-Have you ever experienced a disaster? When?
-What natural disasters can occur in Ukraine?
b) Pupils share their ideas.
(Учні називають природні стихії, що можуть трапитися в Україні)
3) Writing.
Now let’s see are you ready for thunder?
( Учні відповідають на запитання тесту та визначають, як треба поводитися під час грози)
(додаток 2)
4) Reading
How would you behave during the earthquake?
Read and decide whether the statements are right or wrong.
( Учні читають ствердження про те, як поводитися під час землетрусу та визначають, чи є ці ствердження вірні)
Ex.4, p.99 (підручник)
5) Listening
Now we are going to listen to the text and check your answers.
-pre-listening-listen to teacher’s ideas and agree or disagree.
- While-listening-listen to the instructions and check your answers.
- post listening-give advice to your partner during the earthquake when he is in school (at home, in the street).
6) Revising grammar.- II Conditionals.
Повторення граматики-Другий тип умовних речень.
Checking home task.
b) Doing grammar exercise.
(Перевірка домашнього завдання. Виконання граматичного завдання.)
(додаток 3)
ІІІ.Заключна частина уроку.
Summarizing.(Підведення підсумків уроку)
Marks. (Оцінювання учнів)
Home task. (Домашнє завдання)
Додаток 1
Game “Scrambled Words”
Pupils’ task is to guess the words.
lavanehca ==Avalanche
redwifli =Wildfire
doofl= Flood
natodor =Tornado
nilovacc puertoni =Volcanic eruption
goturht= Drought
delanids= Landslide
manisut =Tsunami
Speaking.
Pair work
І
-Have you ever heard about any disaster?
-Can you name some disasters?
-Have you ever experienced a disaster? When?
-What natural disasters can occur in Ukraine?
Додаток 2
Choose the correct answers to the following questions and check them with the keys.
TEST YOURSELF: ARE YOU READY FOR A THUNDERSTORM?
1) Which of the following indicates that you are in danger from lightning?
A) When lightning and thunder occur very close together.
B) You feel your hair stand on end.
C) Both of the above; when lightning and thunder occur very close together and you feel your hair stand on end.
2) If you hear a thunderstorm coming, what should you do?
A) Stand under a tree for p rot e c t i o n.
B) Go inside a safe building or car.
C) Lay down flat on the ground.
3) Which of the following occurs with ALL thunderstorms?
A) Lightning.
B) Tornadoes.
C) Hail.
4) When are thunderstorms most likely to happen?
A) During t he winter months in t he early afternoon hours.
B) During the spring and summer months in t h e afternoon and evening hours.
C) During t he fall months in t he morning hours.
5) If you can't get inside during a thunderstorm, what should you do?
A) Find a low spot away from trees, fences, and poles.
B) Crouch down on the balls of your feet, place your hands on your knees, and lower your head.
C) Both answers are correct.
1C, 2B, ЗА, 4B, 5C.
Додаток 3
II Conditionals
Open the brackets and put the verbs into the correct form.
1) If I was offered the job, I think I …. (take) it.
2) If I found $100 in the street, I…. (keep) it.
3) They would be angry if you (not visit) them.
4) If someone …(walk) in here with a gun, I would be very frightened.
5) I am sure she ……(understand) if you explained the situation to her.
Key:
1)Would take
2) Would keep
3) didn’t visit
4) Walked
5) Would understand