Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 5.4А | Мектеп: «Қайнарлы негізгі орта мектебі» КММ | |||||||
Күні: _________________ | Мұғалімнің аты-жөні: Машаева Гульназ Калигумаровна | |||||||
Сынып: 5 | Қатысқандар: | Қатыспағандар: | ||||||
______ | ______ | |||||||
Сабақтың тақырыбы: | Санның пайызын және пайызы бойынша санды табу | |||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 5.1.2.36 берілген пайызы бойынша санды табу | |||||||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар үшін | Берілген пайызы бойынша санды табуды біледі | ||||||
Оқушылардың басым бөлігі | Пайызға берілген мәтінді есептерді шығарады | |||||||
Кейбір оқушылар | Пайызға берілген мәтінді есептер құрастырды, шығарады. | |||||||
Бағалау критерийі |
| |||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар орындай алады: пайызы бойынша санды табу алгоритмін түсіндіре алады, ережесін айтады | |||||||
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: санның пайызы, пайызы бойынша санды табу, жай бөлшек, ондық бөлшек | ||||||||
Диалогқа, жазылымға қажетті тіркестер: Пайызы бойынша санды табу үшін... Санның бөлігін қалай табамыз? Бөліндіні пайыз арқылы қалай анықтаймыз | ||||||||
Құндылықтарға баулу | «Мәңгілік ел идеясы» даму жоспарының «Қазақстанның Тәуелсіздігі және Астана» құндылықтарын негізге алып, ұлттық сананы қалыптастыруда мысалдар келтіре отырып тәрбиелеу; | |||||||
Пәнаралық байланыс | Мәдениет; | |||||||
Алдыңғы білім
| Пайыз. | |||||||
САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ | ||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
| Ресурстар | ||||||
Сабақтың басы (10 мин)
Сабақтың ортасы (20 мин)
Сабақтың соңы (15 мин)
Рефлексия
| Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушыларды ортаға шақыру «Күн сәулесін төгеді» оқушылар шеңберге тұрады
| Интерактивті тақтада «Күннің суреті»
| ||||||
Үй тапсырмасы «Кубизм» әдісін пайдалана отырып үй тапсырмасын сұрау. (1 сұраққа 1 бал).
Бағалау. Смайликтер арқылы өзара бағалайды.
Топқа бөлу. «Мозайка» әдісі арқылы сыныпты 3-топқа бөлемін. 1-топ «Бәйтерек» 2-топ «Тәуелсіздік монументі» 3-топ «Хан Шатыры»
«Адасқан сөздер» әдісі арқылы сабақтың тақырыбын анықтаймыз.
Топтарға «Джигсо» әдісі арқылы пайызы бойынша санды табу үшін мәтіндік 3 есеп беріледі. Есептерінің мазмұнына қарай бірігіп «Джигсо» топтарын құрады. Берілген есепті шығарып, өз топтарына оралып шығарған есептерін топпен талқылайды.
1-есеп. Жаңа жиналған саңырауқұлақтан 20% кепкен саңырауқұлақ алынады. 5 кг жаңа жиналған саңырауқұлақтан қанша кепкен саңырауқұлақ шығады?
2-есеп. Жаңа жиналған саңырауқұлақтан 20% кепкен саңырауқұлақ алынады. 1 кг жаңа жиналған саңырауқұлақтан қанша кепкен саңырауқұлақ шығады?
3-есеп. 5 кг жаңа жиналған саңырауқұлақтан 1 кг кепкен саңырауқұлақ алынады. Кепкен саңырауқұлақ жаңа жиналған саңырауқұлақтың қанша пайызын құрайды? Бағалау. «Бас бармақ» әдісі бойынша өзара бағалау.
Сергіту сәті. Ауаға жазылған цифрлар.
Жеке жұмыс. «Конверттегі сұрақ» әдісі бойынша деңгейлік тапсырмаларды орындатамын. Деңгейлік тапсырмалар А-деңгейі. Футболканың 1960 тг. Егер футболканың бағасы 15%-ға қымбаттаса, оның қымбаттатылған бағасы неше теңге? В-деңгейі. Балабақшада 1430 оқушы бар. Қыз балалар ер балалардан 8% артық болса, мектепте қанша қыз бала және қанша ер бала оқиды? С-деңгейі. Пальтоның бағасы екі дүкенде бірдей болған. Бір дүкен бағаларды алдымен 40%-ға төмендетті, содан кейін 40%-ға арттырды. Екінші дүкенде – алдымен 50%-ға арттырды, бірақ содан кейін 50%-ға кемітті. Осы дүкендегі бағалар бастапқы бағалармен салыстырғанда қалай өзгереді?
Бағалау. «Бағдаршам» әдісі арқылы оқушы өзін бағалайды.
Кері байланыс «Бағалау ағашы» Алма бүгінгі сабақтан түйгенім көп,маңызды болды. Гүл-бүгін көп нәрсені түсіндім, маған пайдалы болды. Жапырақ-бүгінгі сабақта түсінбеген сұрақтарым бар,оқуым керек.
| Сұрақтар жабыстырылған фигура
Сурет қиындылары арқылы , бағалау парағы.
Сөздер жазылған А4
Оқулық «Алматы баспасы» 2017-жыл
Есеп жазылған кеспелер.
Есептер жазылған конферттер, түрлі-түсті стикерлер Қосымша 1
Алма, жапырақ, гүл түріндегі жапсырма қағаздар.
| |||||||
Қосымша мәлімет | ||||||||
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? | Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
| Пәнаралық байланыс – денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі)
| ||||||
Оқушыларды оқуға тартуға бағытталған белсенді оқыту әдіс-тәсілдерін тиімді таңдадым. Оқушыларға тақырып бойынша білімдерін еске түсіруге бағыт беремін. Тапсырмалар топтық болғандықтан қабілеті жоғары оқушылар бар топтың тапсырмасын күрделі етіп беруге тырысамын.
| «Бас бармақ», «Бағдаршам», «Бағалау ағашы»
| тарих Сергіту сәті, АКТ Мәңгілік ел жалпы ұлттық идеясының 1-ші құндылығы
| ||||||
Сабақ бойынша рефлексия
| Сабақтың мақсаты сараланып, қалыптастырушы бағалау жүргізе отырып орындалды. Тапсырмалар оқушылардың қажеттіліктерін есепке алып сараланып берілді. Саралау әдістері әрбір оқушыға мақсаттарға жетуге ықпал жасалды. Сабақ өз деңгейінде өтті. Саралаудың тапсырмалар, дереккөздер, оқушыларды қолдау тәсілдері оқу мақсатына жетуге, оқуға тартуға бағытталады Сабақтың әрбір кезеңдерінде уақыт тиімді пайдаланылды Сабақ жоспар бойынша өтілді
|
Қосымша 1
Бөлім тақырып | Санның пайызын және пайызы бойынша санды табу |
Оқу мақсаты | 5.1.2.36 берілген пайызы бойынша санды табу |
Ойлау дағдыларының деңгейі | Жоғары деңгей дағдылары |
Бағалау критерийлері |
|
Тапсырма | ||
| ||
| Дескриптор | |
|
| |
| ||
| Дескриптор | |
|
| |
| ||
| Дескриптор | |
|
|