М.Әбдіхалықов атындағы мектеп-гимназиясының қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі Отесова Алтынның 7-сыныпқа өткізетін сынып сағатының қысқа мерзімді жоспары
Тақырыбы : Мен өз елімнің патриотымын(шығармашылық жұмыс)
Мақсаты | Табыс критерийлері |
Ата-бабамыздың тәуелсіздік жолындағы ерлігін үлгі ету,ел рәміздерін қастерлеуге,ғасырлар бойы аңсаған тәуелсіздік тұғырын берік ұстауға,өз бетімен іздене білуге,ой қорытуға үйрету;туған елін,жерін сүюге,адамгершілікке,қасиетті нәрселерді қадір тұтуға тәрбиелеу
| Оқушылардың шығармашылық ойлау қабілеті дамиды; Өз ойын еркін,жатық жеткізе білуге, ой қорытып, нақты шешім жасауға,мәнерлеп оқуға дағдыланады; топпен жұмыс жасап, бір-бірін тыңдай білудің маңызын ұғынады; ғылымға ден қояды |
Сабақтың түрі: шығармашылық сабақ
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, шығармашылық құрастыру жұмысы, СТО технологиясы
Сабақтың көрнекілігі: АКТ,құрастырма парақшалар, постерге қажетті құралдар, парақ, желім, маркер,
Байланыс: әдебиет, география,өткен сабақ,өмір
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңдері
| Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті |
Ұйымдастыру кезеңі 2 минут | Өмірмен байланыстыра отырып, оқушыларды парақшалармен топқа бөледі: 1-топ « Билер» 2-топ «Абай» 3-топ «Нұрлы жол»
| Оқушылар парақшалар тапсырмалары бойынша топтарға орналасады. Ондағы жазбалар: Әйтеке,Қазыбек,Төле,Жиренше шешен,Мөңке би ,Әсемпаз болма әрнеге, Сегіз аяқ, Өлең – сөздің патшасы, Ғылым таппай мақтанба, 45 қара сөз, Елбасы, ЭКСПО-2017, НұрОтан, жолдау, Мәңгілік ел
|
Ой шақыру 3 минут | Әр топқа парақшаларда жазылған тапсырмалар беріледі. | 1.Отан деген.... 2. Ана деген...... 3. Бақыт деген......
(әр топ өз ойларын ортаға салады) |
Мағынаны таны «жылдар сөйлейді»ойыны 5минут
«Біліңіз» 3 минут | 1991 жыл 16 желтоқсан,1991 жыл 2қазан,1992 жыл 4 маусым,1993 жыл 15қараша,1994 жыл 30 маусым,1995 жыл 30 тамыз,1997 жыл 11шілде,1997 жыл 7мамыр
Тәуелсіздіктің 25 жылдық тарихына шолу
(слайд көрсетіледі) |
Оқушылар әр жылдарда болған оқиғаларды жылдармен сәйкестендіріп,ойларын ортаға салады.
Слайдтағы деректерді оқып,оқушылар Қазақстанның 25 жылдық тарихы туралы мәлімет алады.
|
«Оқыңыз, талдаңыз» 10 минут |
Шығармашылық жұмысы жүргізіледі Мақал –мәтелдердің мағынасын ашып,шағын мәтін жазыңдар 1.Отанды сүю от басынан басталады. 2. Отансыз адам-ормансыз бұлбұл 3.Кісі елінде сұлтан болғанша ,өз еліңде ұлтан бол.
|
Мақал-мәтелдің мағынасын ашып,өз ойларынша әңгімелейді. |
Сергіту сәті 2 минут
«Қолданыңыз» 10минут | «Мен өз елімнің патриотымын,елімді жақсы көремін,т.б» деген сөздерді мақтанып,көтеріңкі интонациямен айтқызу.
«Болашақ Қазақстан...» постер қорғау | Топ мүшелері өзінің туған елін,жерін,Отанын сүйетінін жалынды сөздермен,көтеріңкі интонациямен жеткізеді.
Әр топ мүшелері постер қорғайды |
Үйге тапсырма беру 2 минут «Мен өз елімнің патриотымын»шығарма өлең,жазыңдар. | Үй тапсырмасына шығармашылық жұмыс берілді | Күнделіктеріне жазып алады. |
Бағалау 4 минут | Стикерлерді санайды, бағалау кестесі бойынша бағалайды: 1-2- «3» 3-5- «4» 6-дан жоғары «5» | Өзін-өзі бағалайды |