Педагог-психолог Погребная В.В. Донецкая СОШИ № 22 МОН ДНР
РАЗВИТИЕ ПОДРОСТКА
Презентация для учителей и воспитателей
Понятие личности
Личность – комбинация уникальних черт характера, способностей, психологических установок,
и других качеств
человека
Понятие развития
Развитие – это качественные физические и психологические изменения от рождения до зрелости (или до конца жизни)
- Рост – физические изменения в организме (рост, вес); Дозревание – глобальные изменения, запрограмированные генетически (относительно независимости от окружающей среды); Обучение – относительно стабильные изменения, которые происходят под воздействием опыта.
- Рост – физические изменения в организме (рост, вес);
- Дозревание – глобальные изменения, запрограмированные генетически (относительно независимости от окружающей среды);
- Обучение – относительно стабильные изменения, которые происходят под воздействием опыта.
Знания особенностей развития ребенка: для чего?
- лучше понять причины поведения детей;
- не требовать от них большего (или меньшего), чем то, на что они способны;
- помогать развязывать задания;
- вовремя предупреждать проблемы.
- Досвіченого педагога важко здивувати. Його не шокує сором ’ язливість шестирічної дитини, необачність молодшого школяра чи непослідовність підлітка. Він усвідомлює причини й адекватно реагує на це.
- Неможливо пояснити п ’ ятирічній дитині, що об ’ єм води, перелитої з високого глечика в широкий не змінився. Він же бачить, що води стало меше.
- Абстрактне здоров ’ я не цікавить школярів (та й взагалі дітей)
- Фунт профілактики кращий за тонну ліків
Теория психосоциального развития Ериксона
- 8 стадий психосоциального развития
- 5 стадий человек проходит в детстве; 3 стадии – в зрелом возрасте;
- 5 стадий человек проходит в детстве;
- 3 стадии – в зрелом возрасте;
- Стадии – это конфликты (кризисы) или задания, которые человек пытается развязать в определенный период своей жизни.
Стадии развития Ериксона (для детей)
13-18
- идентичность против диффузии
6-13
- успешность против комплексов
3-5
- инициативность против чувства вины
1-3
- довіра проти недовіри (до 1 року):
задача формування довіри до навколишнього світу розв ’ язується у віці до 1 року. Вирішення цього конфлікту найбільше залежить від людей, які виховують малюка. Якщо світ уявляється дитині непередбачуваним і небезпечним, він так і не може подолати кризу, виростає недовірливим та нервовим. Крайній випадок -- схильність до суіциду
- задача формування довіри до навколишнього світу розв ’ язується у віці до 1 року. Вирішення цього конфлікту найбільше залежить від людей, які виховують малюка. Якщо світ уявляється дитині непередбачуваним і небезпечним, він так і не може подолати кризу, виростає недовірливим та нервовим. Крайній випадок -- схильність до суіциду
- незалежність проти невпевненості (1 – 3 роки):
напочатку діти не здатні діяти, вони – реагують. Але вже на другому році життя дитина поступово починає діяти з власної волі. Так формується почуття незалежності. Якщо дитину обмежувати і надміру опікати на цьому етапі, вона виросте залежною і невпевненою у собі.
- напочатку діти не здатні діяти, вони – реагують. Але вже на другому році життя дитина поступово починає діяти з власної волі. Так формується почуття незалежності. Якщо дитину обмежувати і надміру опікати на цьому етапі, вона виросте залежною і невпевненою у собі.
- ініціативність проти почуття провини (3 – 5 років):
час розвитку креативності, активного дослідження себе і навколишнього світу. Важливо забезпечити дитину різноманітними іграшками, матеріалами для малювання, ліплення. Корисні заняття музикою, танцями, гімнастикою. Ті, в кого це завдання не розв ’ язане, можуть постійно почуватися винними (привід для цього завжди знайдеться)
- час розвитку креативності, активного дослідження себе і навколишнього світу. Важливо забезпечити дитину різноманітними іграшками, матеріалами для малювання, ліплення. Корисні заняття музикою, танцями, гімнастикою. Ті, в кого це завдання не розв ’ язане, можуть постійно почуватися винними (привід для цього завжди знайдеться)
- Успішність (працелюбність) проти комплексів (6 – 13 років):
ця стадія триває протягом перших років навчання в школі. Розв ’ язання конфлікту шляхом пізнання своїх сильних і слабких якостей, уміння досягати успіху (у першу чергу в навчанні). На цьому етапі важливо хвалити дитину не так за реальні досягнення, як за активність і докладені зусилля. Якщо активність дитини не стимулююється, це може сформувати занижену самооцінку і комплекси меншовартості. Нерозв ’ язана криза, як правило, завершується тим, що дитина починає вважати себе невдахою, втрачає мотивацію до навчання.
- ця стадія триває протягом перших років навчання в школі. Розв ’ язання конфлікту шляхом пізнання своїх сильних і слабких якостей, уміння досягати успіху (у першу чергу в навчанні). На цьому етапі важливо хвалити дитину не так за реальні досягнення, як за активність і докладені зусилля. Якщо активність дитини не стимулююється, це може сформувати занижену самооцінку і комплекси меншовартості. Нерозв ’ язана криза, як правило, завершується тим, що дитина починає вважати себе невдахою, втрачає мотивацію до навчання.
- ідентичність проти дифузиії (підлітковий вік):
задача формування самоідентичності, розвитку самосвідомості. Самоідентифікація – не стільки в тому, хто ти є, а в тому, ким ти хочеш бути. Джерелом конфлікту є наявність практично необмежених альтернатив розвитку. Підліток “приміряє” на себе різні соціальні ролі, формує власну шкалу цінностей, здійснює вибір.
- задача формування самоідентичності, розвитку самосвідомості. Самоідентифікація – не стільки в тому, хто ти є, а в тому, ким ти хочеш бути. Джерелом конфлікту є наявність практично необмежених альтернатив розвитку. Підліток “приміряє” на себе різні соціальні ролі, формує власну шкалу цінностей, здійснює вибір.
- независимость против неуверенности
до 1 года
доверие против недоверия
Стадии развития Ериксона (для взрослых)
преклонный возраст
- мудрость против отчаняния
зрелость
- продуктивность против стагнации
інтимність проти ізоляції:
задача створення сім ’ ї, народження дітей.
продуктивність проти стагнації:
домінує прагнення людини до самореалізації, праці на благо суспільства, родини. Конфлікт між тенденцією до егоцентризму (як у підлітків) та мажливість самореалізації на благо інших.
мудрість проти відчаю:
розв ’ язання попередніх завдань допомагає людині відчути повноту житя, усвідомити його сенс. Нерозв ’ язані кризи розвитку можуть призвести до невдоволення власним життям, відчаю перед лицем неминучої смерті.
молодость
- интимность против изоляции
Практическое значение теории Ерика Ериксона
- дает учителю понимание того, как развивается личность ребенка;
- подчеркивает роль учителя и родителей в воспитании (видят в них людей, которые помогут развязать кризисы развития);
- дает понимание того, что развязание кризисов не бывает полным и окончательным.
Стадии когнитивного развития (по Жану Пиаже)
- Сенсомоторная – до 2 лет;
- Дооперационная – 2-7лет;
- предпонятийная – 2-4 года; интуитивная – 4-7 лет;
- предпонятийная – 2-4 года;
- интуитивная – 4-7 лет;
- Стадия конкретных операций – 7-11(12) лет;
- Стадия формальных операций – 12-14 (15) лет.
- Сенсомоторна (до 2 років):
дитина в цей період сприймає навколишній світ відносно своїх дій і відчуттів. Вона живе “тут і тепер”. Іграшка існує тільки тоді, коли дитина її бачить, чує, торкається її. Коли іграшка зникає з поля відчуттів – для дитини її не існує, вона її не шукає. По закінченню цього періоду дитина починає розуміти об ’ єктивний характер навколишнього світу (наприклад, що речі можуть існувати навіть тоді, коли вона їх не бачить). Також дитина починає усвідомлювати причинно-наслідкові зв ’ язки (наприклад, те, що отримає десерт, якщо з ’ їсть основну страву).
- дитина в цей період сприймає навколишній світ відносно своїх дій і відчуттів. Вона живе “тут і тепер”. Іграшка існує тільки тоді, коли дитина її бачить, чує, торкається її. Коли іграшка зникає з поля відчуттів – для дитини її не існує, вона її не шукає. По закінченню цього періоду дитина починає розуміти об ’ єктивний характер навколишнього світу (наприклад, що речі можуть існувати навіть тоді, коли вона їх не бачить). Також дитина починає усвідомлювати причинно-наслідкові зв ’ язки (наприклад, те, що отримає десерт, якщо з ’ їсть основну страву).
- Доопераційна (2-7років) с кладається з двох підстадій: Передпонятійна (2-4 роки):
- Передпонятійна (2-4 роки):
Дитині важко усвідомити, що існує багато речей з однаковими характеристиками (що іграшка в руках іншого малюка така сама, як у нього, а не та сама, що у нього вдома).
- Дитині важко усвідомити, що існує багато речей з однаковими характеристиками (що іграшка в руках іншого малюка така сама, як у нього, а не та сама, що у нього вдома).
- Дитині важко усвідомити, що існує багато речей з однаковими характеристиками (що іграшка в руках іншого малюка така сама, як у нього, а не та сама, що у нього вдома).
- Інтуітивна (4-7 років):
- Інтуітивна (4-7 років):
Дитина здатна розв ’ язати багато завдань інтуітивно, але її мислення все ще базується більше на сприйнятті, ніж на логіці (приклад з горошинами), вона робить помилки в класифікаціях (приклад з ромашками і тюльпанами).
- Дитина здатна розв ’ язати багато завдань інтуітивно, але її мислення все ще базується більше на сприйнятті, ніж на логіці (приклад з горошинами), вона робить помилки в класифікаціях (приклад з ромашками і тюльпанами).
- Дитина здатна розв ’ язати багато завдань інтуітивно, але її мислення все ще базується більше на сприйнятті, ніж на логіці (приклад з горошинами), вона робить помилки в класифікаціях (приклад з ромашками і тюльпанами).
- Стадія конкретних операцій (7-11(12) років):
Поява зачатків логічного мислення. Характеризується здатністю розв ’ язувати задачі, які легко уявити. Помиляється у задачах на збереження об ’ єму, довжини, площі, матерії.
- Поява зачатків логічного мислення. Характеризується здатністю розв ’ язувати задачі, які легко уявити. Помиляється у задачах на збереження об ’ єму, довжини, площі, матерії.
- Стадія формальних операцій (12-14 (15) років):
Формується здатність оперувати з абстрактними поняттями, логічно мислити, аналізувати наслідки, робити висновки
Лише по завершенню цієї стадії дитина здатна самостійно робити свідомий вибір(!) і відповідати за його наслідки.
- Формується здатність оперувати з абстрактними поняттями, логічно мислити, аналізувати наслідки, робити висновки Лише по завершенню цієї стадії дитина здатна самостійно робити свідомий вибір(!) і відповідати за його наслідки.
Практическое значение теории Жана Пиаже
Пиаже – основатель конструктивистского подхода в образовании:
- акцент на деяльность; оценка готовности учащихся; оптимальный уровень учебных заданий.
- акцент на деяльность;
- оценка готовности учащихся;
- оптимальный уровень учебных заданий.
Він розглядав розвиток, як інтерактивний процес, під час якого учень сам конструює свої знання
Социокультурная когнитивная теория развития Л. Выготского
- акцент на социальное влияние;
- зона ближайшего развития Выготского –это потенциал развития ребенка.
Физическое развитие подростка
- предпубертатный период - 10 – 12 (13) лет;
- пубертатный период - 12(13) – 15 (18) лет.
Задания подросткового возраста
- достижения автономии от семьи (с сохранением теплых отошений);
- расстройство дружеских отношений с одногодками;
- формирование идентичности;
- развитие морального сознания.
5 класс (особенности развития)
- физическое развитие:
- начало предпубертатного периода;
- начало предпубертатного периода;
- психическое развитие:
- окончание этапа конкретних операций;
- окончание этапа конкретних операций;
- социальные развитие:
- увеличение автономности; начало становления социальной иерархии.
- увеличение автономности;
- начало становления социальной иерархии.
Фізичний розвиток.
Початок передпубертатного періоду. Спостерігається деяке тимчасове збільшення маси тіла (накопичення перед стрибком зросту).
Психічний розвиток.
В інтелектуальному плані починається поступовий перехід від конкретного мислення до абстрактного. Проте абстрактне мислення ще не досить розвинене, тому слід уникати навчального матеріалу, в якому багато нових понять. Загалом не більше 3 нових термінів за урок. Якнайменше узагальнюючих наукових питань. Більше цікавого, конкретного, практичного. Розглядати виключно актуальні проблеми.
Соціальний розвиток.
Загалом велика залежність від батьків, вчителів, але у зв’язку з переходом до основної школи посилюється автономність. Багато п’ятикласників після школи до приходу батьків залишаються без нагляду.
В структурі класу починається встановлення соціальної ієрархії.
5 класс (актуальные проблемы)
- адаптация к новым условиям обучения ( угроза “срыва адаптации”);
- отношения с новыми учителями;
- увеличение риска в результате большей автономности.
Адаптація до навчання у середній школі. В иникає загроза “зриву адаптації”.
Багато нових предметів і вчителів, різні вимоги, необхідність самостійного виконання домашніх завдань (якщо учень відвідував групу продовженого дня в початковій школі) і, як наслідок, зниження успішності – такі проблеми постають перед багатьма п’ятикласниками. Кажуть, що перше півріччя 5-го класу важче навіть за перший клас.
Найголовніша проблема, що діти не вміють так розпланувати роботу, аби мати час не лише для занять, а й для відпочинку. Це призводить до перевтоми, частих захворювань, далі погіршення оцінок і втрати інтересу до навчання. Недаремно 5-6 класи вважаються вирішальними у питанні - буде дитина вчитися, чи вона відмовиться від зусиль у цьому напрямі і почне самостверджуватися іншим шляхом.
Стосунки з новими учителями. Багатьом дітям, особливо сором’язливим, важко пристосуватися до спілкування з новими людьми. Тому до підручника включено теми про спілкування (особливості спілкування з дорослими і однолітками, як правильно вітатися, попросити про послугу, допомогу, долати сором’язливість тощо).
Збільшення ризиків внаслідок більшої автономності. Головна проблема полягає у тому, що п’ятикласники, як правило, вже не відвідують групу продовженого дня і тому багато з них ходять додому самостійно і часто бувають удома самі.
6 класс (особенности развития)
- физическое развитие:
- “ прыжок” роста;
- “ прыжок” роста;
- психическое развитие:
- начало этапа формальных операций;
- начало этапа формальных операций;
- социальное развитие:
- становление в структуре класса социальной иерархии.
- становление в структуре класса социальной иерархии.
- Фізичний розвиток:
Швидкий ріст, збільшення маси тіла. Особлива необхідність у повноцінному харчуванні та руховій активності. З’являються нові вимоги до особистої гігієни, адже у більшості підлітків починається функціонування епокринових потових залоз, у деяких дівчаток починаються менструації.
- Швидкий ріст, збільшення маси тіла. Особлива необхідність у повноцінному харчуванні та руховій активності. З’являються нові вимоги до особистої гігієни, адже у більшості підлітків починається функціонування епокринових потових залоз, у деяких дівчаток починаються менструації.
- Психічний розвиток.
В інтелектуальному плані продовжується формування абстрактного мислення. Діти вже можуть засвоювати значні об'єми текстової інформації. Зростає здатність до розуміння наукової термінології. Мають високий творчий потенціал. Люблять проводити досліди. Здатність до синтезу абстрактних понять та моделей поведінки поки що обмежена, зате добре аналізують наведені ситуації, порінюють їх, роблять висновки. Загалом зберігається важливість у цікавій, конкретній, актуальній інформації.
- В інтелектуальному плані продовжується формування абстрактного мислення. Діти вже можуть засвоювати значні об'єми текстової інформації. Зростає здатність до розуміння наукової термінології. Мають високий творчий потенціал. Люблять проводити досліди. Здатність до синтезу абстрактних понять та моделей поведінки поки що обмежена, зате добре аналізують наведені ситуації, порінюють їх, роблять висновки. Загалом зберігається важливість у цікавій, конкретній, актуальній інформації.
- Соціальний розвиток
У структурі класу починається встановлення соціальної ієрархії. Серед лідерів поки що залишаються й ті учні, які добре вчаться, але авторитет починають завойовувати ті, хто самоствержуються через агресію, тютюнопаління, інші прояви асоціальної поведінки.
- У структурі класу починається встановлення соціальної ієрархії. Серед лідерів поки що залишаються й ті учні, які добре вчаться, але авторитет починають завойовувати ті, хто самоствержуються через агресію, тютюнопаління, інші прояви асоціальної поведінки.
6 класс (актуальные проблемы)
- потеря интереса к учебе у части учеников;
- увеличение рисков, в результате большей автономности;
- усиление негативного влияния рекламы на одногодок;
- проблемы в общении с одногодками;
- проблемы с родителями и учителями (период негативизма).
Втрата інтересу до навчання у частини учнів. Необхідно посилювати мотивацію до навчання, підвищувати самооцінку школярів, розвивати їх силу волі, наполегливість.
Зростання автономності. Учні все більше часу починають проводити з друзями. В цей період особливо важливо навчити дітей безпечної поведінки в автономній ситуації. Вони із задоволенням вчать азбуку Морзе, способи повідомлення про своє місцезнаходження, виживання у природних умовах, правила для велосипедистів тощо.
Посилюється вплив реклами та однолітків. На часі починати програму профілактики тютюнопаління, алкоголізму, наркоманії. Виникає необхідність розвитку навичок відмови та критичного мислення, особливо, стосовно реклами нездорової їжі, тютюну, алкоголю.
Проблемі у спілкуванні з однолітками . У тих, хто не потрапляє до якоїсь компанії, навпаки, може виникнути проблема у спілкуванні з однолітками, відчуття самотності, знижується самооцінка. Тому слід розвивати навички спілкування, пояснювати цінність дружби, водночас застерігаючи від небезпечних компаній
Проблеми з батьками і вчителями (період негативізму). Поки що він досить сильний, але для цього періоду характерне виникнення негативізму, коли діти в усьому не погоджуються з дорослими (у першу чергу з батьками). Конфлікти найчастіше виникають з приводу одягу, домашньої роботи. Слід вчити дітей асертивної поведінки, правильно висловлювати свої почуття, уникати конфліктогенів, конструктивно розв’язувати конфлікти.
7 класс (особенности развития)
- физическое развитие:
- заметная разница в физическом развитии;
- заметная разница в физическом развитии;
- психическое развитие:
- развитие самоидентичности, абстрактного мышления; эмоциональная нестабильность;
- развитие самоидентичности, абстрактного мышления;
- эмоциональная нестабильность;
- социальное развитие:
- развитие дружеских отношений (компании часто смешанны по половому признаку); колосальное влияние реклами, кумиров (особенно, в отношении имиджа тела).
- развитие дружеских отношений (компании часто смешанны по половому признаку);
- колосальное влияние реклами, кумиров (особенно, в отношении имиджа тела).
- Фізичний розвиток:
У цьому віці особливо помітна різниця у фізичному розвитку. В декого починається пубертатний період і вони виглядають старшими за однолітків. Ці проблеми найбільш характерні для дівчаток, адже їх статеве дозрівання починається в середньому на 2 роки раніше за хлопців. Через це вони можуть ставати об’єктами недобрих жартів, образ (навіть з боку дорослих). Необхідно вчити підлітків правильно реагувати на критику (справедливу і несправедливу). Також важливо познайомити їх з фізіологічними проблемами пубертатного періоду (хлопців і дівчат окремо).
- Психічний розвиток:
Особливої гостроти набувають проблеми самоусвідомлення, визначення “Я”-концепції, формування самооцінки. Посилюється індивідуалізм, егоцентризм. Підліток намагається зрозуміти свою цінність, а вже потім співставляє її з цінністю інших людей. Важливо допомогти йому сформувати адекватну самооцінку, навчити підвищувати її власними досягненнями, а не самоствержуватися за рахунок інших.
Підлітки надзвичайно вразливі, характерні різкі зміни настрою, поведінки. То він чи вона поводиться як дитина, а то починає вимагати більшої самостійності.
У більшості учнів абстрактне мислення вже досить розвинене. Вони здатні спостерігати і порівнювати поведінку різних людей, узагальнювати їх і власний досвід.
- Соціальний розвиток:
Важливу роль продовжують відігравати підліткові компанії, тепер уже іноді змішані за статтю.
Процес соціалізації відбувається швидкими темпами. При цьому велику роль відіграють авторитети – кумири молоді. Від того, хто стане для підлітка взірцем для наслідування залежить дуже багато.
Колосальний вплив реклами, особливо, стосовно іміджу тіла. Дівчата прагнуть бути манекенницями. Через це трапляються порушення харчування.
7 класс (актуальные проблемы)
- угроза нарушения психологического равновесия в результате:
- неадекватной самооценки; неспособности конструктивно развязывать конфликты; неумение предупреждать и преодолевать стрессы;
- неадекватной самооценки;
- неспособности конструктивно развязывать конфликты;
- неумение предупреждать и преодолевать стрессы;
- вредные привычки.
Порушення психологічної рівноваги внаслідок заниженої або завищеної самооцінки, нездатності конструктивно розв’язувати конфлікти з дорослими та однолітками, попереджувати і долати стреси.
Загнавши себе у “глухий кут” підліток нерідко намагається покращити свій стан за допомогою психоактивних речовин, які не вирішують проблем, а лише поглиблюють їх.
На цьому етапі найбільше часу слід присвятити розвитку життєвих навичок, формуванню соціально-психологічної компетентності учнів і профілактиці шкідливих звичок.
8 класс (особенности развития)
- физическое развитие:
- период полового дозревания;
- период полового дозревания;
- психическое развитие:
- интелект на уровне взрослого человека;
- интелект на уровне взрослого человека;
- социальное развитие:
- стадия платонических сексуальных отношений; стремление большей автономности от сем ьи.
- стадия платонических сексуальных отношений;
- стремление большей автономности от сем ьи.
- Фізичний розвиток:
У більшості учнів почався пубертатний період. Ті, в кого це ще не відбулося, можуть мати проблеми. Особливо це стосується хлопців, які виглядають молодшими і фізично слабшими за своїх однолітків. А в середовищі хлопців-підлітків фізична сила – вагомий аргумент. З таких дітей часто роблять “цапів-відбувайлів”. Вони потребують захисту і моральної підтримки з боку дорослих, а також мають вчитися упевненої поведінки, попереджувати і припиняти дискримінацію.
- Психічний розвиток:
Інтелектуальний розвиток підлітків практично на рівні дорослої людини. Здатні засвоювати велику кількість інформації. Потребують додаткової мотивації до навчання. Найкраще це робити, спонукаючи їх планувати власне майбутнє. У цьому віці більшість школярів прагнуть отримати вищу освіту. Це й має стати добрим стимулом для навчання у найближчі роки.
- Соціальний розвиток:
Більшість уперше усвідомлюють привабливість протилежної статі.
Стадія платонічних стосунків. Відбувається визначення образу ідеального чоловіка (жінки). Часто закохуються у кумирів, дорослих, знайомих і незнайомих.
У стосунках з батьками прагнуть більшої самостійності, але не завжди вміють доводити свою дорослість ділом.
8 класс (актуальные проблемы)
- стремление быть независимым;
- возрастание поведенческих рисков.
- Прагнення незалежності . Найголовніша проблема полягає у тому, що підлітки в багатьох аспектах відчувають себе дорослими, та справжньої самостійності вони ще не мають, бо матеріально залежать від батьків. Щоб подолати цю проблему, слід усвідомити, що вони не марно витрачають ці роки, а разом з батьками здійснюють інвестиції у своє майбутнє. Адже щоб стати по-справжньому самостійним у дорослому житті треба отримати освіту.
- Зростання поведінкових ризиків. Настає вік, з якого багато підлітків стають водіями на дорогах (велосипедистами, водіями мопедів, мотоциклів). Дехто під впливом однолітків може брати транспорт без дозволу у батьків чи у сторонніх людей. Дехто може робити це під впливом алкоголю. Також настає вік кримінальної відповідальності за деякі види злочинів. Отже, вміння будувати рівноправні стосунки з друзями і протилежною статтю та протистояти негативному впливу оточення є вирішальними навчальними завданнями на цьому етапі.
9 класс (особенности развития)
- физическое развитие:
- период ранней юности, завершения полового дозревания;
- период ранней юности, завершения полового дозревания;
- психическое развитие:
- этап осознавания жизненных ценностей: профориентации, планирование будущего;
- этап осознавания жизненных ценностей: профориентации, планирование будущего;
- социальное развитие:
- уменшается зависимость от срерстников; стремление к романтическим отношениям.
- уменшается зависимость от срерстников;
- стремление к романтическим отношениям.
- Фізичний розвиток:
Період ранньої юності.
- Психічний розвиток:
Інтелектуальний рівень високий. Етап побудови життєвих планів, встановлення шкали життєвих цінностей, формування моральної свідомості. Час профорієнтації, вибір подальшої спеціалізації у навчанні.
- Соціальний розвиток:
У спілкуванні з друзями стають більш самостійними, більше цінують власну думку, поводяться відповідно до власних принципів, поглядів, переконань.
Прагнуть романтичних стосунків з протилежною статтю, але не завжди вміють їх будувати. Важливо роз’яснювати необхідність рівноправних стосунків, розвінчувати гендерні стереотипи, розвивати навички впевненої поведінки і відмови від небажаних пропозицій.
9 класс (актуальные проблемы)
- нуждаются в помощи по профориентации;
- Опасность раннего начала половой жизни, рискованного полового поведения;
- Вредные привычки;
- Риски трудовой деятельности.
- Планування майбутнього:
Головна проблема – у правильній профорієнтації, реальній оцінці власних здібностей і можливостей. Важливо допомогти дітям усвідомити свою роль у житті, надихнути їх докладати зусилля для здійснення своїх мрій, формувати відповідальність за власне життя.
- Головна проблема – у правильній профорієнтації, реальній оцінці власних здібностей і можливостей. Важливо допомогти дітям усвідомити свою роль у житті, надихнути їх докладати зусилля для здійснення своїх мрій, формувати відповідальність за власне життя.
- Статеві стосунки:
Проблема полягає у протиріччі між потребою у встановленні стосунків із протилежною статтю і небезпекою раннього початку статевого життя. Необхідно ознайомити дітей з негативними наслідками останнього для репродуктивного і психологічного здоров’я, навчити їх відмовлятися від сексуальних пропозицій. Також необхідно ознайомити їх із засобами контрацепції, захисту від ВІЛ/ІПСШ.
- Проблема полягає у протиріччі між потребою у встановленні стосунків із протилежною статтю і небезпекою раннього початку статевого життя. Необхідно ознайомити дітей з негативними наслідками останнього для репродуктивного і психологічного здоров’я, навчити їх відмовлятися від сексуальних пропозицій. Також необхідно ознайомити їх із засобами контрацепції, захисту від ВІЛ/ІПСШ.
- Шкідливі звички:
Дехто з підлітків уже постійно палить, все більше вживають спиртне, пробують наркотики. Антиалкогольну та антинаркотичну пропаганду необхідно проводити в активній формі (агітбригади, конкурси), розвінчувати рекламні стратегії, які застосовують тютюнові та алкогольні компанії, вчити молодь здоровій альтернативі проведення дозвілля.
- Дехто з підлітків уже постійно палить, все більше вживають спиртне, пробують наркотики. Антиалкогольну та антинаркотичну пропаганду необхідно проводити в активній формі (агітбригади, конкурси), розвінчувати рекламні стратегії, які застосовують тютюнові та алкогольні компанії, вчити молодь здоровій альтернативі проведення дозвілля.
- Трудова діяльність:
У цей час дехто з дітей може почати самостійно заробляти гроші. Дуже важливо попередити про небезпеку залучення до злочинного бізнесу (розповсюдження наркотиків, здирництво, крадіжки, проституція).
- У цей час дехто з дітей може почати самостійно заробляти гроші. Дуже важливо попередити про небезпеку залучення до злочинного бізнесу (розповсюдження наркотиків, здирництво, крадіжки, проституція).
Необходимые условия, которые должен учитывать учитель, при проведении уроков:
- Ведущий тип сенсорной системы учеников: аудиалы, визуалы, кинестетики;
- Тип их темперамента: сангвиник, холерик, флегматик, меланхолик;
- Индивидуальные особенности учеников.
- Диагнозы детей.
Ведущий тип сенсорной системы учеников:
- ВИЗУАЛЬНЫЙ ТИП - нужен контакт глазами («Если не смотришь, значит не слышишь»). Во время разговора ЖЕСТИКУЛИРУЮТ (жесты выше груди). П ри общении визуал обычно смотрит в глаза и требует этого от собеседника. Ему необходимо видеть собеседника, поэтому он обычно стремится к такой дистанции между собой и другим человеком, которая позволяет ему видеть того хорошо. Он часто употребляет выражения: «я вижу», «видите ли», «посмотрите, что он натворил», «это выглядит ужасно» и т.п.
- КИНЕТИЧЕСКИЙ ТИП - кинестетики двигаются плавно, без резких движений. Это, прежде всего, люди чувственные, им необходимо физическое ощущение окружающего их мира. При общении кинестетик порой не смотрит на собеседника, но постоянно касается его. Их речь насыщена соответственными выражениями: «я чувствую, что-то происходит», «мы совсем близко подошли к решению проблемы» и т.п. Это часто ласковые и чуткие люди.
- АУДИАЛЬНЫЙ ТИП - аудиалы, в отличие от визуалов, чаще используют выражения типа: «послушайте, что скажу», «меня раздражает этот звук», «ваша идея звучит замечательно» и др. Во время беседы аудиал обычно находится от собеседника довольно близко, потому что стремится услышать всё, чтобы ничего не пропустить.
Благодаря разному восприятию мира визуалы, кинестетики и аудиалы не всегда могут хорошо понять друг друга .
несколько замечаний:
- во - первых, нужно иметь ввиду, что человеческое существо гораздо сложнее, чем какая-либо из моделей. Как минимум, часто встречаются смешанные типы людей.
- во - вторых, будет полезно не втискивать в рамки вашего собеседника какие-то модели. Просто нужно иметь ввиду, что в данный момент стратегия вашего партнера близка к поведению какого либо из типов, описанных выше.
Типы темперамента :
1 . Сильный, уравновешенный, подвижный тип —
САНГВИНИК
- Сангвиник — человек быстрый, легко приспосабливающийся к изменчивым условиям жизни. Его характеризует высокая сопротивляемость трудностям жизни.
- Это живой темперамент, не вызывающий трудностей при воспитании. Речевые реакции образуются быстро и соответствуют возрастным нормам. Речь сангвиника, как правило, громкая, быстрая, выразительная, с правильными интонациями и ударениями, уравновешенная и плавная. Она сопровождается живой жестикуляцией, выразительной мимикой и эмоциональным подъемом.
2. Сильный, уравновешенный, инертный тип —
ФЛЕГМАТИК
- Флегматик реагирует спокойно и медленно, не склонен к перемене своего окружения.
- Сильный, оптимально возбудимый, уравновешенный, медленный тип.
- Флегматик легко приспосабливается к социальной среде. Быстро выучивается говорить, читать и писать. Его речь несколько медленнее, чем у сангвиника, она спокойна, равномерна, без резко пораженных эмоций, жестикуляции и мимики.
3. Сильный, неуравновешенный тип с преобладанием возбуждения —
ХОЛЕРИК .
- Его нервная система характеризуется, помимо большой силы, преобладанием возбуждения над торможением. Отличается большой жизненной энергией, но ему не хватает самообладания, он вспыльчив и несдержан.
- Дети такого типа учатся обычно удовлетворительно, однако испытывают затруднения в приспособлении своих реакций и эмоций к требованиям школы. Их речь становится в меру быстрой, но неровной и формируется труднее, чем у предыдущих типов.
4. Слабый тип — МЕЛАНХОЛИК
- Меланхолики часто пассивны, заторможены. Для них воздействие сильных раздражителей может стать источником различных нарушений поведения.
- Быстро утомляется и перестает реагировать на слишком сильные или продолжительные раздражители. Безусловные рефлексы также слабые.
- Для меланхолика характерно преобладание внешнего торможения. Речь тихая.
Индивидуальные особенности
Если вы будите учитывать и использовать все рекомендации, то…
… Вы подберете ключик к каждому ребенку!!!
Спасибо за внимание Удачных рабочих дней