Пән: математика
Сабақтың тақырыбы: Проценттер.
Мақсаты: Оқушыларды «процент» ұғымымен таныстыру,ондық бөлшектерді процент түрінде және керісінше жазуды үйрету.
Міндеттері:
- білімділік
ондық бөлшектерді процент түрінде және керісінше жазуды үйрету,есептеу біліктілігін жетілдіру және мәтін есептерді шешуді үйрету
-дамытушылық
логикалық ойлау, математика тілінде сөйлеуді және өз бетімен жұмыс жасау қабілетін дамыту;
-тәрбиелік
пәнге қызығушылыққа,өзара түсіністік пен қатнас жасауға тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Жаңа тақырыпты игеру
Сабақты өту тәсілі:
оқытудағы жаңа тәсілдер,ой толғау,жеке және топтық жұмыс,тест тапсырмаларын беру.
Күтілетін нәтиже:
Процент ұғымын игереді,анықтайды,ондық бөлшекті процентпен және керісінше жазудыбіледі,жеке,топпен амалдар орындауды және талдауды игереді
Сабақтың
барысы
Мұғалімнің әрекеті Оқушылардың әрекеттері Жұмыс жасау формалары мен
тәсілдері уақыт, мин
Сабақты ұйымдастыру 1.Оқушыларды түгелдеу
2.Оқу құралын тексеру
3.Үй тапсырмасын тексеру Оқушы сабақ барысында орындайтын міндеттерін алдын-ала белгілейді 1-2
Жаңа тақы- рыпты игеруді талап ететін мәселені қою
Ауызша сұрақ-жауап
1) 300 800 1500 50 15 34,1 180,5 7
2) 1м 1км 1ц 1а 1га Тақтада жазылған шамалардың жүзден бір бөліктерін табады.
Кезкелген шаманың жүзден бір бөлігіне анықтама береді,яғни оның процент деп аталатынын анықтайды. Жалпы сұрақ-жауап, көрнекілік 8
Жаңа тақырып-ты игеру
Тақтада процент ұғымын түсіндіреді.
Топтық жұмыс жүріту
Латынның «про центум» ұғымы жүздік үлес деген мағынаны білдіреді,процент үшін- % белгісі пайдаланылады.
1. Кітаппен жұмыс жасау
- процент деп неге айтылады?
- ондық бөлшек процентке қалай аударылады?
- процент бөлшек түрінде қалай жазылады?
2. Тапсырмаларды орындау
Жалпы сұрақ-жауап, көрнекілік
3
Практикалық
жұмыс
Тақтада 1 оқушы тапсырма орындайды
3. №1 тапсырма бойынша сұрақтарға жауап береді:.
Кітапханада қанша кітап бар?
Марат қанша кітапты оқып шықты?
Жүзден бір үлес басқаша қалай аталады?
Марат барлық кітаптардың неше процентін оқып шықты?Сұрақтарды талдап,жауап береді.
Есепті шешу тәсілін анықтайды
4
Жаңа тақырыпты
пысықтау Ауызша сұрақ-жауап №2.Суретші 2300 шыны ыдысты безендіруі қажет.Ол шыны ыдыстардың 1% -ін безендірді.Безендірілген шыны ыдыстардың саны қанша?
№3.Жаңа салынған үйде 800 пәтер бар.Мектеп
Мұғалімдеріне арнап пәтерлердің 1% бөлінді.Мұғалімдерге бөлінген пәтерлер саны қанша?
№4.Дүкенге 1800 кгжеміс әкеліндіТүске дейін барлық жемістердің 1%-і сатылды.Түске дейін қанша кг жеміс сатылған? 5
Тапсырмаларды
орындау
Топтық жұмыс жүріту
Тақтада 1 оқушы тапсырма орындайды
Тапсырманы оқып,талдап,теңдеу түзу арқылы орындайды №159
5
Өзіндік жұмыс Жеке жұмыс жасау,бірін-бірі бағалау 2,0928+47,9072:(7-0,195)
100,5876-88,5856:(6,0811+8,4889)
687,8+(88,0802-85,3712):0,045 7
Сабақты қорыту
Оқушылардың жұмыстарын бағалап,журналға қою. Ауызша сұрақтарға жауап беру,есеп шығару
300, 500,1300, 47000 сандарының 1%-ін табыңдар 2
Үй тапсырмасы
№ , №, № (а) 1
Сабақтың тақырыбы: Процент.
Сабақтың мақсаты:
1. Білімділігі: Процент және берілген санның процентін табу туралы мағлұмат беру.
2. Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызуғушылығын ояту.
3.Тәрбиелік: Оқушылардың өз ойын толық, дұрыс жеткізе білуге, тапқырлыққа, жылдамдылыққа, тәрбиелеу.
Сабақ түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың көрнекілігі: деңгейлік тапсырмалар.
Оқытудың әдісі: Түсіндіру.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі
а) Сәлемдесу, ә) оқушыларды түгендеу, б) оқушылардың назарын сабаққа аудару
в) сабақтың мақсатымен таныстыру
Жаңа тақырыпты түсіндіру.
Латынның «pro centum» деген сөзінен алынған аудармасы «жүзден» немесе «жүзге» дегенді білдіреді.
Прцентті бөлшекпен немесе натурал санмен жазу үшін процент санын 100-ге бөлу керек.
3% = = 0,03
Берілген санның процентін табу үшін:
1. Прпоцентті бөлшекпен өрнектеу керек;
2. Берілген санды осы бөлшекке көбейту керек;
Әріппен жазсақ: b= a * , а- берілген (100% -ке сәйкес)
P- проценттер
b- берілген санның процентке сәйкес мәні немесе ізделінді сан.
Бұл проценттің негізгі формуласы.
Пайызбен жаз:
Кестені толтыр
Оқулықпен жұмыс:
Сабақты бекіту кезеңі:
1. Процент деп нені айтады?
2. Процент бөлшекпен қалай жазылады? Мысал келтір.
3. Бөлшек процентпен қалай жазылады?
Бағалау.
Үйге тапсырма: №
Сабақ № Күні:______
Сынып: 5
Сабақтың тақырыбы: Процент. Берілген санның процентін табу.
Сабақтың мақсаты:
1. Білімділігі: Процент және берілген санның процентін табуға есептер шығару дағдыларын қалыптастыру.
2. Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызуғушылығын ояту.
3.Тәрбиелік: Оқушылардың өз ойын толық, дұрыс жеткізе білуге, тапқырлыққа, жылдамдылыққа, тәрбиелеу.
Сабақ түрі: Қайталау сабақ
Сабақтың көрнекілігі: деңгейлік тапсырмалар.
Оқытудың әдісі: Алгоритмдік талдау,ішінара іздену
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі
а) Сәлемдесу, ә) оқушыларды түгендеу, б) оқушылардың назарын сабаққа аудару
в) сабақтың мақсатымен таныстыру
Үй тапсырмасын тексеру: № 1266;1272
1) 9%; 51%; 93%;10%;5; 2)4%; 60%; 30%; 75%; 2%;
Ақпарат алмасу:
1. Процент деп нені айтады?
2. Процент бөлшекпен қалай жазылады? Мысал келтір.
3. Бөлшек процентпен қалай жазылады?
4. Берілген санның проценті қалай табылады?
1-тапсырма:Процентке байланысты мысалдар жазып, процент ағашына ілу
2-тапсырма
Құзіреттілік қалыптастыру:№1269;1270 есептерді ауызша шығарту
№1274;1279
Суретте қанша қоңыр,қызыл,көк, сары шаршы бар?ол барлық шаршының неше проценті?
Слайд арқылы көрсету
Кесте толтыру
100%; 1%; 20%; 99%; 300%;
800
32400
2700
Бағалау. Сыныпта белсенді қатысып отырған оқушылар бағаланады.
Үйге тапсырма: №1271;1282
Сабақ №__145
Күні:______
Сынып: 5 «б», 5 «ә»
Сабақтың тақырыбы: §41. Процент. Берілген санның процентін табу.
Сабақтың мақсаты:
1. Білімділігі: Процент және берілген санның процентін табуға есептер шығару дағдыларын қалыптастыру.
2. Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызуғушылығын ояту.
3.Тәрбиелік: Оқушылардың өз ойын толық, дұрыс жеткізе білуге, тапқырлыққа, жылдамдылыққа, тәрбиелеу.
Сабақ түрі: Қайталау сабақ
Сабақтың көрнекілігі: деңгейлік тапсырмалар.
Оқытудың әдісі: Түсіндіру.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі
а) Сәлемдесу,
ә) оқушыларды түгендеу,
б) оқушылардың назарын сабаққа аудару
в) сабақтың мақсатымен таныстыру
Үй тапсырмасын тексеру: № 1382 - №1384
Есептер шығару
№ 1386 - №1387 жазбаша тақтада орындау
№ 1389 өздіктерінен
Сабақты бекіту кезеңі:
1. Процент деп нені айтады?
2. Процент бөлшекпен қалай жазылады? Мысал келтір.
3. Бөлшек процентпен қалай жазылады?
4. Берілген санның проценті қалай табылады?
Бағалау.
Сыныпта белсенді қатысып отырған оқушылар бағаланады.
Үйге тапсырма: §41. 1-4 cұрақтар, № 1391, № 1393 Тәрбие.орг сайтынан Процент. Берілген санның процентін табу Қосымша сабақ жоспары материалды тегін жүктеп сабақ барысында қолдануға рұқсат етіледі. Жарияланған материалға tarbie.org сайтының әкімшілігі жауапты емес
Авторы:


Конспект к уроку "Процент" (20.65 KB)

