Меню
Разработки
Разработки  /  Информатика  /  Уроки  /  5 класс  /  Қарапайым мәтіндік редактор. Редактор интерфейсі.

Қарапайым мәтіндік редактор. Редактор интерфейсі.

Мерзімі

09.02.2017 жыл

Сынып

5

Тақырыбы

Қарапайым мәтіндік редактор. Редактор интерфейсі.

Мақсаты

Word Pad мәтіндік редакторы туралы мәләмет беру, құжаттың құрылымы мен редактордың терезесі туралы түсінік беру, мәтінмен жұмысқа дағдыландыру, құжаттарды құруға, ашуға және сақтауға үйрету.

Міндеттері

  • Мәтіндік редакторында жұмыс жасай отырып оларды практикада қолдана білу.
  • Өзбетінше, топтаса жұмыс істей алу.
  • Мәтінмен жұмысқа дағдылану, құжаттарды құруа білу, ашу және сақтауды білу.

Күтілетін нәтиже

  • Мәтіндік редакторында жұмыс жасай отырып оларды практикада қолдана алады.
  • Оқушы өз ойын жеткізе алады.
  • Өзбетінше, топтаса жұмыс істей алады.

Жеті модульдің қамтылуы

-АКТ;

-Оқыту мен оқудағы жаңа әдіс-тәсілдер;

-Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету;

-Көшбасшылық

-Дарынды және талантты баланы оқыту

Сабақтың типі

Жаңа білімді мегерту

Сабақтың түрі

Аралас

Сабақтың әдісі

«Иә»-«Жоқ» ойыны, «ВЕНН диаграммасы», «Ауыстырмақ»,

«Кір жаю» әдісі, логикалық тапсырмалар

Сабақтың көрнекілігі

Интерактивті тақта, компьютер, стикерлер, слайд, плакат

Пәнаралық байланыс

Тарих, геометрия

Сабақтың жоспары

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының

іс-әрекеті

Ұйымдастыру кезеңі

(3мин)

Қызығушылықты ояту. Топта жағымды психологиялық ахуал туғызу.

Маған қосылып қайталаңыз:

Бүкіл әлемде маған ұқсайтын жан жоқ. Менің барлық жеңісім мен табысым тек маған ғана тиесілі. Менің барлық жеңілісім мен қателігім өзімдікі. Менде бәрі жеткілікті. Мен өте тамаша адаммын. Менің қолымнан бәрі келеді.

Оқушыларға қима қағаздар таратылады. «Мәтін», «Абзац», «Символ»

Оқушылар сөздерді мұғаліммен бірге қайталайды.

Қима қағаздар арқылы топқа бөлінеді.

Білу

(8мин)

Өткен материялдарды қайталау

«Бағдаршам» деңгейлік тапсырма

  1. Қызыл түс (Техника қауіпсіздік ережесін еске түсіру.Таратылған суреттен 1 топ информатика кабинетінде не істеуге болатынын, ал

2-топ не істеуге болмайтынын іріктеп тандап конвертке салады )

  1. Сары түс («Ребус» шешу)
  2. Жасыл түс (Сұрақтар)

Оқушылар деңгейлік тапсырмаларды орындайды.

Түсіну

(10мин)

Оқушылардың көңілін жаңа сабаққа аудару үшін сыни сұрақ қою:

1) Мәтіндік редактор дегенімізді қалай түсінесіңдер?

2) Мәтінмен жұмыс істеуге арналған қандай бағдарламаларды білесің?

Осы сыни сұраққа жауап ала отырып, жаңа сабақпен байланыстыру;

Осы жерде мұғалім слайд бойынша көрсете отырып түсіндіреді.

«Кір жаю» әдісі бойынша постер қорғау.

Оушылар сұрақтарға жауап береді.

Слайдқа назар аударады.

Жаңа тақырыпты түсіндіреді, постер қорғайды

Қолдану

  1. ин)

1-Топ. ҚЫС. Қар көп жауып, нағыз қыс болды. Күн қысқарып, түн ұзарған кез. Күннің көзі көрінсе де жылынбайды. Өзенді, көлді мұз қаптап, қалың қардан шөптің басы көрінбейді. Қыс күні аяз күшті болып, үскірік борандар да аз емес. Адамдар суықтан қорғанып үй салып, жылы киім киіп, үйлеріне от жаққан. Тапсырма №1 Мәтінді WordPad мәтіндік редакторында теріңдер. Тапсырма №2 Мәтін тақырыбын жартылай қалыңдатып, мәтіннің түсін өзгертіңдер. Тапсырма №3 Мәтін тақырыбын бас әріппен, ортасы бойынша туралап және қаріп өлшемі 18, ал мәтінді екі жақ шеті бойынша туралап, қаріп өлшемі 14 болатындай етіп түзетіңдер. Мәтінді «Қыс» тақырыбымен сақтаңдар.

2-топ. Жаз

Жаз келді. Күн шығып, дала жасыл кілемге оранып, әдемі гүлдер шығып жайқалуда. Балаларда демалысқа шығып, ауылдағы ата- әжелерінің үйлеріне барады Күн сәулесі адам денесін ысытады.Көп отбасылар енді теңізге барады. Қалың киімдерін салып, жеңіл киімдерін шығарады.

Тапсырма №1.

  1. «Жаз» сөздерін курсивпен, мәтін тақырыбын жартылай қарайтып, астын сызып жазыңдар.
  2. Мәтінді «Жаз» атымен Жұмыс үстеліне сақтаңдар.
  3. Сақталған файлды ашып көрсетіңдер.

3-топ. Күз.

Міне, қыркүйек туды, күз келді. Күн қысқарып, түн ұзарды. Аспаннан бұлттар қаптап, сіркіреп жаңбыр да жауып тұр. Күн сирек көрініп, аз жылытады. Анда-санда таңертең салқын болып қояды. Өткір суық жел арық малды, жұқа киімдіні тоңдыра бастады.

Тапсырма №1.

  1. Сөйлемді абзацтан бастап жазыңдар
  2. Мәтіннің қаріп өлшемін 20 мен жазыңдар.
  3. Барлық мәтінді курсивпен жаз

Компьютерде тәжірибелік жұмыс жасайды. Қорғайды.

Сергіту сәті

(3мин)

«Логика» Берілген фигурада неше үшбұрыш бар?

«Ауыстырмақ» Ауысқан сөздерді табу

Оқушылар сұраққа ойлана жауап береді.

Ауысқан сөздердің дұрысын табады.

Талдау

(5 мин)

«ВЕНН» диаграммасы.

Оқушыларға «Венн» диаграммасы бар қағаздар үлестіріліп, Paint және WordPad бағдарламаларының ұқсастықтарын жазу тапсырылады. Paint гарфикалық редакторы мен WordPad мәтіндік редакторының терезе элементерін салыстыра отырып ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау.

Оқушылар тақтаға екі редактордың айырмашылықтары мен ұқсастықтарын жазады.

Жинақтау

(4 мин)

«Иә - жок» о й ы н ы

(Сұраққа дұрыс болса « и ә »,

дұрыс емес болса « ж о қ »

деп жауап беру керек.

Оқушылар сұрақтарға жауап береді.

Бағалау

Тест сұрақтары

1. WordPad мәтіндік редакторын қалай жүктейміз?

А) Бастау-Бағдарламалар-Қалыпталған-WordPad

Ә) Бастау- Бағдарламалар -WordPad;

Б) Бастау – Бағдарламалар –Microsoft Office- WordPad

В) Мои документы- WordPad

2. Формат-Шрифт командасын орындау арқылы.

А) Қаріптің түрін, түсін, өлшемін ж.б параметрлерін өзгертуге болады*;

Ә) Абзац қоюға болады;

Б) Тізім қоюға болады;

В) Файлды сақтауға болады

3. Жолды түгел бас әріптермен теру үшін қай пернені пайдаланды?

А) <Caps Lock>

Ә) <Tab>

Б) <Backspace>

В) <Shift

4. Меңзерді бір бетке жоғары жылжыту үшін қандай пернелер комбинациясы қолданылады?

А) <Home>

Ә) <Delete>

Б) <Pg Up>

В) <Pg Down>

5. Меңзерді бір бетке төмен жылжыту үшін қандай пернелер комбинациясы қолданылады?

А) <Home>

Ә) <Delete>

Б) <Pg Up>

В) <Pg Down>

6. Меңзерді ағымдағы жолдың басына жылжыту үшін қандай пернелер комбинациясы қолданылады?

А) <Home>

Ә) <Delete>

Б) <Pg Up>

В) <Pg Down>

7. Меңзерді ағымдағы жолдың соңына жылжыту үшін қандай пернелер комбинациясы қолданылады?

А) <Home>

Ә) <End>

Б) <Pg Up>

В) <Pg Down>

8. WordPad программасының құжатын бірінші рет сақтап қою үшін..

А) Файл - Сохранить

Ә) Правка-Сохранить

Б) Файл- - Сохранить как

В) Файл - - Открыть

9. Дискіде сақтаулы тұрған құжатты ашу үшін..

А) Файл - - Создать

Ә) Мой документы-открыть

Б) Файл - Открыть

В) Файл - Сохранить

10.Word-Pad программасынан шығу үшін.

А) Файл- Открыть

Ә) Файл- Удалить

Б) Файл - Выход

В) Файл - Сохранить

Компьютерде интернет желісі арқылы планшетпен тест тапсырады

Үйге тапсырма

§19 оқу, Бақылау сұрақтары мен тапсырмалар 158 бет

Оқушылар күнделіктеріне үй тапсырмасын жазып алады.

Кері байланыс

(2мин)

Оқушылар бүгінгі сабақта алған әсерлерін парақшаға жазып өткізеді

14.12.2017

Содержимое разработки

Информатика пәні мұғалімі: Терекбаева М. Б.

Мерзімі

09.02.2015 жыл

Сынып

5

Тақырыбы

Қарапайым мәтіндік редактор. Редактор интерфейсі. 

Мақсаты

Word Pad мәтіндік редакторы туралы мәләмет беру, құжаттың құрылымы мен редактордың терезесі туралы түсінік беру, мәтінмен жұмысқа дағдыландыру, құжаттарды құруға, ашуға және сақтауға үйрету. 

Міндеттері

  • Мәтіндік редакторында  жұмыс жасай отырып  оларды практикада қолдана білу.

  • Өзбетінше, топтаса жұмыс істей алу.

  • Мәтінмен жұмысқа дағдылану, құжаттарды құруа білу, ашу және сақтауды білу.

Күтілетін нәтиже

  • Мәтіндік редакторында  жұмыс жасай отырып  оларды практикада қолдана алады.

  • Оқушы өз ойын жеткізе алады.

  • Өзбетінше , топтаса жұмыс істей алады.

Жеті модульдің қамтылуы

-АКТ;

-Оқыту мен оқудағы жаңа әдіс-тәсілдер;

-Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету;

-Көшбасшылық

-Дарынды және талантты баланы оқыту

Сабақтың типі

Жаңа білімді мегерту

Сабақтың түрі

Аралас

Сабақтың әдісі

«Иә»-«Жоқ» ойыны, «ВЕНН диаграммасы», «Ауыстырмақ»,

«Кір жаю» әдісі, логикалық тапсырмалар

Сабақтың көрнекілігі

Интерактивті тақта, компьютер, стикерлер, слайд, плакат

Пәнаралық байланыс

Тарих, геометрия

Сабақтың жоспары

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының

іс-әрекеті

Ұйымдастыру кезеңі

(3мин)

Қызығушылықты ояту. Топта жағымды психологиялық ахуал туғызу.

Маған қосылып қайталаңыз:

Бүкіл әлемде маған ұқсайтын жан жоқ. Менің барлық жеңісім мен табысым тек маған ғана тиесілі. Менің барлық жеңілісім мен қателігім өзімдікі. Менде бәрі жеткілікті. Мен өте тамаша адаммын. Менің қолымнан бәрі келеді.

Оқушыларға қима қағаздар таратылады. «Мәтін», «Абзац», «Символ»

Оқушылар сөздерді мұғаліммен бірге қайталайды.







Қима қағаздар арқылы топқа бөлінеді.

Білу


(8мин)

Өткен материялдарды қайталау

«Бағдаршам» деңгейлік тапсырма

  1. Қызыл түс   (Техника қауіпсіздік ережесін еске түсіру.Таратылған суреттен 1 топ информатика кабинетінде не істеуге болатынын, ал

2-топ не істеуге болмайтынын іріктеп тандап конвертке салады )

  1. Сары  түс («Ребус» шешу)

  2. Жасыл  түс (Сұрақтар)


Оқушылар деңгейлік тапсырмаларды орындайды.

Түсіну


(10мин)


Оқушылардың көңілін жаңа сабаққа аудару үшін сыни сұрақ қою:

1) Мәтіндік редактор дегенімізді  қалай түсінесіңдер?

2) Мәтінмен жұмыс істеуге арналған қандай бағдарламаларды білесің?

Осы сыни сұраққа жауап ала отырып, жаңа сабақпен байланыстыру;

Осы жерде мұғалім слайд бойынша көрсете отырып түсіндіреді.

«Кір жаю» әдісі бойынша постер қорғау.

Оушылар сұрақтарға жауап береді.





Слайдқа назар аударады.


Жаңа тақырыпты түсіндіреді, постер қорғайды

Қолдану


  1. ин)

1-Топ. ҚЫС. 
Қар көп жауып, нағыз қыс болды. Күн қысқарып, түн ұзарған кез. Күннің көзі көрінсе де жылынбайды. Өзенді, көлді мұз қаптап, қалың қардан шөптің басы көрінбейді. Қыс күні аяз күшті болып, үскірік борандар да аз емес. Адамдар суықтан қорғанып үй салып, жылы киім киіп, үйлеріне от жаққан. 
Тапсырма №1 
Мәтінді WordPad мәтіндік редакторында теріңдер. 
Тапсырма №2 
Мәтін тақырыбын жартылай қалыңдатып, мәтіннің түсін өзгертіңдер. 
Тапсырма №3 
Мәтін тақырыбын бас әріппен, ортасы бойынша туралап және қаріп өлшемі 18, ал мәтінді екі жақ шеті бойынша туралап, қаріп өлшемі 14 болатындай етіп түзетіңдер. Мәтінді «Қыс» тақырыбымен сақтаңдар.

2-топ. Жаз

Жаз келді. Күн шығып, дала жасыл кілемге оранып, әдемі гүлдер шығып жайқалуда. Балаларда демалысқа шығып, ауылдағы ата- әжелерінің үйлеріне барады Күн сәулесі адам денесін ысытады.Көп отбасылар енді теңізге барады. Қалың киімдерін салып, жеңіл киімдерін шығарады. 

Тапсырма №1.

  1. «Жаз» сөздерін курсивпен, мәтін тақырыбын жартылай қарайтып, астын сызып жазыңдар.

  2. Мәтінді «Жаз» атымен Жұмыс үстеліне сақтаңдар.

  3. Сақталған файлды ашып көрсетіңдер.

3-топ. Күз.

Міне, қыркүйек туды, күз келді. Күн қысқарып, түн ұзарды. Аспаннан бұлттар қаптап, сіркіреп жаңбыр да жауып тұр. Күн сирек көрініп, аз жылытады. Анда-санда таңертең салқын болып қояды. Өткір суық жел арық малды, жұқа киімдіні тоңдыра бастады.

Тапсырма №1.

  1. Сөйлемді абзацтан бастап жазыңдар

  2. Мәтіннің қаріп өлшемін 20 мен жазыңдар.

  3. Барлық мәтінді курсивпен жаз 

Компьютерде тәжірибелік жұмыс жасайды. Қорғайды.

Сергіту сәті


(3мин)

«Логика» Берілген фигурада неше үшбұрыш бар?


«Ауыстырмақ» Ауысқан сөздерді табу

Оқушылар сұраққа ойлана жауап береді.


Ауысқан сөздердің дұрысын табады.

Талдау


(5 мин)

«ВЕНН» диаграммасы.

Оқушыларға «Венн» диаграммасы бар қағаздар үлестіріліп, Paint және WordPad бағдарламаларының ұқсастықтарын жазу тапсырылады. 
Paint гарфикалық редакторы мен WordPad мәтіндік редакторының терезе элементерін салыстыра отырып ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау.


Оқушылар тақтаға екі редактордың айырмашылықтары мен ұқсастықтарын жазады.

Жинақтау

(4 мин)

«Иә - жок» о й ы н ы

(Сұраққа дұрыс болса « и ә »,

дұрыс емес болса « ж о қ »

деп жауап беру керек.


Оқушылар сұрақтарға жауап береді.


Бағалау


Тест сұрақтары


1. WordPad мәтіндік редакторын қалай жүктейміз?

А) Бастау-Бағдарламалар-Қалыпталған-WordPad

Ә) Бастау- Бағдарламалар -WordPad;

Б) Бастау – Бағдарламалар –Microsoft Office- WordPad

В) Мои документы- WordPad

2. Формат-Шрифт командасын орындау арқылы...

А) Қаріптің түрін, түсін, өлшемін ж.б параметрлерін өзгертуге болады*;

Ә) Абзац қоюға болады;

Б) Тізім қоюға болады;

В) Файлды сақтауға болады

3. Жолды түгел бас әріптермен теру үшін қай пернені пайдаланды?

А)

Ә)

Б)

В)

4. Меңзерді бір бетке жоғары жылжыту үшін қандай пернелер комбинациясы қолданылады?

А)

Ә)

Б)

В)

5. Меңзерді бір бетке төмен жылжыту үшін қандай пернелер комбинациясы қолданылады?

А)

Ә)

Б)

В)

6. Меңзерді ағымдағы жолдың басына жылжыту үшін қандай пернелер комбинациясы қолданылады?

А)

Ә)

Б)

В)

7. Меңзерді ағымдағы жолдың соңына жылжыту үшін қандай пернелер комбинациясы қолданылады?

А)

Ә)

Б)

В)

8. WordPad программасының құжатын бірінші рет сақтап қою үшін .....

А) Файл ---- Сохранить

Ә) Правка---Сохранить

Б) Файл- ---- Сохранить как

В) Файл - --- Открыть

9. Дискіде сақтаулы тұрған құжатты ашу үшін .....

А) Файл - -- Создать

Ә) Мой документы---открыть

Б) Файл --- Открыть

В) Файл --- Сохранить

10.Word-Pad программасынан шығу үшін..

А) Файл--- Открыть

Ә) Файл--- Удалить

Б) Файл --- Выход

В) Файл --- Сохранить


Компьютерде интернет желісі арқылы планшетпен тест тапсырады

Үйге тапсырма

§19 оқу, Бақылау сұрақтары мен тапсырмалар 158 бет

Оқушылар күнделіктеріне үй тапсырмасын жазып алады.

Кері байланыс

(2мин)













Оқушылар бүгінгі сабақта алған әсерлерін парақшаға жазып өткізеді




































Ы. Алтынсарин атындағы №49 мектеп-гимназия








Ашық сабақ





Тақырыбы: Қарапайым мәтіндік редактор.

Редактор интерфейсі. 

















Сынып: 5 «Д»

Пәні: информатика

ІІ негізгі деңгейлі

информатика пәні мұғалімі: Мынжасарова А. У.









Тараз қаласы, 2017 жыл

-80%
Курсы профессиональной переподготовке

Учитель, преподаватель физики и информатики

Продолжительность 600 или 1000 часов
Документ: Диплом о профессиональной переподготовке
17800 руб.
от 3560 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Қарапайым мәтіндік редактор. Редактор интерфейсі. (182.69 KB)
