Меню
Разработки
Разработки  /  Начальные классы  /  Планирование  /  1 класс  /  Бәйтерек--өмір ағашы

Бәйтерек--өмір ағашы

Бәйтерек туралы түркі аңызы не жөнінде сыр шертеді?

Ерте заманда бүкіл әлем үшке бөлінген деген наным болған. Аспан әлемінде құдайлар, Ортаңғы әлемде адамдар, ал Төменгі әлемде зұлым күштер өмір сүрген деседі. Барлық үш әлемнің арасын Бәйтерек байланыстырған екен. Ағаштың тамырлары жын-перілер әлемінде, ұшар басы Темірқазық жұлдызына дейін жететін құдайлар әлемінде орналасыпты. Бәйтеректің ұшар басында Самұрық құс ұя салып, қасиетті алтын жұмыртқа салады екен. Егер кенеттен әлемді түнек басса, құс жұмыртқаны тағы да салып, қайтадан әлемді тіршілік жайлайды. Ағаштың етегінен әртүрлі өзендер бастау алған екен.

Астана – Бәйтерек монументі. «Бәйтерек» монументі орналасуы мен құрылысы жағынан ертедегі көшпенділердің өмір туралы түсінігін

білдіреді. Олардың әңгімесі бойынша өткен мен бүгіннің арасында өзен ағып жатады екен. Ал өзен жағасында зәулім биік Бәйтерек ағашы өсіп тұрады. Оның тамыры жерді ұстап тұрса, ұшар басы көкті тірейді екен.

Монумент Қазақстанның елордасы Астанада тұрғызылған. Ол Мемлекет басшысы Н.Ә.Назарбаевтың бастамасы бойынша салынды.

14.11.2017

Содержимое разработки

Әдебиеттік оқу 3 «Е» сынып 26.02.2015

Сабақтың тақырыбы: Ж. Аймауытов «Торғай» 
Сабақтың мақсаты: 
1. Білімділік. 
Торғай, жылан туралы білімдерін кеңейту. Мәнерлеп оқуға машықтандыру. Мәтін бойынша сұрақ қойып, жауап беруге үйрету. Әңгіме құрай білуге төселдіру. 
2. Дамытушылық. 
Оқушылардың сын тұрғысынанойлауын дамыту, шығармашылықпен жұмыс істеуге, өз ойын ірікпей айтып, дәлелді сөйлеп, дискуссия жүргізе білуге үйрету. Топта жұмыс істеу. 
3. Тәрбиелік. 
Жауыздықтан жирендіру, әлсіздерге, жәбір көрушілерге арашашы болуға, әрқашан да әділ болуға тәрбиелеу. Байқампаз, батыл болуға шақыру. Тірі табиғатқа қамқоршы болуға үндеу. 
Көрнекілігі: суреттер, интерактивтинтерактивті тақта, мақал жазылған 
формат, оқушылардың салған суреттері. 
Сабақтың түрі:Аралас сабақ. 
Сабақтың әдісі: Сын тұрғысынан ойлауды дамыту технологиясы, сұрақ-жауап, түсіндіру, теріп оқу, әнгімелеу.
I. Ұйымдастыру кезеңі: 
Сабақты жақсы тілектерден бастайды Аспанымыз ашық болсын! Күннің жомарт сәулелері ананың нәзік алақанындай аялайды сыйпалайды.
Барлығы: Күн жарығыналақанға саламын,

Жүрегіме басып ұстай қаламын.

Ізгі әрі нәзік, жарық, мейірімді,

Болып кетер сонда дереу жан-жағым.

\Оқушыларды үш орталыққа бөліп отырғызамын. 

1) Оқу-жазу орталығы 
2) Дүниетану орталығы 
3) Өнер орталығы 

ІІ.Үй тапсырмасын сұрау: Өлеңді жатқа айту. Ақын өзенді қалай суреттеген? Ақынның «сарқыраған», «жарқыраған», «арқыраған» деген сөздері неге қатысты? (өзенге). Өзеннің адам өміріне маңызы қандай? Адамдар не суды құрметтейді? Ол туралы өлеңнің қай шұмағында айтылған? Өзеннің қандай пайдасы бар? (өлеңге сүйеніп айтып көр.)

ІІІ.Үй тапсырмасын пысықтау: Ы. Алтынсариннің 3 сыныпта қандай шығармаларын оқыдын. Ыбырай ағашының бұтақтарына жазу.

ІV.Мақсат қою кезеңі: 1.Сабақтың мақсатын, тақырыбын хабарлау. Жаңа сабаққа даяарлық.

V.Жаңа сабақ: Жүсіпбек Аймауытов-қазақтың аса көрнекті жазушысы. (1889-1931) «Шернияз, Ақбілек, Жаман тымақ, психология және шығармалар жиынтығы кітаптарын жазған».

Торғай туралы слаид

VІ.Ой қозғау: Жауыздық деген не? (қылмыс, ұрлық, төбелес, соғыс т.б. 
Тапсырма 1) Оқу-жазу орталығына сөздерден сөйлем құрау. 

Жылан, торғай, шөпте, сұр, жатыр, шырылдап, ұшып. 

Тапсырма: 2) Дүниетану орталығы 
Ассоциациялау 
Торғай сөзін естігенде ойларыңа не келеді? 
Мысалы: Торғай - қоқыс, аспан, үй... 

Тапсырма 3) Өнер орталығы 
«Торғай», «жылан», «ағаш», «шөп» байланыстырып сурет салу 


VІІ. Оқулықпен жұмыс 
Кіріспе: авторды таныстыру 
а) Мәтінді мұғалім оқып шығады (түртіп алу)
ә) Сұрақтарға жауап алу. 
б) Мәтінді кезекпен оқушыларға оқыту. 
в) Өздерінің құраған әңгімесімен салыстыру. 
г) сөздікпен жұмыс.

Безек қағу-бір орында тыпыршу,

Арашашы-арасына түсіу,

Қылқ ету-жұтыу,

Сойылшы-ұзын таяқ.
VІІІ.Сергіту сәті:

ІХ.Түсінгенін тексеру: Мәтінді бөліктерді бөл. (Торғайдың шырылы. Сұр жыланның арбауы. Ақбілектің көмегі.) Мәтіндегі өзіңе ұнаған сөз тіркестерін дәптеріңе жазып, жаттап ал.

Х.Ой толғаныс: Баланың жыланды өлтіргені дұрыс па? Дискуссия 
№ Ия Жоқ 
Үш орталыққа да таратылады. Оқушылар өздері толтырады. Оқушылар өз шешімін айтады, дәлілдейді. 


ХІ. Бекіту: Білетін өлең, мақалдарын айтқызу 


ХІІ Қорытынды: 
«Жақсылыққа жақсылық 
Әр адамның ісі 
Жамандыққа жақсылық 
Ер адамның ісі» мақалды талдау. 


ХІІІ.Бағалау: 


ХІV.Үйге: Әңгіменің аяғын өзгерту. Мәтінді түсініп оқу.
Сабақ аяқталды. 
Торғай, торғай, торғайсың, 
Таяу келіп қонғайсың. 
Жем шашайын тойып ал, 
Сонда аязға тонбайсың. 


Жылы-жылы сөйлесең, 
Жылан інінен шығады. 

Жыланды өлтіргеннің сауабы бар. 

Жыланды ақ құйып шығару.

-80%
Курсы повышения квалификации

Профилактика нарушения зрения у детей и подростков

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
800 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Бәйтерек--өмір ағашы (20.09 KB)
