Меню
Разработки
Разработки  /  Начальные классы  /  Уроки  /  2 класс  /  Жалқы есім және жалпы есім

Жалқы есім және жалпы есім

Сабақтың тақырыбы: Жалқы есім және жалпы есім Мақсаты: а) Оқушылардың зат есім жайлы алған білімдерін кеңейте отырып, жалқы есім және жалпы есім туралы түсінік беру. ә)Оқушылардың ой өрісін дамыту, түрлі тапсырмалар орындау барысында танымдық, іскерлік, есте сақтау,ізденімпаздық қабілеттерін дамыту. б)Оқу және жазу арқылыоқушыларды шығармашылыққа баулу, ұқыптылыққа, сауаттылыққа тәрбиелеу. Сабақтың түрі: жаңа білім Сабақтың әдісі: интербелсенді тақта.сұрақ-жауап, түсіндіру, СТО әдістері, көрнекілік, талдау. Сабақтың көрнекілігі: кестелер, суреттер. Пәнаралық байланыс :әдебиеттік оқу, дүниетану. Сабақ барысы I.Ұйымдастыру кезеңі Оқушылар назарын сабаққа аудару. Балалар, бүгін бізде ерекше сабақ,, сабағымызға келген қонақтарға өз білімімізді, тәртібімізді көрсете отырып, тілек білдірейік. II. Психологиялық дайындық. - Сіздерге денсаулық -Шығармашылық табыс -Отбасылық бірлік -Үлкен парасаттылық тілейміз! Ал балалар мен сізге сәттілік тілеймін! ІІІ. Үй тапсырмасын тексеру 332-жаттығу Сурет бойынша әңгіме құра IV. Қызығушылықты ояту Интербелсенді тақтадан сызба, сурет, блиц сұрақтары 1. Суретте қай мезгіл бейнеленген? 2. Осы суретте қай зат артық? 3. Балалар, артық затты таптық, енді жасырынған сөзді табайықшы. Ол үшін мына сұрақтарға жауап берейік: 1) велосипед. 2)доп. 3)тасбақа.4)секіртпе.5)с. гүл.6)көбелек.7)алма.8)ү. гүл. 4.Блиц сұрақтары 1.Сөз дегеніміз не? 2.Сөйлем дегеніміз не? 3.Мәтін дегеніміз не? 4.Сөйлемнің түрлерін ата. 5.Сөз құрамын ата. 6.Мәтіннің қандай түрлері болады? 7.Сөз таптарының неше түрі болады? 8.Зат есім дегеніміз не? Балалар, қандай сөйлем шықты? Жалқы және жалпы есім V. Жаңа сабақ -Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: Жалқы және жалпы есімдер 1. Балалар, қандай сөздер бас әріппен жазылады? (Кісінің аты-жөні, жер-су аттары, жан-жануарларға қойылатын атаулар) 2. Сабағымыздың мақсаты: осылардың бас әріппен жазылу себептерін танып білу. 3. Слайдтағы суреттерге назар аударайық. Мысал: алма не? –Ол жеміс. Ол неге кіші әріппен жазылады? Себебі: ол жалпы заттың атауы Алма кім? Ол қыз. Ол неге үлкен әріппен жазалған? Себебі: ол қыздың аты Қорыту: Оқулықтағы ережені екі оқушыға оқыту 334-жаттығу. Жаңылтпашты бірнеше рет оқып жатқа айту Тарбағатай, Арман (Бас әріппен жазылу себебі неде?) 1. Картамен жұмыс. 2. Сөздік жұмыс. Тарбағатай – Қазақстанның оңтүстік-шығысы мен Қытай аумағындағы орташа тау. 3. Тағы қандай тауларды білеміз? Алатау, Қаратау, Ақтау, Ұлытау, Алтай, Хан-тәңірі. VI. Сергіту сәті Көңілді күн VII. Дәптермен жұмыс 1. Күннің жады 2. Көркем жазу К к Көкшетау Кеңес Каспий VIII. Тақтамен жұмыс 335-жаттығу Сырым, Тайбурыл, Ертіс, Бөрібасар сөздеріне сызба бойынша сөйлем құрастыру. . . . . 1. Сырым - ержүрек батыр. 2. Тайбурыл - Қобыланды батырдың тұлпары. 3. Ертіс өзеніне бардым. 4. Менің итімнің аты - Бөрібасар. IX. Дыбыстық талдау С – дауыссыз,қатаң, Ы – дауысты, жуан, Р – дауыссыз, үнді, Ы – дауысты, жуан, М – дауыссыз, үнді. 1.Біз дыбыстық талдау жасай отырып, жасырын суретті табамыз. 2. Балалар, қыркүйек айында қазақ хандығының 550 жыл мерей тойын атап өттік. Міне Сырым Датұлы да өз заманының шешен әрі батыры болған. Сол туралы кішкене видео ролик көрейік. X. Өзіндік жұмыс (4 оқушы дәлелдеу) Венн диограммасы XI. Жаңа білімді бекіту. Семантикалық карта XII. Сабақты қорыту XIII. Үйге тапсырма :337-жаттығу. XIV. Бағалау.
30.06.2020

Содержимое разработки

Сабақтың тақырыбы:     Жалқы есім және жалпы есім


Мақсаты:   а) Оқушылардың зат есім жайлы алған білімдерін кеңейте           

                        отырып, жалқы есім және жалпы есім туралы түсінік беру.

                     

  ә)Оқушылардың ой өрісін дамыту, түрлі тапсырмалар орындау             

                         барысында танымдық, іскерлік, есте сақтау,ізденімпаздық

                        қабілеттерін дамыту.

                    

                      б)Оқу және жазу арқылыоқушыларды шығармашылыққа баулу,

                         ұқыптылыққа, сауаттылыққа тәрбиелеу.

 

Сабақтың түрі:  жаңа білім

Сабақтың әдісі: интербелсенді тақта.сұрақ-жауап, түсіндіру, СТО әдістері, көрнекілік, талдау.                         


Сабақтың көрнекілігі:  кестелер, суреттер..

Пәнаралық байланыс  :әдебиеттік оқу, дүниетану.


                                         Сабақ барысы

I.Ұйымдастыру кезеңі

  Оқушылар назарын сабаққа аудару.

       Балалар, бүгін бізде ерекше сабақ, , сабағымызға келген қонақтарға өз білімімізді, тәртібімізді көрсете отырып, тілек білдірейік..


II. Психологиялық дайындық.       

                -   Сіздерге денсаулық

               -Шығармашылық табыс

               -Отбасылық бірлік

               -Үлкен парасаттылық тілейміз!

 


1. Суретте қай мезгіл бейнеленген?

2. Осы суретте қай зат артық?

3. Балалар, артық затты таптық, енді жасырынған сөзді табайықшы. Ол үшін мына сұрақтарға жауап берейік:

1) велосипед. 2)доп. 3)тасбақа.4)секіртпе.5)с. гүл.6)көбелек.7)алма.8)ү. гүл.


4.Блиц сұрақтары

1.Сөз дегеніміз не?

2.Сөйлем дегеніміз не?

3.Мәтін дегеніміз не?

4.Сөйлемнің түрлерін ата.

5.Сөз құрамын ата.

6.Мәтіннің қандай түрлері болады?

7.Сөз таптарының неше түрі болады?

8.Зат есім дегеніміз не?


Балалар, қандай сөйлем шықты?

Жалқы және жалпы есім

V. Жаңа сабақ

-Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: Жалқы және жалпы есімдер

1. Балалар, қандай сөздер бас әріппен жазылады?

(Кісінің аты-жөні, жер-су аттары, жан-жануарларға қойылатын атаулар)

2. Сабағымыздың мақсаты: осылардың бас әріппен жазылу себептерін танып білу.

3. Слайдтағы суреттерге назар аударайық.

Мысал: алма не? Ол жеміс. Ол неге кіші әріппен жазылады?

Себебі: ол жалпы заттың атауы

Алма кім? Ол қыз. Ол неге үлкен әріппен жазалған?

Себебі: ол қыздың аты

Қорыту: Оқулықтағы ережені екі оқушыға оқыту

Жалқы есім







Жер-су аттары

Жан-жануарлаға қойылатын атаулар

 

 

 

Кісінің аты-жөні

 

 

 

 

334-жаттығу. Жаңылтпашты бірнеше рет оқып жатқа айту

Тарбағатай, Арман (Бас әріппен жазылу себебі неде?)

1. Картамен жұмыс.

2. Сөздік жұмыс.

Тарбағатай  Қазақстанның оңтүстік-шығысы мен Қытай аумағындағы орташа тау.

3. Тағы қандай тауларды білеміз?

Алатау, Қаратау, Ақтау, Ұлытау, Алтай, Хан-тәңірі.


VI. Сергіту сәті

Көңілді күн


VII. Дәптермен жұмыс

1. Күннің жады

2. Көркем жазу

К к Көкшетау Кеңес Каспий


VIII. Тақтамен жұмыс

335-жаттығу Сырым, Тайбурыл, Ертіс, Бөрібасар сөздеріне сызба бойынша сөйлем құрастыру.

Бөрібасар

Ертіс

Тайбурыл

Сырым



. . . .

1. Сырым - ержүрек батыр.

2. Тайбурыл - Қобыланды батырдың тұлпары.

3. Ертіс өзеніне бардым.

4. Менің итімнің аты - Бөрібасар.

IX. Дыбыстық талдау

С – дауыссыз ,қатаң,

Ы – дауысты, жуан,

Р – дауыссыз, үнді,

Ы – дауысты, жуан,

М – дауыссыз, үнді.

1.Біз дыбыстық талдау жасай отырып, жасырын суретті табамыз.

2. Балалар, қыркүйек айында қазақ хандығының 550 жыл мерей тойын атап өттік. Міне Сырым Датұлы да өз заманының шешен әрі батыры болған. Сол туралы кішкене видео ролик көрейік.

X. Өзіндік жұмыс (4 оқушы дәлелдеу) Венн диограммасы

XI. Жаңа білімді бекіту. Семантикалық карта

XII. Сабақты қорыту

XIII. Үйге тапсырма :337-жаттығу.

XIV. Бағалау.



-75%
Курсы повышения квалификации

Духовно-нравственное воспитание в условиях реализации ФГОС

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
1000 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Жалқы есім және жалпы есім (150.34 KB)
