Материал на украинском языке.
Мета: Формування поняття „випадкова подія", „ імовірність випадкової події"", вірогідної, неможливої, рівномірних .Учні повинні наводити приклади випадкових подій, описувати поняття „ ймовірність випадкової події", розв'язувати найпростіші задачі на основі класичного означення ймовірності випадкової події.
Завдання:
навчальні:
навчитися розрізняти три види подій: "достовірні", "неможливі", "випадкові"
порівнювати можливості настання випадкових подій, використовуючи вислови "більш імовірно", "менш імовірно", рівно ймовірно"
розвивальні:
розвивати увагу, мислення, пам'ять, культуру математичного мовлення;
вміння працювати самостійно, вміння спілкуватись, аналізувати ситуацію, оцінювати свої дії та дії інших учнів;
розвивати загально навчальні навички ;
сприяти розвитку комунікативної, інформаційної, соціальної, полі культурної компетентностей, а також самоосвіти і саморозвитку, продуктивної творчої діяльності;
виховні:
виховувати уважність, кмітливість, працьовитість, самостійність,
дисциплінованість, самокритичність.
Тип уроку: формування нових знань
Методи;
словесні: розповідь, бесіда, використання ключових слів, коментар до виконання вправ, самооцінка, взаємонавчання, метод „Мікрофону", методи мотивації, збудження інтересу; стимулювання навчання
наочні: робота з роздавальним матеріалом
практичні: конкретно -індуктивний, розв'язування вправ, супровідного закріплення, самостійна робота, метод повторення, поступового ускладнення завдань.
Обладнання: плакати, кошик з зеленими та червоними яблуками «вертушка», підручник, роздатковий матеріал.
Хід уроку
Організаційно - психологічна частина.
Підготовка до свідомої навчальної праці: постановка мети, мотивація, актуалізація опорних знань, умінь.
На уроці застосовується 5ти хвилинний діалог у якому представлені ключові слова теми.
Буратіно:
«1. Чи піду я театру?
Можливо так.
2.Чи вистачить мені грошей на квиток?
Можливо ні.
3.Чи піде до вечора дощ?
Мабуть ні.
Ох як би добре було знати все напевно. Чи можна знайти якісь закономірності у світі випадкового.»
Мальвіна:
«Якби ти Буратіно ходив до школи та вивчав математику то знав би , знав би що в математиці є відповіді на твої питання. »
Вчитель:
«Правильно Мальвіна. Розділ математиці який дає відповіді на питання Буратіно має назву Теорія ймовірності. Сьогодні ми розглянемо тільки основи цієї теорії. В теорії ймовірностей ми маємо справу з трьома видами подій: а) достовірні; б) неможливі; в) випадкові. Тому наше завдання — навчитися їх розрізняти.
В цьому нам допоможуть ключові слова.
Ключові слова : Дослід, Випадкова поді,неможлива подія, вірогідна подія,Більш імовірна подія, менш імовірна подія.( Ключові слова написані на дошці)
Прочитайте ключове слово
1.Дослід.
У повсягденому житі , у практичній діяльності мі часто спостерігаємо ті чи інші явища, проводимо певні досліди.
Наприклад:
Участь у лотереї, підкидання грального кубика,монети.
2.Випадкова подія.
Ви купуєте лотерейний квиток(подія) , але ви можете виграти , а можете не виграти.
Вибори(подія)може перемогти один кандидат , а може інший. Усе це приклади випадкових подій.
3.Ознайомлення та сприйняття нового матеріалу.
Поведемо експеримент: Кошик з яблуками стоїть на столі вчителя.
В кошику є червоні та зелені яблука. Навмання з кошика беруть яблуко. Чи можливо напевно сказати, якого кольору буде яблуко? Ні, цього стверджувати неможливо.
1)Може відбутися : подія А -"яблуко, яке взяли - червоне" або подія В -"яблуко,
яке взяли - зелене ";
Підсумок: Подія А і подія В випадкові події.
На дошці записано
подія А -"яблуко, яке взяли - червоне"
подія В -"яблуко,яке взяли - зелене ";
2) В кошику є 5 червоних та 3 зелених яблука. Навмання з кошика беруть яблуко. Чи можливо напевно сказати, якого кольору буде яблуко? Ні, цього стверджувати неможливо, яка подія швидше відбудеться швидше А , або В, якщо у кошику 5
червоних і 3 зелених яблука, тобто імовірність події
3) В кошику є 3 червоних та 3 зелених яблука. Навмання з кошика беруть яблуко. Яка подія може відбутися: подія А -"яблуко, яке взяли червоне", подія В -"яблуко, яке взяли - зелене, подія С - "яблуко, яке взяли -
жовте", подія D -" взяли яблуко"(події написані на дошці), якщо у кошику 3 червоних і три зелених яблука.
Підсумок:
Назвіть ключові слова, проняття яких були розглянуті в двох останніх дослідах.
3. Виконання вправ з використання нових понять
Усно: № 634(з підняттям вибраної картки для оберненого зв'язку), № 636 (з підняттям вибраної картки для оберненого зв'язку) Робота в парах з роздотковим матеріалом (відловіть підняття сигнальних карток ).№ 638( з використанням" вертушок")
Письмово: Три учня біля дошки.
4.Систематизація під час виконання самостійної роботи.
1) Самостійна робота№639( а, б, в) кратне 3 –С ,більше від 5-У, рівно можливий вибір-П
2)Тест (а, б, в, г, д)
У кошику 7 червоних яблук і 10 зелених. З нього навмання витягли 7 яблук.
Серед них:
а) обов'язково є червоне яблуко(Б)
б) обов'язково є зелене яблуко(А)
в)може бути зелене яблуко(І)
г) може бути червоне яблуко(Х)
д) може бути жовте яблуко.(О)
Перевірка самостійної роботи: Після правильного виконанання учні мають отримати слово «Успіх».
5. Домашнє завдання
Хто отримав слово «Успіх» виконує четвертий рівень , третій рівень-одна помилка,другий рівень-дві поминки, перший - всі інші.
6. Самоаналіз уроку учнями
Метод «Знаємо – Хочемо дізнатися - Дізналися»
Накреслити таблицю на дошці і заповнити її з учнями.
Запропонувати учням у парах обговорити і заповнити першу колонку в зошиті.
Сформулювати запитання які вони мають з цієї теми, на які хотіли б мати відповіді. Записати запитання у другий стовпчик .Заповнити третій стовпчик.