Меню
Разработки
Разработки  /  ОБЖ  /  Уроки  /  7 класс  /  Урок основ здоров`я

Урок основ здоров`я

Материал на украинском языке. Мета уроку: розширити базові поняття про наркотики, дати поняття наркотичної залежності, розвивати вміння аналізувати причини поширення наркозалежних підлітків на території України.
06.10.2013

Описание разработки

Материал на украинском языке.

Хід уроку

І. Організація класу.

1. Привітання.2хв.

Учням пропонується один одного привітати посмішкою і поділитися своєю позитивною енергією з сусідом через дотик долоні.

2.Прийняття правил роботи на уроці.3хв

Вправа «Рецепт хорошої групи» .

Для того, щоб приготувати узвар, необхідно промити добре 1 кг сухофруктів, покласти в 3 л киплячої води і варити 15 хвилин,для смаку необхідно додати цукор і пити охолодженим.

Ми об’єднаємось в 3групи за принципом  природніх чинників, що сприяють загартовуванню: сонце, повітря, вода.

Кожна група визначає інгрідієнти, необхідні для  продуктивної, хорошої роботи  кожної групи.

Навести приклад:

Взяти 28 учнів, добре очистити від образ, розчинити в доброзичливості. Змішати з акивністю, додати склянку поваги і дрібку гумору.

ІІ. Перевірка домашнього завдання.7хв

Додому було розробити проект « Наркотики»

Працювали по групах. Кожна група мала завдання .

1 група – Історія наркотиків

2 група – Причина вживання наркотиків підлітками.

3 група – Наслідки вживання  наркотиків.

Як підсумок, ви  розробили презентацію.

Мультимедійна презентація  учнів. ( Див. Додаток1)

ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.

Сьогодні ми визначимо з вами що таке  наркотична залежність? Яка вона буває?

Вправа «Асоціація».2хв

Мета : визначити рівень знань учасників групи з проблеми, створити підґрунтя для більш глибокого змісту подальшої роботи .

Учасники отримують завдання : «Назвіть 1-2 слова, які спадають вам на думку, коли ви чуєте слова «наркотична залежність». Далі по колу учасники називають свої асоціації.

Запитання для обговорення

-Причини виникнення подібних асоціацій.

-Чи відображають асоціації особисте ставлення до цієї проблеми?

І V. Актуалізація опорних знань учнів та мотивація навчальної діяльності

Обговорення проблемної ситуації2хв

«Семикласник Юрко мріє стати юристом, заробляти багато грошей, мати великий будинок і кілька автомобілів. Живучи в заможній родині, мріючи про це, він почав уживати наркотики й вирішив не ходити до шко­ли». Як ви думаєте, його дії збігаються з його метою?»Чому?

V.Вивчення нового матеріалу.

1.Розповідь учителя з елементами бесіди.5хв

«Що таке залежність?».

Мета: надати учням інформацію про зміст поняття  « залежність», види залежності.

До наркотичних речовин відносять всі ті речовини, які викликають отруєння організму людини і викликають залежність.

Залежність від наркотичних речовин –– гостра , домінуюча над усім потреба в їхньому прийманні. Розвиваючись, вона послідовно проходить кілька стадій –– соціальну, психологічну, фізичну.

Соціальна залежність –– людина ще не почала вживати наркотичні речовини, але потрапила у середовище тих, хто їх вживає. Вона приймає стиль поведінки, ставлення до наркотичних речовин і зовнішні атрибути групи. В такій ситуації людина часто вже внутрішньо готова почати вживання.

Психологічна –– на цій стадії змінюється поведінка людини. Вона починає вживати наркотичні речовини, Вони необхідні їй для зміни свого емоційного стану; іншим шляхом вона вже не може впливати на свої емоції.

 Фізична залежність - наступає після включення наркотичних речовин у процес обміну речовин. Це - непереборна фізична потреба, яка виникає в результаті постійного або періодичного вживання наркотиків. У цьому випадку різке припинення вживання наркотичних речовин викликає фізичний розлад різного ступеня, який називають абстинентним синдромом, синдромом позбавлення (відміни). На цій стадії людина потребує лікування.

Наркоманія - це захворювання, зумовлене залежністю від наркотичних речовин. Основними симптомами наркоманії є:

–шкідливі наслідки для споживача наркотику, його безпосереднього оточення і суспільства в цілому;

–тенденція до постійного збільшення дози наркотику;

–психологічна і часто фізична залежність і прагнення отримати наркотик будь-яким чином.

2.Робота з підручником.

Мета: розширити знання учнів по данному питанню, навчитися працювати в парах і  в групі.

Взаємонавчання: « Кожен кожному»5хв

Учні класу об’єднані у 3 групи.

1 група опрацьовує, ст. 99 – 100, текст « Що таке наркотична залежність».

2 група , ст. 100 « Ознаки наркотичної залежності».

3 група, ст.101 « Що таке абстинентний синдром».

Учні уважно читають свою інформацію і готуються пояснювати її іншим.

Відтак учні ходять по класу і розмовляють з іншими. Одночасно кожен може розмовляти з одним учнем. Завдання полягає в тому, щоб розповісти свою інформацію і дізнатися один факт від іншого учасника. Вправа закінчується тоді, коли всі учні дізнаються всі факти.

Вправа « Мікрофон»2хв

Яку людину можна вважати наркозалежною?

3.Вправа  «Як ви думаєте?».5хв

Мета:  визначити причини залучення підлітків до вживання наркотичних речовин та усвідомити, що в більшості випадків наркотичні речовини виступають замінниками і не вирішують проблеми, а лише поглиблюють її.

Учасники об'єднуються в чотири групи: перша -підлітки, друга - «батьки», третя - «медичні працівники», четверта - «представники наркобізнесу».

Кожна з груп протягом 5 хвилин виконує завдання: визначити причини вживання підлітками наркотичних речовин з позиції певної цільової групи.

Перелік причин учасники фіксують на окремому аркуші, який кожна група, по черзі, прикріплює на фліп-чарті і презентує.

Після презентації учасники обговорюють результати вправи.

Запитання для обговорення

Чому важливо знати причини, які можуть призвести до
 вживання наркотичних речовині

Що дала робота над цією вправою!

Основні причини вживання наркотиків2хв

Цікавість.

Втрата життєвих орієнтирів, почуття самотності, сильне  душевне потрясіння.

Невдоволення життям, яке виникає на грунті постійних конфліктів в сім’ї, в колективі.

Вплив оточення, друзів, компанії,

Простота переходу від сигарет і алкоголю до найнебезпечніших наркотиків.

Знання про шкоду наркоманії на рівні загальноприйнятого штампу: «Дуже шкідливо», і не знання того до якої міри це шкідливо.

Недостатній рівень «заборонного» внутрішнього фактора ( в неповних сім’ях, за неправильного виховання).

Кримінальна «романтика».Деяким підліткам подобається спілкуватися із старшими, які порушували закон , але загальновідомим є той факт, що найбільше наркоманів –– саме серед злочинців.

4. Повідомлення вчителя3хв

Експериментування з наркотиками — це перша із чотирьох стадій розвитку наркотичної залежності. Думати, що «я трохи спро­бую й кину» — дуже небезпечно. Кинути, як правило, не вдається.

Особливо якщо це експериментування підтримують і заохочують люди,

які вживають наркотики або поширюють їх.

Знаючи, що підліток схильний до прояву бунтарства, що в ньо­го є бажання зробити все по-своєму, йому пропонують спробувати наркотик на зло всім! Але на зло кому він буде це робити? На зло самому собі? Тобто в буквальному значенні почне шкодити своєму здоров'ю?

У наркотичну пастку легко потрапляють егоїстичні підлітки. Адже егоїст не має почуття відповідальності ні перед собою, ні перед суспільством. Такий підліток у всьому шукає задоволення, він не хоче мати жодних обов'язків, а коли щось вчиняє, то не думає про наслідки. Ось справжня знахідка для розповсюджувача наркотиків!

Іноді підліток стикається з проблемами, з якими не може впо­ратися. У таких випадках його охоплює відчай, депресія, тривога, досада, виникає відчуття незадоволення, невпевненості в собі. І тут з'являється наркотик. Насправді це глибокий обман, що веде до хвороби й смерті. Справжні шляхи подолання проблем не пов'язані з наркотиком.

Деякі підлітки думають, що наркотики роблять людину віль­ною, розкутою й полегшують спілкування. Але все якраз навпаки — вони роблять людину своїм рабом.

Причинами вживання наркотиків можна вважати:

певні риси особистості самої людини (цікавість, тривожність, егоїзм, байдужість);

зовнішні фактори (активна діяльність розповсюджувачів нар­котиків, вплив приятелів, мода на наркотики).

Слабка воля й легка підлеглість чужому впливу, небезпечна компанія так само сприяють наркоманії.

5. Робота в парах.2хв

Дослідження ситуації ,що в підручнику на ст.102.Висновки.

6.Вправа- енергізатор « Саймон сказав»2хв.

Учасники стають у коло, вчитель – тренер каже: « Саймон сказав: « Зроби так» і показує певний рух( присісти, поплескати в долоні, покрутитися, підскочити, виконати танцювальний рух). Решта повторюють за ним. Відтак бажаючі учасники тренінгу по колу.

7. Мозковий штурм. Які наслідки вживання наркотиків?

Узагальнення вчителя.

Весь материал - в документе.

Содержимое разработки





Урок основ здоровя для 7 класу на тему:

Поняття про наркотичну залежність.

Розробила вчитель основ здоров’я загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів №1 міста Старокостянтинова Хмельницької області

Мазур Тетяна Сергіївна






Тема уроку: Поняття про наркотичну залежність.

Мета уроку: Розширити базові поняття про наркотики, дати поняття про наркотичну залежність.

Розвивати вміння аналізувати причини поширення наркозалежних серед молоді України, вміння оцінити своє ставлення до наркотиків, розвивати усвідомлення особливої небезпеки від вживання наркотиків, виховувати почуття відповідальності за своє здоров’я.

Цілі: пояснити значення термінів « наркотики», «наркотична залежність»;

ознайомити з критеріями для діагностики наркотичної залежності;

ознайомити з синдромами, які є головними складниками наркотичної залежності;

повідомити про негативний вплив від вживання наркотиків на здоров'я;

Тип уроку: комбінований з елементами тренінгу.

Форми роботи: фронтальне опитування, евристична бесіда, тренінгові вправи,

тестування, енергізатор, робота в парах, робота в групах.

Обладнання і матеріали: підручникН.М.Поліщук, зошит, аркуші паперу формату А2, А3, А4, олівці, фломастери,маркери, ножиці, скотч, клей, презентація до уроку, мультимедійне обладнання.

Хід уроку

І. Організація класу.

1. Привітання.2хв.

Учням пропонується один одного привітати посмішкою і поділитися своєю позитивною енергією з сусідом через дотик долоні.

2.Прийняття правил роботи на уроці.3хв

Вправа «Рецепт хорошої групи» .

Для того, щоб приготувати узвар, необхідно промити добре 1 кг сухофруктів, покласти в 3 л киплячої води і варити 15 хвилин,для смаку необхідно додати цукор і пити охолодженим.

Ми об’єднаємось в 3групи за принципом природніх чинників, що сприяють загартовуванню: сонце, повітря, вода.

Кожна група визначає інгрідієнти, необхідні для продуктивної, хорошої роботи кожної групи.

Навести приклад:

Взяти 28 учнів, добре очистити від образ, розчинити в доброзичливості. Змішати з акивністю, додати склянку поваги і дрібку гумору.

ІІ. Перевірка домашнього завдання.7хв

Додому було розробити проект « Наркотики»

Працювали по групах. Кожна група мала завдання .

1 група – Історія наркотиків

2 група – Причина вживання наркотиків підлітками.

3 група – Наслідки вживання наркотиків.

Як підсумок, ви розробили презентацію.

Мультимедійна презентація учнів. ( Див. Додаток1)

ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.

Сьогодні ми визначимо з вами що таке наркотична залежність? Яка вона буває?

Вправа «Асоціація».2хв

Мета : визначити рівень знань учасників групи з проблеми, створити підґрунтя для більш глибокого змісту подальшої роботи .

Учасники отримують завдання : «Назвіть 1-2 слова, які спадають вам на думку, коли ви чуєте слова «наркотична залежність». Далі по колу учасники називають свої асоціації.

Запитання для обговорення

-Причини виникнення подібних асоціацій.

-Чи відображають асоціації особисте ставлення до цієї проблеми?

І V. Актуалізація опорних знань учнів та мотивація навчальної діяльності

Обговорення проблемної ситуації2хв

«Семикласник Юрко мріє стати юристом, заробляти багато грошей, мати великий будинок і кілька автомобілів. Живучи в заможній родині, мріючи про це, він почав уживати наркотики й вирішив не ходити до шко­ли». Як ви думаєте, його дії збігаються з його метою?»Чому?

V.Вивчення нового матеріалу.

1.Розповідь учителя з елементами бесіди.5хв

«Що таке залежність?».

Мета: надати учням інформацію про зміст поняття « залежність», види залежності.

До наркотичних речовин відносять всі ті речовини, які викликають отруєння організму людини і викликають залежність.

Залежність від наркотичних речовин –– гостра , домінуюча над усім потреба в їхньому прийманні. Розвиваючись, вона послідовно проходить кілька стадій –– соціальну, психологічну, фізичну.

Соціальна залежність –– людина ще не почала вживати наркотичні речовини, але потрапила у середовище тих, хто їх вживає. Вона приймає стиль поведінки, ставлення до наркотичних речовин і зовнішні атрибути групи. В такій ситуації людина часто вже внутрішньо готова почати вживання.

Психологічна –– на цій стадії змінюється поведінка людини. Вона починає вживати наркотичні речовини, Вони необхідні їй для зміни свого емоційного стану; іншим шляхом вона вже не може впливати на свої емоції.

Фізична залежність - наступає після включення наркотичних речовин у процес обміну речовин. Це - непереборна фізична потреба, яка виникає в результаті постійного або періодичного вживання наркотиків. У цьому випадку різке припинення вживання наркотичних речовин викликає фізичний розлад різного ступеня, який називають абстинентним синдромом, синдромом позбавлення (відміни). На цій стадії людина потребує лікування.

Наркоманія - це захворювання, зумовлене залежністю від наркотичних речовин. Основними симптомами наркоманії є:

–шкідливі наслідки для споживача наркотику, його безпосереднього оточення і суспільства в цілому;

–тенденція до постійного збільшення дози наркотику;

–психологічна і часто фізична залежність і прагнення отримати наркотик будь-яким чином.

2.Робота з підручником.

Мета: розширити знання учнів по данному питанню, навчитися працювати в парах і в групі.

Взаємонавчання: « Кожен кожному»5хв

Учні класу об’єднані у 3 групи.

1 група опрацьовує, ст. 99 – 100, текст « Що таке наркотична залежність».

2 група , ст. 100 « Ознаки наркотичної залежності».

3 група, ст.101 « Що таке абстинентний синдром».

Учні уважно читають свою інформацію і готуються пояснювати її іншим.

Відтак учні ходять по класу і розмовляють з іншими. Одночасно кожен може розмовляти з одним учнем. Завдання полягає в тому, щоб розповісти свою інформацію і дізнатися один факт від іншого учасника. Вправа закінчується тоді, коли всі учні дізнаються всі факти.

Вправа « Мікрофон»2хв

Яку людину можна вважати наркозалежною?

3.Вправа «Як ви думаєте?».5хв

Мета: визначити причини залучення підлітків до вживання наркотичних речовин та усвідомити, що в більшості випадків наркотичні речовини виступають замінниками і не вирішують проблеми, а лише поглиблюють її.

Учасники об'єднуються в чотири групи: перша -підлітки, друга - «батьки», третя - «медичні працівники», четверта - «представники наркобізнесу».

Кожна з груп протягом 5 хвилин виконує завдання: визначити причини вживання підлітками наркотичних речовин з позиції певної цільової групи.

Перелік причин учасники фіксують на окремому аркуші, який кожна група, по черзі, прикріплює на фліп-чарті і презентує.

Після презентації учасники обговорюють результати вправи.

Запитання для обговорення

Чому важливо знати причини, які можуть призвести до
вживання наркотичних речовині

Що дала робота над цією вправою!

Основні причини вживання наркотиків2хв

  • Цікавість.

  • Втрата життєвих орієнтирів, почуття самотності, сильне душевне потрясіння.

  • Невдоволення життям, яке виникає на грунті постійних конфліктів в сім’ї, в колективі.

  • Вплив оточення, друзів, компанії,

  • Простота переходу від сигарет і алкоголю до найнебезпечніших наркотиків.

  • Знання про шкоду наркоманії на рівні загальноприйнятого штампу: «Дуже шкідливо», і не знання того до якої міри це шкідливо.

  • Недостатній рівень «заборонного» внутрішнього фактора ( в неповних сім’ях, за неправильного виховання).

  • Кримінальна «романтика».Деяким підліткам подобається спілкуватися із старшими, які порушували закон , але загальновідомим є той факт, що найбільше наркоманів –– саме серед злочинців.


4. Повідомлення вчителя3хв

Експериментування з наркотиками — це перша із чотирьох стадій розвитку наркотичної залежності. Думати, що «я трохи спро­бую й кину» — дуже небезпечно. Кинути, як правило, не вдається.

Особливо якщо це експериментування підтримують і заохочують люди,

які вживають наркотики або поширюють їх.

Знаючи, що підліток схильний до прояву бунтарства, що в ньо­го є бажання зробити все по-своєму, йому пропонують спробувати наркотик на зло всім! Але на зло кому він буде це робити? На зло самому собі? Тобто в буквальному значенні почне шкодити своєму здоров'ю?

У наркотичну пастку легко потрапляють егоїстичні підлітки. Адже егоїст не має почуття відповідальності ні перед собою, ні перед суспільством. Такий підліток у всьому шукає задоволення, він не хоче мати жодних обов'язків, а коли щось вчиняє, то не думає про наслідки. Ось справжня знахідка для розповсюджувача наркотиків!

Іноді підліток стикається з проблемами, з якими не може впо­ратися. У таких випадках його охоплює відчай, депресія, тривога, досада, виникає відчуття незадоволення, невпевненості в собі. І тут з'являється наркотик. Насправді це глибокий обман, що веде до хвороби й смерті. Справжні шляхи подолання проблем не пов'язані з наркотиком.

Деякі підлітки думають, що наркотики роблять людину віль­ною, розкутою й полегшують спілкування. Але все якраз навпаки — вони роблять людину своїм рабом.

Причинами вживання наркотиків можна вважати:

певні риси особистості самої людини (цікавість, тривожність,
егоїзм, байдужість);

зовнішні фактори (активна діяльність розповсюджувачів нар­
котиків, вплив приятелів, мода на наркотики).

Слабка воля й легка підлеглість чужому впливу, небезпечна компанія так само сприяють наркоманії.

5. Робота в парах.2хв

Дослідження ситуації ,що в підручнику на ст.102.Висновки.

6.Вправа- енергізатор « Саймон сказав»2хв.

Учасники стають у коло, вчитель – тренер каже: « Саймон сказав: « Зроби так» і показує певний рух( присісти, поплескати в долоні, покрутитися, підскочити, виконати танцювальний рух). Решта повторюють за ним. Відтак бажаючі учасники тренінгу по колу.

7. Мозковий штурм. Які наслідки вживання наркотиків?

Узагальнення вчителя.

Негативний вплив уживання наркотиків на здоров'я

Розповсюджувачі наркотиків зазвичай згадують тільки про одну дію наркотиків — вони нібито приносять насолоду. Але згодом усі наркомани починають розуміти, що їх обдурили й що вони багато чого не знали. Що ж треба знати про дію наркотиків?

По-перше, наркотики негативно впливають на головний мозок — вони руйнують нормальні зв'язки між його клітинами. Мозок по­чинає працювати «зі збоями», погіршується пам'ять, знижуються інтелектуальні здібності. Підлітки-наркомани стають менш кмітли­вими, вони не можуть зосередитися, погано засвоюють новий на­вчальний матеріал і, як правило, саме через це часто кидають школу.

По-друге, наркотики діють на ендокринну систему, порушують нормальний синтез гормонів і гальмують процеси розвитку в під­літковому віці.

По-третє, вдихання наркотичного диму призводить до порушен­ня роботи легенів та травлення, будь-які наркотики руйнують серцево-судинну систему. Печінка, яка в організмі знешкоджує отруту, борючись із нар­котиком, перевантажується й починає руйнуватись.

Найстрашнішим наслідком наркоманії є зараження СНІДом.

Окрім того, підліток-наркоман стає пасивним, млявим, повіль­ним або, навпаки, агресивним, злим і задерикуватим. Такі підліт­ки стають хворими фізично, соціально, психічно й інтелектуально. Вони починають скаржитися на головний біль, поганий сон, запамо­рочення, підвищену пітливість. Наркоманія призводить до повного виснаження організму, сильного схуднення та знесилля. Наркомани часто помирають від передозування наркотику.

Звісно, коли тобі пропонують наркотик, то не поспішають пові­домляти про це всім.

Мета кожного — залишитися здоровим.

Торговці наркотиками завжди обманюють людей, яким вони пропонують наркотик. Їхня мета — гроші.

VІ. Узагальнення та систематизація знань та вмінь учнів.

Тестування.2хв В кожного аркуш з тестом. Обрати правильні варіанти відповіді.

Тести (вибери правильну відповідь)

Наркотик — це:

а) отрута;

б) засіб для зняття стресу;

в) нейтральна речовина.

Фізична залежність від наркотику характеризується:

а) ейфорією;

б) ломкою;

в) галюцинаціями.

Наркозалежність:

а) може настати після першого прийому наркотику;

б) настає тільки після декількох років прийому наркотику;

в) у здорової і молодої людини не настає навіть після декіль­кох років прийому наркотику.

Позбутися від наркозалежності:

а) неможливо;

б) можна після тривалого лікування в наркологічній клініці;

в) можна в будь-який момент за власним бажанням.

Незаконне поширення наркотиків карається:

а) штрафом;

б) позбавленням волі;

в) обмеженням прав.

Наркоман, котрий добровільно звернувся за допомогою:

а) безкоштовно забезпечується наркотиками;

б) одержує кваліфіковане лікування;

в) карається позбавленням волі.

VІІ. Рефлексія.1хв

У кожного на парті малюнок цегляного будиночка. Уявіть собі , що будиночок – це ваша мрія, кожна цеглиночка – ваші, навіть незначні досягнення. Фундамент – це те, без чого людина не зможе щось досягти. Це – здоров’я.

Якщо на сьогоднішньому уроці ви щось для себе відкрили, дізналися про щось нове, то додайте «віконце» будинку, якщо ви не розібралися в якихось поняттях, ситуаціях, то додайте дерев, що є навколо будинку, а якщо вважаєте, що проблеми, які сьогодні розглядалися, вас не стосуються, то додайте парканчику до того , що є навколо будинку.

VІІІ. Домашнє завдання.

Опрацювати параграф15.







-75%
Курсы повышения квалификации

Современные педагогические технологии в образовательном процессе

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
1000 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Урок основ здоров`я (70 КB)
