Цели урока:
1. Обобщение лексико - грамматического материала по теме, формирование речевого потенциала.
2. Развитие коммуникативной и информационной компетенции.
3. Воспитывать грамотное отношение к питанию.
Тип урока: повторительно - обобщающий.
Формы и методы проведения урока: развитие критического мышления,
индивидуальная, групповая.
Оборудование: презентация учителя, распечатки заданий, эмблемы для каждого
участника(номер и литер группы), презентации учащихся по проектам, буклеты о
здоровм питании, фломастеры.
Ход урока
I Стадия
- Teacher: - Good morning! I'm glad to see you! How are you today? Look at each other, smile. What do you wish each other?
Pupils: - Good luck!
Good marks!
All the best!
Teacher: - You are clever. You know the theme, I think you’ll speak English well.
Let’s begin our lesson.
- 1й слайд.
Teacher: - Look at slide 1. What can you see there? Can you tell me the theme of the lesson? (называют тему)
You can see a great variety of products here: grain products, meat and milk products, fruit, vegetables, eggs, sweets, oil. They are composed in a pyramid. Is all this food good for our health? Can you tell me the problem of the lesson?
Проблемный вопрос:What food is healtthy?
II Стадия
3. Teacher: - Let's revise our words(слайд 3)
a)Write down the words in 3 groups
Fruit, vegetables |
Drinks |
Other food |
b) Put plural forms. Remember countable and uncountable
c)Проверка по ключу на доске
Тeacher: - Find healthy food and mark in green. Where is bad food? Why is it not good food?
Pupils: - It has a lot of fat. Some of it has chemicals. (самооценивание в листах оценки)
4. Teacher: - We’ll speak about the British food (5 слайд).
Englishmen have old traditions of food. They try to eat healthy, ecologically pure food.
What is the most English dish? (porridge)
Make a clusters about English meal.
1я группа - Breakfast, 2 я группа - Sunday lunch, 3 я группа - Supper
Обмен кластерами после завершения, дописывают недостающую информацию.
Защита кластера, высказывают предложения, оценка группы.
5. Teacher: - Let's speak about Fast Food(7 слайд) Do you know who invented Fast Food ?
Pupils: - Americans.
Teacher: - Yes, you are right. It’s an American invention. Is it popular all over the world?
Pupils: - It’s very popular all over the world. There are FFR. They are very popular among
young people.
Задание делятся на 2 группы
1я группа выбирает предложения «Good points of Fast Food»
2я группа “weak points of Fast Food”
Защита. Проверка по образцу. Оценивание групп.
6. Teacher: - Is there a canteen at our school?(9 слайд)
Do you eat at our canteen? Is food healthy there?
Task: Compare food at school canteen and Fast Food. (Vein diagram)
Защита. Проверка по образцу. Оценивание групп.
7. Teacher: - Present your projects.
Group 1 “An ideal menu for school canteen”
Group 2, 3 “My favourite dish”
Teacher: - Look at this menu. Is it good for health? Why? Do you want to eat such food?
Discuss in groups what project you like best.
Группы высказываются, отдают звезду лучшему проекту.
Рефлексия.
Teacher: - What food is healthy? Высказывание учащихся
Teacher: - Find yourself an “Blom tree” and paint. Our doctor’s prepared posters for you take
them read and keep healthy eating. Итоговое оценивание.
Thank you for the lesson. Good bye.