Урок литаратурнага чытання, 3 клас
Тэма: Восень бярэ ўладу у свае рукі. Якуб Колас “Восень”
Мэты:
Фарміраваць навык свядомага, правільнага , выразнага чытання вучняў, уменне вызначаць эмацыянальны настрой твора.
Развіваць лагічнае і вобразнае мысленне, творчую фантазію.
Узбагачаць слоўнікавы запас вучняў па тэме “Восень”.
Садзейнічаць выхаванню эмацыянальных і эстэтычных адносінаў да прыгажосці прыроды.
Абсталяванне: партрэт Я. Коласа, плакаты з надрукаванымі “слоўнікамі настрою і пачуццяў”, карткі з запісам слоў, выстава малюнкаў восені, інтэр. дошка.
Ход урока:
Арганізацыйны момант. Стварэнне псіхалагічнага клімата ўрока.
Вочкі глядзяць і ўсё бачаць,
Вушкі слухаюць і ўсё чуюць,
Спачатку думаю, потым гавару,
Помню, што ў класе я не адзін.
Жадаю ўсім поспехаў!!!
Праверка дамашняга задання.
(Вучні зачытваюць невялікія апавяданні з такім пачаткам: “У класе сяброўкі загадвалі адна адной загадкі. А Валя і сама нават прыдумала загадку…”)
Дыхальная гімнастыка.
Працягваем урок дыхальнай гімнастыкай, каб ваша чытанне было сапраўды прыгожым і правільным.
(Выконваюцца практыкаванні: “Дыхае носік”, “Пушынка”, “Свечка”, “Ружа”)
Моўная размінка.
Дапоўніце чыстагаворкі неабходнымі словамі:
оў – оў – оў – назбіраў… грыбоў,
ыў – ыў – ыў – потым …насушыў,
аў – аў – аў - суп …прыгатаваў,
оў – оў – оў – частаваў… сяброў
Гульня “Перакладчык” .
Я буду называць словы на рускай мове, вы - на беларускай і наадварот:
кветкі, убранне, дрэвы, бульба, цыбуля, сланечнік, пафарбавала, колер, чырвоны, гронкі , сцяжынка, чараўніца.
Конкурс скорагаворак. Хто хутка і правільна вымавіць, той і пераможца.
Праз барвовы бярозавы гай
Серабрысты грукоча ручай.
Грымнуў гром угары,
Хлынуў лівень на двары.
Агадайце загадку і вы даведаецеся пра тэму ўрока:
У верасні толькі да нас завітала,
А лес па-мастацку афарбавала.
Хоць золата ўсюды старанна развесіла,
Ды сумна ў прыродзе, маркотна, нявесела. (Восень)
Паведамленне тэмы, мэт урока. Матывацыя дзейнасці вучняў.
Правільна, восень. Тэма нашага ўрока: “Восень бярэ ўладу у свае рукі”. Сёння мы пазнаёмімся з цудоўным творам Якуба Коласа “Восень”. Сфармулюйце мэты нашага ўрока.
Дзе спатрэбяцца вам гэтыя веды?
Каму падабаецца восень?
А за што вы любіце восень?
У годзе ёсць чатыры пары - зіма, вясна, лета, восень. Кожная пара года прыгожая па-свойму. Сёння мы працягнем падарожжа ў дзіўную і трошкі сумную пару года – восень.
Знаёмства з біяграфіяй аўтара.
А спачатку паслухаем паведамленне пра біяграфію Я. Коласа (вучаніца).
Віктарына па біяграфіі. Мы праверым, як вы ўважліва слухалі.
Сапраўднае імя Я. Коласа.
Дата нараджэння.
Дзе нарадзіўся паэт?
Як звалі яго бацькоў?
У колькі гадоў Я. Колас напісаў свай першы верш?
Як называўся гэты верш?
Першапачатковае ўспрыманне твора.
- А зараз пачынаем чытаць апавяданне “Восень” Я Коласа.
(Чытаюць вучні па абзацах).
- Слоўнікавая работа.
Звярніце ўвагу на слова пасля тэкста (зачытваюць яго тлумачэнне).
- Якія пачуцці выклікаў у вас гэты тэкст?
(на дошку вывешваецца слоўнік пачуццяў)
Пачуцці радасці жалю любові
смутку весялосці гонару
- Чаму ў вас узніклі такія пачуцці?
Гімнастыка для вачэй
8. Паўторнае чытанне (ланцужком па сказе ўслых)
- Пра якія прыкметы восені апавядае аўтар?
9. Выбарачнае чытанне.
- Як выглядае луг? (поле, лес)
Фізкультхвілінка
10. Работа ў парах.
- Знайдзіце вобразы, якім аўтар надае якасці жывой істоты. Дзе аўтар выкарыстоўвае прыём адухаўлення?
11. Работа над выразным чытаннем.
- Конкурс “Артысты” – трэба падрыхтаваць выразнае чытанне урыўка за 3 мінуты.
- Што значыць чытаць выразна?
(работа па памятцы па выр. чытанню)
12. Работа па малюнку да тэксту. (Работа ў пары)
- Якія колеры выкарыстаў мастак: цёплыя ці халодныя? Чаму…?
(Заданне: падпісаць малюнак сказамі з тэксту.)
Абагульненне.
- А ці можна малюнак падпісаць такім сказам: “Восень усюды накладвае свой след, сваю руку”?
- Гэты сказ сугучны з тэмай нашага ўрока – “Восень бярэ ўладу ў свае рукі”.
Давайце яшчэ раз растлумачым сэнс дадзеных сказаў. (Гэта значыць - па ўсіх прыкметах відаць, што прыйшла сапраўдная восень.)
13. Творчыя работы вучняў.
- Вы прынеслі малюнкі восені і падрыхтавалі невялікія апавяданні. Давайце заслухаем некаторыя. А, калі вы будзеце слухаць, пагледзьце карціны восені на экране інт. дошкі для таго, каб дакладна ўявіць вобразы восені.
14. Вынік урока. Дам. з.
- Я думаю, што сённяшняе падарожжа ў гэтую дзіўную і прыгожую пару года пакінула ў вашых сэрцах радасць і захапленне. Вашым дамашнім заданнем будзе – навучыцца выразна чытаць тэкст Я.Коласа “Восень”.
15. Рэфлексія. Выстаўленне адзнак.
- Наш урок падыходзіць да канца і я хачу запытаць у вас…
(На дошцы запіс)
Сваёй працай на уроку я:
Задаволена, таму што…
Не зусім задаволена , таму што…
Я не задаволена, таму што…
Дзякуй усім за працу!

Урок літаратурнага чытання ЯюКолас "Восень" (24.39 KB)

