Материал на украинском языке.
Мета: ознайомити учнів з буквою Іі, її звуковим значенням; продовжити вправляння у читанні слів з вивченими буквами; дати уявлення про букву і в ролі окремого слова; вдосконалювати навички звукового аналізу слів; показати, що буква і позначає м’якість попереднього приголосного звука; розвивати пізнавальні інтереси, зв’язне мовлення учнів; виховувати любов до природи.
Тип - уроку: комбінований
Хід уроку
- ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
- Привітання
Уже дзвінок нам дав сигнал:
Працювати час настав.
Тож і ми часу не гаймо.
Працювати починаймо.
- Введення нестандартності
- Діти, хто мені скаже, яка зараз пора року?
- А який місяць?
- Діти, погляньте на малюнок зображений на дошці хто ж завітав до нас на урок?
- Правильно, а де ж відпочивають мама з дітьми?
- А яка ж пора року у наших героїв?
- Чому ви так вирішили?
- Що збирають діти?
- Правильно , діти збирають листочки для того , щоб подарувати їх мамі, але Тут з’явилася осінь - чарівниця, вона не хоче віддавати дітям листочки, і для того щоб дітки змогли подарувати мамі букет з листя нам з Вами треба гарно працювати, бо на кожному листочку буде завдання , яке ми маємо виконати.
- Ви хочете допомогти дітям, щоб їх люба матуся отримала такий гарний букет?
- Тож , давайте разом допоможемо їм.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
- Листочок
Гра «Впіймай спільний звук»
Учитель називає слова, учні мають назвати спільний звук, який є в цих словах: сом, міраж, дим, мул. (Спільний звук [м])
— Який це звук — голосний чи приголосний?
— Доберіть слова, у яких є цей звук.
III. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
- Листочок
1. Виділення звука [і]. Робота над загадкою
Насушили винограду
І тепер вживають радо.
В тісто й кашу додають,
Іноді і так жують. (Ізюм)
— Поділіть це слово на склади.
— Який перший звук у цьому слові?
2. Гра «Впіймай звук [і]»
Учні мають упізнати звук [і] у названих учителем словах (на початку, всередині чи в кінці): грім, іграшки, голубці, іній, літак, дідусь, ножиці.
3. Побудова звукових моделей слів ліс і лис
— Зверніть увагу, який приголосний стоїть перед звуком [і]? (М’який)
- Листочок
4. Ознайомлення з буквою Іі
— Звук [і] на письмі позначається буквою, яка також називається «і». Розгляньте її. З чого вона складається? Зверніть увагу на те, чим мала буква відрізняється від великої. (Над паличкою в малій букві є крапка, а у великій — немає. )
Мов кілочок, буква і
З шапкою на голові. . .
Чи не шапка то, а крапка,
У малої букви і?
А велика личко мила,
Певно, шапку загубила.
Отакі вони чудні
Дві сестриці — букви Іі.
С. Жупанин
— На що схожа буква Іі?
- Листочок
Фізкультхвилинка
Вітер віє нам в лице,
Захиталось деревце.
Вітерець все тихше - тихше,
Деревце все вище - вище.
5. Робота за Букварем (с. 32)
- Листочок
1) Звуко - складовий аналіз слів “індик”, “сік”, “місяць” з опорою на схеми, подані в підручнику.
— Відгадайте загадку.
Подивися, он які
В темнім небі світлячки,
А найбільший світлячок
Вигнувся, як черв’ячок. (Зірки і місяць)
— Скільки складів у слові зірки?
— Назвіть перший звук у цьому слові. Який він?
— Яка буква позначає м’якість цього приголосного?
- Листочок
2) Читання складів у будиночках.
- Листочок
3) Бесіда за малюнками.
— Відгадайте загадки.
Маленький кінь довгі вуха має,
Великі клунки тягає. (Осел)
— Подивіться на ослика. Який він? Які в нього вуха? хвіст? ноги?
— Прочитайте речення біля картинки. Який знак стоїть у кінці цього речення? З якою інтонацією його слід читати?
Одяг багатий,
Сам підсліпуватий,
Живе без віконця,
Не бачить сонця. (Кріт)
— Що ви знаєте про цю тваринку? Розкажіть.
— Скільки складів у слові кріт? Назвіть усі звуки у цьому слові. Який звук м’який? Яка буква позначає м’якість цього приголосного звука?
— Розгляньте наступний малюнок.
— Що роблять діти?
— Давайте заспіваємо разом з ними! (Учні хором проспівують речення. )
4) Читання променевої таблиці.
— Який склад в усіх словах спільний? (Читання слів хором і «лан цюжком». )
— Яких птахів бачите на малюнку? Складіть речення за малюнком. (Ластівка і снігур — птахи. ) Скільки слів у цьому реченні? Назвіть друге слово. (і)
— Слово і хоч і коротке, але все ж окреме слово.
- Листочок 4
Друкування букви І
- Листочок
5) Опрацювання тексту на с. 33.
— Скільки записано речень? Прочитайте перше речення. Скільки у ньому слів? Яке друге слово? Яке слово в цьому реченні пропущене?
— Якими словами доповнимо друге речення? Прочитайте його.
Колективне читання третього і четвертого речення.
— Який знак стоїть у кінці п’ятого речення? Якими словами ми його доповнимо?
— Зверніть увагу: після слова мамо стоїть кома. (Діти звертаються до мами і після звернення роблять невелику паузу. )
Учні вправляються в інтонаційному читанні речень.
IV. ПІДСУМОК УРОКУ
— Яку букву вивчали на сьогоднішньому уроці?
— Який звук вона позначає на письмі?
Діти, ви сьогодні молодці, ви змогли все ж таки допомогти дітям назбирати такий гарний букет для їхньої матусі. І навіть чарівниця - осінь погодилася з тим що ви молодці та дозволила дітям зробити приємність для мами Бо мама - це найголовніша людина у світі для кожного з нас. Чарівниця залишила нам конверт з маленькими нагородами, щоб Ви пам’ятали цей урок.