Материал на украинском языке.
Мета: формування в учнів уявлення про країну, закріпити державні символи України, продовжувати знайомство з народною символікою, прищеплювати любов до історії і культури свого народу, розвивати вміння критичного мислення, виховувати патріотичні почуття.
ХІД УРОКУ.
Організація класу
Тема і мета уроку.
ІІ Підготовка до сприймання матеріалу.
1. Слухання вірша «Моя Україна»
Сонце на небі і зоряна ніч солов'їна -
Моя Україна.
Мамина пісня і мамина тиха сльозина -
Моя Україна.
Батькове слово і врода небесна калини -
Моя Україна.
Слово молитви і лагідний усміх дитини -
Моя Україна.
2. Бесіда вчителя з учнем.
Як називається наша країна? (Україна)
Слова вчителя.
Україна - незалежна держава.
Держава - це ДІМ, у якому живе народ.
У своєму домі кожен господар запроваджує свій лад.
I наша держава Україна має свої державні символи.
Які державні символи має Україна?
Що ви можете про них розказати?
Розповідають діти.
Герб України - тризуб на синьому тлі
Його запровадив ще князь Володимир Мономах.
Наш прапор - має два кольори - жовтий - символізує золоті хлібні лани,
а синій - мирне небо.
Гімн - це найголовніша пісня держави.
Слова написав Павло Чубинський, музику - Михайло Вербицький.
Як треба слухати гімн? (стоячи струнко)
Як називається головне місто нашої держави? (Київ)
Яка найбільша річка України? [Дніпро]
Хто є великий Кобзар нашої країни? (Т. Г. Шевченко)
Вірш.
Розквітай, прекрасна Україно, Рідна земле, матінко моя!
Хай лунає мова солов’їна,
Пісня неповторная твоя!
Пісня про Україну.
III – Актуалізація опорних знань.
1. Асоціювання, «гронування»
- Запишіть слова та фрази, які спадають на думку з теми «Україна»
2. Робота в парах.
Обміняйтесь роботами, порівняйте зроблені записи про Україну.
3. «Коло ідей». Записування інформації вчителем на дошці
Пари, будь ласка, поділіться своїми думками. (опитати кожну пару і записати кожну думку)
Висновок. Україна - країна зі славною історією , велика держава.
IV. Робота над вивченням нового матеріалу
1) Вступне слово вчителя. Сьогодні ми поведемо мову про народну символіку нашої держави. (про хліб, рушник, калину і вербу)
2) Вірш - Що для мене Україна моя?
То висока блакить і засіяне золотом поле.
Житній хліб на мозольних долонях
з дрібкою солі на маминому рушничку.
(на столі хліб з Сіллю на рушнику)
Вчитель. - Діти, чи приходилося вам бувати вранці в полі?
Там початок хліба. Маленьке зернятко починає колос, а потім - з'являється безмежне хлібне поле. Дуже багато праці й поту вкладено в те, щоб хліб прийшов до нас на стіл.
- Чому хліб - є народний символ України?
3) Робота в групі «Спільний проект»
Доказує перша група.
Захищає лідер групи.
(зустріч гостей хлібом - сіллю)
Вчитель. Не було на Україні жодної хати, котру не прикрашали би рушниками.
4) Робота в групі «Спільний проект»
Захищає лідер.
Діти доповнюють.
«Пісня про рушник» Малишко.
Вчитель. Я бажаю, щоб на вашому шляху - рушниках були тільки веселі і світлі кольори.
І сьогодні рушники в моді.
Подивіться - які чудові рушники перед вами,
(виставка рушників) Вчитель читає Віршик про вербу.
Тане сніжок, течуть струмки Ожива травичка
І до сонця гілочки
Простягла вербичка.
Входить Дівчина - Вербичка.
(в руках корзина з гілками верби)
Я росту у верболозі,
Дні і ночі раню сльози
Не сплю я у хуртовину,
Бо треба зупинити лиху годину.
5) Робота в групі «Спільний проект»
Захищає лідер
(речі плетені із верби)
(муз. Інструменти - сопілка, бандура)
Вербичка дарує гілочки дітям.
Вчитель - Відгадайте, про який народний символ піде далі мова?
Загадка.
У вінку зеленолистім,
У червоному намисті, Видивляється у воду
На свою хорошу вроду.
(Калина)
6) Робота в групі «Спільний проект»
Захищає лідер.
Пісня про калину.
«Ой, у лузі калина»
V. Узагальнення вивченого, Складання сенканту.
Зараз ми узагальнимо наші знання й складемо сенкант.
- Символіка (іменник)
- Народна, традиційна (прикмет. )
- Живе, розквітає, звеселяє (дієслово)
- Я люблю свій народ (вислов. думки)
- Знак (символ)VI — Підсумок уроку. Метод «Мікрофон»
Над якою темою ми працювали на уроці? Що вам більше всього сподобалось?
Дуже багато можна говорити про народні символи України. Наприклад, вода - символ життя;
голуб - символ вірності і любові;
півень - символ - полум'я;
мальва - радушіє, берегиня.
I наш урок хочеться закінчити таким віршем
Своє любіть.
Знай синочку, доню знай:
Наша Україна –
То чарівний, милий край,
Золота країна.
Виростайте і живіть
Для добра і слави,
Як святиню бережіть
Символи держави.