Меню
Разработки
Разработки  /  Английский язык  /  Уроки  /  Прочее  /  Урок "A Job for Life"

Урок "A Job for Life"

21.08.2019

Содержимое разработки

Урок - дискуссия по английскому языку по теме: «A Job for Life»

Дисциплина: иностранный язык (английский язык).

Преподаватель: Коломыцева С.В.

Тип урока: Урок – повторение пройденного материала материала.

Тема : Работа на всю жизнь

Цель урока: обобщение и систематизация умений и навыков на основе монологических и диалогических высказываний по теме в форме дискуссии, деловой игры.

Развивающий аспект: развитие воображения, умения высказывать свою точку зрения, личное отношение к поставленной проблеме; умения аргументировать свое высказывание, определить и сформулировать собственные пути решения проблемы.

Воспитательный аспект: воспитание толерантного отношения учащихся друг к другу, способности к сотрудничеству и умению общаться.

Методы:

- информационно – развивающие,

- объяснительно – иллюстративные.

Формы организации занятий:

- объяснение,

- беседа.

Средства обучения:

Ресурсы сети Интернета, задания для самостоятельной работы,  презентация, компьютер, проектор, экран.

Форма организации работы в классе:

- индивидуальная,

- фронтальная

- парная

ХОД УРОКА

1. Greeting. Warm-up

Teacher: Good morning students and our guests. The subject of our lesson today is “A Job for Life”. We are going to have a lesson-discussion, a business game where various jobs will be discussed. Let’s start with some basic words.

Учитель: Здравствуйте, студенты и гости. Тема нашего урока сегодня «Работа на всю жизнь». Урок пройдет в форме дискуссии , с элементами бизнес игры, мы послушаем монологические высказывания и диалоги, в которых будут обсуждаться различные профессии. Давайте начнем с основных понятий.

(Ha доске даются основные понятия данной темы).

A job, A profession, An occupation, A career(Работа, профессия, род занятий, карьера)

(Учащиеся дают определение каждому из понятий).

A job – is the work that a person does regularly in order to earn money.
A profession – is a job that requires special training, often a university education and brings a rather high social status. 
An occupation – is a job or profession.
A career – is the series of jobs that a person does in his or her life usually in one and the same field.

2. Language work.

T: The next task is to say it in one word:

  • to move someone to a more important job, position in a company (to promote);

  • money, usually added to pay as a reward for good work (bonus);

  • a period during each day or night when workers in a factory or hospital etc., are at work (shift);

  • the act of being in charge of a group of workers and being responsible for making sure that they do their work(supervision);

  • something that tests strength, skill or ability (challenge);

  • extra things such as luncheon vouchers or free medical insurance over and above basic pay (perks);

  • someone who is being trained for a job (trainee);

  • someone who has recently joined a group of people or organization (recruit).




3. “Hot chair” game

T: What should we take into consideration while choosing a profession? 
Is character important? I think, yes. 
We’ll play a psychological business game which is called “a hot chair”. The game is simple. One of you will sit down on the chair, the others will speak honestly about his(her) traits of character. Then our psychologist (name) will give her comments.

Учитель: Что нужно учитывать при выборе профессии? Важен ли характер? Я думаю, что да.

Мы поиграем в игру, которая называется «Горячий стул». Один из вас садится на стул, а остальные честно называют его черты характера, а затем наш психолог прокомментирует и даст рекомендации, какая профессия ему подходит.

P1:  I think you are (communicative and sociable)
P2: In my opinion you are (generous and amiable)
P3: I am sorry to say, but you are (a bit lazy, you should be more hard-working)
P4: You are …, but sometimes you are …etc

active
calm
capable
careful
charming
cheerful 
clever 
efficient
independent,
Naughty
Warm
Caring
Easy-going  

friendly
good-humored
hard-working
helpful
intelligent
interesting
kind
lively
Talkative
Funny
 Loving
Hospitable
reliable

loyal
open-minded
nice
patient
polite
practical
punctual 
serious
Responsible
Rude
Close
getting  along well
Enthusiastic  

sincere
sympathetic
tactful
trustworthy
wise 
witty
unselfish
generous
creative
Shy
Conservative
Polite
Generous

(После того, как студенты высказались по поводу характера своего одногруппника, студент, выступающий в роли психолога, дает совет о том, какую профессию следует выбрать обучающемуся).

Psychologist: I would advise you to become a … because you are…

Психолог: Я бы посоветовала тебе пойти на профессию…потому что ты …
P1: I'm afraid that's not my line. I'm thinking of becoming a photographer.

Ученик 1: Я боюсь, что это не мое, я хотел бы стать …

4. Speech skills 

T: Thank you students. You are a brilliant psychologist. Continue speaking about different professions. Let’s look and read them (baker, engineer, doctor, model, pilot, driver, bank clerk, photographer, actor, miner, fireman, designer, hairdresser, clothes designer, architect, travel agent, vet, journalist, dentist, librarian, computer operator, computer programmer, nurse, teacher, scientist, artist, carpenter, accountant, farmer, shop assistant, waiter, metalworker, politician, postman, musician)

Учитель: Спасибо, студенты. Продолжаем обсуждать различные профессии. Давайте посмотрим на доску и прочитаем их.

T: Well and now guess which profession it is

Учитель: А теперь нужно догадаться, что это за профессия
 Answers:

a) a teacher; 
b) a doctor; 
c) a driver; 
d) a musician (a pianist); 
e) a receptionist; 
f) a secretary; 
g) an interpreter; 
h) a journalist; 
i) a hairdresser; 
j) a pilot; 
k) a singer; 
l) a mechanic; 
m) a shop assistant; 
n) a nurse.



5. Discussion (Обсуждение)

 T: Well, friends, I see that choosing a profession is very important to you. You know there are highly-paid and low-paid, challenging and boring jobs. Now I’d like you to answer the question: Which is more important – a high salary or satisfaction? My job, for example, is not highly-paid, but it is extremely interesting. What’s your opinion of the problem?

Учитель: Выбор профессии очень важен в нашей жизни. Все знают, что есть высокооплачиваемые и низкооплачиваемые профессии. Теперь вам нужно подумать и ответить, что важно для вас высокая зарплата или удовлетворённость работой? Что касается моей профессии, то она считается не такой высокооплачиваемой, но зато она мне очень нравится , она очень интересная. Поделитесь своим мнением на этот счет?

P: I think…

T: Say which are the best and worst paid jobs?

Учитель: Скажите какая профессия хорошо оплачивается,а какая не очень?

A nurse in a hospital

A highly paid job

A shop assistant

Get a good salary

A worker in a factory

Overpaid

A bank manager

Get a lot of money

A dentist

Paid a lot

A teacher

Paid reasonably well

A professional footballer

A low – paid job

 Nuclear scientist

Have a low income

A miner in the coalmine

Underpaid



(Учитель каждому предлагает выбрать категорию и положить листочек с названием в определенную коробочку: low – paid but extremely interesting или highly – paid and boring jobs. Психолог озвучивает результат.)

6. Speaking about plans for the future. (Рассказ о планах на будущее)

T: I suppose you’ve made up your mind as to the future profession. Will you speak about it? What profession will you never choose?

Учитель: Я полагаю, что многие из вас уже сделали свой выбор. Какую вы выбрали профессию и почему? Расскажите, какую профессию вы бы никогда не выбрали?

(Монологические высказывания учащихся об их планах на будущее и какую профессию они бы никогда не выбрали)



7. Having a job interview. Role-play. (Интервью)

T: Thank you for monologues students. They are brilliant. Now let’s listen to your dialogues between employer and applicant.

Учитель: Спасибо за прекрасные монологи. Сейчас давайте послушаем диалоги между работодателем и соискателем.

P1 – employer, P2 – applicant.

(Диалоги готовятся заранее).

8. Listening. (Аудирование)

Teacher: a) Listen to a song about one of the profession and discuss the questions.

Учитель: Следующее задание – песня про профессию, ее нужно послушать и ответить на вопросы.

  • What grade did Caroline Foley teach?

  • What did the singer like about Miss Foley and her classes?

  • What kind of person was Miss Foley?

Teacher: b) True/false statements

Учитель: Отметить, что правда а что нет.

  • Miss Foley taught the projects.

  • The students didn’t write any books themselves.

  • Miss Foley had a way of holding up a mirror to the students’ minds.

  • Miss Foley was married and had some children

  • Her students rarely come to visit her.

  • They always write her letters.

c) General discussion

  • Do you have a favorite teacher?

  • Has anyone of you ever wanted to become a teacher?

  • Why do you think few young people choose the career of a teacher?

9. Writing a sinkwein poem. (Синквейн)

Teacher: Синквейн – это пятистишие, где первая строка – одно ключевое слово, определяющее содержание синквейна. Вторая строка – дваприлагательных, характеризующих данное понятие. Третья строка – три глагола, показывающих действие понятия. Четвертая строка – короткое предложение, в котором автор высказывает свое отношение к проблеме. Пятая строка – одно слово, обычно существительное, через которое человек выражает свои чувства, ассоциации, связанные с данным понятием. Например,

Урок
Интересный, запоминающийся
Вдохновил, заинтересовал, запомнился
Я получила удовольствие
Здорово.

Так как урок был посвящен выбору профессии, придумать синквейн о профессиях, например,

Doctor 
Caring, attentive
Examines, treats, cures
Helps people
Satisfaction.

10. Conclusion (Заключение).

T: Thanks a lot for your work at the lesson. I enjoyed it. Today we have spoken about the world of jobs. Of course it is very important to make the right choice. But I think it is more important what kind of person you will become. I wish you to find yourselves in this world, be kind, be honest, be noble everywhere and in everything. Your marks … and home task…

Teacher: Спасибо за вашу работу на уроке. Сегодня мы поговорили о разнообразии профессий. Конечно же очень важно сделать правильный выбор. Я желаю вам найти себя, быть честным, добрым, благородным во всем и везде. Ваши оценки … Домашнее задание…



-75%
Курсы повышения квалификации

Интерактивные методы в практике школьного образования

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
1000 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Урок "A Job for Life" (77 KB)
