Мистецтво 8 клас.
ІІ семестр
Тема 4: Мистецтво ХІХ століття. Романтизм та реалізм.
Урок № 30
Тема. Візуальні образи реалізму. Творча майстерня: художники та скульптори ХІХ століття.
Мета: ознайомити учнів із найкращими досягненнями історичних культур європейського регіону, а також із провідними видами мистецтва певної епохи; розкрити зв’язок між розвитком суспільства і мистецтва; розвивати художній смак і вміння сприймати художні твори; виховувати інтерес до спілкування з мистецтвом.
Завдання:
Пояснити учням визначення термінів «реалізм», «історичні різновиди реалізму»;
Формувати вміння відрізняти високохудожні зразки та справжні шедеври стилю Реалізм у різних видах мистецтва;
Виховувати шанобливе ставлення до творів світової культури та мистецтва;
Збагачувати естетичний досвід учнів.
Обладнання: ТЗН, дидактичний матеріал, проектор.
Тип уроку: комбінований.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку
ІV. Вивчення нового матеріалу
V. Інтерактивна вправа «Метод Прес»
VІ. Закріплення вивченого матеріалу
VІІ. Підсумок уроку.
VІІІ. Домашнє завдання
Хід уроку
І. Організація класу.
II. Актуалізація опорних знань.
Яка роль відводиться мистецтву в житті людини?
Пригадайте, як із грецької перекладається слово «архітектура»?
Яке тлумачення в мистецтві має слово «стиль»?
Які ознаки притаманні поняттю «стиль епохи»?
Учитель пропонує учням розв’язати кросворд.
Згадайте тему уроку і виберіть одне із слів теми, що знаходиться в ключовому слові запропонованого кросворду.
По горизонталі:
Стиль епохи? (Романтизм)
Мистецтво створення споруд? (Архітектура)
Італійський живописець та архітектор? (Рафаель)
Вид верхнього одягу, який використовували для верхової їзди та під час подорожей в епоху класики? (Хламіс)
Грецькі міста-поліси? (Феодосія)
Велику роль у становленні та розвитку живопису Ренесансу відіграв італійський художник (П. Веронезе)
Українське зодчество готичного стилю представлено? (Церквами)
Ключове слово: Стиль
|
| 1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
| |||||||||||||||||||||||
| 2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |||||||||||||||||||||||
|
| 3 |
|
|
|
|
|
| ||||||||||||||||||||||||||
|
| 4 |
|
|
|
|
| |||||||||||||||||||||||||||
| 5 |
|
|
|
|
|
|
| ||||||||||||||||||||||||||
| 6 |
|
|
|
|
|
|
| ||||||||||||||||||||||||||
| 7 |
|
|
|
|
|
|
| ||||||||||||||||||||||||||
Очікуваний результат
|
| Р | о | м | а | н | т | и | з | м | ||||||||||||||||||||
| А | р | х | і | е | е | к | т | у | р | а | |||||||||||||||||||
|
| Р | а | ф | а | є | л | Р ь | ||||||||||||||||||||||
|
| Х | л | а | м | і | с | |||||||||||||||||||||||
| Ф | е | о | д | о | с | і | я | ||||||||||||||||||||||
| В | е | р | о | н | е | з | е | ||||||||||||||||||||||
| Ц | е | р | к | в | а | м | и | ||||||||||||||||||||||
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку
Сьогодні ми з вами ознайомимося з стилем Реалізм в європейській культурі, термінами «реалізм», «історичні різновиди реалізму», з творчою майстернею скульпторів та художників ХІХ століття, які працювали в стилі реалізм французьких майстрів Е. Бурделя, А. Майоля, Ш. Деспіо та творчістю художників-передвижників.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Розповідь учителя з елементами бесіди.
Реалізм (від лат.realis – суттєвий, дійсний) – стиль і напрям у літературі та мистецтві, який сповідував необхідність правдивого відображення дійсності в її типових рисах. Основною для реалізму стає проблема взаємин людини і середовища, впливу соціально-історичних обставин на формування духовного світу (характеру) особистості.
Залежно від історико- конкретного розуміння суті художньої правди та засобів її втілення у мистецтві простежуються історичні різновиди реалізму, а саме: ренесансний (ХVІ-ХVІІ ст.), просвітницький (ХVІІІ ст.), критичний (ХІХ), і соціалістичний (ХХ ст.). У кожен період розвитку реалізм набуває нових рис, поглиблюючи художній аналіз духовного світу особистості та характер її відносин зі світом.
Характерні риси реалізму: раціоналізм, правдивість, історична конкретність, а відтак – переконливість зображення типових подій і характерів у типових обставинах, точна відповідність реальній дійсності, конфліктність (драматизація) як сюжетно-композиційний спосіб формування художньої правди, вільна побутова творів, розв’язування проблем на основі загальнолюдських цінностей.
Реалізм в архітектурі був виразним, нескладним, без вигадливих форм і зайвих деталей, з опорою на природну красу і натуральність. Застосовувався загалом у будівлях міського призначення: заводських, фабричних, житлових. У напрямі будівництва нових типів споруд і житлових комплексів розвивається архітектура Франції, де починають використовувати нові матеріали: скло, сталь, залізо, пізніше - залізобетон.
В архітектурі того часу міцно переплелися споруди різних стилів, серед яких: неороманський, єгипетський, грецький, неогрецький, чиказька школа, американський ренесанс.
Найбільшого поширення реалізм набув в радянській архітектурі. Видатні архітектори радянського часу, які працювали у декількох стилях: К. Алабян, В. Гельфрейх, Г. Гольц, О. Душкін, Й. Лангбард, М. Мінкус, Л. Полякова, Л.Руднєв, П. Федоровський, І. Фомін, О. Щусев та інші.
Шедеври архітектури

Й. Лангбард. Театр опери і балету в Мінську Л. Руднєв та ін. Палац культури і науки у Варшаві
До числа скульпторів, які працювали в стилі реалізм, відносять французьких майстрів Е. Бурделя, А. Майоля Ш. Деспіо, котрі розпочали новий етап розвитку французької скульптури,
Еміль Антуан Бурдель – французький скульптор, який творив на зламі ХІХ-ХХ століть, учень Огюста Родена. Створював пастелі, ескізи для фресок, скульптурні монументи, рельєфи. Кращі твори Бурделя пройняті духом героїчної боротьби, В центрі уваги скульптора – могутні характери, активні та цілеспрямовані люди. Він тяжів до динаміки крупних пластичних мас, що мали внутрішній рух. Звертався до мистецтва Древнього Сходу, античної архаїки, готики, створював пам’ятники та монументальні ансамблі.

Е.Бурдель. «Монумент мешканцям Монтобана, які загинули у війні 1870 року»
Бурдель створив яскраві емоційні та психологічні образи, до яких відносимо і відомий образ композитора Л. ван Бетховена.

Е. Бурдель «Л. ван Бетховен»
Чудові образи створені ще одним відомим французьким скульптором Аристидом Майолем – гравером, портретистом і літографом, який намагався повернути скульптуру до античних витоків.
А. Майоль. «Ніч»
Скульптор вірив у людину, в її благородну красу й відмовлявся від складних сюжетів і розмаїття тем. Його улюбленим образом стала жінка, яка втілює вічні сили природи.
Шарль Деспіо – скульптор, один із відомих портретистів ХХ століття, який тяжів до камерності і відображення складного внутрішнього світу людини, вмів бачити неповторність кожної форми обличчя. Жіночі та дитячі образи він ліпив тільки з моделей.

Ш. Деспіо. «Ася»
Найбільш повне розкриття рис реалізму вбачається в живописі критичного реалізму ХІХ ст. і в подальшому соціалістичному реалізмі ХХ ст. Реалізм розкриває особистість людини та її зв’язки з сучасним йому суспільством і соціальним становищем у ньому.
Реалістичне зображення проявляється по різному, у різних видах і жанрах мистецтва. Художній образ не залежить від ступеня подібності, наслідування реального об’єкта, натуралістичності зображення, а проявляється в індивідуальному стилі митців.
Вперше термін «реалізм» в галузі образотворчого мистецтва з’явився в середині ХІХ ст. Його народження пов’язують із творчістю художника Г. Курбе. Критичний реалізм, що існував у мистецтві європейських країн і Америки, був орієнтований на зображення життя знедолених верств суспільства, протиставлення його становищу багатіїв,співчуття людській нещасливій долі.
В різних країнах реалізм у живописі мав свою назву: в Росії – передвижництво, в Італії – веризм, в Австрії – гейдельберзька школа, в Америці – школа сміттєвого відра. Французькі живописці належали до барбізонської школи:
Т. Руссо, Ж. Мілле, Ж. Бретон.
Живопис 2-ї половини ХІХ ст. має цікаві сюжети і новітні тенденції у західноєвропейському мистецтві. Риси національного реалізму простежуються в творчості неаполітанських художників Дж. Джиганте, Ф. Паліцці, Дж. Болдіні, Дж. Сегантіні та інших.

Дж. Сегантіні. «На водопої» Дж. Сегантіні «Дві матері»
Товариство пересувних художніх виставок (скорочено передвижники) – творче об’єднання російських та українських художників в останній третині ХІХ століття. Свою діяльність передвижники будували на засадах кооперації. Передвижництво несло неабияку просвітницьку роль, мало велику кількість послідовників і в цілому здійснило значний вплив на розвиток мистецтва Росії та України.

Художники-передвижники
Передвижники своєю творчістю остаточно затвердили позиції реалізму в побутовому та історичному жанрах, портреті та пейзажі.
Товариство утворилося в 1870 році в Петербурзі за ініціативи І. Крамського, Г. М’ясоєдова, М. Ге і В. Перова з метою боротьби за демократичні ідеали. З 1871 року вони влаштували 48 пересувних виставок в Петербурзі і Москві, після – чого – В Києві, Харкові, Казані, Орлові, Ризі, Одесі та ін..
До складу товариства входили І. Репін, В. Суріков, В. Маковський, І. Прянішников, О. Саврасов, І. Шишкін, В. Максимов, К. Савицький, брати Васнецови, А. Куїнджі, В. Полєнов, м. Ярошенко, І. Левітан, В. Серов і ін..
Творчість художників-передвижників.
«Запорожці пишуть листа турецькому султанові» - відома картина російського та українського художника Іллі Рєпіна, яку він створив у двох екземплярах. Етюди до картини художник писав в кубанській станиці Пашківській, Катеринославі та у маєтку Качанівка Чернігівської губернії. Сюжетом для цієї картини став відомий Лист запорожців турецькому султанові, написаний у 1676 році як відповідь запорозьких козаків на вимогу турецького султана Мехмеда ІV.

І. Репін. «Запорожці пишуть листа турецькому султанові»
V. Інтерактивна вправа «Метод Прес»
Розгляньте роботи художників-передвижників, які стали шедеврами живопису. Всі вони написані в різних жанрах. Визначте жанр кожної картини і розкажіть про характерні риси живопису стилю реалізм.

І. Репін «Вечорниці» В. Васнецов. «Богатирі»

І. Шишкін «Корабельний гай» І. Шишкін «Ранок у сосновому лісі»

В. Васнецов. «Оленка» В. Серов. «Дівчина з персиками»
Критичний реалізм отримав найбільш широке поширення в середині ХІХ ст. і знайшов втілення в жанрових сценах П. Федотова, мистецтві В. Перова, в творчості художників-передвижників В. Крамського, В. Маковського, М. Ярошенка, І. Репіна та ін.

В. Перов «Мисливці на привалі» П. Федотов «Сватання майора»
VІ. Закріплення вивченого матеріалу
Аналітично - рефлексійний етап.
Тепер узагальнюємо, чи все ви зрозуміли
1. Визначте стиль:
заСобор
Монастир
Замок
Собор
Монастир
Замок
Собор
Монастир
Замок
Собор
Монастир
Замок
Рельєф Арка
Пам’ятник Палац
Портрет Статуя
гуманістичні риси;
раціоналізм;
нормативність;
дотримання канонічних правил;
стрункість композицій;
ясність;
чистота мови;
аристократизм;
стилізація.
героїчні риси;
драматичність;
динамізм;
достовірність;
критичність;
правдивість;
відтворення дійсності.
Реалізм Класицизм
2.Учні презентують форми художнього вираження (писемність, скульптуру, архітектуру), що представляють стиль реалізму. (Перегляд презентацій, що характеризують період розвитку культури реалізму: світської літератури, поезії, мистецтва і театру.)
3.Презентація «Лото». (Відповіді на запитання).
VІІ. Підсумок уроку
1.Висновок
У цілому ж XIX ст. стало одним з найнасиченіших у розвитку світової культури. Серед його найбільших надбань не лише реалізм, що й досі лишається одним з провідних культурних напрямків. Трансформуючись, пристосовуючись до нових історичних умов, принципи культури романтизму щоразу відновлювалися в різних країнах по-різному тоді, коли суспільний прогрес заходив у глухий кут і викликав кризу соціального життя. Власне, романтизм, що абсолютизував творчу свободу художника, посилений певними надбаннями реалізму та всіх подальших культурних течій, і досі лишається наріжним каменем естетики модернізму, постмодернізму та їх різновидів. Однак кожне культурне явище виникає та існує в певних історичних і суспільних умовах. Воно залишається фактом минулого, передаючи нащадкам свій досвід, свої здобутки і помилки, свою зневіру і свій оптимізм.
2.Метод «Мікрофон».
Проговорюють всі учні:
Цей урок навчив мене…
На цьому уроці я дізнався (лася)…
Тепер я можу розповісти друзям…
Найцікавішим для мене було…
Після цього уроку я зробив (ла) для себе висновок…
3.Оцінювання знань учнів.
VІІІ. Домашнє завдання
Законспектувати параграф 30 підручника
За підручником
І— II рівень — відповідати на запитання після тексту підручника;
III— IV рівень — індивідуальне завдання (доповідь).
Список літератури
1. Дніпро У В., Проблеми реалізму, Л., 2000
2. Єзуїтів А. М., Питання реалізму в естетиці, Л. - М., 2003
3. Мотильова Т., Надбання сучасного реалізму, М., 2003
4. Петров С. М., Реалізм, М., 2004
5. Проблеми становлення реалізму. Матеріали дискусії, М., 2004
6. Кондратова Л.Г., «Мистецтво». Підручник, Т., 2016

Урок №30 Візуальні образи реалізму (28.28 MB)

