Сабақ тақырыбы: Мәшһүр Жүсіп Көпейұлы.
Мақсаты: ақынның шығармашылығымен таныстыру
Міндеттері: мәнерлеп оқуға жаттықтыру, зейін қойып тындауға тәрбиелеу, білімге деген ынта, қызығушылық туғызу.
Құралдар:
Сабақ түрі: аралас
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру кезеңі: сәлемдесу, сабаққа дайындықтарын тексеру(оқулық, қалам, дәптер)
Үй тапсырмасын тексеру: сөздік жұмыстарын тексеру
Жаңа сабақ :
Мәшһүр Жүсіп Көпейұлы қазіргі Павлодар облысы, Баянауыл ауданында 1857 жылы туған,
өлеңдерінің идеясы- өнер, білім, адамгершілікке шақырады.
«Өнерге ұмтылайық, оқып жетіліп, мәдениеті күшті ел болайық» -деп шақырады.
199 -201бет оқулық – танысу, !-тапсырманы орындау: Мәшһүр Жүсіп Көпейұлының кітаптарының аттарын жазу
Шығармалары: «Тірлікте көп жасағандықтан көрген бір тамашамыз», «Хал-ахуал», «Сарыарқаның кімдікі екендігі», «Ғибратнама», «Шайтанның саудасы», «Желкілдек», «Толыбай туралы аңыз», «Қара месінде», «Жар-жар» т.б. өлеңдер мен мақалалар.
үзінділерімен танысу, мәнерлеп қайтара оқыту.(202 беттегі «Шайтанның саудасы» үзіндісімен танысып, адамның жаман қасиеттерін шайтанның мақтауымен танысу.)
кімнің ұқсас шығармасын білесіңдер?
«Ғибратнама» өлеңі- 201-202 беттер
адамға тән қасиеттерді құстардың бейнесі арқылы суреттеуі - мылқау- қаршыға, ақылды – бұлбұл
кластер жасау:
ақын Мәшһүр Жүсіп Көпейұлы ақылғой
данышпан философ
жыр-толғаулар жинаушы(Бұқар Жырау, Абай, Ұлбике, Жанақ ақын т.б.
Бекіту:
- Мәшһүр Жүсіп Көпейұлы шығармашылығы туралы не айта аласыңдар?
- Мәшһүр Жүсіп Көпейұлы кім ?
- «Шайтанның саудасы» дастанын рөлге бөліп оқу
Үйде: 205 беттегі сұрақтарға жауап беру, «Мәшһүр Жүсіп Көпейұлы – әдеби мұра жинаушы» тақырыбына реферат жазу
Қорытынды: бағалау, қоштасу