Меню
Разработки
Разработки  /  Начальные классы  /  Уроки  /  3 класс  /  Способы решения задач

Способы решения задач

Решение задач по математике. Для 3 классов с узбекским языком обучением

02.02.2017

Содержимое разработки

Дарснинг мавзуси:Мисол ва масалалар ечиш

Дарснинг мақсади:

  • Ўқувчиларни олган билимларини мустаҳкамлаш

  • СТО стратегиялари орқали ўрганган билимларини тўғри етказа олиш, математик тилда нутқ маданиятини ривожлантириш

  • Ўқувчиларни гуруҳда, жуфт бўлиб ишлашга, бир бирини ҳурмат қилишга, чаққонликка тарбиялаш

Дарснинг вазифалари:

  • Кўпайтириш ва бўлиш амали билан боғлиқ мисол ва масалалар ечишга ўргатиш

  • Мустақил, жуфт бўлиб, гуруҳда ишлашни ўрганиш

  • Олган билимларини ҳаётда тўғри фойдалана олиш

Кутиладиган натижалар:

  • Оғзаки ва ёзма мисол, масалаларни ечишни ўрганади

  • Тўпда, жуфт бўлиб, мустақил ишлашни ўрганади

  • Теориялик билимларини ҳаётда фойдалана олишни ўрганади

Дарснинг тури: мустахкамлаш

Дарснинг жихози: Геометрик фигуралар, оқ қоғоз, маркер, стикер, баҳолаш варағи, электрон дарслик, ноутбук

Дарснинг бориши:

  1. Ташкилий қисм

  2. Психологиялик тайёргарлик

Есептеуге жүйрік болсаң жасыңнан,

Математикаға орын берсең басыңнан

Барлық ғылым саған үйір болады,

Досың солар табылатын қасыңнан.

  1. Стикер орқали гуруҳларга бўлиш, гуруҳ сардорларини сайлаш,

баҳолаш варағини тарқатиш

4. Уй вазифасини текшириш. Ўқитувчи жавобини ўқийди, болалар жуфт бўлиб текширишади.

I. Қизиқувчанликни уйғотиш

  • Болалар биз қандай амаллар билан танишмиз?

  • Қўшиш ва айириш, кўпайтириш ва бўлиш

  • Кўпайтиришнинг нечта хоссаси бор? Қайсилар?

  • Учта. Ўрин алмаштириш, группалаш ва тақсимот

Қоидаларни ўзбек ва қозоқ тилида айттириш

  • Кўпайтириш амали қайси амал билан текширилади?

  • Бўлиш

  • Бўлиш амали-чи?

  • Кўпайтириш

  • (50+5)*10=50*10+5*10=550

  • Бу йил Қозоқ Хонлигининг 550 йиллигини нишонладик

  • (50*10)+75=575

  • Бу йил Ўзбек шоири А.Навоийнинг 575 йиллиги

Тўп бошликларига вазифалар

1) х+(600-127)=850

2) 900-а=340+180

3) 326+х=230*2

4) 480-х=46:2

Электрон ўқувлик билан ишлаш

II. Маьнони ажратиш

Постер билан ишлаш “Айналмалы бекет” әдісі бойынша.

1Гуруҳ.

Қулай усул билан ҳисобла!

93:3 42:2

84:4 84:2

2Гуруҳ.

Номаълум сонни топ! ўйини

Кўпайтувчи 7 9 5

Кўпайтувчи 6 5 3 6

Кўпайтманинг 40 27 15 5 0

қиймати

3Гуруҳ.

Ким чаққон? ўйини

66:3*4 300+96:3

48:2*3 800-44:2

4Гуруҳ.

Ким топқир? ўйини

67см= дм см 5м 3см=см 5дм= см

21дм= см 79м= см 122см= м см

Ҳар бир гуруҳ берилган вазифаларни ечиб, баҳоларини қўйиб боришади

Дарслик билан ишлаш.

Иқтидорли ўқувчилар билан ишлаш

Ким чаққон уйини. Тенгламалар ечиш

Жисмоний дақиқа ўтказиш

Математика керек әр күнге

Математика керек әркімге

Есеп қажет өмірге

Есепсіз білім білім бе?

III. Ўй тўлғаниш

Гурухлар билан ишлаш

1. Тест синови

2. Семантикалиқ карта

3. Бирлаштириш стратегияси

4. Туплаштириш

Ночор укувчилар билан ишлаш

Олтин болиқча уйини

Логикалик топшириқлар

Рефлексия

Уйга вазифа: 6 мисол

Баҳолаш вараги билан ўқувчиларни баҳолаш

Дарсни якунлаш









№ 52 жалпы орта мектеп коммуналдық мемлекеттік мекемесі







МАТЕМАТИКА

АШЫҚ САБАҚ

Тақырыбы: Мисол ва масалалар ечиш

Бастауыш сынып мұғалімі: Сабырова Г.





ШЫМКЕНТ

-80%
Курсы повышения квалификации

Профилактика нарушения зрения у детей и подростков

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
800 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Способы решения задач (921.78 KB)
