Работа на украинском языке.
Мета: закріпити та систематизувати знання про моделі та алгоритми; формувати вміння складати блок-схеми та програми мовою програмування Turbo Pascal; розвивати спостережливість, увагу, мислення, уяву, вміння працювати в групі; виховувати дружній колектив, шанобливе ставлення до професії вчитель;
Тип уроку: практичне заняття
Технології та методи навчання: інформаційно-комунікаційні технології, асоціативний кущ, снігова грудка, незакінчене речення, практична робота.
Міжпредметні зв’язки: методика викладання основ інформатики в початковій школі (методика вивчення теми «Алгоритми»), інформатика (анімація в Power Point)
Обладнання: електронна презентація, проектор, екран, комп’ютер, картка із завданнями, тестова програма Test-W2 Шестопалов.
Основні поняття і терміни: модель, алгоритм, програма, величини.
Література:
- Глинський, Я.М., Анохін, В.Є., Ряжська, В.А. Паскаль Turbo Pascal i Delphi [Текст]: навч. посібн. 10-те вид., без змін. / Я.М Глинський. та ін. – Л. : СПД Глинський, 2009. – 192с.
- Забарна, А., Войченко, О. Візуальне програмування у Delphi [Текст]: практикум / А. Забарна, О Войченко. – К.: вид. дім Шкіл. світ: вид. Л. Галіцина, 2006. – 128 с.
- Караванова, Т.П. Основи алгоритмізації та програмування. 777 задач з рекомендаціями та прикладами [Текст] : / Т.П. Караванова. Генеза,2006
- Корнієнко, М.М., Іванова, І.Д. Інформатика. Основи алгоритмізації та програмування [Текст]: / М.М. Корнієнко, І.Д. Іванова. – Х .: Видавництво Ранок, 2009. – 48с.
- Пиртков, Р.І., Сеньків, І.А. Уроки з основ інформатики та обчислювальної техніки. 10-11 класи. Основи алгоритмізації та програмування [Текст] : / Р.І. Пиртков, І.А Сеньків. - навч. посібник.- 2-ге вид., переробл. і доповн. – Т. : Навчальна книга – Богдан, 2008.- 112 с.
- Шост, Д.М. Інформатика. Turbo Pascal. 10-11 класи [Текст] : / Д.М. Шост. Навчальна книга – Богдан, 2006. - 160 с.
План та хід заняття
І. Організація студентів до практичного заняття.
ІІ. Повідомлення теми заняття
- На попередніх заняттях ви засвоїли теоретичні знання з теми «Алгоритми», а сьогодні ви навчитесь їх застосовувати. Тема сьогоднішнього заняття «Складання алгоритмів».
Рефлексія. Подумайте, що ви хочете навчитися на сьогоднішньому заняті? (складати інформаційну модель, математичну модель, блок-схеми, записувати вирази мовою програмування тощо).
Протягом заняття ви можете отримати 12 балів: за виконання тестових завдань – 5б, за правильне виконання всіх видів роботи – по одному балу за кожен вид. Результати ваших начальних досягнень я буду фіксувати до такої таблиці. За результатами загальних балів ви отримаєте бал за практичне заняття за такою шкалою переведення: 12,11-8, 10,9-7, 8,7-6, 6,5-5, 4-4, 3-3, 2-2, 1-1, 0-0.
- Отже, я бажаю вам впоратись з будь-якими поставленими перед вами завданням, отримати насолоду від власної сили розуму, широти творчості та логіки мислення. Тож починаємо!
ІІІ. Перевірка рівня засвоєння студентами основних теоретичних положень теми заняття.
- Виконання тестових завдань за ПК.
Яке слово використовується для позначення початку програми в мові Паскаль?
а) begin; б) program; в) write
Які символи можна використовувати для позначення імен змінних у мові Паскаль?
а) українські букви; б) знаки арифметичних операцій; в) латинські букви
Яке слово використовується для позначення початку виконавчого блоку програми в мові Паскаль?
а) begin; б) program; в) write.
Які слова використовуються в програмах?
а) Program; б)Var; в)Begin; г)The end.
Які розділові символи не входять до алфавіту мови програмування?
а) крапка; б)кома; в)знак питання; г)знак оклику; д) двокрапка.
Для чого використовується слово Var?
а) для опису змінних;
б) такого слова немає в мові програмування;
в) для опису сталих величин;
г) для опису міток.
Яке слово використовується для оголошення сталих величин в мові Паскаль?
а) Program; б)Var; в)Begin; г)The end; д) const
Хто створив мову програмування Паскаль?
а) Білл Гейтс; б) Блез Паскаль; в) Ніклаус Вірт.
Яке слово використовується для оголошення змінних величин в мові Паскаль?
а) const; б) real; в) var.
Яке слово використовується для опису величин дійсного типу в мові Паскаль?
а) integer; б) real; в) var.
Вкажіть тип змінної для величини – кількість студентів у групі.
а) integer; б) real; в) var; г)char
В якому році було створено мову програмування Паскаль?
А) 1970; б) 1974; в) 2000; д) 1978; е)1965.
- Інтерактивний прийом «Сніжна грудка»
(Перший студент говорить слово, яке стосується даної теми, другий говорить речення з використанням цього слова, третій ставить запитання до сказаного, четвертий дає відповідь на поставлене запитання)
Зараз ми продовжимо перевіряти ваші теоретичні знання з теми з використання м інтерактивного прийому «Сніжна грудка».
Слово: Модель
Речення: модель – це зменшена копія або зразок реального об’єкта.
Запитання: Які види модель ти знаєш?
Відповідь: За способом подання моделі поділяються на матеріальні (іграшки, глобус, модель автомобіля) та інформаційні (словесні, графічні , спеціальні, алгоритмічні, математичні, структурні)
Слово: Алгоритм
Речення: Під алгоритмом розуміють послідовність дій, що направлені на виконання завдання.
Запитання: Які форми подання алгоритмів ми розглядали?
Відповідь: словесний, блок-схеми, мова псевдокодів та мовою програмування.
Слово: Властивість алгоритму
Речення: Алгоритм має складатися за встановленими правилами (вимогами)
Запитання: Які властивості має алгоритм?
Відповідь: Алгоритм повинен мати такі властивості: дискретність,однозначність, формальність, масовість, скінченність, результативність.
Слово: величини
Речення: у програмі можуть використовуватись величини різних типів.
Запитання: Які типи стандартних величин ви знаєте?
Відповідь: Існують такі найбільш вживані стандартні типи змінних: цілі – Integer (32768 .. 32767), дійсні - Real. (2.9*10-39 .. 1.7*1038), Char - символьні (таблиця ASCII-кодів, 256 шт), Послідовність символів – String (Кількість символів до 255), Boolean - логічний тип (False i True)
Слово: програма
Речення: Програма – це опис алгоритму розв’язку поставленої задачі засобами конкретної мови програмування для подальшої її реалізації на ЕОМ.
Запитання: З яких частин складається програма?
Відповідь: Програма складається з двох частин: розділу опису (вказуються всі зміні, модулі, що використовуються у програмі) та розділу операторів (команди).
- Інтерактивний прийом «Асоціативний кущ»
Наступне завдання – «Асоціативний кущ», вам пропонується слово, а ви називаєте слова, що пов’язані з ним за темою практичного заняття.
ІV. Практична частина
- Як ви зрозуміли, ключовими словами заняття будуть модель, алгоритм та мова Turbo Pascal.
- Почнемо з побудови інформаційної моделі. Дайте означення поняття «Інформаційна модель» (інформаційна модель об’єкта - це модель об'єкта, подана у вигляді його опису)
- Яке призначення інформаційної моделі об’єкта? (виділити суттєві ознаки об’єкта залежно від мети, дає уявлення про вигляд, стан об’єкта тощо)
На яких прикладах учням пояснюється структура алгоритмів? (на прикладі сюжету казок «Коза-дереза», «Колобок», «Ріпка» тощо)
- Сьогодні ми складемо алгоритми до казок «Колобок» та «Ріпка». При вивчені яких структур вони використовуються? (повторення, цикл)
- Що є ознакою циклу? (група команд, що повторюються)
- Перший ряд об’єднується в групу і складає блок-схему до казки «Колобок», а друга група відповідно – до казки «Ріпка». Сподіваюсь зміст казок ви пам’ятаєте.
У кожної групи на столі лежить аркуш із порожньою блок-схемою та окремими блоками з липкою зворотною стороною, які треба закріпити на своє місце. Кожна група розташовує свою блок-схему на дошці та коментує її.
Правильність складання блок-схеми перевіряють на екрані за допомогою мультимедійного проектора. (студенти працюють 3 хвилини і презентують свої роботи)
V. Підведення підсумків практичного заняття
1. Оцінювання.
- На цьому завдання закінчились, можна підводити підсумки. За результатами вашої роботи на практичному заняті ви отримуєте наступні бали:…
2. Рефлексія. Давайте перевіримо чи справдилися ваші очікування? Закінчіть будь-яке речення або складіть своє.
- На сьогоднішньому занятті я ... (навчилася, зрозуміла, підняла настрій тощо)
3. Домашнє завдання. Скласти блок-схему рішення задач:
А) є посудина місткістю 8 літрів, яка заповнена рідиною і дві порожні посудини місткістю 5 літрів і 3 літри. Потрібно одержати в одній посудині 1 літр рідини і повідомити в якій.
Б) Перед вами терези та 5 монет, серед яких одна фальшива. Ця монета легша за інші. За допомогою терезів знайти фальшиву монету. Кількість зважувань повинна бути найменшою.
- Сьогодні на уроці ви навчилися складати алгоритми, подавати їх у різних формах зрозумілих для виконавця людина і комп’ютер. Ці вміння ми продовжимо формувати і на наступних уроках. Дякую за урок. До побачення!