МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ , МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ
ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ОСВІТИ І НАУКИ ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ
ДЕРЖАВНИЙ ПРОФЕСІЙНО-ТЕХНІЧНИЙ НАВЧАЛЬНИЙ ЗАКЛАД
НІКОПОЛЬСЬКИЙ ЦЕНТР ПРОФЕСІЙНОЇ ОСВІТИ
53201, Україна, Дніпропетровська обл., м. Нікополь, вул. Херсонська, 298a, (05662) 9-69-41, : (05662) 9-38-06, e-mail: [email protected], http://www.ncpo.klacno.com.
Тема конкурсного уроку:

( Екологічний профіль міста Нікополь).

Виконавець:
Викладач Мальована Ірина Сергіївна
План – конспект уроку.
Група Дата ……… № уроку ................
Тема: «Збережімо світ природи!» (Екологічний профіль міста
Нікополь).
Мета:
освітня - охарактеризувати поняття екології, визначити причини
забруднення, особливості екологічної проблеми,
можливі шляхи розв’язання ;
розвиваюча - розвивати уміння оцінювати наслідки прояву екологічних
проблем на сучасному етапі розвитку людства, уміння
самостійно опрацьовувати різноманітні джерела
екологічних знань, аналізувати презентації;
виховна - виховувати любов до природи та до рідного краю.
Обладнання й матеріали: схеми, таблиці, підручник, виставка плакатів «Збережемо рідну природу», презентація «Екологічний профіль міста Нікополь», «Екскурсія на очисні споруди м. Нікополь».
Базові поняття і терміни: екологія, забруднення навколишнього середовища, абіотичні фактори середовища, адаптація, антропогенні фактори, екологія людини.
Тип уроку: урок комплексного застосування знань, умінь, навичок.
Вид уроку: бесіда з використанням інтерактивних методів навчання (робота в групах, індивідуальна робота, фронтальна бесіда, презентація – пошукової роботи учнів, самостійна робота).
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.
Перевірка присутності учнів, їх підготовки до уроку, організація уваги учнів, психологічний настрій на роботу.
Викладач нагадує «Правила співпраці на уроці»
Гарний настрій і володіння собою допоможуть вам бути активними на уроці;
Будьте уважні і доброзичливі;
Не бійтеся помилитися, продемонструвати свої знання, уміння, пам’ять, увагу;
Робіть самостійно висновки;
Говорити переконливо!
II. Актуалізація опорних знань.
Викладач ( питання для бесіди).
- Яка наука вивчає взаємовідносини людини з оточуючим середовищем?
Відповідь учня: екологія людини.
для м. Нікополя)
Відповідь учня: антропогенний фактор.
Ш.Повідомлення теми, мети і мотивації навчальної діяльності учнів.
Викладач.
Тема уроку: «Збережімо світ природи!» (Екологічний профіль міста Нікополь).
Мета уроку: охарактеризувати поняття екології, визначити причини
забруднення, особливості екологічної проблеми та можливі шляхи розв’язання.
Мотивація навчальної діяльності учнів.
Оптимізація взаємодії людини і живої природи - стратегія майбутнього. Суть стратегії зводиться до збереження біорозмаїття в біосфері за умов оптимізації існування життя. XXI століття називають століттям перетворення природи планети. З усього різноманіття перетворювальної діяльності людини як по масштабам, так і по значенню системі глобальних екологічних процесів особливо виділяються два процеси: освоєння нових земель для сільськогосподарського виробництва, промислового та громадянського будівництва і перетворювання річкового кругообігу гідросфери на величезних ділянках суходолу шляхом гідротехнічного будівництва. Сьогодні ми повинні знати, що тільки успіх у вирішенні завдання оптимізації, а потім і гармонізації взаємовідносин у системі «Суспільство – природа» - ключ до існування людини як біологічного виду на Землі і збереження життя на планеті.
Викладач: Отже, сьогодні ми обговоримо та з’ясуємо актуальні питання екологічної проблеми м. Нікополя з використанням інформаційного матеріалу пошукової групи учнів.
Питання. 1. Правовий аспект взаємодії суспільства і природи.
2. Географія та природний потенціал міста Нікополь.
3. Значення води в природі та житті людей. Водні ресурси м. Нікополь (характеристика річок, водні об’єкти, динаміка водокористування, обсяги оборотної, повторної і послідовно використаної води, скидання зворотних вод та забруднюючих речовин водокористувачами – забруднювачами поверхневих водних об’єктів). Див. табл.
4. Технологія очистки стічних вод. Вплив їх на навколишнє середовище та людину ( презентація екскурсії на очисних спорудах).
5. Екологічні проблеми та шляхи подолання, головного джерела постачання води місту - водосховища (Каховського).
6. Промисловість міста. Найбільші промислові підприємства міста. Перелік екологічно небезпечних об’єктів (див. табл.)
7. Забруднення атмосфери викидами промислових підприємств та автотранспорту міста. Динаміка викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря (див. табл.).
8. Який вплив АЕС та ТЕС на навколишнє середовище?
Порада «Тим, хто проживає поблизу АЕС».
9. Які проблеми щодо збереження та відновлення зелених насаджень?
10. Як зберегти біорозмаїття та здоров’я людини?.
IV. Етап застосування знань у нестандартних умовах.
Вступне слово викладача.
«Лише зрозумівши природу, людина
зрозуміє саму себе».
Р.Едберг
Однією з глобальних проблем сучасності є збереження природних ресурсів та природного середовища. Саме вони забезпечують відтворення життя на планеті. Екологія охороняється нашим законодавством. Нині основними законодавчими актами, прийнятими Верховною радою, головними законами України про екологію, є акти "Про охорону навколишнього природного середовища", "Про охорону атмосферного повітря", "Про відходи" "Про пестициди та агрохімікати", "Про природно-заповідний фонд України", "Про екологічну мережу України", "Про тваринний світ", "Про рослинний світ", "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності", Повітряний кодекс України, Водний Кодекс України, Земельний Кодекс України, Лісовий кодекс України, які регулюють роль права взаємовідносин природи і суспільства у формуванні науково обґрунтованих правил поведінки людини в стосунках з природою.
Перегляд слайд –відео «Мій Нікополь» (див .додаток).
Учень Ми живемо в місті з прекрасними краєвидами……. пам’ятками історії та культури. Ми маємо чудові природні ресурси, які ми повинні берегти та охороняти нашим законодавством.
Викладач. Яка географія та природний потенціал міста Нікополь?.

Слайд 2
Учень. Місто розташоване на правому березі Каховського водосховища на 121 км на південний захід від обласного центру м. Дніпропетровськ.
Регіон розташований у степовій зоні, у межах північно-середньо степної ландшафтної під зони. Відповідно до карти сейсмічного районування, територія регіону знаходиться в 5 бальній сейсмічній зоні.
Місто має вигідне економіко – географічне положення та знаходиться в центрі України. Нікополь забезпечений усіма видами транспортної інфраструктури-залізничним, автомобільним і водним і є одним із найбільших індустріальних центрів Придніпров’я України. Основні переваги Нікополя, які можуть сприяти підсиленню позицій міста як на регіональному так і на загальнодержавному рівні пов’язані з його географічним розташуванням. Високим професійним і науковим рівнем підготовленості працездатного населення, високим потенціалом унікальних, що не мають аналогів в Україні, виробництв.
Викладач. Яка кількість населення нашого міста? Яка його територія?
Учень. Кількість населення на 01.01.2014р. – 121,8 тис. мешканців. Його територія становить 5001,0 га.
Викладач. Яке значення води в природі та житті людей?
Викладач. Пригадаємо як приємно купатися у нашому водосховищі. А як ви спостерігаєте за маленькими рибками, водоростями, які без води не можуть жити. Ви можете зрозуміти, що вода є початком життя. І це саме так. Тому що без води не було б і не буде ані рослин, ані тварин, ані людей. Усі розуміють це, але ж, поки води достатньо, люди не цінують цей природний ресурс. А за останніми оцінками через 30 років половина населення Землі потерпатиме від нестачі води!
Учень читає вірш про воду: «Вода»
А вода це справжнє диво!
Як прожити без води?
З нею ми завжди щасливі,
З нею в нас нема біди.
Є вода — ростуть рослини:
Ліс, сади, рясні поля.
Це чудово для людини
І радіє вся Земля.
Плавають в водичці діти,
Риби у воді живуть.
Розцвітають в лузі квіти.
І рясні дощі ідуть.
Кругообіг повсякчасно
На Землі вода веде.
Тож з водою всім прекрасно
І біди нема ніде!
І.Горбенко
Викладач. Давайте порівняємо! В Україні на одного мешканця припадає 1 тис.м3 місцевих ресурсів річкового стоку. В Європі – в середньому близько 5 тис.м3, у Швеції – 21,6, Швейцарії – 5,8, Білорусії – 3,3, Франції – 2,9, Німеччині – 1,3. До того ж, у водному дефіциті може бути винною не тільки людина. Так було створено самою природою, що водні ресурси розподілені нерівномірно.
Учень. Значні ресурси локалізовано на півночі й північному заході України, тоді як на півдні їх не вистачає. В Україні є 748 водосховищ об’ємом понад 1 млн. м3, а сумарний об’єм води в них сягає 48,9млрд.м3. Але водосховища виявилися дорогими, трудомісткими, не дуже ефективними, до того ж небезпечними для природи заходами.
Викладач. Які водні ресурси м. Нікополь?
Робота в групах.
Учнів об’єднати по 6 чоловік у 4 групи.
Завдання группам: користуючись матеріалом з таблиць :
1. Дослідити водні об’єкти м. Нікополь;
2. Вказати функції, які виконує водний об’єкт.
1 група – надати характеристику річок та водних об’єктів м. Нікополь;
2 група – охарактеризувати динаміку водокористування в м. Нікополі;
3 група – які обсяги оборотної, повторної і послідовно використаної води?
4 група - скидання зворотних вод та забруднюючих речовин водокористувачами – забруднювачами поверхневих водних об’єктів.
По закінченню роботи в групах, 1 учень групи повідомляє, що дослідила його група. Результати учні коротко записують в зошит.
Табл.№1 Характеристика річок.
| Назва | Протяжність по території регіону, км | Кількіс населенипунктів вздовж берегової смуги | Кількість гребел (водосховищ) | Кількість трубопроводів, які проходять через річку | Кількість напірних каналізаційних колекторів, що перетинає водний об’єкт | |
| Газо | Нафто | Аміако | Про дукто | | |
| Великі річки | |
| Дніпро | 261 | 44 | 1 | 2 | | 1 | | 1 | |
| В т.ч. в межах міста | 25 | 1 | 1 | - | - | - | - | - | |
| Усього | 261 | 44 | 1 | 2 | | 1 | | 1 | |
Табл. №2 Водні об’єкти м. Нікополь.
| | одиниця виміру | Кількість | Примітка |
| Усього | од. | 1 | - |
| У тому числі: | | | |
| Місцевого значення | од. | - | Немає |
| З них передано в оренду водних об’єктів | од. | - | - |
| Загальнодержавного значення | од. | 1 | - |
| З них передано в оренду ставків | од. | - | - |
Табл. №3 Динаміка водокористування в м. Нікополь.
| Показники | Одиниця виміру | 2009 | 2010 | 2011 |
| Забрано води з природних джерел | млн.м3 | 42,27 | 39,98 | 37,15 |
| У тому числі: | | | | |
| Поверхневої | млн.м3 | 42,11 | 38,83 | 37,01 |
| підземної | млн.м3 | 0,155 | 0,146 | 0,142 |
| морської | млн.м3 | - | - | - |
| Забрано води з природних джерел у розрахунку на одну особу | м3 | 347 | 328 | 305 |
| Використано свіжої води, усього | млн.м3 | 29,99 | 24,05 | 24,54 |
| У тому числі на потреби | | | | |
| Господарсько - питні | млн..м3 | 17,07 | 14,99 | 13,85 |
| виробничі | млн..м3 | 12,92 | 9,06 | 10,69 |
| сільськогосподарські | | - | - | - |
| зрошення | млн..м3 | 0,002 | 0,005 | 0,004 |
| Використано свіжої води у розрахунку на одну особу | м3 | 246 | 197 | 201 |
Табл. №4 Обсяги оборотної, повторної і послідовно використаної води.
| Види економічної діяльності | 2009 | 2010 | 2011 |
| Усього млн.м3 | %економії свіжої води за рахунок оборотної | Усього млн..м3 | %економії свіжої води за рахунок оборотної | Усього млн..м3 | %економії свіжої води за рахунок оборотної |
| Усього по регіону | 5637,0 | 79,41 | 5108,0 | 79,63 | 5662 | 80,62 |
| У тому числі: | | | | | | |
| Промислові сть | 5628,0 | 83,1 | 5098,0 | 83,53 | 5651,0 | 84,0 |
| Сільське господарство | 0,06 | 0,83 | 2,988 | 27,9 | 4,883 | 2,06 |
| Житлово-комунальне господарство | 4,63 | 1,62 | 5,23 | 2,0 | 5,116 | 41,74 |
Табл.№5 Скидання зворотних вод та забруднюючих речовин водокористувачами – забруднювачами поверхневих водних об’єктів.
| Назва водокористувача-забруднювача | 2009 | 2010 | 2011 |
| Об’єм скидання зворотни вод млн..м3 | Обсяг забрудн юючих речовин,т | Об’єм скидання зворотних вод млн..м3 | Обсяг забрудн юючих речовин,т | Об’єм скидання зворотних вод млн..м3 | Обсяг забрудню ючих речовин,т |
| ПАТ «Енергоресурси» М.Нікополь | 7,130 | 959,455 | 5,115 | 707,893 | 5,242 | 604,630 |
| КПНВУВКГ, м.Нікополь | 8,332 | 1808,79 | 6,980 | 1692,38 | 6,917 | 144,5 |
Відстійники комунального підприємства: "Нікопольське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства" Нікопольської міської ради (КПНВУВКГ НМР) КПНВУВКГ м. Нікополь.
слайд № 8

Викладач. Яка технологія очистки стічних вод? Вплив їх на навколишнє середовище та людину.
(Презентація по цьому питанню підготовлена заздалегідь учнями пошукової групи, які були на екскурсії очисних споруд м. Нікополя ).
Відповідь учня з використанням презентації (див. додаток).
Викладач. Які екологічні проблеми Каховського водосховища і шляхи їх вирішення?
Слайд 16 Каховське водосховище.

Учень. В зоні водосховища спостерігається складна екологічна ситуація. З усіх дніпровських водосховищ Каховське є найбільш забрудненим. Створення водосховища поряд із затопленням земель, знищило унікальну природно – ландшафтну систему і культурно-історичну спадщину. Зменшення проточності, збільшення мілководних зон, руйнування берегів, надходження забруднень зовні і зсередини за рахунок внутрішніх процесів стали причинами суттєвого погіршення екологічного стану водосховища і прилеглої території.
В зоні водосховища спостерігається «цвітіння» води, пов’язане з масовим розповсюдженням одноклітинних водоростей. Від стоячої води виникають постійні замори риби, тому з кожним роком запаси її зменшуються. Одна з причин заморів риби – донні відкладення, які стали вторинним джерелом забруднення. Вода водосховища забруднена завдяки скидам неочищених і недостатньо очищених стічних вод.
Учень. Екологічне оздоровлення Каховського водосховища є національною проблемою. Основними шляхами її вирішення повинні стати:
припинення скиду недостатньо очищених комунальних стічних вод, покращення роботи очисних споруд;
вирішення проблеми стічних вод, що надходять в р. Дніпро через шлаконакопичувач ВАТ «Запоріжсталь»;
проведення комплексу науково-дослідних робіт і водоохоронних заходів з метою попередження негативного впливу на водні об’єкти в районі Енергодарського енергетичного комплексу.
Викладач. Яка промисловість міста?
Учень. У промисловий комплекс міста входить 27 великих та середніх промислових підприємств на яких працює близько 19 тис. осіб, що становлять 16% міського населення, або 30% працездатного населення.
Базовою галуззю промисловості є металургійне виробництво та виробництво готових металевих виробів. Обсяг продукції, що нею виробляється, становлять близько 98% від загального обсягу промислового виробництва міста.
Частка обсягу реалізації промислової продукції міста в обсязі реалізації області становить 7,9%. По виробництву металургійної продукції Нікополь знаходиться в числі лідерів по Дніпропетровській області. Промисловість міста має певний вплив на загальнообласні показники динаміки промислового виробництва.
В теперішній час в місті працює 39 промислових підприємств в тому числі за галузями металургія та оброблення металу, машинобудування, монтаж та ремонт машин та устаткування, виробництво інших неметалевих виробів.
Основна галузь економіки – металургія та оброблення металу, вона складає 95.6% від загального обсягу виробництва промислової продукції міста.
Слайд 17

Викладач. Яке саме велике підприємство міста?
Учень. Саме велике підприємство міста – ПАТ «Нікопольський завод феросплавів». Це підприємство створене у 1966 році та є одним з найбільших виробників марганцевих феросплавів на світовому ринку.
Викладач. Які країни є споживачами продукції «НЗФ»?
Учень. Споживачами продукції ПАТ «НЗФ» є металургійні підприємства України, країн СНД, ЄС, Східної Європи, Ближнього та Дальнього Сходу, Японії, США, Канади та інші країни світу.
Викладач. Які найбільші промислові підприємства міста?
Учень.
ПАТ «Нікопольський завод феросплавів»,
ПАТ «Нікопольський завод трубопровідної арматури»,
ЗАТ «Нікопольський завод сталевих труб ЮТіСТ»,
ТОВ «Інтертайп НікоТ’юб»,
ВНЦ «Трубосталь»,
ПрАТ «Сентравіс Продакшн Юкрейн»,
ПАТ «Нікопольський хлібокомбінат»,
ТОВ «ВСМПО ТИТАН УКРАЇНА»,
ПрАТ «Енергоресурси»,
ТОВ «Нікопольський механічний завод»,
ПрАТ «Нікопольський завод технологічної оснастки»
Слайд № 18

Викладач. Які об’єкти є екологічно небезпечними?
Учні вивчають таблицю, а назву екологічно небезпечного об’єкту записують в зошит.
Табл. №6. Екологічно небезпечні об’єкти м. Нікополя.
| № п\п | Назва екологічно небезпечного об’єкту | Вид діяльності | Відомча належність |
| Підприємства металургійної промисловості |
| загальнодержавного значення |
| 1 | ВАТ «Нікопольський Південнотрубний завод» | Виробництво труб та товарів широкого вжитку | Мінпромполітики України |
| 2 | ЗАТ «ЮтіСТ» | Виробництво труб та товарів широкого вжитку | Приватна |
| 3. | ПрАТ «Енергоресурси» | Підготовка та реалізація води питної якості, технічної води на виробничі потреби; приймання в систему промзливової каналізації стоків | Приватна |
| 4 | ПрАТ «Сентравіс Продакшн Юкрейн» | Виробництво труб | Приватна |
| 5 | ТОВ «ВСМПО ТИТАН УКРАЇНИ» | Виробництво труб | |
| 6 | ТОВ «ІНТЕРПАЙП НІКО ТЬЮБ» | Виробництво труб | |
| 7 | ПАТ «Нікопольський завод феросплавів» | Виробництво феросплавів | Мінпромполітики України |
| Підприємства комунального господарства, що використовують хлор |
| обласного значення |
| 8 | Комунальне підприємство Нікопольське ВУВКГ | Підготовка та реалізація води питної якості та приймання в систему каналізації стоків | Держкомбудархі- тектури та житлової політики України |
| Підприємства водопровідно-каналізаційного господарства |
| обласного значення |
| 9 | Нікопольське комунальне підприємство ВУВКГ | Очищення госппобутових та промислових стічних вод | Нікопольський міськвиконком |
| Підприємства інших галузей промисловості |
| 10 | Звалища побутових відходів ТПВ(СД-28) | Складування ТПВ | Місцеві органи влади |
| Водосховища |
| 11 | Каховське | Накопичення та використання води | Держводгосп України |
| Нафтопроводи та нафтопродуктопроводи |
| 12 | АЗС та сховища нафтопродуктів, які розташовані у прибережно-захисній смузі Нікопольська філія ВАТ «Дніпронафтопродукт» | Реалізація нафтопродуктів | |
Викладач. Якими викидами промислових підприємств та автотранспорту забруднена атмосфера?
Учень. Екологічні проблеми в місті пов’язані з підвищеним рівнем забруднення атмосферного повітря. Промислові підприємства металургійного, паливно – енергетичного комплексів і транспорт є основними джерелами забруднення повітряного басейну. Загальний обсяг викидів забруднюючих речовин в атмосферу від стаціонарних джерел викидів промислових підприємств по м. Нікополь в 2011 році склала 26110,739 тис. тонн, що на 6189,257 тис. тонн більше ніж в 2010 році. Найбільший вплив на забруднення атмосферного повітря в м. Нікополі здійснюють викиди ВАТ «Нікопольський завод феросплавів» 24952,179 тонн (93% від загального викиду).
Викладач. В частині зменшення викидів від автотранспортних засобів вкрай потрібно проведення наступних заходів:
Учень.
cпорудження та оснащення контрольно – регулюючих пунктів для перевірки і зниження токсичності відпрацьованих газів транспортних засобів;
розроблення пристроїв для очищення відпрацьованих газів двигунів та оснащення ними транспортних засобів;
впровадження жорсткого контролю за якістю пального, запровадження поетапного припинення використання етильованого бензину.
Викладач. Яка динаміка викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря?
Учень аналізує таблицю.
Табл. № 7. Динаміка викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря
| Назва забруднюючої речовини | 2009 | 2010 | 2011 |
| 1. Викиди забруднюючих речовин, усього, тис.т | 1164,758 | 989,354 | 1140,478 |
| У тому числі від: | | | |
| 1.1. стаціонарних джерел | 25,3 | 20,0 | 26,2 |
| Метали та їх сполуки | 0,7 | 0,5 | 0,6 |
| Стійкі органічні забруднювачі | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Оксид вуглецю | 21, | 17,5 | 23,0 |
| Діоксид та інші сполуки сірки | 0,3 | 0,2 | 0,3 |
| Оксиди азоту | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Речовини у вигляді суспендованих твердих частинок | 1,2 | 0,9 | 1,0 |
| Неметанові леткі органічні сполуки | 0,2 | 0,2 | 0,2 |
Викладач. Який вплив АЕС та ТЕС на навколишнє середовище?
Учень. Місто Нікополь має сусідство з найбільшим у Європі енергетичним комплексом. Який складається з АЕС та ТЕЦ.
Техногенні впливи на навколишнє середовище при будівництві й експлуатації атомних електростанцій різноманітні. Звичайно говорять, що маються фізичні, хімічні,радіаційні й інші фактори техногенного впливу експлуатації АЕС на об’єкти навколишнього середовища.
Особливе значення має поширення радіоактивних речовин у навколишнім просторі. У комплексі складних питань по захисту навколишнього середовища велику суспільну значимість мають проблеми безпеки атомних станцій (АС), що йдуть на зміну тепловим станціям на органічному викопному паливі. Загальновизнано, що АС при їхній нормальній експлуатації набагато – не менш чим у 5-10 разів «чистіше» в екологічному відношенні теплових електростанцій (ТЕС) на куті. Однак при аваріях АС можуть робити істотний радіаційний вплив на людей, екосистеми. Тому забезпечення безпеки атмосфери і захисту навколишнього середовища від шкідливих впливів АС – велика наукова і технологічна задача ядерної енергетики, що забезпечує її майбутнє.
Крім основних компонентів, що утворюються в результаті спалювання органічного палива (вуглекислого газу і води), викиди ТЕС містять пилові частинки різного складу, оксиди сірки, оксиди азоту, фтористі сполуки, оксиди металів, газоподібні продукти неповного згоряння палива. Їх надходження в повітряне середовище завдає великої шкоди, як усім основними компонентами біосфери, так і підприємствам, об’єктам міського господарства, транспорту і населенню міст.
Слайд №19.

Викладач. Порада «Тим, хто проживає поблизу АЕС».
Ми атомні заложники прогресу,
Вже в нас нема ні лісу, ні небес.
Так і живем від стресу і до стресу,
Абетку смерті маємо – АЕС.
Ліна Костенко
1. Бути теоретично підготовленим з питання радіоактивного забруднення території.
2. Систематично проходити медогляд.
3. Вживати в їжу продукти, які сприяють виведенню радіонуклеотидів. Сама природа піклується про нас. Існують певні групи речовин, які допомагають нам залишатися здоровими і зменшити вплив радіації на наш організм.
1 група. Радіопротектори – це речовини, які зміцнюють захисні сили організму, підвищують енергетичні ресурси тканини: корінь женьшеню, мед, настій череди, екстракти насіння льону, шипшин, овочі та фрукти, які містять значну кількість пектинів.
2 рупа. Радіоблокатори – речовини, які зв’язують нагромаджені в організмі радіонукліди, тим самим зменшують їх всмоктування в кров та прискорюють виведення: журавлина, зелений горошок, смородина, морська капуста та інші продукти моря, продукти, які містять велику кількість білка.
3 група. Радіосорбенти – речовини, які вбирають розчинені радіонукліди: активоване вугілля, біла глина, лікувально- профілактичні бальзами на рослинній основі.
4 група. Декорпоратори – речовини, які прискорюють виведення радіонуклідів: крупи, баклажани, курятина, яловичина, горіхи, препарат фероцин.
4. Намагатись уникати прямих сонячних променів.
5. Вести активне життя.
6. Дотримуватись правил гігієни, встановлених на випадок радіоактивного забруднення.
7. При повідомленні про радіаційне забруднення, треба прийняти радіозахисний препарат йодистий калій.
Викладач. Які проблеми щодо збереження та відновлення зелених насаджень?
Учень. Зелені насадження ( дерева, кущі, газони, квітники) крім естетичного мають ще й величезне санітарно-екологічне значення, захищаючи від диму, вихлопних газів, пилу, зменшують амплітуду температурних коливань, збільшують у спекотні дні вологість повітря, покращуючи таким чином теплообмін людини та її самопочуття.
В нашому навчальному центрі професійної освіти було проведено акцію «Посади дерево життя».
Слайд № 20.

Учень. Вірш "Зелене місто".
Ми посадим липи та клени —
буде наше місто зелене.
Ми посадим в полі тополі —
хай вони зростають поволі.
Ми обсадим бузками
та обів'єм площі квітками,
Хай ростуть дерева і квіти.
Ми щасливі, радісні діти.
Дерева зростатимуть з нами,
задзвенять над містом гілками,
Хай шумить за містом ліщина,
хай цвіте - розцвіта Батьківщина!
П. Воронько.
Викладач. Невирішеними питаннями для м. Нікополь є:
Викладач. Як зберегти біорозмаїття та здоров’я людини?.
Учень. Високий рівень біорозмаїття – одна з основних ознак стабільності екосистеми. Кожний вид у цій системі має свою роботу: споживає і виробляє певні ресурси, взаємодіє з іншими організмами, й зникнення хоча б одного з таких «працівників» викликає руйнування цих взаємозв’язків.
Будь – яка зміна навколишнього середовища, спричинена людською діяльністю, в результаті негативно позначається на економіці, соціальному житті і здоров’ї самих людей. Збереження біологічного різноманіття – це глобальна проблема екології. Сьогодні ні в кого не викликає сумніву той факт, що тільки у випадку збереження біорозмаїття можливе стабільне функціонування біосфери і збереження життя на нашій планеті. У збереженні природного середовища людини від забруднення внаслідок антропогенної дії і зниження її негативного впливу важливу роль відіграють рослини. Вони покращують якість навколишнього середовища, осаджують і поглинають пил, токсичні речовини, радіонукліди, збагачують атмосферу фітонцидами й легкими іонами.
Учень. Рослини повинні стати найважливішим засобом боротьби з забрудненням і сприяти оздоровленню середовища в місті. Зелені рослини не тільки дають кисень, але й служать відмінним пилозахисним і протишумовим екраном. На озеленених територіях запилення повітря знижується на 40, а рівень шуму – на 20 %.
Народна мудрість провіщає: щоб залишити про себе добру пам'ять на землі, людина мусить посадити хоча б одне дерево.
Усе живе необхідно зберігати, як дар Божий, з утратою якого людина не може бути щасливою. Щастя людини в гармонії з Природою, в розумінні законів її розвитку й розумного їх використання.
Один із найвидатніших екологів сучасності Ю. Одум сказав:
«Тепер збереження цивілізації залежить від наших знань про природу та розумних дій, спрямованих на збереження та покращення навколишнього середовища через гармонійне, а не руйнівне втручання». З цим не можна не погодитися. Тому бережімо природу!
Бережімо природу, нашого рідного міста ми любимо своє місто і в майбутньому і зараз хочемо бачити його зеленим, квітучим.
V. Узагальнення, систематизація знань і вмінь учнів.
Дати відповідь на питання:
1. Викладач. Ви (учні), як майбутні працівники промислового комплексу при сучасній оптимізації, проаналізуйте екологічні наслідки, і яку б ви хотіли бачити стратегію майбутнього нашого міста.
VI. Підсумок уроку
| Питання для учнів | Так | Ні |
| 1. Тема екології актуальна в м. Нікополь? | так | |
| 2. Для охорони навколишнього середовища потрібні законодавчі акти? | так | |
| 3. Впливає забруднена вода на стан здоров’я людини? | так | |
| 4. Зелені насадження негативно, впливають на стан здоров’я людини? | | Ні |
| 5. Викиди ТЕС, завдають великої шкоди повітряному середовищу? | так | |
При проведенні уроку всі питання розглянуті і з’ясовані.
Завдання перед учнями по сформуванню понять про екологічний стан міста з легкістю досягнуті і оцінені.
VI. Домашнє завдання.
Література:
E-mail: http://geo.historic.ru\ (Довідник країн світу).
E-mail: [email protected]/ (Довідник м. Нікополя).
Білявський Г.О «Основи екологічних знань», вид. Київ, 2006р.
Білявський Г.О «Основи загальної екології», вид. Либідь, 2000р.
Бровдій В.М. «Екологічні проблеми України», вид. НПУ, 2000р.
Джигирей В.С. «Основи екології та охорона природи», вид. Здоров’я, 2000р.
Микитюк О.М. «Екологія людини», видавництво «ОВС» Харків, 2004р. Хаткіна М. «Подорож у просторі та часі», вид.Донецьк, «ЦСО»,2007р