Пепеляєва Світлана Миколаївна
Учитель початкових класів
Тінистівська загальноосвітня школа I – III ступенів
Бахчисарайського району
Республіка Крим
ПЛАН-КОНСПЕКТ УРОКУ
Вимова та правопис слів із ненаголошеними [ е ], [ и ]
у коренях слів. Вимова і написання слова комп ютер.
(Тема уроку)
Анотація до уроку: Урок у 3 класі на тему «Вимова та правопис слів із ненаголошеними [ е ], [ и ] у коренях слів. Вимова і написання слова комп ютер» відповідає програмі. Це комбінований урок. На уроці використані різні методи: актуалізація знань, проблемне навчання,творча робота, групова робота, індивідуальна робота, метод «Гронування», метод «Мікрофон».
- ПІП Пепеляєва Світлана Миколаївна
(повністю)
- Місце роботи Тінистівська ЗОШ
- Посада учитель початкових класів
- Предмет Українська мова
- Клас 3
- Тема уроку Вимова та правопис слів із
ненаголошеними [ е ], [ и ]
у коренях слів. Вимова і написання
слова комп ютер.
Мета уроку:
Освітня:
-закріплювати вміння добирати слова (спільнокореневі та форми слів) для перевірки ненаголошених [ е ], [ и ];
- закріплювати знання про будову слова;
- формувати орфографічні навички в написанні словникових слів;
- збагачувати словниковий запас;
Розвивальна:
-розвивати уміння працювати із довідковими матеріалами;
-розвивати вміння узагальнювати.
Виховна:
- виховувати спостережливість;
- виховувати дбайливе ставлення до природи
- виховувати любов до української мови.
Тип уроку:
комбінований.
Обладнання:
схеми, телевізор, слайди, матеріали для роботи в групах, індивідуальної роботи.
ХІД УРОКУ:
I. Організаційний момент
В школі справу хоч яку
Починаєм по дзвінку.
Тож хвилинки не втрачаєм –
І урок наш починаєм.
II. Актуалізація опорних знань
- Перевірка готовності до уроку
- Якими ви маєте бути на уроці?
- Ми будемо:
- уважними;
- розумними;
- активними;
- кмітливими.
- Гра «Склади слова, знайди зайве»
І Б О Е К Б Л Т А І
Б Б І А К Р І Л Е Т О
О В И Н О С Й
Б О Е Ч Б І І Л Т Й И Н
- Яке слово зайве, чому?
- Розібрати за будовою, підкреслити звуки, які чергуються.
- Творчий диктант
Змініть слова так, щоб ненаголошений [ е ] «випав»:
Червень, човен, хлопець, січень, майстер, перець, вітер, велетень, учень, палець, молодець, серпень.
III. Мотивація навчальної діяльності
- Вгадування теми уроку, використовуючи матеріал творчого диктанту.
- Повідомлення теми та мети уроку
- дійсно, сьогодні ми працюватимемо над вимовою і правописом ненаголошених голосних у коренях слів, познайомимося з правилами перевірки. Будемо вчитися зіставляти, аналізувати, доводити.
IV. Вивчення нового матеріалу
- Творче завдання
-утворіть від поданих слів інші (спільнокореневі або форми слів), в яких ненаголошені стануть наголошеними.
Зразок: Весна – весни.
Зима, весло, великий, сестра, деньок, кленок.
- Доведіть, що це: спільнокореневі слова чи форми слів?
Робота в групах. (письмово).
- Перевірити ненаголошені голосні .
Перша група
Земля –
Степи –
Озера –
Стебло –
Друга група
Листок –
Зелений –
Вишневий –
Кленовий –
Третя група:
Гречаний –
Вмивається –
Намистинки –
Подивись –
Перевірка роботи
V. Фізкультхвилинка
Раз! Два! Три! Чотири!
Три! Чотири ! Раз! Два!
Розболілась голова,
Треба трішки відпочити
Щоб нового ще навчитись
Підтягнулися, присіли,
Пострибали, знову сіли,
Вийшла пауза мала,
Та до роботи нам пора.
- Каліграфічна хвилинка
- налаштування на каліграфічне письмо.
Кожну букву, кожне слово
Я писатиму чудово.
Моя ручка чарівна –
Пише краще всіх вона.
- К,Кк, кбі, бек, бук, бик.
- Які із записаних з єднань слова, чому?
- Робота із словниковим словом комп ютер.
- робота з малюнком ;
- опрацювання написання слова ;
- запис словникового слова в зошити;
- метод «Гронування» (демонстраційний матеріал), добирання різних ознак до слова комп ютер.
КОМП ЮТЕР( надійний, новий, сучасний,малий.
- -дібрати спільнокореневі слова до слова комп ютер.
VI. Закріплення вивченого
- Вибірковий диктант.
Запишіть слова з ненаголошеними [ е ], [ и ]
Рости, кленочку
Із зеленого гаю прилетіла на вітрильці насінина, край городу впала. Сховалася під бадилинку і до весни пролежала.
Пригріло сонце, Задзюркотіли струмочки. Захотілося насінинці дзвінкої водиці напитися, на сонце поглянути. Пустила вона росточки. Один – до землі, другий – до сонця
Біг якось хлопчик городом. Дивиться – це кленочок. Такий кумедний, ледь від землі видно, всього два листочки. Біля нього кури порпаються, їжу вишукують.
«Ще зламають кленочка!» - подумав хлопчик. Наріза пруття , обгородив деревце тином.
Рости, кленочку, міцний та високий!
2.Коментоване письмо.
В…личезні німі бл…скавиці горобиної ночі палахкотіли, не вгасаючи між шарами хмар.
В танок химерний віт…р водить вишні.
Висновок про способи перевірки ненаголошених голосних в корені слова (підбір спільнокореневих слів, форм слів, якщо ненаголошений «випав» - пишеться Е.
VI I. Підсумок уроку
- Гра «Встав пропущені букви» (використання сигнальних карток), знайди зайве слово.
Весна, весняний, весело, веснянка.
Село, селянин, сіль,
Зима, зимовий, зимонька, зиркнути.
- Метод «Мікрофон»
Що найбільше сподобалося на уроці?
Як перевірити правопис слів із ненаголошеними [ е ], [ и ];
Використана література: Українська мова. Збірник диктантів, 1 – 4 класи, Харків,2010