Меню
Разработки
Разработки  /  Английский язык  /  Уроки  /  5 класс  /  It’s Fun (план-конспект урока)

It’s Fun (план-конспект урока)

Урок позволит освоить во всех видах речевой деятельности новые лексические единицы по теме “В любую погоду”.
29.04.2016

Описание разработки

Цели:

Образовательные: освоить во всех видах речевой деятельности новые лексические единицы по теме “В любую погоду”; научиться говорить о погоде и временах года, одежде, досуге на отдыхе; научиться писать открытку; развивать социокультурную компетенцию.

Развивающие: развивать воображение при моделировании ситуаций общения; осуществлять поиск информации с использованием ресурсов СМИ; научить основам изучающего чтения; вступать в диалог, а также участвовать в коллективном обсуждении проблем, участвовать в дискуссии и аргументировать свою позицию.

Воспитательные: способствовать осознанию возможностей самореализации средствами иностранного языка; развивать творческие способности учащихся.

Ход урока.

1. Организационный.

Good morning, children! I am glad to see you. How are you feeling? The day is wonderful, isn’t it? (What is the weather like today?).

Now let us watch the presentation. Would you like to cruise down the Nile? Would you like to sunbathe on a sandy beach?

What are the people doing in the pictures? Put the words into logical order. (What on do your holidays doing enjoy). Write down the right variant on the blackboard. So, we’ll speak about holidays.

2. Целеполагание.

Today we’ll speak about activities you like doing when it’s cold (hot, warm, rain). We will learn to write a postcard about your holidays.

3. Активизация лексики. Corners.

Open your books on p.90, ex.1. Let’s do exercise as in example. What about you? What activities do you like doing? Let’s do the corners. (winter activities, summer activities, staying at home, travelling).

Ask and answer the questions. Tell about your partner.

It’s Fun (план-конспект урока)

4. Чтение. Прогнозирование содержания текста.

Ex.3,p.90. Read the first two exchangers and guess: ‘Where’s Sandra?’ ‘ What do you think she is doing?’

5. Чтение с пониманием основного содержания и проверка понимания.

Read ex.3, p.90. What is Sandra doing?

6. Quiz – Quiz – Trade. Проверка понимания текста.

Write down the questions on the sheets of papers. Ask and answer the questions. Go around up to 6 pairs.

6. Письмо. Think – Write – Round - Robin.

Present Simple and Present Continuous. Each of you write on your own and then discuss. Explain ‘Why’ and help your partners.

7. Зарядка для глаз.

Up and down

Right and left

Close your eyes

Nod your head

8. Написание открытки. Round Table.

Find a place where you would like to go to the seaside at the weekend.

Imagine you are staying here now and write a postcard to your friends from another team.

What you will write about. (Where you are staying, weather, activities each of you are doing).

Follow the structure of writing a postcard. 50 – 60 words. Each pupil writes on one sheet and thinks on his own.

Весь материал - в документе.

Содержимое разработки

План – конспект урока английского языка в 5 классе по теме “It’s Fun”

Учителя английского языка МБОУ “CОШ № 3” г. Альметьевска

Давлетшиной Натальи Петровны


Цели:


Образовательные: освоить во всех видах речевой деятельности новые лексические единицы по теме “В любую погоду”; научиться говорить о погоде и временах года, одежде, досуге на отдыхе; научиться писать открытку; развивать социокультурную компетенцию.


Развивающие: развивать воображение при моделировании ситуаций общения; осуществлять поиск информации с использованием ресурсов СМИ; научить основам изучающего чтения; вступать в диалог, а также участвовать в коллективном обсуждении проблем, участвовать в дискуссии и аргументировать свою позицию.



Воспитательные: способствовать осознанию возможностей самореализации средствами иностранного языка; развивать творческие способности учащихся.




Тип урока: комбинированный




Оборудование: мультимедийный проектор, аудио, раздаточный материал, наглядные пособия.











№ эт.

Этап

Содержание этапа

T

Прим.

1

Организационный

Good morning, children! I am glad to see you. How are you feeling? The day is wonderful, isn’t it? (What is the weather like today?). Now let us watch the presentation. Would you like to cruise down the Nile? Would you like to sunbathe on a sandy beach?

What are the people doing in the pictures? Put the words into logical order. (What on do your holidays doing enjoy). Write down the right variant on the blackboard. So, we’ll speak about holidays.

4

Презентация

2

Целеполагание

Today we’ll speak about activities you like doing when it’s cold (hot, warm , rain). We will learn to write a postcard about your holidays.

2

Картинки

3

Активизация лексики. Corners

Open your books on p.90, ex.1. Let’s do exercise as in example. What about you? What activities do you like doing? Let’s do the corners. (winter activities, summer activities, staying at home, travelling). Ask and answer the questions. Tell about your partner.

5

Листочки с заданиями. Картинки.

4

Чтение. Прогнозирование содержания текста.

Ex.3,p.90. Read the first two exchangers and guess: ‘Where’s Sandra?’ ‘ What do you think she is doing?’


4

Учебник, аудио

5

Чтение с пониманием основного содержания и проверка понимания

Read ex.3, p.90. What is Sandra doing?

5

учебник

6

Quiz – Quiz – Trade. Проверка понимания текста

Write down the questions on the sheets of papers. Ask and answer the questions. Go around up to 6 pairs.

7

Листочки с вопросами

6

Письмо. Think – Write – Round - Robin

Present Simple and Present Continuous. Each of you write on your own and then discuss. Explain ‘Why’ and help your partners.

5



Раздаточный материал. Задание на листочках.

7

Зарядка для глаз

Up and down

Right and left

Close your eyes

Nod your head


1

2 раза

8

Написание открытки. Round Table.

Find a place where you would like to go to the seaside at the weekend. Imagine you are staying here now and write a postcard to your friends from another team. What you will write about. (Where you are staying, weather, activities each of you are doing). Follow the structure of writing a postcard. 50 – 60 words. Each pupil writes on one sheet and thinks on his own.

8

Газета, карта.

How about going to….? What about…?

9

Подведение итогов урока. Выставление оценок.


Объяснение домашнего задания



Рефлексия


Our lesson is over. Your marks. Your work was good. Pay attention to the questions in Present Simple and Present Continuous.








Thank you very much for the lesson. I want you to remember about Present Simple (usual action) and Present Progressive.(now in process). I know how ……. I can …….. I learnt ……



1





1



2

таблицы


-80%
Курсы повышения квалификации

Система работы с высокомотивированными и одаренными учащимися по учебному предмету

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
800 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
It’s Fun (план-конспект урока) (51.5 КB)
