ПЛАН-КОНСПЕКТ УРОКА АНГЛИЙСКОГО ЯЗЫКА В V КЛАССЕ ПО ТЕМЕ «FILMS FOR YOU AND ME?»
Дата: 14.11.2018
Тип урока: урок изучения нового материала
Образовательная цель: обеспечить знание учащимися различных жанров фильмов.
Развивающая: развития мышления, умения анализировать, выделять главное и сравнивать.
Воспитательная цель: воспитание любви к кино, как виду искусства.
Сопутствующие задачи урока:
создать условия для развития коммуникативной и когнитивной компетенции;
содействовать развитию навыков говорения и восприятия речи на слух;
расширить знания учащихся о различных жанрах фильмов.
Формы работы учащихся: фронтальная, групповая, индивидуальная.
Оборудование урока: учебное пособие для 5 класса под ред. М.Л. Лапицкой; раздаточный материал, план-конспект.
Ход учебного занятия
Организационно-мотивационный этап урока
Приветствие. Введение в атмосферу иноязычного общения.
Good morning, students! I’m glad to see you.
How are you? Did you like your holidays? What did you do on holidays? Did you watch TV? What are your favourite TV channels/programmes?
Введение в тему.
Look at the board. Let’s peep into the keyhole and guess what we are going to speak about today. It’s a place where you go to watch films. Right! This is a cinema!
Целепологание.
There is a saying “CINEMA IS LIKE A DREAM”. Think how you can translate it. Do you agree with it? Films tell us unreal stories, but these stories are of different types, so there are lots of types of films. We’ll learn them today.
Основной этап.
Введение нового материала. Развитие коммуникативной компетенции учащихся.
Now imagine that we are at the cinema. Let’s check whether you’re film experts! Look at the film titles and match them!
Romeo and Juliet
Monster house
The pirates of the Caribbean
The fifth element
Spy kids
Mr Bean’s holiday
The wizard of Oz
The adventures of Sherlock Holmes
The Lord of the Rings
Great! How do you think, what genres of films are they? Open your books p.78 and look at the picture dictionary.
Let’s give a description to the film genres. Ex.4, p.78.
Now let’s play a guessing game with the pictures! Ask questions to guess the picture.



Let’s have a class survey! Walk around the class and ask everyone one question. Tick every positive answer. Then we’ll write the results on the board and see what genre of film is the most popular in your class.
(Do you like horror/ romantic/ fantasy/ detective… film?)
Now work in pairs and ask your partner what’s his/her favourite film? What genre of film is it and why does she/ he like it? Make a report about your friend.
Good of you, guys!
Рефлексия.
Think of the words that are connected with our lesson.
F
I
L
M
S
Did you like our lesson?
Have you got any questions?
Домашнее задание.
Write down your home task: Write 6-8 sentences about watching TV in your family.
Выставление и комментирование отметок учащимся
Thank you for your work. The lesson is over. Good bye.


Films for you and me (518.68 KB)

