Меню
Разработки
Разработки  /  Всем учителям  /  Уроки  /  9 класс  /  Экономика туралы түсінік

Экономика туралы түсінік

Экономика т?сінігі туралы Ксенофонт, Платон, Аристотель шы?армаларында жазыл?ан.

Экономика – ма?ынасы «?й шаруашылы?ы» деген ма?ынаны білдіреді.

?р ?андай ?нім дайындау ?шін 4 элемент ?ажет:

1. ?нім дайындау ?шін таби?и зат - жер

2. Е?бек ??ралы – капитал

3. Адамны? е?бегі – е?бек

4. ?йымдастырушы – адам.

Танымал Америка ?алымы А.Маслоу адам ?ажеттіліктерін 5 топ?а б?леді. Оларды даму сатысы бойынша орналастырады.

1. Физиологик ?ажеттілік

2. ?зіні ?ор?ау

3. Саяси ?ажеттілік

4. Жеке т?л?а ретінде танылу

5. ?зіні таныту ?ажеттілігі

24.11.2016

Содержимое разработки



109 жалпы орта мектеп



Тақырыбы:

«Экономика түсінігі»

















Тарих пәні мұғалімі: Азизов И

2016-2017 оқу жылы


Бекітемін:

Оқу ісінің меңгерушісі: ____________

«.....» ........... 2016  жыл

Адам, Қоғам, Құқық пәнінен қысқа мерзімді жоспар

Сыныбы: 9 « »

Пәні: Құқық

Пән мұғалімі: Азизов И

Күні:

Сабақтың тақырыбы:

Экономика түсінігі

Мақсаты:

Оқушыларда экономика және қаржы тақырыптары бойынша түсінік қалыптастыру.
Оқушыларды танымдық ойындар арқылы пәнге деген қызығушылықтарын арттыру, логикалық ойлау, оқып үйрену, есте сақтау қабілеттерін арттыру.
Оқушыларды достарын тыңдай білуге, пікірін дұрыс жеткізуге үйрету, өз елінің саяси экономикасын танып, оны құрметтей білуге тәрбиелеу.

Күтілетін нәтижелер

Экономика, экономика және қаржы тақырыптары бойынша түсінік қалыптастыру.

Керекті жабдықтар

Дәптер, қарындаш, стикер, көрнекіліктер, таратпа материалдар, топсеруен бағыты

Қолданылатын әдіс-тәсілдер:

ЖИГСО-1, диалогтық оқыту

Сабақтың барысы

Сабақ кезеңдері

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Кіріспе

  1. Сәлемдесу.

  2. Ұйымдастыру.

  3. Топқа бөлу: Оқушылар 3 топқа бөлінеді.

  4. Сабақ барысымен таныстыру.

  5. Балалардың назарын сабаққа шоғырландыру

  6. Үй тапсырмасын сұрау: Мұғалім оқушыларға өткен тақырыптар бойынша сұрақтар қояды.

Мұғалім оқушыларға тарихий даталар бойынша сұрақ қояды . Оқушылар бұл күндер мен байланысты негізгі оқиғаларды атап өтеді.

    1. 28.12.1993 жыл

    2. 15.11.1993 жыл

    3. 30.08.1995 жыл

    4. 1.12.1991 жыл

  • Сәлемдесу

  • Өздерін ретке келтіру

  • Топқа бөліну

  • Кітап құралдарын, дәптерлерін, қалам қарындаштарын дайындыққа келтіру

  • Үй тапсырмасы бойынша оқушылар мұғалімнің сұрақтарына жауап береді

  • Тарихий даталар мен байланысты маңызды оқиғаларды атап өтеді

Негізгі бөлім








Жаңа сабақты түсіндіру





























Жаңа сабақ бойынша түсініктерін нығайту






Жаңа сабақты пысықтау










Зейінін дамыту













І. Жаңа сабақтың тақырыбын ашу:

1. Экономика не?

2. Бюджетке көбірек пайда келтіретін салалар?

3. Мемлекетіміз Қазақстан экономикасы туралы нелерді білесіз?

ІІ.Жаңа сабақ:

Экономика түсінігі туралы Ксенофонт, Платон, Аристотель шығармаларында жазылған.

Экономика – мағынасы «үй шаруашылығы» деген мағынаны білдіреді.

Әр қандай өнім дайындау үшін 4 элемент қажет:

1. Өнім дайындау үшін табиғи зат - жер

2. Еңбек құралы – капитал

3. Адамның еңбегі – еңбек

4. Ұйымдастырушы – адам.

Танымал Америка ғалымы А.Маслоу адам қажеттіліктерін 5 топқа бөледі. Оларды даму сатысы бойынша орналастырады.

1. Физиологик қажеттілік

2. Өзіні қорғау

3. Саяси қажеттілік

4. Жеке тұлға ретінде танылу

5. Өзіні таныту қажеттілігі

ІІІ. Экономика мен байланысты сөздерді талқылау:

Базар Өнім

Бәсеке Монополия

Мүлік Ақша

Еңбек Жекелендіру

Бизнес Дағдарыс


IV. Тақырып бойынша пысықтау сұрақтары:

1. Бизнесмен болу үшін қай саланы таңдар едің?

2. Егер ақшаң көп болса, не істер едің?

3. Егер сізге оқу немесе жұмыстың біруін таңдау мүмкіндігі берілсе, не іст ер едіңіз?

4. Қазақстан немесе шет елде жұмыс істеу мүмкіндігі берілсе ......?


V. Мемлекеттердің ұлттық валютасыны жаз:

Англия - .......... Америка - .............

Корея - .......... Россия - ................

Қазақстан - ..... Өзбекістан - .........

Туркия - ......... Түркменистан - ....

Ирак - ............. Үндістан - .............


VІ. Тақырып бойынша тірек сөздерді 3 тілде жазу:

Махсулот – Өнім – Товар

Рақобат – Бәсеке – Конкуренция

Пул – Ақша – Деньги

Мехнат – Еңбек – Труд

Инқироз – Дағдарыс – Кризис

Шартнома – Келісім шарт – Контракт

Мулк – Мүлік – Имущество

VІІ.Тақырып бойынша халық мақалдары. Жалғасын тап:

Жеті рет өлшеп ..................... (бір рет кес)

Есептей білгеннің .................. (есесі кетпейді)

Суды да ...................................(сұрауы бар)

Теңге ........................................(тиыннан құралады)

Ақыл азбайды .........................(білім тозбайды)

Ақшаны табудан .....................(шашу оңай)

Ақшаны ....................................(ақша жасайды)

Ақша кетуге тырысады ............(Есеп ұстауға тырысады)


Оқушылар сұрақтарға өз пікірлерін білдіреді





Оқушылар білімдерін бір жерге жинақтап, жаңа тақырыпты ұғып алады.




Жаңа сөздер және олардың мағыналарын дәптерге жазып алады.




Жаңа тақырыпты тыңдайды. Тақырып бойынша пікірлерін білдіреді.
















Мұғаліммен бірге экономикалық терминдердің мағынасын ашады.



Оқушыларға таратпа материалдар беріледі. Оқушылар пысықтау сұрақтарына жауап береді.








Әр парталар қатарына мемлекеттердің атауы жазылған бір парақтан беріледі.

Оқушылар ең соңғы партадан бірінші партадағы оқушыға қарай парақты бере отырып, мемлекеттердың ұлттық ақшасын жазады.


Берілген сөздердің орысша және қазақшасын табады.



Оқушыларға таратпа ретінде халық мақалдары беріледі.

Олар жалғасын тауып жазады.

Қорытынды


Бағалау: Сабақ барысындағы жұмыстануы бойынша, сабақ критерийлеріне сәйкес оқушыларды сыныппен кеңесе отырып бағалаймын, баға түсініктеме беріп, жетілу жолдарын айтамын.


Үй тапсырмасы: Өтілген тақырыптарды оқып келу


Рефлексия:

1. Бүгін сабақта маған қызықты болды.

2. Маған қиындық туғызды.

3. Менің көңіл-күйім .


Сабақ аяқталды!

Сау болыңыздар!


Оқушылар бағаланады.

Күнделіктеріне бағаларды қойдырып алады.



Сабақта алған әсерлерін баяндайды. Кей бір оқушы сыныпқа оқып береді.


Сабақтың өзіндік талдауы



Сабақ бойынша өзгертулер









 



-80%
Курсы повышения квалификации

Развитие человека от рождения до смерти: психология развития и возрастная психология

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
800 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Экономика туралы түсінік (60.01 KB)
