Материал на украинском языке.
Тип уроку : комбінований
Техніка виконання. Графіка.
Навчальна: формувати композиційні вміння відтворювати рівновагу, продовжувати поглиблювати знання у графіки.
Розвивальна: розвивати в дітей комбінаторні здібності, навички та вміння передавати на папері: об’єм, силует, формувати образне, логічне , просторове мислення, розвивати інтерес до творчості художників, продовжувати формувати вміння аналізувати природну форму; навчати міркувати; розвивати окомір, дрібну моторику руки.
Виховна: виховувати в учнів естетичне сприйняття навколишнього світу, стимулювати розвиток допитливості, виховувати любов до оточуючої природи.
Форма уроку: індивідуальна
Обладнання:
Для вчителя: навчальні плакати, навчальні роботи з методичного фонду; матеріали для демонстрації послідовності й техніки виконання роботи.
Для учнів: альбом для малювання, простий олівець, гумка.
Хід уроку
- Організаційний момент
- Актуалізація опорних знань
–Добрий день діти! Приготуйте усе необхідне для уроку і станьте рівненько біля парти. Сідайте будь ласка. Тема сьогоднішнього уроку Жанр натюрморт у графічному виді мистецтва «Чорна-біла грація». Сьогодні ми пригадаємо що таке графіка?! Та які основні властивості графіки? (Учитель пропонує учням охарактеризувати вид мистецтво графіка, пригадати матеріали та інструментиграфіки, виражальні можливості цього виду мистецтва, згадати вже знайомі види композиції та композиційні прийоми)
- Вивчення нового матеріалу
Натюрморт – жанр образотворчого мистецтва (головним чином станкового живопису), який присвячений зображенню оточуючих людину речей, розміщених, як правило, в реальному побутовому середовищі і композиційно організованих в єдину групу. Спеціальна організація мотиву (постановка) – один з основних компонентів образної системи жанру натюрморту. Натюрморт може виступати як один з жанрів станкового живопису, як самостійний твір мистецтва, але може бути і складовою частиною композиції жанрової картини, портрета картини, і, отже, виконує значну роль в розкритті смислового змісту твору, є важливим засобом характеристики художнього образу.
Як самостійний жанр мистецтва натюрморт має значний вплив на глядача, оскільки викликає асоціативні уявлення під час сприйняття неживих предметів, за якими бачаться люди певних професій, характерів і т.д. Особливість образів натюрмортів, що передають через неживі предмети риси і характери людей, а також певної епохи, часу, є основою композиційної діяльності художника в цьому жанрі Композиційні завдання при зображенні натюрморту розв'язуються як в роботі над навчальною натурною постановкою (в малюнку і в живописних завданнях), так і в процесі створення творчого натюрморту на основі виникнення задуму і розробки ескізів з використанням натурного матеріалу.
Крім неживих предметів (предметів домашнього вжитку), в натюрморті переважають об’ єкти живої природи, ізольовані від природних зв'язків і тим самим перетворені у предмет – рибу на столі, квіти в букеті і т.п. Доповнюючи основний мотив, в натюрморт може входити зображення людей, тварин, птахів, комах. Зображення речей в натюрморті має самостійне художнє значення, хоча в процесі розвитку він нерідко служив вираженню символічного змісту, вирішенню декоративних завдань або природничо точної фіксації наочного світу і т.п. Разом з тим натюрморт може характеризувати не тільки речі самі по собі, але і соціальний статус, зміст і образ життя їх власника, породжувати різноманітні асоціації і соціальні аналогії.
Успішне навчання малювання значною мірою залежить від якості матеріалів і приладдя. Хороші матеріали сприяють успішній роботі, підвищують якість виконання. Папір для акварелі повинен бути цупким і білим, мати зернисту поверхню. Найкращим папером є ватман і напівватман, які мають дрібні западини й опуклості. При малюванні аквареллю на цьому папері кольорова поверхня стає прозорою з переливами.
Олівець графітний, середньої м'якості (ТМ, М) є основним інструментом для виконання малюнка. Графітний, не м'який і гостро заструганий олівець дає змогу виконати тонкий, але чіткий малюнок. Гумка має бути м'якою. Зловживати нею не слід, бо псується поверхня паперу.
(Основу будь-якого художнього навчання повинне складати об’ємне мислення. Необхідно навчити учнів відчувати об’єм, бачити його та мислити об’ємно).
- Закріплення вивченого матеріалу
Учні виконують творче завдання. Учитель допомагає учням проаналізувати правильність виконання композиції та виправити помилки, надає індивідуальну допомогу.
- Підбиття підсумків
Виконання роботи може викликати в учнів певні труднощі, тому головну увагу під час оцінювання робіт слід спрямувати на майстерність у переданні руху тіл тварин. При цьому необхідно м’яко звернути увагу окремих части тіла. Перевірка вивченого матеріалу за допомогою невеликого опитування:
Що таке графіка?
Графічні засоби виразності?
Що таке натюрморт?.
Що таке композиція?
Перелік матеріалу на наступний урок.