Материал на украинском языке.
Мета: узагальнення й систематизація знань учнів про аплікацію, отриманих у початковій школі; засвоєння знань про види конструкційних матеріалів для виготовлення аплікації з текстильних та нетканих матеріалів; формування вміння розпізнавати текстильні та неткані матеріали; розвиток фантазії, образного мислення, навичок аналізу; узагальнення вивченого матеріалу; виховання уважності, культури праці.
Обладнання: виставка робіт, (аплікація з використанням різних матеріалів), зразки одягу та побутових речей, оздоблених аплікацією, колекція «Конструкційні матеріали», мультимедійна презентація.
Тип уроку: комбінований.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
Перевірка присутніх учнів на уроці.
Перевірка наявності спецодягу.
Призначення чергових.
II. Актуалізація опорних знань і життєвого досвіду учнів
Перевірка домашнього завдання: самостійна робота учнів за картками
Учитель пропонує дітям заповнити пропущені слова в картках (Слайд 2)
Наприклад:
Технологія — це наука про...
Технологічною діяльністю називається… діяльність.
Основні види перетворювальної діяльності в побуті такі:...
У шкільній майстерні (кабінеті з обслуговуючих видів праці) слід працювати в… одязі, з волоссям та …рукавами й кінцями косинки.
Бесіда (Слайд 3)
1. Чи зустрічалися ви з поняттям «аплікація»?
2. Які аплікації виготовляли на уроках у початкових класах?
3. Які матеріали використовували?
4. Яким способом аплікації приєднували до основи (тла)?
5. Чи сподобався вам результат вашої роботи, чи знайшов ваш виріб застосування?
Учитель демонструє виставку учнівських робіт, виконаних у техніці аплікації з різних матеріалів, та пропонує розглянути таблицю: (Слайд 4 )
Робота в групах (інтерактивна частина заняття)
Правила роботи учнів
учні поділяються на 4 групи (за бажанням);
для виконання завдання вибрати лідера від кожної групи;
кожному лідеру видається завдання і кольорові стікери відповідного кольору:
1 група — знайти роботи з паперу та природних матеріалів (стікер зеленого кольору);
2 група — знайти роботи з тканини та ниток (стікер червоного кольору);
3 група — знайти роботи з нетрадиційних матеріалів (стікер фіолетового кольору);
4 група — знайти об’ємні аплікації (стікер синього кольору);
приклеїти стікер на аплікацію відповідно до завдання;
обґрунтувати свій вибір відповідно до даної таблиці (думку групи висвітлює лідер). Алгоритм роботи вчителя
1. Запропонувати учням об’єднатися в групи й вибрати лідера від групи.
2. Сформулювати завдання та визначити час, який відводиться на його виконання.
3. Забезпечити зв’язок із класом щодо поставленого завдання. Підсумовуючи результати інтерактивного обговорення, учитель підводить дітей до висновку, що аплікації бувають різного виду:
за механічним способом з’єднання деталей — клейова, пришивна (виконується ручним і машинним способом);
за видом конструкційних матеріалів — із текстильних і нетканих матеріалів;
за формою — плоскою та об’ємною;
за тематикою — предметною, декоративною, сюжетною;
за кольором — одноколірною та багатоколірною.
Друга 30-хвилинка
ІII. Мотивація навчально-трудової діяльності учнів
«Мікрофон» (інтерактивна частина заняття)
Як ви думаєте, із яких матеріалів виготовлені найдавніші аплікації та ті, що зустрічаються найчастіше? Чому?
Хто згадає, як у початковій школі виготовляли об’ємну аплікацію? (Необхідно підкласти під окремі деталі шматочки байки, фланелі, поролону або вати)
IV. Повідомлення теми, мети й завдань уроку (Слайд 5)
Весь материал - смотрите документ.