Підготувала виховний час вчитель Рибалка А.О.
"Найкраща у світі – моя Україна – у цілому світі одна!"
Мета: Розширити та поглиблювати знання дітей про Україну — рідну Батьківщину, про українську мову. Формувати громадянські якості учнів: патріотизм, людяність, працьовитість. Виховувати любов до рідного краю,мови, традицій, історії, розширювати пізнавальні інтереси школярів.
Обладнання: Клас прикрашений квітами, на дошці написана тема уроку. Портрет Т.Г.Шевченка, фотокартки першої азбуки. Також вивішені державні символи України (плакати). На столі на вишитому рушникові коровай хліба. На партах олівці, діти будуть розмальовувати дітей, одягнених в українське вбрання.
Хід уроку:
І. Організаційний момент.
Клас святково прикрашений паперовими різнокольоровими сердечками, квітами, на дошці написана тема уроку і вірш.
Дитино, глянь навкруг, яка твоя земля:
Красива, дивовижна і єдина.
Усе тут дороге: ліс, гори, і поля,
Бо це Вітчизна наша — Україна!
ІІ. Вступне слово вчителя.
Вчитель: Дорогі діти, тема нашого уроку: «Найкраща у світі – моя Україна – у цілому світі одна!»
Ми з вами зараз відправляємося у чарівну подорож по Україні на нашому потязі «Знання».
III. Основна частина уроку.
I CТАНЦІЯ: «Пізнавальна»
«Можна все на світі вибирати, сину, Вибрати не можна тільки Батьківщину». |
Так писав у своїх віршах відданий син України В. Симоненко, патріот і справжній мужній громадянин. Як і рідну матір ми не вибираємо, так і Батьківщину людина не вибирає, але прикипає до неї всім серцем, як і до рідної неньки, проймається великою і світлою любов’ю на все своє життя. От і ми почнемо нашу дорогу до знань з любові до рідного краю, з тих найвищих на землі почуттів — любові та відданості, без яких немислиме життя.
Любов — найвище в світі почуття, Вона не має меж — безкрая. З любові починається життя, Вона усе найкраще починає. |
Кожна людина любить свою Батьківщину, вона робить усе для процвітання рідної держави, для її слави, свободи, незалежності. А ми живемо в Україні, волелюбній державі, і теж усім серцем любимо нашу милу, дорогу країну, хочемо, щоб вона скоріше стала процвітаючою, сильною і завжди була вільною.
А ми з вами — її патріоти .
Правильно, діти, ви повинні наполегливо оволодівати знаннями, щоб у майбутньому добре працювати і не тільки самому прекрасно жити, а й приносити велику користь Україні, яка вам дає сьогодні обов’язкову середню освіту, щоб потім ви могли продовжити своє навчання у різних вузах і досягти великих успіхів у науці та виробництві. Сьогодні держава дбає про вас, як рідна мати про свою дитину, а ви повинні дбати про неї, щоб вона була красива і багата, від того всі виграють. Ви вже зараз можете виконувати посильну працю на благо Вітчизни: добре вчитись; садити дерева і квіти, сади, парки та ліси; слідкувати за чистотою свого села та міста; розчищати джерельця та струмочки, щоб річки були повноводні, щоб повітря було свіже і усім дихалось вільно у рідному краю.
1 учень.
Бо рідний край — це наша Україна, Найкраща в світі, дорога земля. Для нас вона, як матінка — єдина, Її ліси, озера і поля, Степи і гори, ріки і долини Відчути прагнуть теплоту долонь... Я все віддам для блага України — Тепло душі і серденька вогонь! |
2 учень.
Я буду вчитись, щоб знання здобути, Нові зробити в світі відкриття. Щоб корисним своїй державі бути, І щоб прекрасним в нас було життя. |
3 учень.
Тепло долонь і розуму, і серця Я Україні милій віддаю. Люблю твої поля, річки й джерельця, Люблю Вітчизну дорогу мою! |
Вчитель. А зараз кожен з вас подумає, прислухається до свого серця і скаже заповітні та щирі слова про Україну. Яка наша Батьківщина?
Діти думають і говорять слово, наприклад: мила, дорога, славна, рідна, свята, чарівна, чудова і т. д.
II СТАНЦІЯ: «Поетична»
Вчитель. Слова, що йдуть від серця — найщиріші та найтепліші. Тому настав час скласти колективного вірша про Україну зі щирих і теплих слів. Я почну, а ви будете добирати останнє слово другого рядка в риму.
Ось небо блакитне і сонце в зеніті! Моя Україна — найкраща у світі! Моя Україно — це ліс і озерця, Безмежні степи і чарівні джерельця. Красиві пейзажі і гори високі, Маленькі струмочки і ріки глибокі. Міста старовинні і замки прекрасні, Великі будови і дуже сучасні. Сади чарівні, мальовничії села, Моя Україна — це пісня весела. Це щира, багата, як світ, її мова, Крилата, така мелодійна, чудова! Її обереги — верба і калина, Найкраща у світі — моя Україна. Бо нам найрідніша, Вітчизна і мати. То як же нам, дітям, її не кохати! Моя Україна — козацькая слава! Така волелюбна і мирна держава. Вона дорога нам, і рідна, і мила, Бо світ перед нами, як мати, відкрила. Вітчизна свята, дорога Україна, Для кожного з нас ти у світі — єдина. |
ІІІ СТАНЦІЯ: «Звичаї і традиції»
Вчитель.
Ось на вишитому рушникові лежить духмяний хліб — основа людського життя, символ достатку і процвітання народу. Давайте поміркуємо, скільки праці вкладено в нього. Уявіть безмежне поле, яке треба підготувати для посіву, засіяти, доглянути, підживити, зібрати... Своєї праці та сил не шкодували хлібороби. А потім із малесеньких золотих зерняток зробили борошно, а з нього спекли смачний і пахучий хліб, який прийшов до нашого столу, щоб ми були ситі та здорові, щасливі та веселі. А над машинами, які допомагали людям у цьому, працювали вчені, інженери, робітники різних професій, і кожен віддав частинку свого тепла, своєї душі. І ось лежить хлібина на вишитому рушникові, а на них подавати хліб, коли зустрічають дорогих гостей, як символ любові та достатку, щедрості та щирості української душі, щоб було у нас більше добрих друзів у світі, щоб жоден народ не знав страшного голоду, такого, який зазнали наші люди в часи голодомору.
1 учень.
Ми хлібом-сіллю друзів зустрічаєм, Хай буде в світі більше в нас братів! Хай в кожній хаті будуть короваї, Щоб люд ніколи хліба не просив! (Олександр Будаш) |
2 учень.
Їж, сину, хліб та пам’ятай, що в ньому Саме життя закладено людей. І сонце українське, й звуки грому, Мозольний труд і посмішка очей. (Олександр Будаш) |
Вчитель. А сьогодні я подарую вам, діти, цей хліб на вишитому рушникові, щоб була легкою ваша дорога у світлу Країну Знань, щоб ви були здорові, в синьому небі України був мир, а поміж людьми любов та злагода. І щоб ви завжди пам’ятали: ви діти своєї рідної і милої України, зі своїми звичаями, традиціями, легендами та казками, зі своєю чистою, як роса, і багатою, як земля, українською мовою. Погляньте ще на карту Європи. Бачите, скільки різних держав у ній? І всі країни мають свою мову, і кожен розмовляє і мислить своєю, рідною. А мову нашого народу довго переслідували, забороняли, щоб знищити її назавжди. Тому що як втрачена мова, то зникає і сам народ. Але ми на своїй землі живемо і мова наша з землі і з роси, із чистих джерел і краси, з ніжних світанків і чистої душі мого народу, тому вона вижила і стала державною сьогодні!
IV СТАНЦІЯ: «Розквітай, прекрасна Україно!»
Вчитель . А зараз ми розмалюємо хлопчика та дівчинку , одягнених в українське вбрання.
\
V СТАНЦІЯ: «Люби свою мову солов’їну»
Інсценізація вірша «Ходить гарбуз по городу»
| Ходить гарбуз по городу. Ходить гарбуз по городу, питається свого роду - "Ой чи живі, чи здорові всі родичі гарбузові?"
Обізвалась жовта диня, гарбузова господиня: "Іще живі, ще здорові всі родичі гарбузові."
Обізвались огірочки, гарбузові сини й дочки "Іще живі, ще здорові всі родичі гарбузові."
Обізвалася морквиця, гарбузовая сестриця "Іще живі, ще здорові всі родичі гарбузові."
Обізвались буряки, гарбузові свояки "Іще живі, ще здорові всі родичі гарбузові."
Обізвалася квасоля, а за нею й бараболя "Іще живі, ще здорові всі родичі гарбузові."
Обізвався старий біб: "Я піддержав увесь рід! Іще живі, ще здорові всі родичі гарбузові." |
VI СТАНЦІЯ: Вікторина «Моя Україна»
Яке місто є столицею нашої держави? (Київ)
Назвіть державні символи України? (Герб, Гімн, Прапор)
Який кущ вважають народним символом України? (Калина)
На честь кого було названо місто Київ? (На честь брата Кия)
Як називається Основний Закон нашої держави? (Конституція України)
Яка мова в Україні є державною? (Українська)
Яка найбільша річка в Україні? (Річка Дніпро)
Державний Герб України – це... (Тризуб)
Якого кольору Державний Прапор України? (Синьо-жовтого)
Урочиста пісня нашої держави – це... (Гімн України)
Найвищі гори в Україні – це... (Карпати)
Кого в родині називають берегинею? (Матусю)
Що матері дарують своїм дітям на щастя, на долю, виряджаючи в дорогу? (Вишитий рушник)
З чим українці зустрічають гостей? (З хлібом-сіллю)
Без чого не обходиться жодне свято Великодня? (Без Паски і крашанок)
Як називається символ, який українки одягають на голову? (Вінок)
Яка улюблена страва українців? (Сало, борщ, вареники)
Яка їжа є головною на Святий вечір? (Кутя)
За правильні відповіді діти отримують фішки. Хто набере найбільшу кількість фішок, той нагороджується значком «Юний розумник».
Вчитель підводить підсумок.
Вчитель. А зараз кожен з вас скуштує шматочок цього короваю, щоб дорога ваша до знань, до щастя була освітлена сонцем любові до рідного краю, до нашої милої України. І щоб усі ви, діти, були завжди здорові та ситі, жили у злагоді та мирі. В добрий час!
Вчитель несе до дітей хліб.
IV. Підсумки уроку.