Меню
Разработки
Разработки  /  Прочее  /  Уроки  /  5 класс  /  Урок в 5 классе

Урок в 5 классе

Урок в 5 классе по новым подходам к обучению с предусмотрению 7 модулей.

06.05.2017

Содержимое разработки

Күні:

11 сәуір .2017ж.

Пән:

Қазақ тілі

Сынып:

5 «В»

Сабақтың тақырыбы:

Сағат.

Сабақтың мақсаты:

Оқушылар сабақтың тақырыбын ашады, мазмұнын игеруге талпынады, ойын толық жеткізіп сөйлеу дағдысын қалыптастыруға жағдай жасау

Сабақтың міндеттері:

Жеке, жұптық,топтық жұмысты ұйымдастыру.Семантикалық картаны, ребус шешуді, мәтіндік диктант жазу арқылы сабақтың нәтижесіне жету.

Күтілетін нәтиже:

Оқушылар тақырыптың мағанасын біледі, түсінеді , өз ойларын дәлелдеуге, топпен жұмыс істеуде пайдаланады

Сабақтың барысы:

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

І.Ұйымдастырушылық кезеңі

Топқа бөлу.

Сәлемдесу.

Түгендеу.

Топқа бөлу. Топқа бөлу үшін оқушыларды санатамын. Яғни 1,2,3 3-топқа бөлінеді.

Біріншілер бірінші қатарға отырады

Екіншілер екінші қатарға отырады

Үшіншілер үшінші қатарға отырады

Оқушылар топқа бөлінеді.


Үй жұмысын тексеру.

«Ыстық орындық» стратегиясы

Бір ғасырда неше жыл бар?
  Бір жылда неше жыл мезгілі бар?

Бір жылда неше ай бар?
   Бір жыл мезгілінде неше ай бар?
   Бір айда неше апта бар?
   Бір аптада неше күн бар?
   Бір күнде неше сағат бар?
   Бір сағатта неше минут бар?
   Бір минутта неше секунд бар?


Сұрақ-жауап арқылы үй жұмысын айтады.

Сабаққа деген қызығушылығын арттыру

Суретте нені көріп тұрмыз?

Сағатты


Сабақтың тақырыбына шығу

Балалар, дұрыс айтасыңдар. Бүгінгі сабақтың тақырыбы сағат қанша? Сағат неше?

Қалай ойлайсыңдар, сабақтың мақсаты қандай?

Мұқият тыңдайды.


-сөздермен танысамыз;

-тапсырмалар орындаймыз;

-сұрақтар құрастырамыз.

Жаңа сөздермен таныстыру.


Бұрын ойлап тапты - иизобрели давно

күннің көмегімен анықтаған – определяли с помошью солнца

таяқша пайдаланды - использовали палочку

шеңбер бойымен жылжи отырып – двигаясь по кругу

құм сағат – песочные часы

пайда болды - появились

Сөздерді дәптерлеріне жазады.

Мәтінмен жұмыс.

Мәтінді оқыңдар, аударыңдар.


Мәтінді оқып , орыс тіліне аударыңдаң.

Алғашқы сағат.

Алғашқы сағатты жүздеген жылдар бұрын ойлап тапты.Бұрын уақытты күннің көмегімен анықтаған. Мұндай сағат – күн сағаты деп аталады. Сағат тілінің орнына таяқша пайдаланды. Таяқшаны айнала шеңбер сызылады. Таяқшаның көлеңкесі шеңбер бойымен жылжи отырып, сағаттың неше болғаның көрсетеді.

Құм сағаттар уақыттың қысқа интервалын көрсетеді. Сонан соң қалта, кварц сағаттары пайда болды

Мәтінді оқиды, аударады.

Топпен жұмыс


І –топ. Мәтін бойынша сұрақтарға жауап бер.

1.Алғашқы сағатты неше жыл бұрын ойлап тапты?

2.Сағаттың неше түрі бар?

ІІ-топ. Суреттегі сағаттарды салыстыр.


ІІІ-топ.Берілген сипаттамалар қандай сағат түрлеріне жатады? Жауабын дәлелде.

  1. Қысқа интервалды болып келетін сағат.


  1. күннің көмегімен анықтаған сағат.


  1. минуттық, секундтық, белгілерді санмен, көрсетіп тұратын сағат. 



А) Күн сағаты

В) механикалық сағат

С) құм сағаты.


Әр топ өздеріне қатысты тапсырмаларды орындайды, жауаптарын дәлелдейді.






Сергіту сәті.

Моноблок арқылы сергіту сәтін орындаймыз

«Қара жорға»


Мұғаліммен бірге сергіту сәтін орындайды.

Грамматикалық бөлім. Сан есім

І-топ.

Семантикалық картаны толтырыңдар.


Сан есім

дара

күрделі

есептік

реттік

Екі





Он бес





Төртінші





Сегіз





Жиырма үш





елуінші






І-топ семантикалық картасын толтырады.Жауаптарын қорғайды.


ІІ-топ .

Ребустың шешімін табыңдар.



ІІІ-топ .

Сан есімі бар мақал-мәтелдерді теріп жазыңдар. Сан есімдер қандай сұраққа жауап береді?

1.Жетіге келгенше жерден таяқ жерсің

2.Су ішкен құдығыңа түкірме!

3.Балапан ұяда не көрсе,
Ұшқанда соны алады.

4.Досыңды үш күн сынама, үш жыл сына»
5.Бала тәрбиесі бесіктен.
6.Бес саусақ бірдей емес


ІІ-топ ребустың шешімін тауып, сан есімдерді атайды.















ІІІ-топ. Сан есімі бар мақалдарды тауып,

сан есімдердің сұрақтарын жазады

Бағалау

(формативті бағалау «бағдаршам» әдісі арқылы)

Әр топтың жұмыс нәтижесін

«бағдаршам» әдісі арқылы бағалаймыз.


Білімдерін қорытындылау

Мәтіндік диктант.

1.Алғашқы сағатты ------ жылдар бұрын ойлап тапты.

2. Күннің көмегімен анықтаған сағат – .... сағаты деп аталады.

3. Сағат тілінің орнына ------ пайдаланды.

4. ------- көлеңкесі сағаттың неше болғаның көрсетеді.

5.Құм сағаттар уақыттың ----интервалын көрсетеді.

Оқушылар диктант жазады.


Бағалау

Бағалау критерийі:

  1. Жұмыс қатесіз орындалған.

  2. Жұмыста түзету болмау керек.


Қатесіз орындалған жұмыс-«5»

Жұмыста түзету болса «4»

Жұмыста қате болса –«3»

Оқушылар орындап болғасын бір-бірін тексереді. Бағалау критерийіне қарап, тиісті бағаларын қояды.

Үйге тапсырма

1.Сағат туралы қосымша мәліметтер жазу.

2. «Сағат» сөзіне бес жолды өлең құрастыру

3. «Менің күн тәртібім» шағын әңгіме жазу.

Үй тапсырмасын күнделіктеріне жазады.


Рефлексия:


«Сөйлемдерді жалғастыр»

1. Бүгін сабақта мен......

2. Енді мен сағатқа қарап ..........

3. Сабақтан алған әсерім ............





-80%
Курсы дополнительного образования

Ландшафтный дизайн

Продолжительность 72 часа
Документ: Cвидетельство о прохождении курса
4000 руб.
800 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Урок в 5 классе (144.98 KB)
