Меню
Разработки
Разработки  /  Музыка  /  Уроки  /  8 класс  /  Урок музыки "Легенди світової рок - музики"

Урок музыки "Легенди світової рок - музики"

Материал на украинском языке. Мета: на прикладах творчої діяльності американського співака і композитора Е. Преслі та британського гурту The Beatles ознайомити з історією походження та розвитку в XX ст. рок - і поп - музики.
01.10.2014

Описание разработки

Материал на украинском языке.

Мета: на прикладах творчої діяльності американського співака і композитора Е. Преслі та британського гурту The Beatles ознайомити з історією походження та розвитку в XX ст. рок - і поп - музики.

Завдання:

Пояснити учням визначення понять «рок - музика», «рок - н - рол», «сингл», «ритм - енд - блюз», «кантрі - енд - вестерн», «біг - біт»;

Формувати вміння відрізняти високохудожні зразки та справжні шедеври масової музичної культури від малозмістовних творів із низькими художніми якостями, висловлювати власне судження про творчість поп - і рок - музикантів, образний зміст і звучання музичних творів;

Розвивати вокально - хорові навички та інтерес до різних на­прямів популярної та рок - музики;

Виховувати естетичний смак учнів.

Музичний матеріал: Е. Преслі. «That's All Right, Мата»; гурт The Beatles.

 «The Girl», «Yesterday».

Наочні посібники: відеозапис концертів виконавців (фрагменти); нотна хрестоматія.

Обладнання: музичний інструмент; ТЗН, фонохрестоматія.

 Тип уроку: комбінований.

 ХІД УРОКУ

 I. Організаційний момент

II. Мотивація навчальної діяльності

III. Повідомлення теми і мети уроку

IV. Актуалізація опорних знань

 V. Вивчення нового матеріалу

Розповідь учителя

(історія виникнення, розвиток та становлення рок - музики)

 Легенди світової рок - музики

Рок це щось більше, ніж просто мода, ніж просто музика, ніж просто тимчасове захоплення. Це народ­ження нового стилю життя.

 П'єр Ретані (французький журналіст)

Рок - музика виникла на початку 50 - х років XX століття як противага існуючій музичній культурі. Проблема «молодь і му­зика» загострилася, як ніколи. Жодна інша епоха не знала на­стільки войовничого протиставлення рок - музики (як молодіжної музики) усьому іншому музичному світові. Музичним символом рок - музикантів стала пісня "Стань осторонь, Бетховене", яку написав один з перших американських рокерів Чак Бері.

 Рок - музика (англ. Rock) — узагальнююча назва багатьох напрямів сучасної музики, що існує з 1950 - х років.

У рок - музиці, яка зародилася у США, поєдналися різні на­прями популярної музики, що мали своїх прихильників як серед білих, так і серед чорношкірих американців. Це ритм - енд - блюз, біг - біт, кантрі - енд - вестерн тощо

Рок - музика має велику кількість напрямів: від танцювального рок - н - ролу до металу. Зміст пісень варіюється від легкого і невимушеного до похмурого, глибокого і філософського. Часто рок - музика протиставляється поп - музиці і т. н. «Попсі», хоча чіткої межі між поняттями «рок» і «поп» не існує, і немало музичних явищ балансують на грані між ними.

Витоки рок - музики лежать у блюзі, в якому і лежать витоки перших музичних жанрів — ритм - енд - блюзу, рок - н - ролу і рокабіллі. Перші піджанри рок - музики виникали у тісному зв’язку з народною і естрадною музикою того часу — в першу чергу це фолк, кантрі, скіффл, мюзик - хол. За час свого існування були спроби поєднати рок - музику практично з усіма можливими видами музики — з академічною музикою (арт - рок, з’являється в кінці 60 - х), джазом (джаз - рок, з’являється в кінці 60 - х — початку 70 - х ), латинської музикою (латино - рок, з’являється в кінці 60 - ), індійською музикою (рага, з’являється в середині 60 - х). У 60 - 70 - х роках з’явилися практично всі найбільші піджанри рок - музики, найбільшими з яких, крім перерахованих, є метал (хард - рок), панк - рок, соул, фанк, рок - авангард. У 80 - х з’явилися такі жанри рок - музики, як пост - панк, нова хвиля, альтернативний рок (хоча його поява пов’язана і з низкою груп кінця 60 - х років), хардкор (великий піджанр панк - року), а також брутальні піджанри метала — дез - метал, блек - метал, грайндкор. У 90 - х роках отримали широкий розвиток жанри гранж (з’явився в середині 80 - х) і брит - поп (з’являється в середині 60 - х).

Основні центри розвитку рок - музики — західна Європа (особливо Великобританія) і США. Внаслідок цього більшість текстів пісень написана англійською мовою. Однак, хоча, як правило, і з деяким запізненням, національна рок - музика з’явилася практично у всіх країнах. Російськомовна рок - музика (т. зв. Російський рок) з’явилася в СРСР ще в cередіне 1960 - х і досягла піку свого розвитку в 1980 - х.

Музична складова

Рок - музика зазвичай виконується рок - групою, що складається з вокаліста, гітариста (як правило, грає на електрогітарі), бас - гітариста і барабанщика, іноді клавішника. Рідше присутній ритм - секція. Проте існують приклади використання в рок - композиціях практично всіх відомих музичних інструментів.

Відмінна риса рок - музики — одноманітний ритм, підтримуваний виконавцем на електричній бас - гітарі і барабанщиком. Соло інструментом є зазвичай електрогітара. Також у більшості рок - груп присутній вокаліст. Якщо на початку свого розвитку рок - музика лежала в основному в рамках блюзової гармонії, то тепер окремі її напрямки мають мало спільного в музичному відношенні.

Ідеологічна складова

Рок — це, з одного боку, рупор молоді, музичне втілення тих, що роздирають його суперечливі настрої, конфлікт із загальноприйнятими нормами. З іншого боку, рок — один з інструментів шоу - бізнесу, направлений на комерційний прибуток в індустрії розваг. Ця подвійна природа і обумовлює суперечності, «спіральність» розвитку жанру. По суті справи, вся історія року складається з схожих циклів, на початку кожного з яких — бунт, протест, народження нових стилів і нових цінностей, виникнення груп і виконавців - основоположників стилю (1955, 1967, 1977, …), а потім — поступовий процес «приручення», комерціалізації, виникнення вторинних рок - груп, адаптації до способу життя.

З іншого боку, людина, захоплена рок - культурою, може остаточно відгородитися від зовнішнього світу, посилюючи положення прийомом алкоголю і наркотиків, що сприяє руйнуванню особистості. Нерідко це явище ставлять в провину рок - музикантам.

Початком рок - музики є поява жанру рок - н - ролу, що увібрав у себе риси блюзу, ритм - енд - блюзу, бугі - вугі, джазу і кантрі.

Значний вплив на рок - н - рол надали блюзові виконавці Роберт Джонсон, Лідбеллі, Мадді Уотерс. Назва «рок - н - рол» відбувався з пісень госпел - виконавців 40 - х років і, будучи по суті закликом до танцю. Вперше вираз з’явилося в пісні «Good Rocking Tonight» Роя Брауна 1947 році. У 1949 році виходить пісня «Rock And Roll» Уайлд Білла Мура.

Розвиток раннього рок - н - ролу пов’язаний в основному з американськими виконавцями, проте встановити, яка пісня або пластинка може вважатися першою в жанрі, практично неможливо. Серед можливих варіантів — сингл «» Fat Man «Фетс Доміно, що вийшов в 1950 - му році. Згідно з іншими версіями, першим рок - н - рольним записом є» Rocket 88 «, записана в 1951 році Jackie Brenston and his Delta Cats.

Рок - н - рол в кінці 50 - х

Серед тих, хто заклав фундамент рок - н - ролу як повноцінного жанру, найважливішими є імена Фетс Доміно, Бо Діддлі і Чака Беррі. Чак Беррі почав серйозно займатися музикою в 1953 році, а в 1955 вже записав перший сингл. Чак Беррі заклав основи рок - стилю до тексті, іміджі та грі на гітарі.

Серед інших впливових афроамериканських музикантів в жанрі рок - н - ролу слід виділити Літл Річарда, який в якійсь мірі вплинув на подальше формування гаражного року і протопанку, оскільки його манера співу та гри на піаніно була значно агресивнішою і напористою, ніж у конкурентів.

Спочатку рок - н - рол вважався специфічною музикою, характерною тільки для афроамериканської публіки. Проте вже з’являлися перші білі артисти, що виконували рок - н - рол. Проривом рок - н - ролу стала пісня Білла Хейлі «Rock Around The Clock». Проте титул «короля рок - н - ролу» завоював другий білий артист — Елвіс Преслі. Незважаючи на те, що його популярність і культовий статус багато в чому перебільшені в порівнянні з музичними успіхами, якщо порівнювати їх з пластинками чорних колег, Елвіс Преслі став першим, хто записав рок - н - рол на одному з ними рівні (коли діджеї ставили його перші записи в ефір, вони спеціально попереджали, що це співає білий артист).

Рок - музика 60 - х років

Перша половина 1960 - х

Зерно, посіяне в 50 - х роках у Сполученому Королівстві американської популярною музикою, зокрема, рок - н - ролом, почало активно проростати. Американський рок - н - рол 1950 - х років дав великий поштовх безпосередньо до розвитку рок - музики, ставши натхненням для груп, що виникли на початку 1960 - х, таких як The Beatles, The Rolling Stones, The Animals, The Troggs. З популярного у Великобританії музичного стилю скіффл стало виділятися новий напрямок — британський біт, що став відповіддю на американський ритм - енд - блюз.

Терміном «Британське вторгнення» прийнято називати проникнення популярної британської музичної культури на територію США. Початком цього явища прийнято вважати «висадку» групи The Beatles на американський берег в лютому 1964 року. До цього моменту їх музика була вже вкрай популярна — на початку 1964 року п’ять синглів цієї групи займали п’ять перших позицій американського чарту.

Слідом за бітломанії, що охопила Америку і світ, послідувало захоплення та іншими англійськими групами: головними конкурентами The Beatles The Rolling Stones, The Kinks, The Animals, The Yardbirds.

Single - Сингл

(англ. single, літератур. єдиний), малий запис, маленька платівка (45 обертів за хвилину),

містить, як правило, дві пісні. Єдиний (eng. single, єдиний з единого запису гри) - спочатку грампластинка (шеллачна, тоді Swarovski), на кожній стороні котра включала тільки єдину музичну композицію. Термін "сингл" з'явився у 1950 - ті щоб підкреслити відзнаку між довгограющими та - , двухпісенними записами. У нинішньому часі singles також продовжується на CD - ROM та DVD.

Весь матеріал – смотрите документ.

Содержимое разработки

Тема. ЛЕГЕНДИ СВІТОВОЇ РОК-МУЗИКИ

Мета: на прикладах творчої діяльності американського співака і композитора Е. Преслі та британського гурту The Beatles ознайомити з історією походження та розвитку в XX ст. рок- і поп-музики.

Завдання:

  • Пояснити учням визначення понять «рок-музика», «рок-н-рол», «сингл», «ритм-енд-блюз», «кантрі-енд-вестерн», «біг-біт»;


  • Формувати вміння відрізняти високохудожні зразки та справжні шедеври масової музичної культури від малозмістовних творів із низькими художніми якостями, висловлювати власне судження про творчість поп-і рок-музикантів, образний зміст і звучання музичних творів;


  • Розвивати вокально-хорові навички та інтерес до різних на­прямів популярної та рок-музики;


  • Виховувати естетичний смак учнів.


Музичний матеріал: Е. Преслі. «That's All Right, Мата»; гурт The Beatles.
«The Girl», «Yesterday».

Наочні посібники: відеозапис концертів виконавців (фрагменти); нотна хрестоматія.

Обладнання: музичний інструмент; ТЗН, фонохрестоматія.

Тип уроку: комбінований.

ХІД УРОКУ

I.Організаційний момент



II. Мотивація навчальної діяльності

III. Повідомлення теми і мети уроку

IV. Актуалізація опорних знань

V. Вивчення нового матеріалу

Розповідь учителя

(історія виникнення, розвиток та становлення рок-музики)


Легенди світової рок-музики

Рок це щось більше, ніж просто мода, ніж просто музика, ніж просто тимчасове захоплення. Це народ­ження нового стилю життя.

П'єр Ретані (французький журналіст)


Рок-музика виникла на початку 50-х років XX століття як противага існуючій музичній культурі. Проблема «молодь і му­зика» загострилася, як ніколи. Жодна інша епоха не знала на­стільки войовничого протиставлення рок-музики (як молодіжної музики) усьому іншому музичному світові. Музичним символом рок-музикантів стала пісня "Стань осторонь, Бетховене", яку написав один з перших американських рокерів Чак Бері.

Рок-музика (англ. Rock) — узагальнююча назва багатьох напрямів сучасної музики, що існує з 1950-х років.


У рок-музиці, яка зародилася у США, поєдналися різні на­прями популярної музики, що мали своїх прихильників як серед білих, так і серед чорношкірих американців. Це ритм-енд-блюз, біг-біт, кантрі-енд-вестерн тощо


Рок-музика має велику кількість напрямів: від танцювального рок-н-ролу до металу. Зміст пісень варіюється від легкого і невимушеного до похмурого, глибокого і філософського. Часто рок-музика протиставляється поп-музиці і т. н. «Попсі», хоча чіткої межі між поняттями «рок» і «поп» не існує, і немало музичних явищ балансують на грані між ними.


Витоки рок-музики лежать у блюзі, в якому і лежать витоки перших музичних жанрів — ритм-енд-блюзу, рок-н-ролу і рокабіллі. Перші піджанри рок-музики виникали у тісному зв’язку з народною і естрадною музикою того часу — в першу чергу це фолк, кантрі, скіффл, мюзик-хол. За час свого існування були спроби поєднати рок-музику практично з усіма можливими видами музики — з академічною музикою (арт-рок, з’являється в кінці 60-х), джазом (джаз-рок, з’являється в кінці 60-х — початку 70-х ), латинської музикою (латино-рок, з’являється в кінці 60 -), індійською музикою (рага, з’являється в середині 60-х). У 60-70-х роках з’явилися практично всі найбільші піджанри рок-музики, найбільшими з яких, крім перерахованих, є метал (хард-рок), панк-рок, соул, фанк, рок-авангард. У 80-х з’явилися такі жанри рок-музики, як пост-панк, нова хвиля, альтернативний рок (хоча його поява пов’язана і з низкою груп кінця 60-х років), хардкор (великий піджанр панк-року), а також брутальні піджанри метала — дез-метал, блек-метал, грайндкор. У 90-х роках отримали широкий розвиток жанри гранж (з’явився в середині 80-х) і брит-поп (з’являється в середині 60-х).


Основні центри розвитку рок-музики — західна Європа (особливо Великобританія) і США. Внаслідок цього більшість текстів пісень написана англійською мовою. Однак, хоча, як правило, і з деяким запізненням, національна рок-музика з’явилася практично у всіх країнах. Російськомовна рок-музика (т. зв. Російський рок) з’явилася в СРСР ще в cередіне 1960-х і досягла піку свого розвитку в 1980-х.


Музична складова


Рок-музика зазвичай виконується рок-групою, що складається з вокаліста, гітариста (як правило, грає на електрогітарі), бас-гітариста і барабанщика, іноді клавішника. Рідше присутній ритм-секція. Проте існують приклади використання в рок-композиціях практично всіх відомих музичних інструментів.


Відмінна риса рок-музики — одноманітний ритм, підтримуваний виконавцем на електричній бас-гітарі і барабанщиком. Соло інструментом є зазвичай електрогітара. Також у більшості рок-груп присутній вокаліст. Якщо на початку свого розвитку рок-музика лежала в основному в рамках блюзової гармонії, то тепер окремі її напрямки мають мало спільного в музичному відношенні.


Ідеологічна складова


Рок — це, з одного боку, рупор молоді, музичне втілення тих, що роздирають його суперечливі настрої, конфлікт із загальноприйнятими нормами. З іншого боку, рок — один з інструментів шоу-бізнесу, направлений на комерційний прибуток в індустрії розваг. Ця подвійна природа і обумовлює суперечності, «спіральність» розвитку жанру. По суті справи, вся історія року складається з схожих циклів, на початку кожного з яких — бунт, протест, народження нових стилів і нових цінностей, виникнення груп і виконавців-основоположників стилю (1955, 1967, 1977, …), а потім — поступовий процес «приручення», комерціалізації, виникнення вторинних рок-груп, адаптації до способу життя.


З іншого боку, людина, захоплена рок-культурою, може остаточно відгородитися від зовнішнього світу, посилюючи положення прийомом алкоголю і наркотиків, що сприяє руйнуванню особистості. Нерідко це явище ставлять в провину рок-музикантам.



Початком рок-музики є поява жанру рок-н-ролу, що увібрав у себе риси блюзу, ритм-енд-блюзу, бугі-вугі, джазу і кантрі.


Значний вплив на рок-н-рол надали блюзові виконавці Роберт Джонсон, Лідбеллі, Мадді Уотерс. Назва «рок-н-рол» відбувався з пісень госпел-виконавців 40-х років і, будучи по суті закликом до танцю. Вперше вираз з’явилося в пісні «Good Rocking Tonight» Роя Брауна 1947 році. У 1949 році виходить пісня «Rock And Roll» Уайлд Білла Мура.


Розвиток раннього рок-н-ролу пов’язаний в основному з американськими виконавцями, проте встановити, яка пісня або пластинка може вважатися першою в жанрі, практично неможливо. Серед можливих варіантів — сингл «» Fat Man «Фетс Доміно, що вийшов в 1950-му році. Згідно з іншими версіями, першим рок-н-рольним записом є» Rocket 88 «, записана в 1951 році Jackie Brenston and his Delta Cats.


Рок-н-рол в кінці 50-х


Серед тих, хто заклав фундамент рок-н-ролу як повноцінного жанру, найважливішими є імена Фетс Доміно, Бо Діддлі і Чака Беррі. Чак Беррі почав серйозно займатися музикою в 1953 році, а в 1955 вже записав перший сингл. Чак Беррі заклав основи рок-стилю до тексті, іміджі та грі на гітарі.


Серед інших впливових афроамериканських музикантів в жанрі рок-н-ролу слід виділити Літл Річарда, який в якійсь мірі вплинув на подальше формування гаражного року і протопанку, оскільки його манера співу та гри на піаніно була значно агресивнішою і напористою, ніж у конкурентів .


Спочатку рок-н-рол вважався специфічною музикою, характерною тільки для афроамериканської публіки. Проте вже з’являлися перші білі артисти, що виконували рок-н-рол. Проривом рок-н-ролу стала пісня Білла Хейлі «Rock Around The Clock». Проте титул «короля рок-н-ролу» завоював другий білий артист — Елвіс Преслі. Незважаючи на те, що його популярність і культовий статус багато в чому перебільшені в порівнянні з музичними успіхами, якщо порівнювати їх з пластинками чорних колег, Елвіс Преслі став першим, хто записав рок-н-рол на одному з ними рівні (коли діджеї ставили його перші записи в ефір, вони спеціально попереджали, що це співає білий артист).


Рок-музика 60-х років


Перша половина 1960-х


Зерно, посіяне в 50-х роках у Сполученому Королівстві американської популярною музикою, зокрема, рок-н-ролом, почало активно проростати. Американський рок-н-рол 1950-х років дав великий поштовх безпосередньо до розвитку рок-музики, ставши натхненням для груп, що виникли на початку 1960-х, таких як The Beatles, The Rolling Stones, The Animals, The Troggs. З популярного у Великобританії музичного стилю скіффл стало виділятися новий напрямок — британський біт, що став відповіддю на американський ритм-енд-блюз.


Терміном «Британське вторгнення» прийнято називати проникнення популярної британської музичної культури на територію США. Початком цього явища прийнято вважати «висадку» групи The Beatles на американський берег в лютому 1964 року. До цього моменту їх музика була вже вкрай популярна — на початку 1964 року п’ять синглів цієї групи займали п’ять перших позицій американського чарту.


Слідом за бітломанії, що охопила Америку і світ, послідувало захоплення та іншими англійськими групами: головними конкурентами The Beatles The Rolling Stones, The Kinks, The Animals, The Yardbirds.


Single - Сингл


(англ. single, літератур. єдиний), малий запис, маленька платівка (45 обертів за хвилину),

містить, як правило, дві пісні. Єдиний (eng.single, єдиний з единого запису гри) - спочатку грампластинка (шеллачна, тоді Swarovski), на кожній стороні котра включала тільки єдину музичну композицію. Термін "сингл" з'явився у 1950 -ті щоб підкреслити відзнаку між довгограющими та -, двухпісенними записами. У нинішньому часі singles також продовжується на CD-ROM та DVD.


Британський ритм-енд-блюз


Разом у Англії з бітом розвивався і блюз, що не мав такої величезної армії шанувальників на обох півкулях і виконується в основному у невеликих клубах для нечисленних цінителів. Центром англійської блюзу був Лондон, де зосередилися основні ритм-енд-блюзові групи. Головними пропагандистами і музикантами цього напряму були Алексіс Корнер і Джон Мейолл. Перший заснував групу Blues Incorporated, з якою співпрацювало безліч музикантів, які стали згодом світовими знаменитостями. Серед них — Дік Хекстелл-Сміт, Чарлі Уоттс і Мік Джаггер, Грем Бонд, Джек Брюс, Джинджер Бейкер, Роберт Плант, Лі Джексон та багато інших.


З виконання ритм-енд-блюзу починали і The Yardbirds, що мали на початку у своєму складі гітариста Еріка Клептона, швидко покинув групу, коли та перейшла до більш комерційно-успішного матеріалу. На зміну Клептону в The Yardbirds прийшов Джеф Бек, якого у свою чергу змінив Джиммі Пейдж. Всі троє гітаристів, що пройшли через Yardbirds, стали першим поколінням «гітарних героїв» — вийшли на передній план гітаристів, на яких тепер звертали все більшу увагу і мали власних поклонників.


Друга половина 1960-х: в року — «золоте століття музики»


Золотою ерою рок-музики стала друга половина 1960-х — період «людського потепління», що ознаменувався створенням безлічі музичних колективів, рухом хіппі в Америці та молодіжної революцією в Європі. Борис Гребенщиков, у своїй радіопередачі «Аеростат» назвав цей час «Золотим століттям музики». Це був час відкидання соціальних цінностей і кліше, яскравим прикладом чого є більш експериментальні, почасти психоделічні і нестандартні музичні композиції, суттєві зміни в зовнішньому вигляді і поведінці рок-музикантів. Наприклад, учасники групи The Beatles, спочатку носили акуратні зачіски і костюми, відпустили довге волосся, вуса та бороди, і стали носити карнавальні костюми та одягу в стилі хіпі. Музика рок-груп вийшла за колишні рамки і стала вільно розвиватися в різних напрямках.

Робота у зошитах

Ритм-енд-блюз — музика афро-американського населення США, що поєд­нує танцювальний біт (біт — удар) та урбаністичний (міський) блюз.

Кантрі-енд-вестерн — це ковбойські, дорожні, матроські пісні й кантрі (сільські) блюзи, що мали особливий колорит і надзвичайну виразність.

Біг-біт (у перекладі з англ. «великий удар») — первісний стиль сучасного джазу, що з'явився внаслідок злиття елементів негритянського джазу і блюзу. Обов'язкова риса біг-біту — унісонне проведення теми на почат­ку і наприкінці композиції, бурхливе фразування, віртуозні пасажі со­ліста.

Слово вчителя

Елвіс Арон Преслі народився 8 січня 1935р. в Тупіло (штат Міссісіпі, СІЛА), у бідній релігійній сім'ї. 1943 р. Елвіс переміг на конкурсі юних талантів на яр­марку штатів Алабама і Міссісіпі, заспівавши «Old Shep», а через декілька ро­ків батько подарував йому першу гітару.

У липні 1953 р. Е. Преслі зайшов на студію «Sun», щоб записати в подару­нок матері її улюблені пісні. Ним зацікавився власник студії — Сем Філліпс; невдовзі було записано пісню «That's All Right, Мата» («Усе добре, мамо»), що прозвучала на місцевому радіо, а через два дні Елвіс підписав контракт із «Sun».


1956-й став поворотним у долі співака: у жовтні американський журнал «Вар'єте» назвав Преслі «королем рок-н-ролу»

16 серпня 1977 р., у 42-річному віці, співак помер від передозування нарко­тиків.

Слухання музики

Слухання пісні «That's All Right, Мата» («Усе добре, мамо» ) Е. Преслі

♦ Які особливості рок-н-ролу ми чуємо в цій пісні?

Слово вчителя

Якщо 50-ті роки XX століття — це епоха Елвіса, то 60-ті — це епоха «The Beatles».

Все почалося з того, що славнозвісний рокер з міських околиць Лі­верпуля Джон Леннон організував свою власну групу. Після закінчення школи юнак збирався вступити до коледжу мистецтв. Але, подивив­шись фільм «Джунглі чорних дощок», в якому Віл Хейлі вперше вико­нував рок-н-рол, а потім, почувши спів Елвіса Преслі, він вирішив: рок і тільки рок! Джон Леннон став шукати хлопця, подібного до короля рок-н-ролу Елвіса. Таким виявився 14-річний Пол Маккартні, з яким він незабаром познайомився.

У 1957 році Джон і Пол написали свою першу пісню «Кохай мене». Наступного року до них приєднався Джордж Харрісон, шкільний друг Пола Маккартні, а потім ударник Пітер Вест. Незабаром його замінив Рінго Стар. Усі грали на гітарах, а Джон і Пол ще й на роялі.

Гурт The Beatles (Жуки, в музиці ритм такий ніби його відбиває кувалда, новобудова від "beat" удар, ритм,) змінив ставлення громадськості до рок-музики, перетво­рив розважальну музику на серйозне мистецтво, вплинув на мільйони людей різного віку й інтересів. Рок-гурт The Beatles — символ молодіжної музики 1960-х pp., учасники гурту - Джон Леннон, Пол Маккартні, Джордж Харрісон і Рінго Старр — кумири кількох поколінь, своєрідні «класики XX століття».

У 1957 році Джон і Пол написали свою першу пісню ''Кохай мене''. Наступного року до них приєднався Джорж Харрісон, шкільний друг Пола Маккартні, а потім ударник Рінго Стар. Усі грали на гітарах, а Джон і Пол ще й на роялі.

Від 1962 p. The Beatles посідають перші місця британських хіт-парадів. Пі­сля телевізійної трансляції їх концертного виступу почалася справжня «бітло-манія». У 1964 p. The Beatles підкорили США. Після запису першої платівки, замовлення на яку обігнали навіть Е. Преслі, The Beatles активно гастролюють (1963—1964): Велика Британія, Франція, США, Данія, Голландія, Гонконг, Австралія, Нова Зеландія і Канада.

1965 р. в усьому світі люди слухали 115 мільйонів платівок із записами The Beatles. На цей час учасники гурту практично припинили концертну діяль­ність і присвятили себе студійній роботі. Віхою в історії рок-музики став диск Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band (Клуб самотніх сердець сержанта Пеп-пера), що вийшов у 1967 р. Наступного року гурт The Beatles створив власну звукозаписувальну компанію і влаштував «живий концерт» на даху студії, що став останнім спільним виступом The Beatles. На той час майстерність кожного із The Beatles досягла досконалості, П. Маккартні та Дж. Леннон вирішили йти кожний своїм шляхом — гурт розпався.

З 8 грудня 1980 року «The Beatles» назавжди стали частиною історії музики і культури. Альбоми групи перевидаються мільйонними тиражами - дві подвійні збірки «The Beatles» ("синя" і "червона"), що вийшли у форматі CD знов заполонили хіт-паради всього світу.


З-поміж найпопулярніших пісень The Beatles — ліричні пісні «The Girl» («Дівчина») та «Yesterday» («Учора»).

Слухання пісні «The Girl» («Дівчина» ) гурту The Beatles

Слово вчителя


♦ Якими є особливості музичного стилю гурту The Beatles'!

Слухання пісні «Yesterday» («Учора» ) гурту The Beatles

Відповісти на питання?


♦ Чи можна музику цієї пісні вважати «легкою»?

Відповіді учнів.

Учитель.

Я хочу, щоб кожний з вас пояснив, чому вміння відрізняти високохудожні зразки

та справжні шедеври масової музичної культури від малозмістовних творів із низькими

художніми якостями мають велике значення для кожної людини, використовуючи

інтерактивну вправу «Ротаційні трійки».

Відео вікторина «Упізнай рок-кумирів»

«Лід Цепелін»/«Led Zepelin». «Чорний пес» («Black dog»)
«Квін»/«Queen». «Ми вас розворушимо» («We Will Rock You»)
Елвіс Преслі. «Все гаразд,мамо» («That's All Right Mama»)
«Бітлз» /«Beatles». «Допоможіть» («Help»)
Аналіз прослуханих творів


Інтерактивна вправа «Спільний проект».


Творчість яких із представлених рок-виконавців справила на Вас найбільше враження і чому?
Охарактеризуйте мелодику рок-композицій
Які інструменти звучали?
Охарактеризуйте сценічні ефекти
Охарактеризуйте танцювально-рухові елементи
Які з англомовних рок-музикантів залишать свій «зірковий слід» в майбутньому?


Вокально-хорова робота


Розспівування

Розучування пісні «Yesterday» («Учора» ) гурту The Beatles (робота над літературним та музичним текстом пісні: визначеня структури мелодії, руху кожної фрази, звернути увагу на особливості ритму.

На минулому уроці ми вже слухали та виконували одну з пісень легендарної ліверпульської четвірки «Yesterday» («Вчора»).
Ця пісня увійшла до десятки найкращих творів минулого століття. Створена у 1966 році, вона яскраво проявила надзвичайно самобутній талант творчого тандему - Джона Леннона та Пола Маккартні. Пропоную повторити і виконати її.

Караоке. «Yesterday» («Вчора»)

Співаємо з зірками. «Yesterday» («Вчора»)


Вчитель. Пропоную вам вирішити запропонований кросворд, в якому знаходиться тема уроку.








1

























2



























3
























4


























5
























6

























7































-

























8
























9




























10



























-

























11


























12






















13























14































15



























16




















Кросворд

Впишіть в горизонтальні рядки клітинок слова, які мають таки назви:


1. Народне сказання або оповідання про якісь події чи життя людей, оповите казковістю, фантастикою, міф, фантазія, повір'я.

2. Прізвище автора пісні "Бітлз" "Дівчина".

3. Група; компанія людей,натовп.

4. Славнозвісний американський співак, актор, "Король рол-н-ролу ".

5. Ім'я учасника ансамбля "Бітлз'': ... Старр.

6. Ім'я учасника ансамбля "Бітлз'': ... Харрісон.

7. Найпопулярніша пісня ансамбля "Бітлз''.

8. Музика афро-американського населення США, що поєднує танцювальний біт та урбаністичний (міський) блюз.

9. Найпопулярніша пісня ансамбля "Бітлз''.

10. Ковбойські, дорожні, матроські пісні й кантрі (сільські) блюзи, що мали особливий колорит і надзвичайну виразність.

11. Британський співак, композитор, автор пісень, один із засновників рок-гурту "Бітлз''.

12. Міський блюз.

13. Жуки, в музиці ритм такий ніби його відбиває кувалда.

14. Автор пісні "Місто золоте", у своїй радіопередачі ''Аеростат'' назвав цей час "Золотим століттям музики".

15. Це, з одного боку, рупор молоді, музичне втілення тих, що роздирають його суперечливі настрої, конфлікт із загальноприйнятими нормами.

16. Єдиний, малий запис, маленька платівка, містить дві пісні, у нинішньому часі продовжується на CD-ROM та DVD.







Очікуваний результат









1

Л

Е

Г

Е

Н

Д

А


















2

Л

Е

Н

Н

О

Н





















3

Г

У

Р

Т




















4

П

Р

Е

С

Л

І




















5

Р

І

Н

Г




















6

Д

Ж

О

Р

Д

Ж




















7

Д

І

В

Ч

И

Н

А
























-

























8

Р

И

Т

М

-

Е

Н

Д

-

Б

Л

Ю

З











9

У

Ч

О

Р

А























10

К

А

Н

Т

Р

І

-

Е

Н

Д

-

В

Е

С

Т

Е

Р

Н









-

























11

М

А

К

К

А

Р

Т

Н

І

















12

У

Р

Б

А

Н

І

С

Т

И

Ч

Н

И

Й









13

Б

І

Т

Л

З


















14

Г

Р

Е

Б

Е

Н

Щ

И

К

О

В




















15

Р

О

К
























16

С

И

Н

Г

Л

















Вчитель. Відповідаємо на тестові завдання.

Тестове завдання 1
Позначте правильні твердження:
Рок-музика - це стиль музики, який вирізняється наявністю електроінструментів, експресивністю та агресивністю їх звучання
Рок-музика - це танець, що характерний простою мелодією з блюзовими інтонаціями в супроводі важкого та одноманітного акцентованого ритму
Рок-музика - це стиль музики, який вирізняється наявністю акустичних музичних інструментів, які поєднуються нетрадиційно
Рок-музика - стильовий напрям в естрадній музиці, основними ознаками якого є опора на блюзові форми та надто підкреслений ритм, високий емоційний рівень виконання
Тестове завдання 2
Які напрями популярної музики поєдналися у рок-музиці?
Ритм-енд-блюз
Біг-біт
Кантрі-енд-вестерн
Тестове завдання 3
Закінчіть речення: «Молодіжний танець, що виник на початку 50-х років XX століття у США, і вирізняється простою мелодією з блюзовими інтонаціями в супроводі важкого та одноманітного акцентованого ритму, називається »
Регтаймом
Рок-н-ролом
Джайвом
Танго

Тестове завдання 4
Які з перерахованих імен є найбільш яскравими представниками рок-музики
Меркюрі
Маккартні
Преслі
Армстронг
Гершвін

VI. Підсумки уроку
Рок-музика, виявляється, така різнопланова - в ній багато і загального, і особистого.
До того ж вона іде в ногу з часом. Чого варті електрогітари, синтезатори, підсилювачі – драйв! А я знаходжу підтримку в музиці легендарних рок-музикантів і в найщасливіші, і в й найважчі часи свого життя.
 Домашнє завдання

Підготувати інформацію про рок-музику 1970—1980-х pp.

-80%
Курсы повышения квалификации

Современные педагогические технологии в образовательном процессе

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
800 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Урок музыки "Легенди світової рок - музики" (70.82 КB)

Комментарии 0

Чтобы добавить комментарий зарегистрируйтесь или на сайт