Меню
Разработки
Разработки  /  География  /  Уроки  /  6 класс  /  Урок географии на тему " Атмосфера"

Урок географии на тему " Атмосфера"

Материал на украинском языке. Урок поможет обобщить знания полученные во время изучения темы «Атмосфера», проверить степень усвоения знаний, усовершенствовать практические навыки и умения использовать приобретенные знания.
19.02.2014

Описание разработки

Материал на украинском языке.

Мета:

узагальнити знання отримані підчас вивчення теми «Атмосфера»

перевірити ступінь засвоєння знань з теми;

вдосконалити практичні навички та вміння використовувати набуті знання; сприяти розвитку соціальної компетентності учнів.

виховувати переконання в необхідності дбайливого ставлення до природи, відповідальність, самостійність.

Розвивати: логічне мислення, пам'ять, увагу, почуття товаристкості.

Хід уроку

І. Організація класу (1-2 хв).

Вчитель: Доброго дня, шановні учасники гри. Я рада бачити вас на уроці. Ми раді вітати на інтелект – шоу « Еврика». А зараз подивиться на сусіда, посміхніться один одному та подумки побажайте нових знань та гарних оцінок.

Щоб узяти участь у грі

Всі сьогодні ви прийшли.

Щоб змагатись, вигравати –

«Атмосферу» треба знати.

Зараз всім на здивування

Починаємо змагання.

Прийом „Групове інтерв’ю” ( Мікрофон):

1. Запитання вчителя: Чому вони прийшли на урок?

( Відповіді можуть бути різними: „хочу більше знати”; „виправити оцінку”, „тому що мені цікаво” та ін. )

- Вчитель: До вас звернулися інопланетяни з планети, де немає повітря, з проханням науково пояснити : Що таке атмосфера? Яке значення має атмосфера для планети Земля? Кому та навіщо потрібні знання про атмосферу?

Вчитель: Ви добре впоралися з завданням. Але розповіли про Атмосферу не все. Я впевнена, що ви знаєте на багато більше. Тому сьогодні на уроці ми узагальнимо знання з теми та перевіримо якість ваших знань.

Зараз ви отримаєте кольорові картки, а в кінці уроку ми з вами підіб’ємо кольоровий підсумок уроку таким чином:

червоний – своїми знаннями задоволений,

синій – могло б бути краще,

жовтий – своїми знаннями не задоволений, і дізнаємося, як ми працювали на уроці.

Клас поділяється на дві команди та продовж уроку вибирається команда – переможець.

Полную информацию смотрите в файле.

Содержимое разработки

Урок географії в 6 класі

Тема: Узагальнення знань з теми «Атмосфера»

Мета:

  • узагальнити знання отримані підчас вивчення теми «Атмосфера»

  • перевірити ступінь засвоєння знань з теми;

  • вдосконалити практичні навички та вміння використовувати набуті знання; сприяти розвитку соціальної компетентності учнів.

  • виховувати переконання в необхідності дбайливого ставлення до природи, відповідальність, самостійність.

  • Розвивати: логічне мислення, пам'ять, увагу, почуття товаристкості.

Тип уроку: узагальнення та систематизація знань, вмінь, навичок з між предметною інтеграцією.

Форма проведення: інтелект- шоу « Еврика».

Обладнання: кольорові картки, портрети письменників, листи паперу, олівці, таблички з написами, ІКТ ( ноутбук).


Хід уроку

І.Організація класу ( 1-2 хв ).

Вчитель: Доброго дня, шановні учасники гри. Я рада бачити вас на уроці. Ми раді вітати на інтелект – шоу « Еврика». А зараз подивиться на сусіда, посміхніться один одному та подумки побажайте нових знань та гарних оцінок.

Щоб узяти участь у грі

Всі сьогодні ви прийшли.

Щоб змагатись, вигравати –

« Атмосферу» треба знати.

Зараз всім на здивування

Починаємо змагання.

Прийом „Групове інтерв’ю” ( Мікрофон):

  1. Запитання вчителя: Чому вони прийшли на урок?

( Відповіді можуть бути різними: „хочу більше знати”; „виправити оцінку”, „тому що мені цікаво” та ін. )

  • Вчитель: До вас звернулися інопланетяни з планети, де немає повітря, з проханням науково пояснити : Що таке атмосфера? Яке значення має атмосфера для планети Земля? Кому та навіщо потрібні знання про атмосферу?

Вчитель: Ви добре впоралися з завданням. Але розповіли про Атмосферу не все. Я впевнена, що ви знаєте на багато більше. Тому сьогодні на уроці ми узагальнимо знання з теми та перевіримо якість ваших знань.

Зараз ви отримаєте кольорові картки, а в кінці уроку ми з вами підіб’ємо кольоровий підсумок уроку таким чином:

червоний – своїми знаннями задоволений,

синій – могло б бути краще,

жовтий – своїми знаннями не задоволений, і дізнаємося, як ми працювали на уроці.

Клас поділяється на дві команди та продовж уроку вибирається команда – переможець.


ІІ. Актуалізація опорних знань.

  1. Конкурс « Улюблена тема»

( методом жеребкування команди вибирають певну тему та заробляють бали для своєї команди). Макс. 8 балів.

Тема 1. « Метеорологічні прилади»:

  1. Прилад для вимірювання тиску ( барометр)

  2. Прилад для вимірювання кількості опадів ( опадомір),

  3. Прилад для вимірювання температури повітря? ( термометр)

  4. Прилад для визначення напрямку і сили вітру ( флюгер)

  5. Прилад для вимірювання висоти снігового покриву ( снігомірна рейка)

  6. Прилад для вимірювання відносної вологості повітря ( гігрометр).

  7. Прилад, що вимірює швидкість вітру( анемометр)

  8. Першим метеорологічним приладом був дощомір, другим став флюгер, третім – барометр, а який прилад став четвертим? ( термометр)

Тема 2. « Все про атмосферу»:

  1. Професія людини, яка веде спостереження за станом атмосфери ( метеоролог)

  2. Багаторічний режим погоди для даної місцевості ( клімат)

  3. Стан нижнього шару атмосфери в певний час і для певної місцевості ( погода)

  4. Процес переходу води з рідкого стану в газоподібний ( випаровування)

  5. Вітри, що змінюють свій напрям двічі на рік ( мусони)

  6. Повітряна оболонка Землі ( атмосфера)

  7. Горизонтальний рух повітря, що виникає внаслідок різниці атмосферного тиску ( вітер)

  8. Великій об’єм повітря тропосфери з певною температурою, вологістю, запиленням ( повітряна маса)


  1. Конкурс « Кращий оратор»:

Шановні гравці! Вам пропонується тема « Роль географічних знань у моєму житті…» Через 30 секунд ви повинні висловити свої думки стосовно запропонованої теми. ( макс. 4 бали)


  1. Конкурс «Літературна загадка»: ( макс. 6 балів)

  • Вчитель: Відгадайте загадку: Без крил, а літає. Ніхто її не бє, а плаче. ( ХМАРА)

  • Пригадайте, як ще називають хмари? ( мандрівники).

  • Які вони бувають?

  • (Перисті, шаруваті, купчасті, купчасто-дощові ) Запис на дошці назв хмар.

- А зараз ми з вами здійснимо подорож в країну зарубіжної літератури та згадаємо відомих російських письменників. Я буду читати вислови поетів та письменників про хмари. А ви повинні здогадатися про які хмари іде мова.


1. Ты небо недавно кругом облегала,

И молния грозно тебя обвивала;

И ты издавала таинственный гром

И алчную землю поила дождем.

А.С. Пушкин. (купчасто-дощові)

2. Облака,

Облака –

Кучерявые бока,

Облака кудрявые,

Целые.

Дырявые,

Легкие,

Воздушные –

Ветерку послушные…

С. Михалков. (купчасті)


3. Выше этих облаков пересекла небо светлая рябь. От нее расходились прозрачные перья. Володя Румянцев говорил, что это тоже облака, но такие высокие, что он уже состоят не из водяных паров, а из кристалликов льда. Перья неподвижно висели в холодной непостижимой вышине.

К. Паустовский. (перисті)

4.Облака опять поставили

Паруса свои.

В зыбь небес свой бег направили

Белые ладьи.

Тихо, плавно, без усилия,

Вдаль без берегов

Вышла дружная флотилия

Сказочных пловцов.

В.Я. Брюсов (купчасті)


5. В засыпанном снегом лесу по свету стало понятно, что солнце невидимкою борется с серыми, не просветными тучами…

М.М. Пришвин. (шаруваті)

6. Вон там на заре растянулся

Причудливый хор облаков;

Всё будто бы кровли да стены,

Да ряд золотых куполов.

А.А. Фет (купчасті)

Вчитель:

  • К. Паустовський казав: « Хмари – це точні сигнали про погоду. Це небесна азбука Морзе. Вся справ в тому, щоб уміти їх розпізнати».

Купчасті – висота 2000-3000м, зливи, грози, град.

Перисті – 6000 м., зміна погоди.

Шаруваті – 200 м., довгочасні, обложні дощі.

!!!!!! Фізкультхвилинка. ( 1-2 хв.) …………………….


  1. Конкурс капітанів. ( Макс. 10 балів)

Запитання капітану команди «Синоптики»

  1. Скупчення завислих в атмосфері дрібних крапель води або кристаликів льоду. (Хмари)

  2. Тиск вимірюється приладом… (Барометром)

  3. Показники стану погоди (Температура, тиск, вітер, вологість, хмарність, опади)

  4. В яких одиницях вимірюється відносна вологість. (у %)

  5. Температура повітря залежить від … (Кута падіння сонячних променів)

  6. Наука, що вивчає зміни показників стану повітря. (Метеорологія)

  7. Поверх атмосфери, що простягається до висоти 50-55 км. (Стратосфера)

  8. Перехід води з рідкого чи твердого стану у газоподібний. (Випаровування)

  9. Кількість водяної пари у грамах, яка може міститися в одному м3 повітря при даній температурі. (Абсолютна вологість)

  10. Вода, що випадає з хмар у рідкому чи твердому стані.(Опади)


Запитання капітану команди «Супутники»

  1. Вивченням клімату займається наука … (Кліматологія)

  2. З висотою температура зменшується на … (60С)

  3. З підняттям угору тиск зменшується на … (100 мм рт. ст. на 1 км)

  4. Вихороподібний рух повітря з низьким тиском в центрі (Циклон)

  5. Сила, з якою повітря тисне на земну поверхню (1 кг 33 г.)

  6. Скупчення в атмосфері дрібних крапель води або кристаликів льоду (Хмари)

  7. Рідкі опади (Дощ, роса, туман)

  8. Випромінювання сонця, згубне для всього живого на Землі (Ультрафіолетове)

  9. Тверді опади (Сніг, град, іній)

  10. Найбільша кількість повітря знаходиться в … (Тропосфері)


  1. Конкурс « Синоптична лабораторія»

( індивідуальне творче завдання на картках) , 5 хв.

Учні отримують індивідуальні завдання:

з’ясувати, якими приладами вимірюють відповідні показники погоди та намалювати ці прилади.


А. Температура повітря

1. Опадомір

Б. Атмосферний тиск

2. Флюгер

В. Сила вітру

3. Снігова рійка

Г. Вологість повітря

4. Барометр

Д. Товщина Снігу

5. Термометр

Е. Опади

6. Гігрометр

6 конкурс «Цифровий диктант» - «Магія цифр».

«Синоптики »


«Супутники»

1

760 мм рт.ст.

8

2

18 км

7

3

78 %

6

4

2000 км

5

5

50-55 км

4

6

200 м

3

7

22 червня

2

8

6000 м

1

  1. Кількість(%) азоту в складі повітря.

  2. Межі стратосфери.

  3. Висота, на якій утворюються перисті хмари.

  4. Нормальний атмосферний тиск на рівні моря при t 00С.

  5. День літнього сонцестояння.

  6. Висота, на якій утворюються шаруваті хмари.

  7. Межі атмосфери.

  8. Межа тропосфери над екватором.

«Синоптики» (3,5,8,1,7,6,4,2)

«Супутники» (6,4,1,8,2,3,5,7)


  1. ??? Конкурс « Відгадай кросворд» ( ……балів )

( Команди розгадують кросворд за обраною темою.)


  1. Конкурс « У природи немає поганої погоди» … ( повідомлення учнів про погодні явища)


ІІІ. Узагальнення та систематизація знань ( робота з сигнальними картками : зелена та червона.)

Гра « Так – ні». ( 3-4 хв). Так – зелена, ні - червона.

    1. Атмосферне повітря складається з двох газів: азоту та кисню. -

    2. Крім газів, до складу атмосфери входять водяна пара та різні домішки. +

    3. Лінії на карті, що з’єднують точки з однаковою температурою

( ізотерми) +

    1. Нормальний атмосферний тиск. ( 740 мм.рт. ст..) -

    2. Нижній приземний шар атмосфери- стратосфера -

    3. Своєрідний графік, що показує повторюваність вітрів різних напрямків ( роза вітрів) +

    4. Вітер, який змінює напрям двічі на добу ( бриз) +

    5. Мовою племен Карибського район, « сильний вітер» - ураган +

    6. Територія України знаходиться в екваторіальному поясі. –

    7. Вихлопні гази та забрудненні частини атмосфери, які змішуються з краплинами туману? ( смог) +


ІV. Підсумки уроку. Рефлексія

- Чи ми виконали задачі уроку?

- Чи вам цікаво було працювати?

- - Оцініть свою роботу на уроці за допомогою кольорових карток.

Оцінювання учнів вчителем, коментування оцінок, нагородження найактивніших учнів.


V. Домашнє завдання

Прийом «власний вибір»:

1. Скласти кросворд на тему «Атмосфера»

2. Створити комікс «Розмова з інопланетянами про значення атмосфери»

2. Знайти та записати народні прикмети про погоду























Прийом «термінологічний диктант»


  1. Атмосфера. 12

  2. Вітер. 11

  3. Погода. 10

  4. Клімат. 9

  5. Бриз. 8

  6. Барометр. 7

  7. Мусон. 6

  8. Тропосфера. 5

  9. Термометр. 4

  10. Атмосферні опади. 3

  11. Повітряна маса. 2

  12. Випаровування. 1

  1. Процес переходу води з рідкого стану в газоподібний.

  2. Вітри, що змінюють свій напрям двічі на рік.

  3. Повітряна оболонка Землі.

  4. Стан нижнього шару атмосфери в певний час в певній місцевості.

  5. Прилад для вимірювання атмосферного тиску.

  6. Багаторічний режим погоди в певній місцевості.

  7. Горизонтальний рух повітря, що виникає внаслідок різниці атмосферного тиску.

  8. Нижній шар атмосфери.

  9. Великій об’єм повітря тропосфери з певною температурою, вологістю, запиленням.

  10. Прилад для вимірювання температури повітря.

  11. Вода, яка в рідкому чи твердому стані випадає з хмар або з повітря.

  12. Вітер, що змінює свій напрям двічі на добу.

Прийом «взаємоперевірка» - учні обмінюються зошитами та перевіряють завдання один в одного.

Код відповіді:

І варіант 12, 7, 1, 3, 6, 4, 2, 8, 11, 9, 10, 5.

ІІ варіант 1, 6, 12, 10, 7, 9, 11, 5, 2, 4, 3, 8.

Прийом «клуб знавців» Географічні ТРИЗ задачі

Клас поділяється на дві команди за допомогою карток.

  1. На край столу поставили бляшанку щільно закриту кришкою, так що 2/3 її звисало зі столу. Через деякий час бляшанка впала. Що було в бляшанці? (В бляшанці містився шматочок льоду, який розтанув)


  1. Якщо тіло рухається в гору, то стає ближче до Сонця. Усім відомо, що Сонце – є джерелом тепла, але з підйомом у гору температура повітря зменшується на 0,6 º С на кожні 100м. Чому так відбувається? (Атмосферне повітря, як скло пропускає сонячні проміні, залишаючись холодним. Прогрівається повітря від земної поверхні. Тому чим вище до гори тім стає холодніше)

  2. У розмовах між людьми можна почути таке висловлювання: «Подивиться як змінився клімат! В минулу зиму морози сягали 20ºС, а в цю зиму стоїть плюсова температура». Чому цій вислів не вірний? Знайдіть та виправте помилку. (В вислові переплутані два поняття «клімат» і «погода». В даному випадку люди говорять про погоду. Тому що погода має здатність швидко змінюватися, а клімат – це багаторічний режим погоди).


Прийом «займи позицію» - інтерактивне опитування.

В класі розташовано таблички з надписами: «Рідкі атмосферні опади», «Тверді атмосферні опади ». Визначаючи агрегатний стан атмосферних опадів учені підходять до табличок. Після кожного пересування учитель підбиває підсумки, вибірково ставлячи запитання, чому учень обрав саме цю табличку? В процесі вправи учні можуть змінювати свою думку – переходячи до іншої таблички Ця вправа замінює фізкультхвилинку.

Вчитель називає виді опадів(сніг, дощ, град, роса, іній, туман) та показує сигнальні картки.


ІV. Підсумки уроку. Рефлексія

- Ми виконали задачі уроку?

- Вам цікаво було працювати?

- Як на вашу думку працював клас?

- Оцініть свою роботу на уроці за допомогою кольорових карток.

Оцінювання учнів вчителем, коментування оцінок, нагородження найактивніших учнів.


V. Домашнє завдання

Прийом «власний вибір»

1. Скласти кросворд на тему «Атмосфера»

2. Створити комікс «Розмова з інопланетянами про значення атмосфери»

2. Знайти та записати народні прикмети про погоду.

9



-80%
Курсы повышения квалификации

Современные педагогические технологии в образовательном процессе

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
800 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Урок географии на тему " Атмосфера" (0.46 MB)
