Меню
Разработки
Разработки  /  Английский язык  /  Уроки  /  9 класс  /  Урок-форум "Экология" (английский язык)

Урок-форум "Экология" (английский язык)

Уром поможет ученикам в развитии иноязычной коммуникативной компетенции.
04.11.2013

Описание разработки

Цель урока :Развитие иноязычной коммуникативной компетенции

Речевая  компетенция:

Совершенствование коммуникативных умений

умения планировать свое речевое поведение

развитие умения представлять презентацию по теме

Языковая компетенция:

систематизация ранее изученного материала

Овладение новыми  средствами в соответствии с темой урока

развитие навыков оперирования языковыми единицами в коммуникативных целях

Учебно-познавательная компетенция:

развитие общих и специальных учебных умений,позволяющих совершенствование учебной деятельности по овладению английским языком

Воспитательные цели :

воспитание гражданской ответственности за загрязнение окружающей среды

развитие готовности к участию в акциях по защите экологии своей страны, своего региона

Методические цели :

организация проектной работы

организация самостоятельной работы учащихся по использованию ИКТ

Оборудование урока:

визитные карточки участников форума,географическая карта Казахстана

Технические средства:компьютер,мульти медийный проектор,интерактивная доска

Ход урока

1.Организационный момент,

Teacher:Dear children!We have today an unusual  lesson –we shall discuss today  the ecological problems of our country .There are a lot of guests at our forum. They are representatives from all parts of our counry.

2.Warm –up.Мозговой штурм.  Активизация лексики по теме.

Before  match the words to the topic

3.Checking-up of the homework.Контроль  домашнего задания

Презентация работ учащихся Представитель каждого региона выходит к доске и прикрепляет к  карте сигнальный значок –S.O.S. .You have to prepare presentations at home .

S1.Hello! I am  Lukina   Lydia. I came from the East Kasakhstan. I want to tell you about the

Ecological problems of our region .Today  it is one of the biggest  ecological disasters  of Kasakhstan.First of all I want to tell you about the nuclear testing site,located in our region

Though the nuclear tests have been stopped  people of our region still suffer from serious

Illnesses connected  with the radioactive pollution of our region.Since  1950s there  were

Over 470 nuclear tests . The  air of our region is also polluted by many factories and plants.

There is an unique  pine -trees forest in our region but it is also destroyed by people.

They cut  the forest .The water is also polluted  by chemical wastes of our factories .

I think time has come . We should protect the environment from further  pollution.

S.2 I am Wekha Yuliya .And this is Galimbekov Alisher .We are from the West Kasakhstan.

We  also have a lot of  environmental problems .As you know our region is also one of The biggest ecological disaster not only of our country  it is one of the biggest problems of the

whole world.The Aral Sea was once the fourth largest  lake in the world .Now it is a dying.

The air, the land of the region are polluted by salt and dust blown from the dying sea.

People of the region also suffer from serious illnesses .The shrinkage of the Aral sea has  brought a lot of   social problems .Many fishermen lost their jobs .Our region is

rich in oil .A lot of international oil-companies have been working there .

They do not care of the ecology of the region. We are sure that only we together can prevent Our world from the ecological  catastrophe.

S3.Hello! I am Mukasheva Aliya.I came from the Central Kasakhstan to tell about the ecological Problems of our region .We have  the same problems .The  Karaganda and Pavlodar  regions

are the largest centres of coal industry.That means the serious problems connected with pollution of air ,of land.Our rivers are also polluted with the industrial wastes.

 I also think that people should pay more attention to the ecology because  the future of our world is the problem of each citizen of Kazakhstan. We should solve them  as soon as possible.

4.Работа над проектом .Сильные учащиеся работают над  лозунгами

Более слабые учащиеся отбирают лексику необходимую для проекта

Слабым учащимся можно позволить прибегнуть к помощи словарей .

Стр.117,упр.4.

5.Презентация проектов

6.Заключительный этап урока

Подведение итогов урока.

Содержимое разработки

Методическая разработка урока

Тема:Экология

Тип урока:урок-форум

Цель урока :Развитие иноязычной коммуникативной компетенции

Речевая компетенция:

  • Совершенствование коммуникативных умений

  • умения планировать свое речевое поведение

  • развитие умения представлять презентацию по теме

Языковая компетенция:

  • систематизация ранее изученного материала

  • Овладение новыми средствами в соответствии с темой урока

  • развитие навыков оперирования языковыми единицами в коммуникативных целях

Учебно-познавательная компетенция:

  • развитие общих и специальных учебных умений,позволяющих совершенствование учебной деятельности по овладению английским языком

Воспитательные цели :

  • воспитание гражданской ответственности за загрязнение окружающей среды

  • развитие готовности к участию в акциях по защите экологии своей страны,своего региона

Методические цели :

  • организация проектной работы

  • организация самостоятельной работы учащихся по использованию ИКТ

Оборудование урока:

  • визитные карточки участников форума,географическая карта Казахстана

Технические средства:компьютер,мульти медийный проектор,интерактивная доска

Ход урока

1.Организационный момент,

Teacher:Dear children!We have today an unusual lesson –we shall discuss today the ecological problems of our country .There are a lot of guests at our forum. They are representatives from all parts of our counry.

2.Warm –up.Мозговой штурм. Активизация лексики по теме.

Before match the words to the topic

3.Checking-up of the homework.Контроль домашнего задания

Презентация работ учащихся Представитель каждого региона выходит к доске и прикрепляет к карте сигнальный значок –S.O.S. .You have to prepare presentations at home .

S1.Hello! I am Lukina Lydia. I came from the East Kasakhstan. I want to tell you about the

Ecological problems of our region .Today it is one of the biggest ecological disasters of Kasakhstan.First of all I want to tell you about the nuclear testing site,located in our region

Though the nuclear tests have been stopped people of our region still suffer from serious

Illnesses connected with the radioactive pollution of our region.Since 1950s there were

Over 470 nuclear tests . The air of our region is also polluted by many factories and plants.

There is an unique pine -trees forest in our region but it is also destroyed by people.

They cut the forest .The water is also polluted by chemical wastes of our factories .

I think time has come . We should protect the environment from further pollution.

S.2 I am Wekha Yuliya .And this is Galimbekov Alisher .We are from the West Kasakhstan.

We also have a lot of environmental problems .As you know our region is also one of

The biggest ecological disaster not only of our country it is one of the biggest problems of the

whole world.The Aral Sea was once the fourth largest lake in the world .Now it is a dying.

The air, the land of the region are polluted by salt and dust blown from the dying sea.

People of the region also suffer from serious illnesses .The shrinkage of the Aral sea

has brought a lot of social problems .Many fishermen lost their jobs .Our region is

rich in oil .A lot of international oil-companies have been working there .

They do not care of the ecology of the region. We are sure that only we together can prevent

Our world from the ecological catastrophe.

S3.Hello! I am Mukasheva Aliya.I came from the Central Kasakhstan to tell about the ecological

Problems of our region .We have the same problems .The Karaganda and Pavlodar regions

are the largest centres of coal industry.That means the serious problems connected with

pollution of air ,of land.Our rivers are also polluted with the industrial wastes.

I also think that people should pay more attention to the ecology because the future of

our world is the problem of each citizen of Kazakhstan. We should solve them as soon as possible.







.

4.Работа над проектом .Сильные учащиеся работают над лозунгами

Более слабые учащиеся отбирают лексику необходимую для проекта

Слабым учащимся можно позволить прибегнуть к помощи словарей .

Стр.117,упр.4.

5.Презентация проектов

6.Заключительный этап урока .Подведение итогов урока



-75%
Курсы повышения квалификации

Исследовательская деятельность учащихся

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
1000 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Урок-форум "Экология" (английский язык) (18.9 КB)
