Материал на белорусском языке.
Мэта: атрыманне ведаў аб прыродзе атмасфернага ціску.
Задачы:
К канцу ўрока вучні будуць ведаць:
паняцце “атмасферны ціск”;
умець:
даказаць на вопытах існаванне атмасфернага ціску.
садзейнічаць развіццю памяці, мыслення, навыкаў даследчай працы праз практычныя і самастойныя заданні, якія будуць на ўроку;
ствараць умовы для павышэння матывацыі да вывучэння прадмета праз прымяненне інфармацыйных тэхналогій, практычных вопытаў;
спрыяць выхаванню ўменняў працаваць у парах;
Задачы на мове вучняў:
Ведаць:
- паняцце “атмасферны ціск”;
як і ў якіх адзінках вымяраецца атмасферны ціск;
які атмасферны ціск лічыцца нармальным;
паказаць, што атмасферны ціск сапраўды існуе.
Ход урока:
Арганізацыйны этап. Псіхалагічны настрой.
Добры дзень! Я рады вас вітаць на чарговым уроку фізікі. Пачаць свой урок хацеў бы са слоў Альберта Эйнштэйна:
Адчуванне таямніцы – найбольш прыгожае з вядомых нам перажыванняў. Менавіта гэта пачуццё стаіць на пачатку сапраўднай навукі.
Альберт Эйнштэйн
Як вы разумееце гэтыя словы?
Спадзяюся, што на сённяшнім уроку вы раскрыеце адну з таямніц фізікі.
Сёння наш урок мы пачнём з праверкі раней вывучанага матэрыялу, затым пазнаёмімся з новай тэмай. Я жадаю вам поспехаў.

Актуалізацыя ведаў.
Пра што вы даведаліся, вывучаючы тэму “Ціск”?
Што вы ведаеце пра сазлучаныя сасуды? Прывядзіце прыклады.
Зараз мы праверым атрыманыя вамі веды. Для гэтага выканаем тэст у сваіх сшытках.
Запісаць дату
Вам неабходна насупраць адказу паставіць + (так, згодзен) , або – (не, не згодзен) .
Узаемаправерка
Цяпер памяняйцеся сшыткамі з суседам па парце і праверце адзін аднаго, зверыўшы адказы з ключом на дошцы. Адзнакі пастаўце алоўкам.
Падрыхтоўка да ўспрымання новай тэмы.
Вы ведаеце, што атмасфера Зямлі – газавая абалонка, у якую ўваходзяць азот, кісларод, вуглякіслы газ, вадзяная пара і іншыя газы.
Усякі газ, калі ён знаходзіцца ў пасудзіне, утварае ціск на сценкі пасудзіны, паколькі малекулы газа няспынна бамбардзіруюць гэтыя сценкі.
А ці ўтварае ціск атмасфера Зямлі? Чым абумоўлены гэты ціск?
Пастаноўка задач.
Для таго, каб больш дасканала разабрацца з гэтым пытаннем, сёння на ўроку вы пазнаеміцеся з вельмі цікавай тэмай “Атмасферны ціск”.
(Запісаць у сшытак)
Якія задачы вы можаце паставіць перад сабой? (Абагуліць задачы)
Я паспрабаваў прадугледзець вашы задачы і вось яны (на экране задачы) .
Спадзяюся, што вы на працягу ўрока дасягнеце пастаўленых задач.
Новая тэма.
Атмасфера ўтрымліваецца сілай цяжару, што дзейнічае з боку Зямлі. У выніку дзеяння гэтай сілы верхнія слаі атмасферы ціснуць на ніжнія. Таму ніжні слой з, яўляецца найбольш сціснутым. Ціск аднаго слоя атмасферы на другі паводле закона Паскаля перадаецца па ўсім напрамкам і дзейнічае на любое цела: на будынкі, на расліны, на людзей! Гэты ціск называюць атмасферным.
Такі ціск можна разлічыць тэарэтычна. Атмасферны ціск аказваецца роўным прыкладна 100 000 Н/м3. Інакш кажучы, на кожны квадратны сантыметр нашага цела дзейнічае сіла 10 Н, а на ўсю плошчу паверхні цела (прымем яе за 1 м2) сіла 100 000 Н.
Як вы думаеце, гэта многа? (гэта роўна вазе дзесяцітоннага МАЗа!)
Як жа мы жывём пад такім гіганцкім ціскам?
Падобна да глыбакаводных рыб, мы проста не заўважаем гэтай гігінцкай сціскаючай сілы, паколькі яна кампенсуецца роўнай ёй расшыраючай сілай, ствараемай ціскам паветра, якое ёсць унутры нас, яно растворана нават у нашай крыві.
Пра гісторыю адкрыцця атмасфернага ціску нам раскажа падрыхтаваны вучань. Усе астатнія ўважліва слухаюць, а затым адкажуць на пытанні:
Хто праводзіў доследы па вымярэнню атмасфернага ціску? (Тарычэлі) .
Які галоўны вывад зрабіў вучоны ў выніку эксперыменту?
Весь материал – смотрите документ.

Урок физики на тему: "Атмосферное давление" (31.6 КB)

