Тема:. «Основной падеж множественного числа».
Цель: актуализировать знания о склонении имён существительных; формировать умения склонять имена существительные во множественном, определять падеж существительных.
Планируемые результаты: учащиеся научатся находить падеж в именах существительных множественного числа; строить сообщения в устной и письменной форме; анализировать , делать выводы, сравнивать.
Межпредметные связи: Чтение. ИЗО. Музыка (умение работать с текстом, развитие фонематического слуха).
Тип урока: освоение нового материала.
Форма урока : экскурсия.
Ресурсы: методическое пособие; учебник по долганскому языку для 4 класса «Т2р2б6т тылым», картинный словарь долганского языка,; тетрадь для учащихся в узкую линейку, отрывок аудиозаписи «Азбука» О.Аксёнова.
Организация пространства: фронтальная, в парах, самостоятельная, групповая.
Ход урока.
Организационный момент.
-Чуораан тыа4аата, уруок буоларын биллэрдэ.
2. Актуализация знаний.
- Словарный диктант.
Взаимопроверка. Слайд 2.
-Каннык тыл атыный? Того?
Слайд 3 – «город дудинка».
-Оголор кор68, 42пт6к 4уруллубут дуо? (3уок, дудинка тыл улакан букваннан 4уруйабыт, гини имя собственное, город аата.) Слайд 4.
- Аат тыллар кайдак уларыйаччыларый? (Аат тыллар уларыйааччылар аксынынан, падежтарынан).
3. Самоопределение к деятельности.
- Б6гун би4иги барыэппыт 4ылдьа город Дудинка 6ст6н. Мин э4иэкэ ыйытыларда биэриэм, э4иги гиннэри эппиэттэри8. 3уруйу8 эппиэттэргитин тетрадьтаргытыгар. Бэлиэтэ8 тыл ологун гытта тыл эбиитин.
1. Туоктарга олороллор бу город кихилэрэ? (Дьилэргэ). Слайды 5 и 6.
2. Туоктарга оголор 62рэнэллэр? (Ускуолаларга). Слайды 7 и 8.
3. Туоктар тураллар Енисей эбэ кытылыгар? (Краннар) Слайды 9 и 10.
5. – Канна кэллибит оголор? Лаапкыга. Город Дудинкага биир лаапкы дуо? Элбэк. Лаапкылар. Слайды 11 и 12.
6. Туок нааданый лапкыга барарга? Карчылар. Слайды 13 и 14.
7. Туок атылаллар лаапкыларга? Астар, та8астар, онньуттар, Слайды 15 и 16.
8 . Кимнээк эмтииллэр ки4илэри? (Дуоктууттар). Слайды 17 и 18.
- Аат тыллар кайдак окончаниялаак буолаллар? (Множественное число имен существительных в основном падеже имеют окончания - лар?)
Каннык падеж буолуоктарый бу тыллар. (Основной). -Туок ту4унан би4иги бу уруокка 62рэтиэппитий? (Основной падеж ту4унан).
Физминутка. Слайд 19.
Би4иги дуоктуттарга барыаппыт 4уога. Би4иги ыалдьымыаппытын физминутката о8оруоппут.
5. Закрепление изученного.
- И4иллэ8 мин аны э4иэкэ таабырыыны тааттарыам. Тугуй ити таайы8? 366с мас мэньиилээктээр, 466с тимир атактаактар. (Илимнэр). 366с мас мэньиилээктээр – ити мэниилэр ааттара - котогос, 466с тимир атактаактар - ити атактар ааттара кайдагый –таастыган, тиибэс. Слайд 20 и 21.
2сс62 туок наада буолааччыный илим о8орорго. Илим тыл каннык 4а8а чаа4а? (Аат тыл). Элбэк илими кайдак дьиэппитий? (Илимнэр). Кайдак гыммыттарый илим тылы? (Элбэк предмет о8орбуппут). Аны э4иги ити тыллары уларытыаккыт падежтарга).
-Кас падеж баарый долган 4ака тылыгар? (Агыс). Слайд 22.
Арыйы8 книгалары стр. 17. Онно булуоккут ыйытыылары падежтарга?
- Канныктарый? Ааттаа?
-Кас ыйытылардаактарый падежтар? (2, 3, 4).
Работа в группе. 1 группа – первые 4 падежа,
-Аны илимнэр дьиэн тыл ту4унан предложенията о8ору8 падежтарга уларыта – уларыта.
Работа у доски. Запись склонения слова илимнэр. Слайд 23.
Ара8аска илимнэр ыйаллан тураллар.
Эгэл миниэкэ илимнэрдэ.
Ара8аска илимнэри к2р2б6н.
Илимнэргэ тастыган байбытым.
2 группа – вторые падежи.
Илимнэртэн элбэк балыгы албытым.
3а8а илиминэринэн ки4иргиибин.
Тыыбын илимнэрдиин биэрбитим.
Илимнэрдэгэр 4итим 4эпсэкии.
- Кайдак склонятсалыллар аат тыллар эльбэктии аксы88а?
(Корень слова (тыл олого) + аффикс числа (тыл эбиитэ)
- Каннык падеж ма8найгы турар? Кайдак гини склонятсалыыр?
-3руйу8 основной падеж предложениятын. Каннык тыл 46462ктэриттэн таксар . Каннык ыйытыыга эппиэттиир илимнэр дьиэн тыл?
6. Работа по картинному словарю (по вариантам).
- Арыйы8 картинный словарь стр. 21., стр. 22, стр. 23. Ити аат тыллары элбэк предметтар к2рд6к 4уруйу8. Проверка.
7. Работа по учебнику.
- Туок дьиэтэй бу? Ким 4ылдьар? Слайд 24 и 25.
Тугу и4иллиэктэрин багараллар куччугуй оголор? (Олонколору).
-Канна 4уруллубуттар олонколор? (книгага). Канныу 4ака долган олонколору билэгит ? Ким 4уруйбутай?
- Э4иэкэ туок книгата 4ытар?
2. (Работа в парах стр. 96-97. Чтение учащимися рассказа. Учащиеся готовят сообщение по вопросам и заданиям рассказа «3аас кэлэрэ». И.Соколов-Микитов. Агы8. Эппиэттэ8 бу ыйытыыларга. Проверка. Одна или две пары выступают у доски, класс дополняет и оценивает.)
8. Прослушивание отрывка записи. (Азбука Огдо Аксёнова ). Слайд 26.
- Каннык аат тыллары истиннигит эльбэк прредметтары к2лл2р2лл2р6?
3уруйу8.
9. Домашнее задание. Стр.97-98. О.Аксёнова ко4оонун «Ириэнэк уу» 2йг6т6гэр катары8.
10. Рефлексия. Слайд 27.
- Тугу б6г6н биллигит?
- Тугу катылаатыгыт?
-Туокка 62рэннигит?
- Ким кайдак 6лэлээтэ бу уруокка?
11. Выставление оценок.
-Урок окончен.