Открытый урок по английскому языку
в 5-ом классе на тему:
Волшебный мир
Учителя: Махова Ольга Николаевна, Буцукина Людмила Александровна.
МБОУ Брянский городской лицей №1 им. А.С. Пушкина
Тема: Magic World
Форма урока: урок обобщения и систематизации знаний
Цель урока: обобщить и систематизировать знания учащихся
Задачи урока:
Обучающие: совершенствовать навыки и умения учащихся в аудировании, говорении, чтении; способствовать подготовке учащихся к итоговой аттестации в формате ЕГЭ.
Развивающие: развивать умения переносить ранее усвоенную информацию на родном языке в область английского языка; расширить общий кругозор учащихся; способствовать развитию творческой деятельности; развивать умение логично мыслить.
Воспитательные: воспитывать любовь к родной литературе и литературе других стран; повысить мотивацию к изучению английского языка.
Оборудование:
- технические средства обучения: компьютер, проектор, экран.
- наглядные пособия: компьютерная презентация в Power Point “Magic World”
- дидактический материал: карточки с заданиями, анкеты.
Этапы урока:
1. Приветствие, вступительное слово.
2. Целеполагание и мотивационная актуализация.
3. Активизация знаний учащихся о писателях знаменитых сказок.
4. Просмотр видеофрагмента сказки «Золушка» на английском языке с целью извлечения необходимой информации.
5. Инсценирование отрывка сказки «Золушка».
6. Выполнение тестового задания.
7. Взаимопроверка тестового задания.
8. Подведение итогов урока. Разъяснение домашнего задания.
Ход урока:
Этап урока, длитель - ность | Речь учителя | Деятельность учеников | Примечание |
1. Привет- ствие, всту- пительное слово. (2 мин.) 2. Целепо- лагание и мотивационная актуа- лизация (5 мин.) 3. Активи- зация знаний уча- щихся о писателях. (8 мин.) 4. Просмотр видео-фрагмента (8 мин.) 5. Инсцени- рование фрагмента сказки. (10 мин.) 6. Выполне- ние тестового задания (5 мин.) 7. Взаимо-проверка теста (2 мин.) 8. Подведение итогов урока. (5 мин.) а) анализ работы учащихся учителями. б) анализ урока учащимися. в) разъяс- нение домашнего задания. | Урок начинается с песни «В гостях у сказки», создавая нужную атмосферу на уроке. Good morning, pupils! Today we have an unusual lesson. You can see the topic of the lesson on the screen. What do you associate the topic of the lesson with? So what will we do at the lesson? Any ideas? Let’s see if you have guessed our objectives. I suppose, when you were little children, you liked listening to fairy tales and reading them, or maybe watching cartoons based on n them. Answer the questions. I see that you know a lot of different fairy tales. But do you know the authors of these tales? On the screen there is a task. You have to match the given writers with the books. You have 2 minutes to do it. Now let’s check your answers. I see that you know the writers of the fairy tales very well. But what is the most famous tale in your opinion? Yes, maybe it’s “Cinderella”. You all know the plot very well. But have you ever watched it in English? Would you like to watch it right now? But after that you’ll have to answer the questions. Read them, please. And now answer the questions. You’ll watch the next part of the fairy tale. But not on the screen. Our pupils have prepared their version of “Cinderella”. Enjoy watching it and then tell us which version is better in your opinion. We’ve prepared a very interesting task for you. We’d like to know how well you remember the details of different tales. You’ll get a test and in 4 minutes you must be ready with the answers. Now exchange the papers with your partners and let’s check the answers together. Read the questions and give the right answers. Put the partner’s mark on the paper. Which of you have got excellent marks/ good marks/ satisfactory marks? Good work! All the pupils have got only good and excellent marks! We see you know so much about fairy tales! You can use your knowledge very well doing different tasks. Учитель называет самых активных учеников, благодарит их и группу учащихся приготовивших инсценировку сказки, раздает призы. I’ll be glad if you expressed your opinion about the lesson. As we’ve been speaking about fairy tales for an hour, your home task will be connected with this topic. I know, you like drawing. For our next lesson you must draw pictures of your favourite characters. | Учащиеся читают тему урока и называют свои ассоциации , связанные с название урока. Учащиеся перечисляют разные виды деятельности. Учащиеся читают цели урока. Учащиеся читают вопросы и отвечают на них: 1) What is your favourite tale? 2) Who is your favourite character? Учащиеся самостоятельно выполняют задания по сопоставлению авторов и книг. Затем они по очереди называют свои варианты. Если есть ошибка, то они ее исправляют и повторяют правильный ответ. Просмотр видеофрагмента сказки. Учащиеся отвечают на вопросы по видеофраменту. Группа учащихся инсценирует фрагмент сказки, а затем зрители выражают свое мнение по поводу лучшей версии. Они также называют лучшего актера, комментируя свою точку зрения. Учащиеся получают задания и выполняют его. Затем они обмениваются работами. Они читают вопросы и дают ответы. После этого правильный ответ появляется на экране, по которому они проверяют работы одноклассников. После проверки учащиеся ставят отметки друг другу по шкале оценивания. Учащиеся поднимают руку, показывая, кто получил какую отметку. Учащиеся получают анкеты, в которых они выражают свое мнение об уроке. Затем они их сдают. (Приложение 3) | Работа в режиме учитель- класс, учитель- ученик. Работа с презентацией. На доске висят изображения с героями сказок. Задание 1 на раздаточных материалах. (Приложение 1) Приложение 2 Задание 2 на раздаточных материалах. (Приложение 1) На доске висит шкала оценивания теста. (Приложение 1) Учитель собирает работы учащихся. |
Приложение 1
Task 1:
Match the writers with the books:
Example: C.Perrault is the writer of “Little Red Riding Hood”
Brothers Grimm A.N. Tolstoy R. Kipling S.T. Aksakov C. Perrault E.T.A. Hoffman H.C. Andersen A. Lindgren W. Hauff A.A. Milne | Winnie-the-Pooh Snow White The Golden Key The Jungle Book Cinderella The Scarlet Flower The Nutcracker Karlsson The Little Mermaid Little Muck |
Task 2:
Choose the correct variant:
What does Snow White do with the apple?
eats b)throws away c)gives it to the witch
What is Carlson’s favourite dish?
pizza b) jam c) fish
Who turns the prince into the Nutcracker?
Witch b) Mouse King c) Mouse Queen
What present does the father bring to the second daughter in “The Scarlet Flower”?
a ring b) a flower c) a mirror
What is the youngest daughter’s name in “The Scarlet Flower”?
Masha b) Nastya c) Alyonushka
What is the bear’s name in “The Jungle Book”?
Baloo b) Bagheera c) Kaa
What is Thumbelina’s bed made of?
a flower b) a box c) a nut
How old is the Sleeping Beauty when she falls asleep?
16 b) 17 c) 18
What is the boy’s name in “Winnie-the-Pooh”?
Christopher Robin
James Finn
Peter Pan
How many children does the Sea King have in “The Little Mermaid”
5 b) 6 c) 10
Шкала оценивания теста:
0-1 ошибка - “5”
2-3 ошибки - “4”
4 ошибки - “3”
Приложение 2
Текст для инсценирования
отрывка из сказки «Золушка»
Characters:
Cinderella
Stepmother
Stepsisters Pat and Liz
Story-teller
Postman
Fairy Godmother
Part 1
Story-teller: Once upon a time there lived a man. He had a wonderful daughter, Cinderella. But soon his wife died and he married again. His second wife was a horrible woman, who had two daughters – Pat and Liz.
Stepmother: We’ll go to the ball today! What shall we wear, I wonder? We haven’t got new clothes. And I want some new clothes for the ball! I want a party dress!
Pat: And me, too! I want a beautiful white evening dress. And I want a blue hat and white shoes.
Liz: And me, too! I want a beautiful blue evening dress, blue shoes and a white hat.
Cinderella: And me, too. I can’t wear these old clothes. I want some new clothes.
Stepmother: Liz, Pat: You???
Cinderella: Yes, me.
Stepmother: You can’t go to the ball.
Pat: No, you can’t go to the ball.
Liz: No, you can’t go to the ball.
Postman: Oh yes, she can. Look here. The invitation card says: “To Lord Basil and Lady Sybil and their three daughters”. So she can go to the ball.
Stepmother: Oh no, she can’t.
Postman: Oh yes, she can.
Pat and Liz: Oh no, she can’t.
Stepmother: Oh yes, she can.
Pat and Liz: What?
Stepmother: Yes, she can go to the ball. Of course she can. Thank you, postman. You have a very busy day today. Goodbye, postman. Cinderella, you can go to the ball. But first there’s some work for you to do. Make beds, Make tea, clean the rooms, wash my clothes …
Liz: Wash my clothes.
Pat: And my clothes!
Liz: Wash my dress!
Pat: And my dress!
Liz: My stockings!
Pat: My socks!
Stepmother: And only then you can go to the ball.
Cinderella: Oh no! I can’t do all that today! How can I go to the ball now?!
Part 2
Cinderella: What can I do now? I haven’t got new clothes. I can’t go to the ball now. Who can help me?
Fairy: I can help you, Cinderella.
Cinderella: But who are you?
Fairy: I’m your Fairy Godmother. I can do things for you. Now tell me. What’s your problem?
Cinderella: Oh, Fairy Godmother! I can’t go to the ball. And I want to go!
Fairy: And where are your sisters? At the ball? M-m-m. Well, let me see. Aha! Cinderella, give me a pumpkin! That pumpkin over there.
Cinderella: Here you are.
Fairy: now you stand there. One, two, three! Look, Cinderella! Here is your carriage! One horse and one driver. Now you can go to the ball.
Cinderella: Oh! But my clothes! I can’t wear these at the ball.
Fairy: M-m-m. No, you can’t. Close your eyes, Cinderella. One, two, three. Now open your eyes!
Cinderella: But these clothes are beautiful!
Fairy: And so you are. Now you can go to the ball and have a good time.
Cinderella: Oh, thank you, thank you, Godmother!
Fairy: But Cinderella, there’s just one thing.
Cinderella: Yes?
Fairy: You can have these things only until 12 o’clock. Come home before that time. Do you understand?
Cinderella: Oh, yes, yes. Thank you, thank you very much, Fairy Gоdmother!
Fairy: Bye, Cinderella! Have a good time. And remember – you must be back home before 12 o’clock.
Приложение 3
Анкета:
Express your opinion about the lesson. I liked/didn’t like the lesson because it was interesting/ funny/ boring/difficult/ easy for me. Most of all I enjoyed watching the cartoon/ watching the play/ answering the questions/ doing the test/ performing in the play. I would like to ____________________________________________________ . Choose the faces that describe your feelings at the end of the lesson: very happy, liked everything very much happy, enjoyed myself during the lesson in a good mood, want to have more lessons like this one very angry very sad very tired didn’t understand many things |