Цели: активизировать употребление лексики по теме занятия; развивать речевые умения учащихся, внимание, память, познавательную активность, повышать мотивацию изучения английского языка.
Средства обучения: наглядные (иллюстрации по теме урока), раздаточный материал (карточки с упражнениями), ТСО.
1. Организационный момент.
Учитель:
- Good morning, children! I’m glad to see you.
Учащиеся:
Good morning, good morning, good morning to you,
Good morning our teacher
We are glad to see you too!
Учитель:
Sit down, please.
2. Фонетическая зарядка
Poem:
Where the weather is fine,
Or where the weather is not,
Where the weather is cold,
Or where the weather is hot,
We’ll weather the weather
Whatever the weather,
Where we like it or not.
Учащиеся читают следом за учителем, а затем самостоятельно.
2. Переход к новому материалу.
загадки (слайды):
The day becomes longer
The son is now stronger
All birds want to sing –
What season is it?
(Spring)
Boys and girls like this freedom,
They are happy – they don’t go to school.
Life of people flows in great rhythm
The nature is beautiful,
This season is cool!
(Summer)
The snow is falling,
The north wind is blowing,
The ground is white
All day and all night.
(Winter)
The snow is falling,
The north wind is blowing,
The ground is white
All day and all night.
(Autumn)
6. Закрепление пройденного материала.
- make up sentences. (Слова написаны на отдельных полосках)
- guess the word. (презентация)
Sonsea
Terwin
Myrsto
Thesclo
Tibeauful
Umnaut
Mersum
Учащиеся работают в группах.
6. Подведение итогов.
7. Домашнее задание.
Учебник: стр.114-115, слова читать, знать перевод.
8. Заключительный этап.
Thank you for your job.
The lesson is over. Good-bye!
Весь материал – смотрите документ.