Меню
Разработки
Разработки  /  Английский язык  /  Уроки  /  7 класс  /  Тема: Teenage life swap

Тема: Teenage life swap

Тема: Teenage life swap Цели: познакомить учащихся со структурой и содержанием модуля 1 учебника; создать условия для формирования лексических навыков по теме «Стили жизни»; способствовать совершенствованию техники чтения вслух; различения значений глаголов в Present Simple и Present Continuous. Оборудование: иллюстрации по теме урока Тип урока: комбинированный
16.12.2024

Содержимое разработки

План-конспект урока в 7 классе по учебнику «Spotlight»

Тема: Teenage life swap

Цели: познакомить учащихся со структурой и содержанием модуля 1 учебника; создать условия для формирования лексических навыков по теме «Стили жизни»; способствовать совершенствованию техники чтения вслух; развитие навыков распознавания и различения значений глаголов в Present Simple и Present Continuous.

Оборудование: иллюстрации по теме урока

Тип урока: комбинированный

Ход урока:

I. Организационный этап

1. Приветствие

T: Good morning, everyone! Nice to see you again! Welcome back! How are you?

2. Беседа с дежурным

T: Who is on duty today? St: I am.

T: Who is out? St: All are present.

II. Фонетическая зарядка

На доске записаны слова на фонетическую отработку указанных звуков

[ θ ]

[ ð ]

[ æ ]

Thanks

That

Glad

Everything

This

Bad

Three

There

Sad

Anything

Then

Happy

Through

Weather

Carrot

bath

Other

Apple

theatre

brother

understand

  • Will you read the words in the first column?

  • Repeat them after me, be careful with the sound [ θ ].

  • Ann will read loudly and you repeat after Ann.

  • Read the words in the second column.

  • Repeat the words after me.

  • Read these words to each other in pairs.

  • Listen to the Tongue twister and repeat after me

This is this.

That is that.

That is not this.

This is not that.

That is that.

This is this.

  • Will you repeat this tongue twister as quickly as you can. (Учитель просит 2-3 учеников повторить скороговорку).

  • Read the words in the third column.

  • Read these words after Lera.

  • Remember your words with the sound [ æ ]/

  • Thank you, students.

III. Основная часть урока.

1.Сообщение темы урока:

T: On our last lesson we started to learn Module 1. And we discussed where is better to live in the countryside or in the city? Today we are going to continue our work.

T: But firstly let’s check your home task.

2. Работа с упражнениями по учебнику.

T: Find the text on the page 6. Look at the title and tell me what it means. What do you expect to read about?

T: Let’s write ideas on the blackboard.

T: Listen to the text to check your predictions.

(The text is about teenage lifestyles. Two teenagers are taking part in a reality show in which they swap families and schools).

Упр. 3a (с. 6).

T: Let’s read the text and mark the sentences True or False. And try to explain the words in bold. (Учащиеся читают предложения, при необходимости учитель объясняет значение отдельных слов и выражений. Ученики самостоятельно выполняют задание, а затем все вместе проверяют ответы.)

Keys: 1. F (Everyone gets up at 5 am… but I just go back to sleep); 2. T (…I’m feeling a bit tired. It’s always noisy here and you can hear the traffic all night); 3. T (…but most of all I love the facilities. The computer room and the swimming pool are my favourites); 4. F (We drive five miles to meet the school bus…).)

T: Let’s practise pronouncing the words in bold. (Ученики повторяют за учителем хором и индивидуально выделенные в тексте слова.)

T: Match the words in bold to the meanings. (На доске записаны значения слов и выражений.)

а) special buildings or equipment for a particular use

b) an area surrounded by farm buildings

c) feeling unhappy because you are a long way from your home

d) very large

e) to feel alone and unable to meet or speak to other people

f) very near

g) to feel sad because you don’t have something you had before, or someone you love is not with you

h) busy and noisy activity

(Keys: a) facilities; b) farmyard; c) homesick; d) huge; e) to feel isolated; f) close at hand; g) to miss; h) hustle and bustle.

После этого ученики с помощью учителя объясняют значение остальных выделенных в тексте слов.)

guests (n): people who are invited to visit someone’s home

swap (v): exchange

milk (v): get milk from a cow

barn (n): a building on a farm used for keeping crops or animals

feed (v): give food to animals

hometown (n): the town where someone comes from and lived/lives in

lovely (adj): nice and kind

T: At home write these words in your vocabulary books together with their meaning.

(Учитель показывает, как вести записи в тетради-словаре (слово, транскрипция, перевод, словосочетания с этим словом, если необходимо). В дальнейшем следует регулярно проверять ведение словарей.)

Упр. 3b (с. 6).

T: Pretend you’re a radio presenter and read the text aloud, as for a radio programme.

T: Can you answer now: 1) Does Annabel live in the country?

2) Does she like to live in the city or in the country?

3) What did she like more in the country?

4) Does Sarah like to live in the town?

5) What she does not like in the town?

Упр. 4 стр 7. Imagine, please, that you work for a magazine. Interview Annabel or Sarah about their new lifestyle

Introduce yourself, magazine

Greet interviewer

Ask if you can ask questions

Agree

Ask first question

Reply

Thank interviewee for time

Reply politely



При необходимости напомнить структуру вопросов в Present Simple и Present Continuous. Учащиеся, по очереди играя роль журналиста, задают подготовленные вопросы. Несколько пар представляют свои диалоги-интервью всему классу. Учитель фиксирует ошибки, организует работу над типичными, грубыми ошибками по окончании работы над заданием.

Предполагаемый ответ:

A: Hello, my name is Ben Jones from Star Magazine.

B: Hello. Nice to meet you.

A: Can I ask you a few questions, Annabel?

B: Of course.

A: What time do you get up?

B: I get up at 5 am.

A: What time do you go to school?

B: I leave for school at 7 am.

A: Are you learning anything at Sarah’s house?

B: Yes, I’m learning how to milk cows … etc.

A: Well, thank you very much for your time.

B: You’re welcome.

Упр. 5, с. 7 развитие навыков распознавания и различения значений глаголов в Present Simple и Present Continuous (повторение).

Now look at the blackboard.

На доске следующие предложения:

I watch the news on television every night. /I am watching the news on channel 4 at the moment./ I am watching the film with Jason tonight. Спросите учащихся о значении первого предложения (привычка, повседневное действие).

Учащиеся дают свои примеры употребления глаголов в Present Simple в этом значении. Аналогично проработать второе предложение (действие, происходящее сейчас, в момент речи) и третье (запланированное действие в будущем). Далее учащиеся работают с грамматическим справочником учебника (с. GR1). Проверить понимание прочитанного.

Ключи: Present Simple 1 present state and facts: love 2 routine/habit: start, go

Present Continuous 1 an action happening at the moment of speaking: I am studying, I am working

2 future plans: I’m sitting, I am meeting

Учащиеся находят глаголы в Present Simple и Present Continuous в тексте упр. 3, с. 6, поясняя их значение.

Упр. 6, с. 7

развитие навыков употребления в речи глаголов в Present Simple и Present Continuous (повторение с расширением знаний).

Ключи:

1. A: are you B: starts/is starting

2. A: am thinking B: don’t think

3. A: are you B: is always taking

4. A: looks B: is studying

5. A: are you leaving B: leaves

3. Итог урока: What have you learnt in today’s lesson? О чем говорили? Что сложно? Что нового узнали? (лексика, грамматические структуры, полезные фразы), что научились делать.

Учащиеся вспоминают 10 новых слов, освоенных на уроке, составляют с ними предложения; обсуждают, что нового они узнали на уроке.

4. Домашнее задание: Ex.7 p.7



-80%
Курсы повышения квалификации

Профессиональная компетентность педагогов в условиях внедрения ФГОС

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
800 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Тема: Teenage life swap (34.2 KB)
