Материал на украинском языке.
Мета: засвоєння знань про текстильні волокна , їх види; сформувати уявлення про процес виробництва тканини; ознайомити учнів із найпростішим переплетінням ниток у тканинах, властивостями ниток основи й піткання, навчити визначати напрямок ниток основи і піткання; ознайомити учнів з поняттям довжини та ширини тканини. Обладнання: зразки волокнистих матеріалів та волокон, презентація, мультимедійний проектор, набір ручних інструментів, підручник.
Тип уроку: комбінований.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
• Перевірка присутніх, наявність в учнів спецодягу.
• Призначення чергових.
II. Актуалізація опорних знань і життєвого досвіду учнів
Бесіда (або «Коло ідей», або заслуховування та обговорення підготовленні повідомлення учнів про конструкційні матеріали)
1. Про який вид декоративно-прикладного мистецтва ми говорили на попередньому уроці?
2. Які бувають аплікації за використаним матеріалом?
3. Як називаються матеріали, які використовуються для виготовлення виробу?
4. Від чого залежить вибір конструкційних матеріалів? Чи можливе їх поєднання?
5. Охарактеризуйте властивості тканин.
6. За якими показниками ви відібрали б матеріали для виконання аплікації? Обґрунтуйте свій вибір.
III. Мотивація навчальної діяльності учнів
Назвіть конструкційний матеріал, що використовують для пошиття одягу, білизняних виробів тощо.
Для чого використовуються тканини?
Чи відрізняються тканини за зовнішнім виглядом?
Багато речей, що нас оточують, наприклад, одяг, постільна білизна, виконані із тканин. Тканина – це теж конструкційний матеріал. Сировиною для виготовлення тканин є волокна – тонкі й пружні нитки.(Демонстрація колекції волокон)
IV. Повідомлення теми, мети й завдань уроку
Учитель використовує мультимедійну презентацію, у якій повідомляються тема, мета та завдання уроку:
засвоїти знання про текстильні волокна та їх види;
ознайомитися про процес виробництва тканини ;
знати структуру тканини
визначати ширину та довжину тканини,
навчитися розпізнавати нитки основі та піткання, лицьовий і виворітний боки тканини.
V. Вивчення нового матеріалу
Багато речей, що нас оточують, наприклад, одяг, постільна білизна, виконані із тканин. Тканина – це теж конструкційний матеріал. Сировиною для виготовлення тканин є волокна – тонкі й пружні нитки.(Демонстрація колекції волокон).
Запис у зошити. Волокна – малі, тонкі, пружні ворсинки.
Довжина волокон в багато разів більша чим їх поперечні розміри і може бути от 5мм в бавовні до десятків сотен метрів у натуральному шовку (показ слайдів).
Запис у зошитах. Текстильні волокна – це ті волокна, що йдуть на виготовлення ниток і пряжі, тканей та нетканих матеріалів.
Текстильні волокна та їх види
Текстильні волокна розділяються на натуральні та хімічні.
Хімічні волокна отримують штучним способом із різноманітних матеріалів – продуктів переробки деревини, нафти, гаса, вугілля. Хімічні волокна мають властивості, які не мають натуральні волокна, і доповнюють або заміняють їх.
Бесіда. Рефлексія.
Що є сировиною для одержання натуральних волокон?
Чи існують у природі хімічні волокна?
Які вироби виготовляють із пряжі?
Процес виробництва тканини.
Процес виготовлення тканини є досить складним і тривалим. Його можна розділити на кілька етапів.
Запис у зошитах. Волокна надходять на прядильну фабрику, де піддаються складній обробці: їх розпушують, очищують від сміття, вичісують, витягують у тонку рівну стрічку – рівницю. Рівницю скручують у суцільну пряжу. Цей процес називають прядінням.
Пряжа надходить на ткацьку фабрику, де з неї виготовляють тканину шляхом переплетення ниток. Цей процес називається ткацтвом.
Тканина складається з ниток, що переплітаються.
Запис у зошитах. Нитки, що йдуть уздовж тканини, називають нитками основи, а ті, що йдуть поперек – нитки піткання.
У процесі виготовлення тканини нитка в кінці кожного ряду повертається і йде в зворотному напрямі. завдяки цьому оберту з обох боків уздовж нитки основи йде пружок, завдяки якому тканина не осипається.
Весь материал - смотрите документ.