Меню
Разработки
Разработки  /  Начальные классы  /  Уроки  /  2 класс  /  Су. Ол қандай екен?

Су. Ол қандай екен?

жаратылыстану пәнінен 2 сыныпқа аналған сабақ жоспары ҚМЖ

04.04.2018

Содержимое разработки

Пәні: жаратылыстану

Мектеп: «Еңбек ауылындағы мектепке дейінгі шағын орталығы бар № 22 орта мектеп»КММ

Күні: 13.12.2017 ж,

Мұғалімнің аты-жөні: Ысқақова А.М.

Сабақтың тақырыбы:


Су. Ол қандай екен?

СЫНЫП: 2«Б»


Қатысқан оқушылар саны:


Қатыспаған оқушылар саны:

Сабақ негізделген оқу мақсаттары

2.3.3.1 - судың физикалық қасиеттерін анықтау (дәмсіз, иіссіз, белгілі бір формасының болмауы, аққыштығы);

2.1.2.7 - эксперимент жүргізу және оның нәтижелерін кестеге түсіру

Сабақтың мақсаты


Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: судың дәмсіз, түссіз, мөлдір және аққыш екенін біледі

Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: зерттеу жұмысы арқылы судың түссіз, дәмсіз, мөлдір және сіңгіш қасиеті бар екенін дәлелдейді
Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады:

Табиғи су көздерін анықтайды

Бағалау критерийі

Судың қандай қасиеттері бар екенін біледі, табиғи су көздерін анықтайды

Тілдік мақсат

Айтылым мен тыңдалым. «Мөлдір заттар» тапсырмасын орындау кезінде оқушылар сөз тіркестерін құрастырады.

Жазылым. «Судың қасиеті» тапсырмасын орындау барысында оқушылар сөйлем құрастырады.

Оқылым. «Дұрысын таңда» тапсырмасын орындау барысында оқушылар сөздерді оқиды.
Сөздік қор. Бұл сабақты оқу барысында «мөлдір», «аққыш» тірек сөздері берілген . Су туралы айтып беруін сұраймын.

Құндылықты дарыту

Туған жердің табиғатын, суын ластамай, таза ұстауға өз үлестерін қосуға дарыту

Пәнаралық байланыс

әдебиеттік оқу

Ресурстар

Көзге арналған таңғыш, шырын мен таза су құйылған ыдыстар, стақандар, қант, тұз, бояулар, шай қасық, араластыратын түтікше, әр түрлі пішіндегі ыдыстар, топырақ салынған ыдыс, мата және су.

АКТ қолдану дағдылары

Видео «Судың пайдасы» https://www.youtube.com/watch?v=Wux8HTHTOp0

Алдыңғы бөлім

Ауа толы айнала

Сабақтың жоспары

Жоспарлан-ған уақыт

Сабақ барысы

Ресурстар

Басталуы


Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру
Қуанамын мен де,

Қуанасың сен де,

Қуанайық достарым

Арайлап атқан күнге.

  • Балалар бір-бірімізге қарап күлімдеу арқылы арқылы жүректің жылуын сезініп үйренген қандай тамаша, қандай қуаныш!




Шаттық шеңбері

Сабақтың ортасы.
Жаңа білім







Өткен білімді қайталау. «Зымыран ұшыру» әдісі арқылы сұрақтар қоямын.

  1. Ауа қандай? (Мөлдір, түссіз).

  2. Ауа неліктен ластанады? (Қоқыс тастаудан, түтіннен).

  3. Ауа таза болуы үшін сен не істей аласың? (Қоқыс тастамауымыз керек)

  4. Ауа жылуды сақтай ала ма? (Иә, жылу сақтайды)

  5. Ауа бүкіл кеңістікті толтыра ала ма? (Иә).

  6. Ауаны қалай ұстап алуға болады? (Ауа барлық кеңістікті толтырып тұрады, шармен ұстап алуға болады.)

Олай болса, айналамыздағы ауа таза болу үшін не істеуіміз керек?

  • Ағаш отырғызуымыз керек;

  • Қоқыс тастамауымыз керек;

Біздің еліміз рухани бай болу ол барлығымыздың қолымызда. Біз алыстан емес өзіміздің туған жерімізді көркейтуден бастау керек Елбасымыз «Болашаққа бағдар: Рухани жаңғыру» атты мақаласында «Туған жеріне көмек жасаған жандардың еліне, Отанына деген сүйіспенщшілігі артады» деген.

Білу мен түсіну.
Оқушылар оқулықтағы негізгі тақырыппен танысады.

Балалар біз жаңа сабағымызды бастамас бұрын мен сендерге бір жұмбақ жасырайын.

Дәмі де жоқ, түсі де жоқ.

Пайдаланбас кісі жоқ. (Су.)
Ендеше бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Су. Ол қандай екен?».
Сабағымыздың мақсаты:

Судың қандай қасиеттері бар екенін білесіңдер;

Табиғи су көздерін анықтайсыңдар.

Су исі, дәмі, түсі жоқ сұйықтық болып табылады. Жағымсыз исі немесе дәмі бар, лай су зиянсыз болса да ішуге жарамайды. Ол мөлдір, тұнық болуы керек, яғни жарықты өткізіп, белгілі бір тереңдікте жатқан заттарды көрсете алуы керек. Ішетін судың тереңдігі 30 см кем болмауы шарт, және түссіз болуы керек.
«Мақал» кіріспе тапсырма. Оқушылардан түрлі мақалдарды естеріне түсірулерін сұраймын. Олардың әрқайсысында халық даналығы бар екенін айтып, оқулықтағы мақалмен таныстырып өтемін. «Дария басы – бұлақ». «Дария» сөзінің «су», «көп су» деген мағынаны білдіретінін түсіндіремін.

  • Мақалдың мағынасын қалай түсінесіңдер?

  • Бұлақ суы өзенге құйылғанда қалай өзгереді?

  • Таза су қандай болады?

Қолдану және талдау.

Зертте.Оқушыларды топтарға бөлемін. Топ басшылыры келіп топтың атын таңдайды.. Судың қасиеттерін дәлелдеу мақсатында үш топ жұмыс жасайды. Қорытындысын «Бақылау парағына» жазады.

І-топ. «Тамшылар тобы»
Қажетті заттар: оқушылардың алдына таза су құйылған ыдыс, шырын құйылған ыдыс, көзге арналған таңғыш, шырын ішетін түтікше, тұз, қант, қасық.
Тәжірибе: Оқушылар ыдыстарға таза су мен шырындарды құю керек. Бір оқушының көзін таңып қояды. Топтың басқа мүшелері оның мұрынына кезекпен шырын мен таза су құйылған ыдыстарды жақындатады. Оқушы сусын мен суды иісі арқылы ажыратады. Келесі оқушының көзі таңылып ыдыстағы сусындарды ішкізіп дәмін таттырады. Келесі оқушыға Тұз бен қант қосылған суларды кезекпен дәмін таттырады. Осылайша тәжірибе қайталанады.
Тұжырым: Су иіссіз және дәмсіз

ІІ-топ. «Бұлақ»

Қажетті заттар: оқушылардың алдына таза су құйылған ыдыс, таза стақандар, бояулар, шай қасық және әр түрлі пішіндегі шыны ыдыстар.
Тәжірибе: Мөлдір екі стақанға суды құйып, мұқият қарайды. Біреуіне бояу қосады. Екі стақанға да шай қасық салып, мұқият қарайды. Әр түрлі пішіндегі ыдыстарға суды құйып, судың пішіні сақтамайтынын дәлелдейді.

Тұжырым: Судың түссіз, мөлдір және пішін сақтамайды.
ІІІ-топ. «Су»

Қажетті заттар: Топырақ салынған ыдыс, мата және таза су.

Тәжірибе: Ыдыстағы топырақтың үстіне су құяды. Судың топыраққа қалай сіп кеткенін бақылайды. Дәл осылай матаға да су құйып, оның қалай сіңетінін анықтайды.

Тұжырым: Судың сіңгіш және аққыш болып келеді.

Мен үш топқа осындай зерттеу жұмыстарын бердім. Аяқтаған топ жұлдыз жасап, қол шапалақтау арқылы жұмыстарын аяқтағанын білдіреді. Зерттеу жұмысын аяқтап, қандай тұжырымға келгенін басқа топтармен бөліседі. Тотық жұмысты басқа топтар қол шапалақтау, бас бармақ әдістері арқылы бағалаймын.

Мөлдір заттар. Топтағы оқушыларға «мөлдір» сөзімен сөз тіркесін құрастыруды тапсырамын. (Әйнек, терезе, айна, көл, т.б.).

  • Егер терезе ластанған болса, оны мөлдір деп айтуға бола ма? (Ол толық мөлдір бола алмайды, тек жартылай мөлдір болады.)

Шай қасықпен жасалған экспериментті есімізге түсіреміз.

  • Таза суды мөлдір деп айтуға бола ма? (Иә).

  • Лайланған суды ішуге бола ма? (Жоқ).

Деңгейлеп оқыту.

Су тамшылары.

  • Табиғатта белгілі заттардың бетіне тұнып тұрған тамшыларды қай жерден кездестіруге болады? (Жаңбыр жауғанда немесе шық пайда болғанда).

  • Шық дегеніміз не?

  • Ол қай уақытта пайда болады?

Дұрыс айтасыңдар балалар. Өте жақсы!

Ойыңмен бөліс.

  • Өзендегі лай суды немесе жағымсыз иісі бар суды ішуге бола ма?

  • Егер таза суда иіс те, дәм де болмаса, ол неге осындай лай болуы мүмкін?

  • Біздің ауылымыздың шетінде қандай өзен ағып жатыр?

  • «Қаратал» өзені қайдан бастау алып жатыр?

  • Қандай жағдайда судың түсі мен дәмі өзгеріске ұшырайды?

Балалардың жауабын тыңдаймын. Ондай суда қауіпті қоспалар болуы мүмкін екенін айтып өтемін.

Есіңде сақта.
Су – Жердегі тіршілік көзі. Таза күйінде оның дәмі, иісі мен түсі болмайды. Су аққыш оның тұрақты пішіні жоқ.
Су көздері. Суреттер бойынша табиғаттағы су көздерін (бұлақ, өзен, көл, теңіз, жерасты сулары, құдық) сипаттап ерекшеліктерін атап айтамын. Табиғаттағы ең таза су жерасты сулары болып табылады. Бірақ оларға да зианды заттар түсіп кетуі мүмкін, сондықтан арнайы аспаптардың көмегімен жиі тексеріп тұру қажет.




Оқулық,










Оқулық


































Көзге арналған таңғыш, шырын мен таза су




құйылған ыдыстар, стақандар, қант, тұз,





бояулар, шай қасық, араластыратын түтікше, әр түрлі пішіндегі ыдыстар.





Топырақ салынған ыдыс, мата және су

Сергіту сәті


«Ауа райы» тренингі
Жел соқты (қолдарын сермейді)

Бұлт шатырлады (аяқтарын тарсылдатады)
Жаңдыр жауды (саусақтарымен партаны ұрғылайды)

Күн ашылды ( екі қолдарын жоғары көтереді)

Жел басылды (қолдарын партаға қойып тып-тыныш отырады)

Оқушылар қимылмен қойталайды

Дәптермен жұмыс

Жинақтау. Дәптермен жұмыс. 28-жұмыс парағы.
Дұрысын таңда.
Оқушылардың табиғатта ішуге жарамды ең таза су қайда болатынын еске түсіреміз. Таза судың қасиеттерін бояңдар.
Жауап: Құдықты қоршап сызу керек. «Иісі жоқ», «дәмі жоқ», «мөлдір», «түссіз» сөздерін боуы қажет.

29-жұмыс парағы. Судың қасиеті. Барлық оқушыларға суреттерге сәйкес келетін сөздерді тауып, оларды суреттің астына жазуларын сұраймын. Бір жазуды таңдап, оның суретін бояйды.
Жауап:

  1. Судың дәмі болмайды.

  2. Су дегеніміз – мөлдір сұйықтық. (Бос орынға оқушылар су құйылған стақан мен оның ішіндегі қасықтың суретін салуы мүмкін.)

  3. Су өзі құйылған ыдыстың пішінін қабылдайды.




Жұмыс дәптері

Аяқталуы

Сабақты бекіту





Бағалау


Ойлан.

  • Табиғатта таза суды қайдан кездестіруге болады? (Өзен, көл, теңіз, құдық, бұлақ)

  • Табиғи су көздерін ата? (Құдық, бұлақ)

  • Судың қандай қасиеттері бар? (Аққыш, мөлдір, түссіз, дімсіз, иіссіз)

  • «Мөлдір», «аққыш» қасиеттер неге тән? (Суға)

Бағалау.
Сабаққа белсене қатысқан оқушыларды смайлик беру арқылы бағалаймын.


Смайлик


Кері байланыс


Кері байланыс. «Білім қоржыны»

Білім қоржыны

Үйге тапсырма: жұмыс дәптері 31 бет аяқтау, оқулық 44-45 бет оқу

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау - Оқушылардың

үйренгенін тексеруді

қалай жоспарлайсыз?

Пəнаралық байланыс Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері

АКТ-мен байланыс Құндылықтар-дағыбайланыс

Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары

шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен?



Қорытынды бағамдау

Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды

жетілдіруге көмектесетін не білдім?





-80%
Курсы повышения квалификации

Профилактика нарушения зрения у детей и подростков

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
800 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Су. Ол қандай екен? (273.66 KB)
