Меню
Разработки
Разработки  /  Литература  /  Уроки  /  Прочее  /  Ш.Құдайбердиевтің шығармашылығы

Ш.Құдайбердиевтің шығармашылығы

Та?ырып:Ш.??дайбердиевті? шы?армашылы?ы.

(Ш?к?рім –Абай ш?кірті)

Саба?ты? ма?саты:

Білімділік: О?ушыларды ?лы а?ынны? бейнесі, ?мірі,шы?армашылы?ымен

таныстыру. Абай шы?армашылы?ымен ?ндестігін т?сіндіру.

Дамытушылы?: Авторды? шы?армаларымен о?ушыларды ?з бетімен

ж?мыс істеуге да?дыландыру. О?ушыларды? д?ние танымын

ке?ейту,ойын ж?йелі хабарлай білуіне жіті к??іл б?лу;

03.03.2017

Содержимое разработки

Тақырып:Ш.Құдайбердиевтің шығармашылығы.

(Шәкәрім –Абай шәкірті)

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Оқушыларды ұлы ақынның бейнесі, өмірі,шығармашылығымен

таныстыру. Абай шығармашылығымен үндестігін түсіндіру.

Дамытушылық: Автордың шығармаларымен оқушыларды өз бетімен

жұмыс істеуге дағдыландыру. Оқушылардың дүние танымын

кеңейту,ойын жүйелі хабарлай білуіне жіті көңіл бөлу;

оқушылардың логикалық ойлау және сөйлеу қабілеттерін

дамыту.
Тәрбиелік: Ұлтымыздың ұлы адамдарының еліне еткен еңбегін бағалай

білуге, ақынның әндері өлеңдері арқылы өнерді түсінуге,

сүйсінуге тәрбиелеу.

Сабақтың типі: жаңа сабақ.

Сабақтың түрі: аралас сабақ.

Сабақтың технологиясы: СТО
Сабақтың әдісі:стратегиялар, Дебон қалпағы,фишбоун.

Сабақтың нысаны: өздік,жұптық,топтық,ұжымдық.
Сабақтың көрнекілігі: слайдтар,презентациялар,интерактивті тақта.

Пәнаралық байланыс: тарих, ән - күй.

Сабақтың барысы:


1.Мотивациялық-межелеу блогы

1.1 Мұғалім сөзі.Сәлеметсіздер ме ?Бүгінгі сабаққа қандай көңіл-күймен келдіңіздер?Бір-бірлеріңізге сәттілік тілеңіздер де сабаққа кірісіңіздер. Сіздердің сабаққа қатыстарыңыз өздеріңіздің алдарыңыздағы бағалау парағы арқылы жүргізіледі.Тақтаға көңіл аударыңыздар. Қазір біз сіздермен миымызды жұмысқа дайындау мақсатында сауалнамаға жауап беріп көрейік.(Тақтада сұрақтармен Ш.Құдайбердиевтің портреті пайда болады.)Оқушылар ұжыммен жауап береді.Дәптерге жазғызамын.

Қытайда мынадай нақыл сөз бар екен.Маған айтсаң – мен ұмытамын,көрсетсең - есімде сақтаймын,оны менің өзіме істеуіме бер - мен ұғамын.Бүгінгі сабағымыз осы ұранмен жүреді.

1.2 Қазір жұппен Шәкәрімнің шығу тегіне шежіре құрып көріңіздер. Шежіренің дұрыстығын тақтадан тексереміз.(Жұмыс «гроздья» әдісі арқылы жүргізіледі)

Құнанбай – Күңке



Ботантай-Құдайберді – Дәметкен



Шәкәрім-Айғайша Гүлнар

Фатих Насиболлаұлы

Қапыр(Ғафур) Қабыш Ахат Зият

Кәмилә Физули Мереке Зиятұлы

Дәулет Нұрлан



2. Операциялық блок

2.1 Мұғалімнің сөзі.Міне өздеріңіз көріп отырсыздар,Шәкәрімнің шыққан тегі осал емес екен.Енді оның шығармашылығына келейік.

2.2 Шығармашылығын зерделеуде Дебон қалпағына жүгінейік.

Тақтада алты түрлі қалпақ бейнеленген.Ол қалпақтардың түріне қарай зерделейтін мәселелеріміз де әр түрлі.Әр қалпақтың астында тапсырмалар жасырылған.Және оларды орындаудың нысаны айтылады.

Ақ қалпақ:

2.3.Өмірі. Жұмыс жекеше түрде жүргізіледі.Әр оқушы дәптер бетіне

-Қандай мәлімет бар?

-Қандай фактілер жетіспейді?

-Қандай қосымша мәліметтер керек? екендігін «Борт журналы» әдісі арқылы жасайды.

Қара қалпақ:

2.4.Топтар Фишбоун әдісі арқылы Шәкәрімнің өмірінің өліммен аяқталу мәселесін анықтауы қажет.Ол үшін материалдарды зерделейді.Себептері мен фактілерді келтіреді.

Жасыл қалпақ:

2.5. Шәкәрімнің шығармашылық әлемі.Жұмыс топтық.Алты топқа алты тапсырма беріледі.Шәкәрімнің творчествосынан жаңалық табу.Абай мен Шәкәрімнің үндестігі туралы анықтау.

1. Шәкәрімнің өлеңдері

2 Дастандары

3 Прозасы

4 Аудармалары

2.6 Оқушылар тақтада жұмыс істей отырып,сызбаға салады.Ауызша айтады.



3.Рефлексия

3.1Мұғалім сөзі. Оқушылардың тыңдауына Шәкәрімнің әндері беріледі.Қызыл қалпақтың астында жасырылған тапсырманы орындатқызады.

Қызыл қалпақ:

3.2Тапсырма ұжымға беріледі.Тыңдап,әннің көркемдігіне тамсану, орындаушыларын табу.Абай мен Шәкәрімнің әндеріндегі (әуездік) ұқсастыққа тоқталу,ажырату.Әннің не себепті ұнаған,ұнамағанын айтпауға болады. «Блум түймедағы» әдісімен орындалады.

Сары қалпақ:

3.3 Оқушыларға Шәкәрімнің өлеңдерін оқытқызады.

«Түсінік доңғалағы» әдісі бойынша топтар Шәкәрім өлеңдерінің өзектілігін топтастыру.

Көк қалпақ:

3.4Шәкәрімнің саятшылығы ,шеберлігі туралы мәлімет беріледі.Портреті көрсетіледі. «Екі жақты күнделік» әдісі арқылы өздік жұмысы негізінде сабақ жинақталады.

3.5Мұғалім сөзі.

3.6Өлең жазғызу.

3.7Бағалау парағы негізінде оқушылардың жұмысын бағалау.

3.8Үй тапсырмасын беру. «Шәкәрім-Абай шәкірті» тақырыбында эссе жазып келу. Трактаттары,Зерттеулерін зерттеу.



-75%
Курсы повышения квалификации

Нестандартные формы и методы обучения на уроках русского языка и литературы

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
1000 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Ш.Құдайбердиевтің шығармашылығы (36.78 KB)
