Пәні : Геометрия | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тақырыбы:
|
Үшбұрыштың сыртқы бұрышы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні,айы:01.02.18ж | Мұғалімнің аты-жөні: Қалдыбаева Н | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 7 | Сабаққа қатысқан оқушылар саны: | Сабаққа қатыспаған оқушылар саны: | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 7.1.1.16 үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы туралы теорема мен оның салдарларын дәлелдеу; 7.1.1.17 үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы туралы теорема мен оның салдарларын есептер шығаруда қолдану; 7.1.1.18 үшбұрыштың сыртқы бұрышының анықтамасын білу және үшбұрыштың сыртқы бұрышы туралы теореманы дәлелдеу; 7.1.1.19 үшбұрыштың сыртқы бұрышы туралы теореманы қолдану; | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаты | Үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы 180̊ ̵ қа тең екенін біледі; үшбұрыштың сыртқы бұрышының анықтамасын біледі және үшбұрыштың сыртқы бұрышы туралы теореманы дәлелдей алады; үшбұрыштың сыртқы бұрышы туралы теореманы есептер шығаруда қолданады | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі | ̵ үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы туралы теорема мен оның салдарларын біледі ̵ үшбұрыштың сыртқы бұрышының анықтамасын біледі және үшбұрыштың сыртқы бұрышы туралы теореманы дәлелдей алады ̵ үшбұрыштың сыртқы бұрышы туралы теореманы есептер шығаруда қолдана алады;
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттары | Пәнге тән лексика мен терминология: ̵ бұрыштар,перпендикуляр түзулер ̵ сыбайлас бұрыштар, жарты жазықтық ̵ ішкі айқыш бұрыштар,ішкі тұстас бұрыштар,сәйкес бұрыштар; Диалогпен жазу үшін пайдалы сөздермен тіркестер: ̵ берілген бұрыш үшбұрыштың ....төбесіндегі сыртқы бұрыш болып табылады, өйткені....; ̵ үшбұрыштың берілген бұрышы... қарсы жатқандықтан үшбұрыштың ең үлкен бұрышы болады; ̵ үшбұрыштың сыртқы бұрышы өзімен сыбайлас емес....қосындысына тең болады;
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылыққа баулу | Сыни тұрғыдан ойлау арқылы сыйластық қарым ̵ қатынас орнату | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Тарих, география | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдынғғы білім | Үшбұрыштың түрлері,параллель түзулер, үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңдері | Жоспарланған жұмыс | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 3мин.
7мин. | Ұйымдастыру кезеңі Салемдесу ,оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру; Ынтымақтастық атмосферасын құру;Үшбұрыштың түрлері б/ша топқа бөлемін. «тең бүйірлі үшбұрыш», «тік бұрышты үшбұрыш» , «тең қабырғалы үшбұыш», «доғал бұрышты үшбұрыш» тобына қолдарындағы үлестірілген қима фигуралар арқылы арқылы бөлемін. Үй тапсырмасымен жұмыс «кім жылдам» ойыны арқылы сұрақтарға жауап береді өтілген тақырыптар б\ша сұрақ-жауап арқылы диалогқа түсіру. Әр топ келесі топқа төрт сұрақ береді жылдам жауап беру, (бір сұраққа 2балл)топпен тапсырманы орындау, соңына топтар жауаптар бойынша өзара бағалайды. 1. Үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы ̵ ? 2. параллель түзлер қандай түзулер ̵ ? 3.Өмірде кездесетін үшбұрыштар. ? 4.сыбайлас буыштар ?. 5.тең қабырғалы үшбұрыштардың ішкі бұрыштары? 6. Үшбұрыштың бұрыштарының шамаларына байланысты түрлері ? 7.перпендикуляр түзулер 8.екі параллель түзуді үшінші түзу қиғанда неше бұрыш пайда болады? 9. биссектриса дегеніміз не? 10.сыбайлас бұрыштардың бірі 65̊ болса екіншісі неше градусқа тең? 11. тең бүйірлі үшбұрыштың қасиеті 12.жарты жазықтықтың градустық шамасы? 13.медиана дегеніміз не? 14.тік бұрышты ∆−ң катеттері тең болса бүрыштары неше гр.?
| Қима қағаздар | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 10мин.
5мин.
10мин. | Жаңа сабақ: Үшбұрыштың сыртқы бұрышы
Ауызша есептеу
: №1 а)Бер: АВС а=5см; в=6см; с=9см; РАВС=? Ш: Р=5+6+9=20см б) Бер: АВС а+в=21см; с=(а+в)-6см; РАВС=? Ш: Р= 21+ (21− 6)= 36 Ж: Р= 36 см №2 а) Бер: АВС 180̊ ̵ 1000=800 б) Бер: АВС 180̊ ̵ 125̊ =55̊
а) Тең бүйірлі үшбұрыштың табанындағы сыртқы бұрыштың шамасы 1120. үшбұрыштың барлық бұрыштарын анықтаңыз. Жауабы:68; 68;44; ә) Үшбұрыштың бұрыштары 3:7:8 сандарына пропорционал. Үшбұрыштың ең үлкен бұрышын анықтаңыз. Жауабы: 800 б) Үшбұрыштың бұрыштары 7:5:6 сандарына пропорционал. Үшбұрыштың ең кіші бұрышын анықтаңыз. Жауабы: 500 в) Тең бүйірлі үшбұрыштың табанындағы сыртқы бұрышының шамасы 1400. үшбұрыштың барлық бұрыштарын табыңыз. Жауабы: 400, 400, 1000 г) Тең бүйірлі үшбұрыштың төбесіндегі сыртқы бұрышы 700. үшбұрыштың барлық бұрыштарын табыңыз. Жауабы: 350, 350, 1000 д) АВС үшбұрышында АС және ВС қабырғалары тең. В төбесіндегі сыртқы бұрыш 1300-қа тең. АВС үшбұрышының бұрыштарын табыңыз. Жауабы: 500, 500, 800 Дискриптор: ̵ Үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы 180̊ ̵ қа тең екенін біледі; ̵ ̵ үшбұрыштың ішкі ж/е сыртқы бұрыштары туралы теорема мен салдарын біледі; үшбұрыштың сыртқы бұрышы туралы теореманы есептер шығаруда қолдана алады; ̵ сыбайлас бұрыштардың қосындысы т\лы теореманы біледі; |
Оқулық, Сызбалар,сурет ̵ тер
Жұмыс дәптері
буклеттер
Кесте
Оқулық
смаиликтер | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5мин. | «Ойлан,бірік, бөліс» әр топтан бір оқушы топтың атымен жаңа сабақты байланыстрып қорғайды смайлик аркылы бағаланады.
Дискриптор: ̵ үшбұрыштың түрлерін ж/е қасиетін біледі; ̵ үшбұрыштың сыртқы бұрышын таба алады; Кері байланыс: Оқушыларға стикер тарату арқылы ббб «Пікірлер ағашы» бойынша пікірлерін қалдырады. Үйге тапсырма: №24,№25 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қорытындылау | Төмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз.Өз сабағыңыз бойынша сол жақ бағандағы сұрақтарға жауап беріңіз. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
1.Сабақ барысында өзгертулер енгіздіңіз бе? 2.Жүргізген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды?
|
|
ДОІЖО