Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Шапиева Жулдыз Жумашевна | |
Пән: қазақ тілі | Сынып: 7 | |
Сабақтың тақырыбы | Сноуборд тебемін | |
Оқу мақсаты (Осы сабақтың сол мақсатқа қол жеткізуде тигізетін үлесі) | Қазақ тілінде әуес ісіне байланысты нақты айтылған шағын хабарламаларды қолдану арқылы тілдік коммуникация құру. Лексикалық тақырып аясында бөлшектік сан есімді меңгерту. | |
Сабақтың мақсаттары
| Барлық оқушылар орындай алады: тақырыпқа қатысты мәтіндерді мәнерлеп оқиды, мәтіндерден тақырыпқа қатысты негізгі ақпаратты таба алады. | |
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: сабақ барысында мәтіндерді талдау, сипаттау арқылы өзінің әуес ісі жайлы толық ақпарат бере алады. | ||
Кейбір оқушылар орындай алады: тақырып көлемінде сөйлемдерді құрау арқылы тілдесімге түседі, қарапайым сөйлеу үлгілері арқылы әуес ісі жөнінде сұхбаттасады. | ||
Алдыңғы білім | Өткен сабақтың тапсырмасын тексеру | |
Жоспар. Қолданылатын әдіс – тәсілдер: әңгімелеу, сипаттау, түсіндіру, сұрақ-жауап, «Көңіл күйді анықтау» тренингі, «Ой шақыру» әдісі, ассоциограмма, «Қарлы кесек» ойыны, «Атомдар мен молекулалар» ойыны, «Броундық қозғалыс» әдісі, «Жеке әңгіме» техникасы, сергіту жаттығуы. | ||
Сабақ кезеңдері (уақыт) | Жоспарланған іс-әрекеттер | Ресурстар |
Басы (Ой қозғау) 0-10
| 1. Ұйымдастыру кезеңі Ынтымақтастық атмосферасын құру. Тренинг «Жүректен – жүрекке»
Қызығушылықты ояту «Ой шақыру» әдісін пайдаланып, интерактивті тақтадан тақырыпқа қатысты суреттер көрсету. Сипаттап берулерін сұрау. | Интерактивті тақта, слайдтар, А4 парағы, маркерлер, плакат, тақырыпқа қатысты альбомдар, буклеттер, смайликтер. |
Ортасы (Мағынаны ашу) 10 – 25
| Мағынаны тану 1. Сөздікпен жұмыс. Жаңа сөздердің мағынасын түсіндіру.Талғам, мінез-құлық, жартысы, жарым, ширек, қауіпті әрі қызықты, аяқты бүгу, екі аяқтап, өрге шығу, шыр айналу, тақтай, әмбебап, құмарттым.
2. Мәтіналды жұмыс. а) 1-тапсырма. Жақша ішінен сөйлемнің мағынасына сәйкес келетін сөзді табады, тірек сөздерді пайдаланып, сөйлемдер құрастырып жазады. ә) 2-тапсырма. Суреттерге қарап кімнің әуес ісі қандай екенін айтады, берілген сөйлемдерді аяқтайды.
3. Грамматика. Бөлшектік сан есімді меңгерту.
4. Мәтінмен жұмыс. а) 3 – тапсырма. Мәтінді дұрыс оқуға машықтандыру. ә) 4 – тапсырма. Мәтіннен сан есімдерді табады, есептік сан есімдерді бір бағанға, бөлшектік сан есімдерді екінші бағанға бөліп жазады.
б) 5,6 – тапсырма. Мәтін бойынша сұрақтарға жауап береді, сөздердің аудармасын дұрыс сәйкестендіріп, сөйлем құрайды, әр суретке екі сөйлемнен құрайды, ақпараттың дұрыстығын тексереді, сөйлем құрайды..
в) 7 – тапсырма. «Қарлы кесек» ойынының шартын орындайды, мәтінді Әлібектің атынан мазмұндап айтады.
5. Мәтінсоңы жұмыс. а) 8-тапсырма. Хатты қазақ тіліне аударады, мәтін бойынша «Қос жазба» күнделігін толтырады. ә) 12-тапсырма. Досымен сноуборд туралы диалог құрады. г) Сыр сандықтағы сөздер. Мағынасын талдайды, есте сақтайды. |
|
Соңы 25 – 40
| ІІІ. Ойтолғаныс. Топтық жұмыс. «Броундық қозғалыс» әдісі. Оқушыларға сипаттама мәтінін құрау үшін «Менің әуес ісім» деген тақырып береді. Аталған тақырыпқа қатысты сыныпты аралап ақпарат жинайды. Басқалармен ой бөліседі. Мәтін құрайды. IV. Бекіту. 9-тапсырма. Досына өзінің әуес ісі туралы жауап хат жазады. Үйге: 10 – тапсырма |
|
Рефлексия 40 – 42 | Оқушылар жапсырмаларға келесі сұрақтарға жауап жазады. 1) Бүгінгі сабақта мен... үйрендім 2) Бүгінгі сабақ мен.... білдім 3) Мен білгім келеді ... | Жапсырмалар |
Қорытынды бағалау 42 – 45 | Бағалау парақшалары |
|