Меню
Разработки
Разработки  /  Прочее  /  Уроки  /  8 класс  /  Разработка открытого урока по украинской литературе в 8 классе на тему: "Значение песни поэта в жизни страны и людей в поэме "Давняя сказка" Леси Украинки

Разработка открытого урока по украинской литературе в 8 классе на тему: "Значение песни поэта в жизни страны и людей в поэме "Давняя сказка" Леси Украинки

интерпретация поэмы "Давняя сказка" Леси Украинки
16.02.2020

Содержимое разработки

Українська література, 8 клас

Тема. Роль пісні поета в житті країни і людей в поемі Лесі Українки «Давня казка».

Мета. Поглибити знання школярів про особистість Лесі Українки та уявлення про погляди Лесі Українки на призначення пісні й митця.

Задачі:

освітні: сформувати в свідомості учнів уявлення про ідею вільної творчості людини в поемі «Давня казка» Лесі Українки ;

розвиваючі: створити умови для розвитку в учнів навичок виразного читання; вміння логічно мислити, робити висновки;

виховні: сприяти вихованню в учнів високих моральних якостей – гуманізму, щирості, несправедливості.

Тип уроку. Урок засвоєння нових знань

Обладнання : портрети Лесі Українки та її батьків - Олени Пчілки та Петра Косача, Миколи Некрасова й Тараса Шевченка, ілюстрація до поеми «Давня казка» Лесі Українки, ТЗН.

Хід уроку

І.Оргчастина.

Учениця грає на скрипці .

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Слово учителя

  • До нас завітала письменниця Леся Українка

Учениця виконує монолог Лесі Українки

  • Добрий день, юнаки і дівчата, нащадки Великого Тараса!

Я хочу розповісти Вам , як я стала поетесою.

Мені легко було вийти на літературний шлях, бо я з літературної родини походжу, але від того не менше кололи мене поетичні терни:









невіра в свій талан,трудне шукання правого шляху.

Свій перший вірш «Надія» я присвятила батьковій сестрі, «тітці Єлі», енергійній , завзятій людині, разом з тим дуже добрій і

справедливій.

Мені тоді було 9 років. А в 13 років , мати , прибравши мені яскравий псевдонім Українка, зважилась опублікувати під ним перші мої дитячі твори «Конвалія» і «Сафо» в галицькому журналі «Зоря».

ІІІ. Висунення теми, мети уроку учнями. Мотивація навчальної діяльності.

  • Яка тема нашого уроку?

Тема уроку - Леся Українка. Поема «Давня казка». Роль пісні поета в житті

країни.

  • Яка мета нашого уроку?

Мета уроку- Поглибити знання школярів про особистість Лесі Українки та уявлення про погляди Лесі Українки на призначення пісні й митця, дослідити у творі «Давня казка» ідею вільної творчості людини; розвивати в учнів навички виразного читання; вміння логічно мислити, робити висновки; виховувати в учнів високі моральні якості – гуманізм, щирість, несправедливість.

ІV. Засвоєння учнями навчальної діяльності.

Бесіда учителя із ученицею

  • Що ви знаєте про Лесю Українку?

  • Де і коли народилася Леся Українка?(Місто Новоград - Волинськ - показати на карті).

  • У якому місті розпочався процес , надзвичайно дорогий для Лесі, для









  • України , ба навіть для всього людства, - процес творчості.(У Луцьку - показати на карті)

  • У якому місті в 1884р. – вперше надрукували вірші Лесі в журналі

«Зоря», де вперше з´ явилося ім’я Лесі Українки.(Місто Львів –

показати на карті).

  • У Львові вийшла перша збірка Лесиних поезій «На крилах пісень».

Учениця закінчує монолог Лесі Українки.

Я завжди буду згадувати той день, коли до нас у гості приїхав мій дядько Олександр Драгоманов і привіз з Галичини від Михайла Павлика кілька примірників журналу «Зоря» з моїми віршами і моєї матері та збірку оповідань Гоголя, перекладену українською мовою мною та моїм братом. Загляньте в мою душу й скажіть, чому цей епізод такий пам’ятний для мене.

( Бо зрозуміла, що віршами я повинна кликати натомлений український люд і вивести його з неволі. Справжні поети – то пророки).

Учитель з учнями проводить інтерактивну вправу «Мікрофон» - «Життєдіяльність Лесі Українки».

Леся Українка – письменниця – фольклорист – музикант – мовознавець

(знала 10 мов) – здібності до малювання - авторка навчальної літератури –

перекладач - керівник гуртка «Плеяда» - автор публіцистичних праць – драматург – агітатор (за боротьбу проти капіталізму).

Слово вчителя.

Леся Українка понад 30 років віддала творчості . Леся Українка – друг







робітників, поетеса-борець, писала про героїчних людей, про їхні поривання до волі. Ось погляньте, діти, на малюнок – Леся Українка читає свої твори на засіданні гуртка «Плеяда». (Робота з ілюстрацією ).

  • Чи легко Лесі було стати поетесою? Чому?

Розповідь про родовід Лесі Українки

Зроду-віку існував тісний взаємозв’язок : батьки намагалися передати у спадок своїм дітям не тільки навички до праці та поведінки , але й залишити добру пам'ять про самих себе: діти ж мали за обов’язок дотримувати й далі розвивати родовідні звичаї.

Коріння роду Косачів у Боснії на узбережжі Адріатики. (показ на карті). Батько Косач Петро Антонович закінчив Київський університет, кандидат законодавства юстиції.( Демонстрація фото батька Лесі Українки).

А коріння роду Лесиної матері, Драгоманових - в Греції. (Показ Греції на карті світу).

Мати – Олена Пчілка – відома українська письменниця, громадський діяч. ( Демонстрація фотографії матері Лесі Українки).

Учитель. Кожним словом, кожним променем думки, живе в душі нашого народу людина, що ім’я їй – Леся Українка.

Поет – це людина.

Розповідь учня про Лесю Українку

1.Брала участь у суспільному житті.

2.Здібна, обдарована, гостро мудра, винахідлива.

3.Вразлива, мрійлива. у неї багата фантазія, уявлення, багатий

духовний світ.









4.Працелюбна, добросовісна, ініціативна, цілеспрямована, серйозна.

5. Любила природу і зверталася за допомогою до природи, зокрема до дерева сосни. Енергія сосен була корисна Лесі Українці.

Все поетичне творче життя Лесі Українки складалося побіля річок і потоків. Після волинських лісових річок доля привела її до

найпоетичнішої із річок Лівобережної України, до Псла на

Полтавщині.

Леся найбільше була подібна до батька і вродою, і вдачею…вони були лагідні та добрі безмежно… Обоє були надзвичайно стримані , терплячі та витривалі, з виключною силою волі. Обоє були бездоганно принципові люди… Була в батька й Лесі ще одна цінна риса: вони на диво високо цінували людську гідність у всякої людини, хоч би у найменшої дитини…

Учитель. Мужньою була наша Леся протягом усієї своєї діяльності. Цієї мужності вчилася вона у Тараса Шевченка, що був і є зразком непохитного характеру, який любив свій поневолений народ.( Слайд)

Щедрою була Леся в своїй ліриці на громадянські мотиви,- цього вона вчилася в Миколи Некрасова.

А ще ж була вона і ніжною в своїх поезіях, казках, поемах.

Цього вона вчилася в рідного українського народу – з його казок, пісень та колисанок.

Багато творів Лесі Українки присвячено ролі митця, мистецтва в житті народу. Насамперед це поема «Давня казка», написана в 1893 році.

  • Про що Леся Українка розмірковує в поемі «Давня казка» ?







(« Про дивну силу слова»…)

Стислий переказ поеми «Давня казка» Лесі Українки учнем В одній країні жив талановитий поет. Його пісні розходилися по всьому світу, були й порадою, й розвагою. Якось поет лежав у гаю прямо на стежині. А тут їде лицар на полювання, кричить, щоб

звільнили дорогу. Поет відповів, що так від нього втечуть рими -

соколята, І якими він може вполювати кого завгодно й що завгодно, тому нехай верхівець сам зверне. Лицар розсердився, але звернув, сказавши, що не хоче зв’язуватися з божевільним.

Гурт мисливський за цілий день нічого не вполював, і лицар сам повертався стежиною. Побачивши поета, посміявся, що той, напевне, чекає гостинця. Поет же відповів, що в нього є більше багатство — поле, небо, синє море і його думки, які скрізь гуляють на волі. Граф засміявся й сказав, що віддав би увесь той химерний, таємний світ за справжнє графство й замок.

Коло них зібралася сільська молодь послухати поетових пісень, заслухався й лицар, подивувавшись, яка ж велика сила слова.

Якось приїхав лицар Бертольд до поета й попросив допомогли йому завоювати серце прекрасної донни Ізідори. Поет написав серенаду, лицар проспівав її, здобув прихильність дівчини й одружився з нею. На весіллі було багато людей, тільки поета забули запросити.

Пройшов час. Король послав військо на чолі з Бертольдом на війну. Спочатку йому щастило, а потім лицарство потомилося, стало ремствувати,





ніяк не могло взяти бусурманське царство. Почали нарікати на графа, навіть кинулись до зброї. Але тут виступили співці й проспівали про боягузів.

Військо засоромилося, кинулося на штурм і здобуло перемогу. Бертольд

повернувся зі славою та багатством, але одразу ж забув про обіцяну нагороду для поета, який склав ті підбадьорливі пісні.

Пройшло багато часу. Бертольд зажив щасливо разом із дружиною, був справедливим і добрим паном. Але розкішне життя вимагало коштів, тож

граф почав уводити різні мита, панщину, податки. Люди жили, як у пеклі.

Одного разу пан почув, що по місту ходять співці й закликають до непокори. Бертольд здогадався: ці бунтівничі думки — від його знайомого поета, і відправив до нього слуг. Посланці передали, що граф нагородить його, якщо він стане придворним поетом і припинить підбурювати людей. Поет відповів, що не хоче надіти на вільні руки золоті кайдани. Тоді граф звелів посадити поета в темницю, де той і загинув. Але залишилися його молоді нащадки, які продовжували боротися з нащадками графа проти "діла соромного" виступає "слово праве". А коли це змагання скінчиться, закінчиться й давня казка і настане "правда нова".

Вправа «Мікрофон»

Словникова робота

Мандоліна – струнний щипковий інструмент (демонстрація фото із зображенням мандоліни).

Лютні – струнний щипковий інструмент(демонстрація фото із зображенням





лютні).

Серенада – лірична вечірня пісня ,присвячена для виконання трубадуром під вікнами коханої .

Поема - ліро-епічний віршований твір, у якому зображені значні події і яскраві характери, а розповідь супроводжується розкриттям авторських переживань і роздумів.

Казка – це вигадана історія із щасливим кінцем і обов’язковою перемогою добра над злом.

Граф – дворянський титул,середній між князем і бароном.

Король – титул монарха в європейських країнах (в Іспанії, Швеції).

Донна – приєднується до імені жінок дворянського класу в Іспанії.

Слухання учнями гри музичного інструмента – мандоліни.

Слухання учнями гри музичного інструмента – лютні.

Аналіз композиції поеми «Давня казка» Лесі Українки

Слово вчителя.

«Давня казка» складається з 4 частин.

- Яка експозиція «Давньої казки» Лесі Українки? («Десь,колись в якійсь країні…» - знайомство з поетом).

- Яка зав’язка ? (Зустріч поета з Бертольдом.









І – основні риси характеру поета і Бертольда на тому етапі їхнього життя.

ІІ – протиставлення уявлення про щастя поета й Бертольда).

Захист ученицею власної ілюстрації , створеної до поеми «Давня казка» Лесі Українки

_Як розгортаються події? ( 1.Бертольдо закохується.

2. Поет допомагає йому здобути серце Ізідори.

3. Лицар іде на війну, бо «Забажалось королеві

Звоювать чужеє царство».

4. У важку хвилину йому допомагають співці.

5.Після війни Бертольдо – багатий граф.)

- Яка кульмінація твору?(Сутичка народного поета із всевладним графом Бертольдом; вірші поета цієї пори – це справжні шедеври революційно-демократичної поезії).

- Яка розв’язка твору? (У краю, де жив Бертольдо, здійнялось повстання, графа вбито).

Запис учнями в зошитах про значення пісні поета в суспільстві

- Яке значення має пісня поета в суспільстві?( Спрямовує воїнів у походи, піднімає бойовий дух війська, і воно перемагає , звеселяє рідну землю, розважає не одну сумну родину, пісні про рівність та волю кличуть до повстання).





Ідейно-художній аналіз «Давньої казки» Лесі Українки

Слово вчителя.

- Чому Леся Українка назвала цей твір «Давня казка»?(У цікаву форму казки поетеса втілила важливі проблеми, які з давніх – давен розробляються світовою літературою: добро і зло, як слід розуміти «честь» і «обов’язок». Для ілюстрації протилежних думок авторка вводить у поему образи багатого лицаря Бертольдо та бідного співця).

Бесіда

– Яку проблему піднімає Леся Українка в поемі «Давня казка»?

(Проблему ролі митця й мистецтва в житті людей. Гарне, правдиве

поетичне слово допомогло графові полонити серце коханої, здобути вороже місто, розбагатіти. Воно ж привело й до повстання, непокори пригноблених селян. Вільне, справедливе, щире слово важко заховати в темницю, надіти на нього золоті кайдани. Своє слово, як зброю, поетеса підносить на захист пригноблених та знедолених).

Бліц – опитування

Робота учнів у парах

- Яке багатство в поета?( Багатий на щире слово, яке дарував кожному, хто потребував підтримки).

- Чому Леся Українка вважає поета нещасним?(Бідний).

- Як розуміє щастя поет?(Ліси, поле, думки, воля ).









- Що відображає Леся Українка в піснях поета?(Думки і погляди трудящих мас, і тому його пісні «розходяться по світу стоголосою луною»).

- Як слід розуміти вираз «пісня розходилась по світу стоголосою луною»?

- Як вплинула на слухачів пісня поета?(Пісні чудові; Всі навколо нерухомі, зачаровані стояли, а найбільше у дівчаток очі втіхою палали).

- Яке враження справила на Бертольда пісня?(Що за дивна сила слова! Ворожбит якийсь та й годі!»).

Учитель

- Чому Бертольдо назвав поета ворожбитом?

- Як допоміг поет Бертольду завоювати серце Ізідори, ми нагадаємо,

подивившись інсценізацію діалогу поета з Бертольдом, яку підготували учні

Інсценізація учнями діалогу поета і Бертольда з поеми «Давня казка» Лесі Українки

Бесіда

  • Що найважливіше в житті Бертольда? (Гроші ,скарби, маєтки).

  • Чи запросив Бертольдо на весілля поета?Як це його характеризує?

  • Чому змушений був піти Бертольдо з військом прямо з бенкету на війну? (Бертольдо – вірний слуга своєму королеві. Для нього честь-завоювати чужинське місто).

  • Зачитайте виразно опис облоги чужого міста військом Бертольда і











  • подумайте, чому під час облоги ворожого міста серед воїнів з’явилися нарікання і тривога?

Виразне читання учнями уривку з тексту поеми «Давня казка» Лесі Українки

Тут прийшлось Бертольду з лихом:

Край чужий, ворожі люде,

Голод, злидні, військо гине…

Що то буде. що то буде?!

Місяць, другий вже ведеться

Тая прикрая облога.

Серед війська почалися

Нарікання і тривога

  • Як було врятоване військо Бертольда від ганьби та загибелі?

  • Яку пісню співали співці на війні?

  • Прочитає цю пісню виразно напам’ять

"Був собі одважний лицар,

Нам його згадать до речі,
Він робив походи довгі —
Від порога та до печі.

Він своїм язиком довгим
Руйнував ворожі міста...
Чули ви його розповідь:
"Я один, а їх аж триста!"





Ну, та сей одважний лицар
Якось вибрався до бою.


І вернув живий,здоровий:
Талісман він мав з собою.



Я гадаю, талісман сей
Кожен з вас тут знать готовий,
Се буде речення мудре:
"Утікай, поки здоровий!"

"Утікай, поки здоровий!" —
Всі співці тут заспівали;
Вояки стояли тихо,
Очі в землю поспускали.



  • Як пісня вплинула на воїнів?

  • Як поводився Бертольдо з людьми , поки мав награбоване багатство? Які звичаї почав заводити граф у своєму графстві?(Мита нескінченні, панщину, податки).

  • Розкажіть про душевний стан народу, посилаючись на текст поеми «Давня казка» Лесі Українки ( «У ярмі стогнали люди, розливався людський стогін всюди хвилею сумною»).

  • У якій строфі висловлено думку про нескореність народу, натхненного поетовою піснею? Дайте відповідь на це запитання.









Що співці по місті ходять

І піснями люд морочать,
Все про рівність і про волю
У піснях своїх торочать.

Вже й по тюрмах їх саджають,
Та ніщо не помагає, —
Їх пісні ідуть по людях,
Всяк пісні ті переймає.

Виразне читання учнями пісні про селянина й пана.

- Чому вона так налякала Бертольда?

"В мужика землянка вогка,
В пана хата на помості;
Що ж, недарма люди кажуть,
Що в панів біліші кості!

У мужички руки чорні,
В пані рученька тендітна;
Що ж, недарма люди кажуть,
Що в панів і кров блакитна!

  • Як розуміє поет свої обов’язки перед народо



Учень виконує пісню.











"Ви скажіте свому пану,
Що заплати не бажаю,
Бо коли я що дарую,
То назад не одбираю.

Хай він сам те пригадає,
Що то ж я йому дав злото,
Хоч тепер об тім жалкую,
Краще б кинув у болото!

Ви скажіть, що я не хочу
Слави з рук його приймати,
Бо лихую тільки славу
Тії руки можуть дати.

Золотих не хочу лаврів, —
З ними щастя не здобуду.
Як я ними увінчаюсь,
То поетом вже не буду.

Не поет, у кого думки
Не літають вільно в світі,

А заплутались навіки
В золотії тонкі сіті.













Не поет, хто забуває
Про страшні народні рани,
Щоб собі на вільні руки
Золоті надіть кайдани!

То ж підіте і скажіте,
Що поки я буду жити,
Не подумаю довіку
Зброї чесної зложити!"



  • Розкажіть про шанобливе ставлення народу до поета.

  • Як помстився Бертольдо співцеві? Чи зумів він убити силу поетової пісні в житті суспільства?(Довіку у темниці довелось поету жити, за тюремний спів він мусив головою наложити…»).

  • Розкрийте роль поетової пісні в житті суспільства.

  • Підтвердіть думку, посилаючись на текст. (Розважає людей,стає зброєю, завойовує прихильність донни Ізідори).

- Якщо казка, (та ще й давня) то вона несе в наш час із давнини якусь мудрість? Яку? Чи потрібна вона нам сьогодні?

(Поетичне слово нерозривно зв’язане з народними інтересами й повинно служити народу, його боротьбі за краще життя. Леся Українка довела, що рушійна сила історії – народ. Твір актуальний і сьогодні,

коли в суспільстві є багаті і бідні. Ми маємо пам’ятати «Давню казку» Лесі Українки, щоб не припустити колишніх помилок і наближати













«нову правду», втілювати її в нашому житті).

Вправа «Незакінчене речення»

Я дізнався, що слово здатне…

Я впевнений, що слово не можна – ув’язнити, тому що…

Я вважаю, що поет для суспільства – це… -

За допомогою поеми «Давня казка» можна виховувати такі риси характеру, як…

VІ. Рефлексія

- Над чим ви задумались, прочитавши поему «Давня казка» Лесі Українки?

- Що здивувало вас у поемі «Давня казка» Лесі Українки?

- Чим захопились, коли читали «Давню казку» Лесі Українки?

Оцінювання відповідей учнів.

VІІ. Домашнє завдання.

1.Підготувати характеристику образа Бертольда .

2.Охарактеризувати образ поета за самостійно складеним планом.











-75%
Курсы повышения квалификации

Профессиональная компетентность педагогов в условиях внедрения ФГОС

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
1000 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Разработка открытого урока по украинской литературе в 8 классе на тему: "Значение песни поэта в жизни страны и людей в поэме "Давняя сказка" Леси Украинки (44.43 KB)

Комментарии 0

Чтобы добавить комментарий зарегистрируйтесь или на сайт