Информатика
6 - сынып
ОҚО Шымкент қаласы
Саттар Ерубаев атындағы №24 мектеп-лицей
Информатика пәнінің мұғалімі
Тұранова Гүлнара Тұрғынқызы
- ОҚО Шымкент қаласы Саттар Ерубаев атындағы №24 мектеп-лицей Информатика пәнінің мұғалімі Тұранова Гүлнара Тұрғынқызы
Сабақты жоспарлау бойынша таныстырылым
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: 5
Сабақтың тақырыбы: «Ойынға арналған құжатты дайындау»
Осы сабақта қол жеткізілетін
оқу мақсаттары :
6.4.2.1- сілтемелерді ұйымдастыру (гиперсілтемелер, мазмұн, атау, түсіндірме)
Сабақтың мақсаттары:
Барлық оқушылар :
Ойын құжаттамасына сілтемелерді ұйымдастыру
Оқушылардың көпшілігі :
Ойынды құру барысында қолданылған жұмыстардың авторларына сілтеме беру
Кейбір оқушылар :
Компьютерлік ойынға авторлық құқық түрлерін ажырата білу
Бағалау критерийлері
- Ойын құжаттамасына сілтемелерді ұйымдастыра алады.
- Ойынды құру барысында қолданылған жұмыстардың авторларына сілтеме бере алады.
- Компьютерлік ойынға авторлық құқық түрлерімен танысып олады ажырата біледі.
Тілдік мақсаттар
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер :
Ойын құжаты, дизайын-құжат
Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер:
Дизайн-құжат- бұл....
Мәтіндік құжатты безендіруге қойылатын талаптар....
Құндылықтарға баулу
Өзінің жұмысына жауапкершілікпен қарайды және жоғары жетістіктерге қол жеткізуге ұмтылады еті;
Пəнаралық байланыс
Қазақ тілі , орыс тілі, а ғылшын тілі
Алдыңғы білім
Сілтемелер, гиперсілтемелермен жұмыс жасай алады.
Сабақтың басы
Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылар мен сәлемдесу, түгелдеу
Ынтамақтастық атмосферасын құру
мақсатында « Шаттық шеңбері » әдісін қолданамын.
Мақсаты: оқушылар бір-біріне жүрек жылуын сыйлап, әр оқушы бір-біріне мейірімді, қайырымды, жылы сезімге толы екенін, жақсылықтын бәрі жүректен шығатынын жеткізу.
Сурет таңдау арқылы
топқабіріктіру
- «Бума»
- «Терезе»
Өткен тақырыпты қайталау мақсатында
«Сұраққа жетіп ал» әдісі бойынша
интербелсенді тақтада тест сұрақтарын қоямын.
1.Мазмұн дегеніміз не?
2.Мазмұнның қандай түрлерін білесіңдер?
3.Мазмұн не үшін қажет және ол қалай құрылады?
4.Мазмұнды жаңалау үшін не істеу керек?
5. Мазмұнды жою үшін қандай әрекеттер орындалады?
Қалыптастырушы бағалау: Ауызша (жарайсың, керемет т.б
Қалыптастырушы бағалау
Тапсырмалар
Дескриптор
Жаңа тақырыппен және мақсатымен таныстыру
1.тапсырма . Топтық жұмыс.
«Автобус аялдамасы» әдісі арқылы,оқулықтан жаңа тақырыпты әр топқа бөліп беремін. Оқушыларбілген мәліметтерін әр топтың топбасшысы, келесі топқа барып баяндап, түсіндіріп кетеді. Бұл әдіс екі топтың өзара білімдерін алмасуын, топтардың ауызбіршілік қатынастарын күшейтеді
“ Басбармақ ”әдісі
- жасалатын жұмыс жоспарын құруды біледі;
- дизайн-құжатын безендіруді біледі;
- жобаны жасау құрылымымен танысады;
- компьютерлік ойынға құрылатын құжаттаманы жасай алады
- - құжаттаманы жасау үшін программаларды қолдана алады.
- - компьютерлік ойын құжаттамасынының дизайнің құра алады.
“ Бағдаршам” әдіс і
2-тапсырма. Жеке жұмыс
Компьютерде оқушылар жұмыс ойынының құжаттамасын құрады.
Құрған компьютерлік ойындарды Scratch-та жариялайды
3. тапсырма. Топтық жұмыс.«Джигсо» әдісі
а) Ойын құжаттарын безендіру үшін дизайін-құжаттарының құрылымының кқрсетеді.
ә) Жасалған жоба құрылымын түсіндіріңдер.
б) Жоба қорғау үшін Word мәтіндік процессорында құжаттама жасаңдар.
- ойын құжаттарын безендіру үшін дизайін-құжаттарының құрылымын көрсете алады.
- - ойынға жасалған жоба құрылымын түсіндіре алады.
- - word мәтіндік роцессорында құжатты өңдеу кезінде жоба қорғау үшін құжаттама жасай алады.
Смайликтер
“ Білім қоржыны”
Сабақты қорытындалау мақсатында
“ Ұшақ” әдісін қолданамын
Кері байланыс
- Өте жақсы түсіндім,мен үшін қызықты болады
- Мен сабақты жақсы түсіндім
- Тақырып бойынша әліде ізденуім керек
Үй жұмысы: Жоба жасау үшін ұсынылатын құрылымдарды қолдану
Саралау
Бағалау
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
Ынтымақтастықтық ахуал туғызу мақсатында « Шаттық шеңбер » әдісін қолданамын. Оқушылардан үй тапсырмасын « Сұраққа жетіп ал » әдісімен жалпы қамтып сұралады. Жаңа сабақты түсіндіру барысында « Автобус аялдамасы » әдісін қолдану арқылы оқушылар алған білімдерін жинақтап, әр топ басшысы өз ойын келесі топқа баяндап береді. Оқушылардың жаңа сабақты түсіну деңгейін анықтау мақсатында оқушылар топтық жұмыста талқылауға ой қорытуға « Джигсо » әдісін қолдандым. Оқушылардың қажеттіліктеріне қарай жекелей, топтық деңгейлік тапсырмаларды орындатуда практикалық тапсырмалар жүргізіледі.
Кері байланыс әдістерінің бірі « Білім қоржыны » рефлекциясын қолдандым
Әр тапсырма кезінде дескриптор арқылы бағалап отырамын. Топтар бір-бірін «Басбармақ» «әдісімен бағалайды. «Бағдаршам» , «Смайликтер» арқылы бағалап, оқушылар сабақтан алған білімдерін, өзара бірін-бірі бағалайды.
Пәнаралық байланыс
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы АКТ Құндылықтармен байланыс (тәрбие)