Меню
Разработки
Разработки  /  Математика  /  Планирование  /  6 класс  /  План урока "Центірлік симетрия"

План урока "Центірлік симетрия"

План урока по математике "Центірлік симетрия".

28.02.2017

Содержимое разработки

Сабақтың тақырыбы: Центрлік симметрия

Сабақтың мақсаты: Білімділігі: 1.Нүктеге қатысты симметриялы фигуралар туралы түсінікті қалыптастыру.2. Рационал сандарға амалдар қолдануды пысықтау.

Дамытушылығы:Нүктеге қатысты симметриялы фигураларды сала білу, центрлік симметрия 911,913,914,916,918 есептерді шығару арқылы центрлік симметриядан алған білімдерін тереңдету.

Тәрбиелік: Нақтылыққа, ұқыптылыққа үйрету.

Сабақ түрі: Жаңа сабақ.

Сабақ әдісі: Топтау әдісімен аралас.

Көрнекілігі: Қима қағаздар, үлестірмелі қағаздар.

Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру кезеңі, кітап құралдарын даярлау, жаңа сабаққа назар аудару. №908 есептің шығарылуын тексеру. Координаттық жазықтықтағы А(3І) А1(- 3,0) нүктелерімен (-3:0) (3:0) нүктелердің симметриялы екенін көрсете келіп нүктеге қарағанда симметриялы болатынына анықтама беру. Оқушыларға координаттын жазықтықтағы нүктелердің центрлік симметриялы екенін анықтау.

Жаңа сабақ: Жазықтықтағы симмтриянын екінші түрі нүктеге қатысты симметрия салу есептері.

1. А нүктесіне қатысты А1 нүктесін салайық.

А А1 АО=А1О кесіндісін салу арқылы.

О

2. О нүктесіне қатысты А нүктесіне симметриялы В нүктесіне симметриялы В1 нүктесін салу керек. А1В1 нүктелерін қоссан А1В1 кесіндісі шығады. О нүктесіне қатысты АВ кесіндісіне А1В1 кесіндісі симметриялы кесінді болатыннан Х нүктесіне белгілесек А1В1 кесінді бойынан Х1 нүктесісимметриялы болады. Бұларды 1800 бұрсақ беттеседі.

3. О нүктесіне қатысты АВС – ына симмтриялы салуды үйренейік. А нүктесіне қатысты А1 : В нүктесіне симметриялы В1С нүктесіне қатысты В1 нүктелерін салып, А1В1С1 – ы (О нүктесіне қатысты) шығады.

4. О нүктесіне қатысты О1 центрі радиусы А1О1 шеңберіне қатысты симметриялы шеңбер салайық. Ол үшін О нүктесіне қатысты О1 нүктесіне симметриялы О2 нүктесін алу.

б/ Берілген шеңбердің радиусы О1А1 кесіндісіне О нүктесіне қатысты А2О2 шеңберді жүргізе керек.

в/ Центрі О2 нүктесі радиусы А2О2 шеңберді жүргізу керек.

О нүктесіне қатысты центрі О2 радиусы А2О2 шеңбері О1 радиусы А1О1 шеңберіне симметриялы:О нүктесіне қатысты симметриялы нүктелер фигурасының өзінде жатса, ол фигура центрлік симметриялы фигура деп аталады.

2.Көрнекіліктен көрсету: О нүктесі фигураның симметрия центрі – деп аталады.

3. Модульден көрсету.

Координаталық жазықтықтағы координаталар бас О нүктесіне қатысты центрлік симметриялы нүктелерді қарастырайық:

Координаталық жазықтықтағы координаталар басы О нүктесіне қатысты А(35:5) нүктесі А1 (-3:-5) нүктесіне және В (-3:6) нүктесіне қатысты В1 (5:-6) симметриялы координаталық жазықтықтағы координаталар басы О нүктесіне қатысты симметриялы нүктелердің координаталары қарама – қарсы сандар болады.

№ 909 – есеп. Ауызша есеп шығару. 7 қарама – қарсы сан 7

-8 қарама – қарсы сан 8


І



І

Кітаппен жұмыс №910 – есеп сурет бойынша симметриялы нүктелерді анықтау. № 911 – есеп тақтаға кесіндіні салу. №914 – есеп кесіндіге симметриялы есептер шығару.

Сабақты бекіту: 913 – есеп симметрия центрін табу. 7,6:2=3,8 см

Сабақты қорыту: Координаттық жазықтықтан нүктелер берілген симметриялық нүктелерін белгілеу.

Үй тапсырмасы: № 919 – есеп.













Математика оқыту әдістерін жетілдірудің кейбір мәселелері

Мақсаты: Математика мұғалім талмай ізденуіне жауапкершілігіне байланысты: Әсіресе жазба жұмыстарын ұйымдастыру әдістерін жетік меңгеруі маңызды. Оқушылардың ой өрісінің жан – жақты дамуын қадағалайтын бақылау жүйесінің құрамды бөлігін толық игеру. Жиі қолданатын мынандай түрлері бар: математикалық диктант, өзіндік және бақылау жұмыстары, тесттік тапсырмалар, әр түрлі тапқырлыққа берілген есептермен жұмыс т.б. жазба жұмыстарының мәтінінде олардың барлығына ортақ. Үйретушілік, таратушылық, тексерушілік, тәрбиелік дидактикалық функцияның орындалуымен қатар әр жазба жұмысының мақсаты болады.

Математикалық диктанттың негізгі мақсаты оқушылар білімін болжау, білімдегі олқылықтардың алдын алу.

Өзіндік жұмыстың негізгі мақсаты: Өткен материалдарды қайталап, бекіту, жалпылау, жүйелеу, келесі кезеңдегі оқу материалдарын зерделеуге көшу мүмкіндігін анықтау.

Бақылау жұмысы алған білімді тексеру және есепке алудың ең маңызды құрамдас бөлігі бақылау жұмысын оқушылар өз бетімен орындау.

Тесттік тапсырмаларды жүргізу процесінде оқушы орындаған амалдардың дұрыстарымен бұрыстары сандық есепке алынады. Мұнда дұрыс жауаптар санының қатынасымен анықталатын оқытудың нақты стандартталған нәтижесі. Бұл әдіс оқушылардың білімін обьективті анықтауға мүмкіндік береді. Әртүрлі тапқырлыққа берілген тапсырмаларды орындау баланың ақыл ойын ой ұшқырлығын дамытады. Оқушылардың әртүрлі мәтінде есептерді шығаруда есептің шартын құру және бір есептің бірнеше шешімін табуға жетелейді. Оқушылар білімге бағдарлама талабына сәйкес екі деңгейде (міндетті және мүмкін) тексеруге көмектеседі. Өткен материалды жүйелеу және қорытындылауда мақсатында өткізуге болатын маниторинг, сабақты ұйымдастыруды қарастырайық. Сынып оқушылары командаға іріктеледі, команда жетекшісі болады. Әр команда үш қатарға қойылған төрт партаға бөлініп отырады. Парталарда тапсырмалар бар карточкалар жатады, әрбір тапсырманы орындауға кеткен уақыт пен жауапқа + қойылатын болады. Бақылаушылар тақтаға ілінген арнайы кестелерге түсіріледі. Оқушылардың барлығын белсенді іс әрекетке тартып олардың өздеріне қайталау нәтижесін бақылауға мүмкіндік беру керек.

І. Сабақ тақырыбы: Оң және теріс сандар координаталардың тік бұрышты жүйесі тарауына қайталау.

ІІ. Сабақтың типі: Біліммен іскерлікті тексере отырып, оқушы былымын бағалау.

ІІІ. Сабақтың мақсаты: Тарау бойынша алынған білімді бекіту және тиянақтау. Оқушылардың ойлау қабілеттерін дамыту. Ұқыптылыққа, жауапкершілікке баулу.

IV. Сабақты жоспарлау

1. Ұйымдастыру кезеңі. 2 мин

2. Сабақтың тақырыбы. 1 мин

3. Сабақтың мақсатымен таныстыру. 2 мин

4. Сабақтың барысы. 30 мин

5. Қорытындылау. 3 мин

6. Оқушылардың білімін бағалау. 3 мин

7. Үйге тапсырма беру. 2 мин

V. Сабақтың көрнекілігі.

Тапсырма түріне қарай әр түсті сиямен толтырылған коверттерге салынған тапсырмалар, музыкалық қобдиша, түсті борлар әр топтағы оқушылардың әр бір тапсырма бойынша алған бағалары жазылатын плакаттар арнайы шығарылған қабырға газеті.

VI. Оқушыларды команда бойынша орындарға отырғызу.

Бақылаушы топтарды сайлау.

Тапсырмаларды (тестілер, дидактикалық материалдар, оқулықтағы жаттығу жұмыстары, тапқырлыққа берілген есептер математикалық есептер диктант үлестіру)

Тапқырлыққа берілген есептер.

а) Аулада қояндар мен тауықтар жүр. Бәрін бірге алғанда олардың 20 басы 52 аяғы бар. Аулада қанша тауық қанша қоян бар?.................

б) Екі санның қосындысы 462 олардың біреуі нөлмен аяқталады. Егер осы нөлді өшіріп тастасақ екінші сан шығады осы сандарды тап.

Математикалық диктант.

1. ; -а; -1000; -0,7 сандарды ..... сандар деп ал 4,7; 107; 1,5 сандары ....... сандар деп аталады.

Сан осі бұл онда

а) ....... таңдалып алынған

ә) ........ таңдалып алынған

б) ........ көрсетілген

Тест тапсырмалар



Тапсырманың мазмұны

Жауаптары

1

Сандарды өсу ретімен жаз

-1,4; 3,5; 2,97 – 2,99; -3,01; 0; 0,5.

1. 3,5; 2,97; 0,5; 0; -1,4; -2,99; 3,01.

2. -3,01; -2,99; -1,4; 0; 0,5; 2,97; 3,5.

2

Сандарды кему ретімен жаз.

-32,7; 57,6; -12,8; 12,9; -15,7; 3,01; 2,02

1. -32,7; -15,7; -12,8; 02; 3,01; 12,9; 57,6.

2. 57,6; 12,9; 3,01; 2, -12,8.

3

Теңдік тура болатындай Х тің бүтін мәнін тап -5

1. -4,-3,-2,-1,0.

2. -5,-4,-3,-2,-1.

3. -4,-3,-2,-1.

4

Теңсіздік тура болатындай ІхІ =3 х – тің мәнін тап.

1. -3,-2,-1,0,2,3.

2. 3,2,1.

3. -3,-2,-1.

5

Мына нүкте қай координаттық ширекте орналасқан В(-2:4)

Бірінші, екінші, үшінші, төртінші.



3. Екі теріс саның қайсысының модулі.... болса, сол..... болады.

4. Бір ғана жазықтықта жататын қиылыспайтын екі түзу.... түзулер деп аталады.

VII. Бақылаушы топтарға тапсырма беру.

Берілген тапсырмалардың орындалу уақытын белгілеу.

А) тесттерге 3 мин

Ә) логикалық есептерге 3 мин

Б) математикалық диктантқа 3 мин

В) дидактикалық материалға 7 мин

Г) кітаппен жұмыс 8 мин

VIII. Бақылаушылармен бірге отырып тапсырмалардың уақытында орындалуын қадағалау.

ІХ. Музыкалық үзіліс жасау арқылы тапсырма түрлерінің орындалу уақытын реттеу.

Х. Жұмыстарды жинап алу.

ХІ. Үйге тапсырма: Тарау бойынша негізгі ұғымдарды қайталау.

Топтар бойынша оқушылардың білімін қадағалау

Аты - жөні

Қорытынды баға

Математикалық диктант

Тесттік тапсырмалар

Тапқырлыққа берілген есептер

Дидактикалық материалдар

Оқулықпен жұмыс











































Топтық жұмыстардың осындай түрі оқушылар арасында ұжымдық қарым – қатынас қалыптастырып жауапкершілікке тәрбиелейді.

-75%
Курсы повышения квалификации

Арт-математика - эффективный инструмент эстетического воспитания обучающихся

Продолжительность 16 часов
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
2500 руб.
630 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
План урока "Центірлік симетрия" (23.32 KB)
