Меню
Разработки
Разработки  /  Английский язык  /  Уроки  /  7 класс  /  План-конспект урока "Путешествие разными видами транспорта"

План-конспект урока "Путешествие разными видами транспорта"

План-конспект урока "Путешествие разными видами транспорта"
10.06.2024

Содержимое разработки

Тема урока: Путешествие разными видами транспорта. Говорение

Тип урока: комбинированный.

Вид урока: традиционный.

Формы работы: индивидуальная, парная, фронтальная.

Цель урока: развитие навыков говорения.

Задачи:

образовательная: обеспечить в ходе урока усвоение нового лексического материала; способствовать развитию грамматических навыков по теме «Conditional I»

развивающая: способствовать развитию памяти, внимания, мышления и воображения у учащихся;

воспитательная: способствовать воспитанию толерантного отношения к иноязычной культуре, к изучаемому языку.

Прогнозируемый результат: предполагается, что к окончанию урока учащиеся смогут высказать и аргументировать своё мнение к путешествию различными видами транспорта.

Оборудование: доска, ноутбук, проектор,экран.

Дидактическое оснащение: учебник «English 7. Student’s book» (Н.В. Юхнель, Е.Г. Наумова, Н.В. Демченко); наглядный и раздаточный материал.

ХОД УРОКА

  1. Организационный момент. Введение в атмосферу иноязычного общения. Введение в тему урока и определение целей

Good morning, students! I’m glad to see you. How are you today? Fine? It’s OK! What’s the date today? What is the weather like today? What can we do in such weather? I offer you to do something interesting… Look at the smart board. Here you can see a word cloud. Let’s guess what is it…

Have you guessed the topic? Right! We’ll speak about travelling today. (2 слайд)

We will speak about travelling, learn new words, do exercises, ask and answer the questions.

  1. Фонетическая зарядка. Развитие навыков произношения

Now listen to the poem, look and read after me.

Don’t cry bitterly and go to Italy

Don’t miss your chance and go to France

Take your pan and go to Japan

Buy some cheese and go to Greece

  1. Проверка дз.

  2. To be successful at the lesson – we need to review the idioms from our previous lesson. Translate into English


  1. Основной этап урока. Совершенствование навыков говорения

Fine, thanks! Let’s revise what means of transport do you know?

Look at the screen. There you can see different categories of means of transport. Put the means of transport into different categories. 2a


2b Choose adjectives in the box to describe every means of transport

You have got a list of new words. So, let’s start with the new words. Look at the board. Let’s read them together.

Well done. Let’s continue our lesson.

Tell me please what kind of transport would you like to use?

Express your opinion one by one. Mind I’d like to travel by… .

Составляют предложения по схеме.

Student1: I’d like to travel by train.

Student2: I’d like to travel by plane.

Student3: I’d like to travel by bike.

Student4: I’d like to travel by bus.

Student5: I’d like to travel by ship.

As for me, I like to travel all types of transport. I like travelling by car, by plane, by train and by boat. Who heard, what preposition did I use? (ответы детей)

You are right. With types of transport we use preposition by. The exception is the word combination on foot.



1а Ask your partner……but before that lets revise the rule Conditional 1



Физкультка I will throw you a ball and you say a word connected with travelling

2c Tell your partner how you prefer to travel. Explain why. Do you have a lot in common?

3a. In pairs, ask and answer the questions.

1. How well can you ride a bike?

2. Can you drive a

car?

3. How old do you have to be to drive in Belarus?

4. Would you like to fly a plane? Why?

b. Class survey.

Get a card from your teacher with three questions. Walk around the classroom. Do a class survey on bus travel: ask everyone your questions. Take notes.

c. Report the most interesting findings to the class.

  1. Заключительный этап урока. Рефлексия. Выставление отметок, объяснение домашнего задания.

Our lesson is going to the end. Today we have spoken about different means of transport. Frankly speaking, I liked the way you have worked. I believe you have done your best. And now I'd like to know your opinion concerning the lesson.

Please express your attitude to the lesson.

Look at the screen!

Выражают своё отношение к уроку, оценивают свою деятельность на уроке при помощи речевых образцов, которые находятся на слайде:

I was good at …

I wasn’t good at …

I like the lesson …

I don’t like the lesson.

The lesson was interesting.

The lesson was boring.

I have learnt something new.

You worked hard and your marks are…

At home, please prepare a small story about travelling by different means of transport. What sights you would like to see and why.

See you later! Good-bye!



-80%
Курсы повышения квалификации

Профессиональная компетентность педагогов в условиях внедрения ФГОС

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
800 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
План-конспект урока "Путешествие разными видами транспорта" (87.75 KB)
